fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kayseri Gezilecek Yerler – Kayseri Gezi Rehberi
Kayseri gezilecek yerler yazımızda, buraya gelişin esas amacının genelde kayak tatili yapmak olduğunu göz önünde bulundurarak, listeyi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalıştık. Ancak her köşesinde Selçuklu ve Osmanlı’nın izlerini görebileceğiniz Kayseri’de gezilecek yerler listesini kısa tutmak pek de mümkün olmadı. Biz de Kayseri gezilecek yerler listesini, daha geniş vaktiniz olduğunda daha fazla başka dünya keşfedin diye, 2 bölüme ayırdık 🙂

Kayseri’de gezilecek yerler çoğunlukla şehirin merkezinde ve birbirine yürüme mesafesinde olduğu için, Kayseri gezilecek yerler listesinin en önemli bölümlerini 1 günde gezebilir, tatilinizin kalan bölümünde dilediğinizce kayak keyfi yapabilirsiniz. ✌️

Gezi planınızı kolayca yapabilmeniz için yazımızı bir kaç ana başlığa ve alt başlıklara ayırdık. Başka dünyaları keşfederken Kayseri gezilecek yerler listenize kolayca ulaşabilmek istiyoranız Kayseri gezi rehberi sık kullanılanlar listenizde mutlaka bulunmalı. 🙂 ⭐️


kayseri mimar sinan parkı

Mimar Sinan Parkı

Kayseri Mimar Sinan Parkı kentin merkezinde bulunuyor ve en önemli eksiği ağaç olan şehrin bu ihtiyacını bir nebze olsun gideriyor. Şehrin her yerinde olduğu gibi burada da düzen, nizam ve intizam hakim. 🙂 Zaten bu kadar düzenli bir şehre ancak böyle güzel bir park yakışırdı ! Bunların yanına bir de içerisinde bulunan Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Gevher Nesibe Hastahanesi ve Avgunlu Medresesi eklenince Mimar Sinan Parkı Kayseri Gezilecek Yerler listesinin ilk sırasını kimselere kaptırmıyor. 💪

selçuklu uygarlığı müzesi

➽ Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Kayseri merkezde gezilecek yerler listemize Mimar Sinan Parkı içerisinde bulunan Selçuklu Uygarlığı Müzesi ile devam ediyoruz. Anadolu Ortaçağı ve Selçuklu Uygarlığı ile ilgili önemli eserlere ve bilgilere ev sahipliği yapan müze, teknoloji ile tarihi bir araya getirmiş. Çifte Medreseler olarak da bilinen müzeyi gezerken bir çok noktada eserler ile ilgili bilgilere dijital platformlar ile erişim sağlayabiliyorsunuz.

Müze, Pazartesi ve dini bayramların 1. günleri hariç haftanın her günü açık. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ziyaret saatleri 09.00-19.00 diğer aylarda 09.00-17.00 arasında. Giriş ücreti öğrenciler için 1 ₺ yetişkinler için  2 ₺.

gevher nesibe hastahanesi

➽ Gevher Nesibe Hastahanesi

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Anadolu’nun ilk şifahanesi olma özelliğini taşıyan Gevher Nesibe Hastahanesi’ni de içerisinde barındırıyor. Ruh ve sinir hastalıklarını tedavi etmek için kullanılın su sesi ve musiki müzikleri müzeyi gezerken insana ayrı bir huzur veriyor. Hasta bakım odalarının içerisinde bulunan balmumu heykelleri gerçeğinden ayırt etmek oldukça güç. Dönemin tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgilere yine dijital platformlar ile ulaşabilmek mümkün.

➽ Avgunlu Medresesi

Avgunlu Medresesi, Mimar Sinan Parkı içerisinde Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nin çok yakınında bulunuyor. Diğer medreselere göre daha küçük bir yapıda inşaa edilmiş bir Selçuklu eseri olan Avgunlu Medresesi restore edildikten sonra kitapçı olarak kullanılmaya başlanmış. Bu nedenle içerisinde tarihi olarak pek bir eser barındırmasa da meraklısının kitap alışverişini doya doya yapabileceği bir yer olarak Kayseri gezilecek yerler listesine girmeye hak kazanıyor.

kayseri şehir merkezi

Cumhuriyet Meydanı

Kayseri Cumhuriyet Meydanı, çok yakınında bulunan Mimar Sinan Parkı gibi Kayseri gezilecek yerler listesinin önemli noktalarını barındırıyor. Zaten buralar hep bir açık hava kompleksi gibi nereye kafamızı çevirsek başka bir dünya ! 🌍 Yolda yürürken bir kümbeti, eski bir çeşmeyi, şehir surlarını veya yıkık dökük bir kiliseyi görmeniz işten bile değil. 🙂 Şehir alabildiğine geniş olsa da öncelikli gezilecek yerlerin şehrin merkezinde bir araya toplanmış olması kısa süresi olanlar için gerçekten önemli bir avantaj.

kayseri saat kulesi

➽ Atatürk Anıtı ve Saat Kulesi

Şehrin simge yapılarından olan saat kulesi 1906 yılında II. Abdülhamit’in emri ile Tavlusunlu Salih Usta’ya yaptırılmış. Şu anda hediyelik eşya satışının yapıldığı yer ise kulenin saat odası olarak inşa edilmiş. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye geldiğinde halka hitap ettiği yere yapılan Atatürk Anıtı ile birlikte saat kulesi Cumhuriyet Meydanı’nın resmini güzelleştirirken biz gezginlere de deklanşörlere ardı ardına basma fırsatı veriyor. 📸

kayseri gezilecek yerler kayseri kalesi

➽ Kayseri Kalesi ve Şehir Surları

Kayseri gezilecek yerler listesinin önemli noktalarından olan Kayseri Kalesi restorasyon da olduğu için şu sıralar ziyarete kapalı ne yazık ki. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan kale hakkında İlk bilgilere MS 3. yy’a tarihlenmiş sikkelerde rastlanmış. Kayseri Kalesi’nin tarihi Romalılar’dan Osmanlılar’a kadar uzanıyor.

Şehrin insanlarından restorasyonun uzunca bir zamandır devam ettiğini öğrendik. Hal böyle olunca kale hakkında türlü türlü dedikodu da almış başını yürümüş durumda. İçerisinde çok büyük bir hazine bulunduğu için restorasyonun bu kadar uzun sürdüğünü söyleyen de var bittiğinde çok geniş kapsamlı bir kompleks olacağını o yüzden bu kadar uzun süredik kapalı olduğunu söyleyen de. Hatta Mimar Sinan Parkı’ında bulunan Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nin de restorasyon çalışmaları ile birlikte Kayseri Kalesi’nin içine alınacağını da anlatan oldu.


Gerçek sebebinin ne olduğunu net olarak çözemesek de geçmişe uzanan önemli bir tarihi olan Kayseri Kalesi’nin içini gezememek başka dünyaları keşfetmek isteyenler için önemli bir kayıp. 🙁 Umarız siz geldiğinizde ziyarete açılmış olur.

kayseri kapalı çarşı

➽ Kapalı Çarşı ve Bedesten

İstanbul’daki Kapalı Çarşı’nın bir kopyasını Kayseri’ye yapmışlar desek abartmış olmayız herhalde ! Osmanlı zamanında yapılan en büyük ikinci kapalı çarşı olan Kayseri Kapalı Çarşısı yangınlar yüzünden büyük zarar gördüğü için 1987-1991 yılları arasında büyük bir restorasyon ile eski Osmanlı Mimarisi tarzında yeniden yapılmış. İçerisinde bulunan envai çeşit dükkanı ile Kayseri Kapalı Çarşısı şehir ticaretinde önemli bir yer tutuyor.

İstanbul Kapalı Çarşı’yı anlattığımız yazımızda da belirttiğimiz ziyaretçileri ısrarla kendi dükkanlarına çağıran kişilere burada da sıkça rastlanıyor elbette. Sadece başka dünyaları keşfetmeye geldiyseniz eğer kulaklarınızı tıkayıp anın tadını çıkarmaya bakın. ✌️ Alışveriş yapacaksanız eğer hatırlatmakta fayda var; Kayseri esnafı her ne kadar sıcakkanlı olsa da özellikle turistler ile pazarlık yapmayı hiç ama hiç sevmiyor. 🙁

Ayrıca Vezir Hanı, Pamuk Hanı ve Kapalıçarşı’nın Sipahi Pazarı bölümünün arasında bulunan Bedesten’de vakti zamanında Kapalı Çarşı’nın esnafları oturmaktaymış. Kayseri Kapalı Çarşı’yı gezerken mutlaka vakit ayırmanız ve kendinizi güzelliğine kaptırmanız gereken bir yapı.

hunat hatun külliyesi

➽ Hunat Hatun Külliyesi

Alaeddin Keykubad’ın karısı Mahperi Hatun tarafından 1237-1246 yılları arasında yaptırılan külliye içerisinde cami, medrese, türbe ve hamamı barındırıyor. Hunat Hatun Külliyesi yapılış tarzı ile Selçuklu eserlerinin en önemlisi ve en güzeli olarak kabul ediliyormuş. Biz de genel kanıya katılıyoruz ve bir çok tarihi eseri barındıran Kayseri’de en güzel Selçuklu eseri ödülünü Hunat Hatun Külliyesi’ne veriyoruz. Bu arada külliyenin medrese kısmı hediyelik eşya çarşısı olarak hizmet veriyor. Pamuk eller cebe !

kayseri meryem ana kilisesi

Meryem Ana Kilisesi

Kayseri’de gezerken genel olarak mutluyduk ama haline çok üzüldüğümüz bir yapı oldu; Meryem Ana Kilisesi. Turist bilgilendirme bürosundaki abinin bile “şurada eski bir kilise var, onu da görün” diyerek geçiştirdiği yerin sonraları internetten yaptığımız araştırma ile Surp Astvadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi olduğunu ve hakkında fazla bir bilgi olmadığı için yapılış yılının tam olarak bilinemediğini öğrendik. yakın zamana kadar spor salonu olarak kullanılıyormuş.

Ünye gezisi yazımızda önceleri düğün salonu olarak kullanılan bir kiliseden bahsetmiştik. Bundan sonra ikinci üzücü vaka da bu güzel kilisenin hali oldu. Şimdilerde tamamen terkedilmiş, kapısına kilit vurulmuş bir halde. Yakın zamanda yetkililerin olaya el atıp böylesine önemli bir esere sahip çıkmasını umut ediyoruz. Tabi size de Kayseri gezilecek yerler listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

kayseri milli mücadele müzesi

Milli Mücadele Müzesi

Sakarya Muharebesi’nde son sınıf öğrencilerinin ölmesi nedeniyle mezun verememesi ve sıralarından Turgut Özal, Jale Baysal, Behçet Kemal Çağlar ve Abdullah Gül gibi ülkenin önemli isimlerinin geçmesi ile tanınan Kayseri Lisesi’nin tarihi binası günümüzde Milli Mücadele yıllarını anlatan bir müze olarak hizmet veriyor. Müzeyi gezerken bol bol bilgi edinmek ve hatta bu isimlerle sıra arkadaşı olabilmek bile mümkün. 🙂 Kayseri gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer.

Müze, Pazartesi ve dini bayramların 1. günleri hariç haftanın her günü açık. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ziyaret saatleri 09.00-19.00 diğer aylarda 09.00-17.00 arasında. Giriş ücreti öğrenciler için 1 ₺ yetişkinler için 2 