fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kapadokya’nın yeryüzündeki güzelliklerini bırakın Türkiye’yi, dünyada bilmeyen yok. Yüzyıllarca yıllık oluşumun ortaya çıkardığı doğa harikaları olan peri bacalarının bulunduğu Kapadokya Bölgesi, her seyahat severin bir gün mutlaka gidip görmek istediği eşsiz bir destinasyon.

Ancak buranın bir de görünmeyen yüzü yani meşhur yeraltı şehirleri var. Hem de yaklaşık 200 tane. İzleyenler bilir, Matrix filmindeki gerçek insanların son şehri olan Zion’u. İşte aynı öyle bir yer Kapadokya Bölgesi’nde bulunun yeraltı şehirleri.

Tamam belki filmdeki gibi insanlığın son dönemlerinde değil ilk dönemlerinde kullanılmışlar ve oradaki kadar ihtişamlı parti salonları yok ama yine de yaşamlarını sürdürebilmek için bütün imkanlar mevcut. Hatta dönemin teknolojisine göre çok ileri bir seviyede olan havalandırma sistemleri de buna dahil.

İşte Kaymaklı Yeraltı Şehri de Kapadokya ve çevresinde bulunan yaklaşık 200 tane yeraltı kentinin en büyüklerinden ve buraya gelen turistler tarafından en çok ziyaret edilenlerinden biri. Elbette biz de Kapadokya gezimiz sırasında listemize eklemiştik buranın en önemli kültürel zenginliklerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni.

Bu yazımızda da binlerce yıllık tarihi geçmişin yattığı bu topraklara kadar gelip milattan önceki yıllarda insanların hayatlarını nasıl devam ettirdiklerini yerinde görmek isteyenler için Kaymaklı Yeraltı Şehri hakkındaki tüm bilgiler toparladık.


Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin Tarihi

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan ve ülkemizin gizli zenginliklerinden biri olarak adlandırılan Kaymaklı Yeraltı Şehri ilk olarak 1964 yılında gezginlerin ziyaretine açılmış. İnsanlığın ilk yaşam dönemlerine ışık tutması ve bununla birlikte içerisinde birçok uygarlıktan izler barındırması nedeniyle de 1984 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmış.

Yukarıda Kapadokya Bölgesi’nde 200’e yakın yeraltı şehrinin bulunduğunun tahmin edildiğinden bahsetmiştik. Bunlar arasından ise yalnızca 40’a yakın yeraltı kenti ziyarete açık durumda. Derinkuyu Yeraltı Şehri ile birlikte en çok ziyaret edilen ve en çok bilinenlerinden olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin tarihi geçmişinin M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzandığı düşünülüyor.

Tüf olarak adlandırılan yumuşak kayaların oyulmasıyla ortaya çıkarılan yer altı şehirlerinin yapılma amacı aslında bölgeye gelen saldırılardan korunmak. Yani halkın savaşlardan zarar görmeden kurtulabilmesi için geçici süreli kullanım amacıyla yapılmışlar.

Yine aynı amaçla yapılan Kaymaklı Yeraltı Şehri, yerin tam 8 kat altına kadar iniyor. İnsan elinden çıkmış bu müthiş eserin günümüzde 4 katı gezilebiliyor. Yaklaşık 5 bin kişinin aynı anda yaşayabileceği bir şekilde planlanan kentin havalandırma sistemi de günümüzde onca teknolojiyle yapılanlara taş çıkartıyor desek yeri. Çünkü metrelerce derinliğe inmenize rağmen bundan hiçbir şekilde rahatsızlık duymuyorsunuz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin Bölümleri ve Özellikleri

Kaymaklı Yer Altı Şehri Kapadokya

Şehrin ilk giriş katı ahır olarak kullanılmış. Yani girişte sizi bir hayvan barınağı karşılıyor. Bunun da amacı o dönemlerde bölgenin en önemli geçim kaynağı olan hayvanlar için korunaklı bir yer hazırlamakmış. Onları daha derinlere indirmek ve sonra tekrar çıkarmak çok zor bir iş olacağından, o dönemin insanları ilk katı ahır olarak kullanmışlar.

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin derinliklerine inmeye başladığınızda ise karşınıza kiliseler, ortak mutfaklar ve yaşam alanları çıkmaya başlıyor. Birbirlerine uzun ve dar geçitlerle bağlanan odalar, depolama alanları ve su kuyuları. İnsan oraları gezerken nasıl olmuş da onca süre bu kapalı alanlarda yaşamışlar diye düşünmeden edemiyor. Aslında bu şaşkınlık boşa. Çünkü yaşamlarını kolaylaştırmak için her şeyi o kadar ince düşünmüşler ki.

Yukarıda bahsettiğimiz havalandırma sisteminin günümüzdeki sistemlerle yarışır durumda olmasından tutun, aydınlatmada kullanılan ve bezir yağı ile yakılan kandillere kadar her şey düşünülmüş.

Yeraltı Şehirleri Kapadokya Kaymaklı

Hatta bunların arasında en şaşırtıcı olanlarından biri güvenlik sistemleri. Çapı yaklaşık 2 metre, ağırlıkları ise 500 kilograma kadar çıkan ve yalnızca içeriden açılabilen sürgü taşları, o zamanki insanların yer altı şehirlerini yaparken ne kadar ince eleyip sık dokuduklarının bir göstergesi adeta.

Son olarak Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni gezerken kaybolmamanız için dikkat etmeniz gereken bir noktayı söyleyelim. Tarihin derinliklerine doğru inerken kırmızı ok işaretlerini, geziniz bitip geri dönüşe geçtiğinizde de mavi ok işaretlerini takip etmeniz gerekiyor. Yoksa burada yolunuzu kaybetmeniz işten bile değil. 🙂

Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir?

Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, adını aldığı Kaymaklı Kasabası’nda bulunuyor. Nevşehir merkezden 19 kilometre uzaklıkta bulunan bu kasabaya, özel araç ile yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk sonrasında kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ihlara Vadisi yolu üzerinden devam ederseniz zaten tabelalar sizi yönlendiriyor. Daha kolay bir alternatif ise navigasyonu kurmak. 🙂

Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, yaz aylarında (15 Nisan-2 Ekim) 08.00-19.00, kış aylarında ise (3 Ekim-14 Nisan) 08.00-17.00 saatleri arasında haftanın her günü ziyarete açık. Sadece dini bayramların 1. günlerinde saat 13.00’a kadar kapalı. Giriş ücreti ise 35 TL ve müze kart geçerli.

Son olarak bu Kaymaklı Yeraltı Şehri mi olur bilemeyiz ama Kapadokya’da gezilecek yerler listenize bölgede bulunan yeraltı şehirlerinden birini eklemeyi ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Eskişehir’de Gezilecek Yerler

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Konya’da Gezilecek Yerler

🌍 Sille Köyü Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı