fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kayseri Gezilecek Yerler – Kayseri Gezi Rehberi 2Kayseri gezi rehberi, kayak tatilinden kendini alıp gezmeye fazladan zaman ayıracak olan başka dünya kaşifleri için karşınızda! (Gezmeye fazla zamanım yok, Kayseri şehir merkezinde gezilecek en önemli yerler lazım bana diyenleri öncelikli olarak böyle alalım: Kayseri’de gezilecek en iyi yerler)

Evet, biz de Kayseri’ye kayak tatili için geldik ve gezmek için ne yazık ki yalnızca bir günümüzü ayırabildik. Başka dünyalar arayışımızı Erciyes Kayak Merkezi’nin çekiciliğine karşı gelemediğimiz için bu seferlik bir kenara bıraktık. Fakat siz gezgin dostlarımızı da unutmadık! Turist bilgilendirme bürosundaki, tarih hakkında çok, teknoloji hakkında az bilgili abimizden aldığımız Kayseri gezi rehberinden ve elbette internette yaptığımız araştırmalardan Kayseri’de gezilebilecek yerleri derleyip toparlayıp aşağıda Kayseri gezi rehberi 2 olarak paylaştık.

Kayseri’de nereyi gezelim derken, Kayseri’de gezilecek yerlere kolayca ulaşabilmemiz için “Kayseri Gezi Rehberi 2” yi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın !⭐️

 Şehir Merkezi ve Çevresi

kayseri gezi rehberi kayseri arkeoloji müzesi

➽ Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri gezi rehberi ilk sırasında, gezdiği yerlerin tarihi geçmişi hakkında da bilgi sahibi olmak isteyenlerin vazgeçilmezi olan Arkeoloji müzesi var.Kayseri Arkeoloji Müzesi, Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunuyor. Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından Kayseri Kültepe’de 1948 yılında kazıların başlatılması ile bulunan eserler ve çevreden bağışlanan eserlerin günden güne artması ile Kayseri’de daha büyük bir müzeye ihtiyaç duyulmaya başlamış. Bunun üzerine 1969 yılında Kayseri Arkeoloji Müzesi açılmış. Özellikle arkeoloji meraklıları, her şehirin gezi rehberinde olduğu gibi Kayseri gezi rehberinde de mutlaka arkeoloji müzesine yer vermeli.

Adres: Gültepe Mahallesi Kışla Caddesi No: 2 Melikgazi/KAYSERİ
Konum 📌

Müze Ziyaret Bilgileri:
Nisan-Ekim: 08:00-19:00
Kasım-Mart: 08:00-17:00
Tatil Günleri: Müze, dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalı. Diğer günlerde açık.

Giriş Ücreti: 5 TL, müzekart geçerli.


➽ Sahabiye Medresesi

Kayseri gezi rehberi içerisinde bulunan bir diğer tarihi yapı, Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde bulunan Sahabiye Medresesi. 1267 yılında Selçuklu Veziri Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılan Sahabiye Medresesi devrin en önemli ilim merkezlerinden biriymiş. Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Sahabiye Medresesi Anadolu’daki Selçuklu taş işçiliğinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul görüyor.

Adres: İstasyon Caddesi, Kocasinan/KAYSERİ
Konum 📌

kayseri atatürk evi

➽ Atatürk Evi

İmamzade Raşit Ağa Konağı olarak da bilinen ev, Osmanlı dönemine ait eski bir Türk evi olmasının yanında Atatürk’ün ilk Kayseri ziyaretinde kaldığı yer olması özelliği ile Kayseri gezi rehberine girmeyi fazlasıyla hak ediyor. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde yer alan Atatürk Evi, Melikgazi’de gezilecek yerlerden bir diğeri. Konak, restorasyon çalışmalarının yapılması sonrasında 1983 yılında Atatürk Evi olarak ziyarete açılmış.

Adres: Tennuri Sokak, No:43 Melikgazi/KAYSERİ
Konum 📌

kayseri etnografya müzesi

➽ Etnografya Müzesi

Kayseri gezi rehberi içerisinde kendine yer bulan bir diğer müze, Kayseri Etnografya Müzesi. 1417-1419 yılları arasında inşa edilen Güpgüpoğlu Konağı 1995 yılından itibaren Etnografya Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış ve 1998 yılında ziyarete açılmış. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan Kayseri Etnografya Müzesi, içerisinde bir çok önemli arkeoloji eseri barındırıyor. Burası da tıpkı Kayseri Arjkeoloji Müzesi gibi meraklısının mutlaka kayseri gezi rehberine eklemesi gereken yerlerden.

Adres: Tennuri Sokak, Melikgazi/KAYSERİ
Konum 📌

Merkeze Uzak Yerler

kayseri talas yeraltı şehri

➽ Ali Dağı Yeraltı Şehri

Kayseri gezi rehberi içerisinde bulunan Kayseri şehir merkezine uzak noktalarda ilk durak Ali Dağı Yeraltı Şehri. MS 3. yüzyılda saklanmak ve ibadet etmek amacıyla yapılan Ali Dağı Yeraltı Şehri, Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunuyor. Talas’ta gezilecek yerler içerisinde en önemli noktalardan biri olan Ali Dağı Yeraltı Şehri, yaklaşık 300 metre uzunluğunda.

Yapılan çalışmalar sonucunda 2010 yılında ziyarete açılan Ali Dağı Yeraltı Şehri’nin bazı koridorları oldukça dar. Özellikle kapalı alan fobisi olanların dikkatli olmasında fayda var. Tabi yine de gözü çok korkutup, yelkenleri suya hemen indirtmemek lazım. 🙂 Ali Dağı Yer Altı Şehri içerisinde bulunan hava kanalları sayesinde nefes alıp verme oldukça rahatmış. Eğer kapalı alanda saniye duramayacak kadar bir fobiniz yoksa, böyle egzotik bir doğa oluşumunu Kayseri gezi rehberine eklemeden geçmeyin deriz.

Adres: Komando Caddesi, Ali Dağı Yolu 2. Km Talas/KAYSERİ

Konum 📌

kayseri mimar sinan evi

➽ Mimar Sinan Evi

Kayseri’nin Ağırnası ilçesinde, Türkiye’de bulunan önemli eserlere imzasını atan Mimar Sinan’ın doğduğu ve 22 yaşına kadar yaşadığı ev bulunuyor. Her ne kadar Kayseri şehir merkezine 25 kilometre kadar uzakta da olsa, böylesine önemli bir ismin yaşamına tanıklık etmiş bir evi Kayseri gezi rehberine dahil etmeseydik biraz ayıp etmiş olurduk.

Mimar Sinan Evi, taş işçiliğinin önemli örneklerini görebileceğiniz bir yapı. Ayrıca Mimar Sinan Evi’nin altında Ağırnas Yer Altı Şehri bulunuyor. Özel aracı ile Kayseri gezisi yapacak olanlar rotalarını Mimar Sinan Evi’nin bulunduğu Ağırnas ilçesine çevirip burada kısa bir mola verebilirler.

Adres: Ağırnas / KAYSERİ
Konum 📌

kayseri karatay han

➽ Karatay Han

Kayseri gezi rehberinin son durağı Karatay Han. Kayseri-Malatya karayolu üzerinde, Kayseri şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Karatay Han 1240 yılında ünlü Selçuklu veziri Celaleddin Karatay tarafından yaptırılmış. Karatay Han, İpek Yolu üzerinden geçen kervanların akşamları güvenli bir şekilde konaklaması için yapılan kervansarayaların en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyormuş. Karatay Han’ın resimlerini görünce biz de bir daha ki sefere gitmek üzere Kayseri gezi rehberimize ekledik.

Adres: Karadayı, Bünyan/KAYSERİ
Konum 📌


👇  Göz Atın 👇

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi

🌍 Erciyes Kayak Merkezi

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer

🌍 Kayseri Gezi Rehberi 1

🌍 Kayseri Yemekleri


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı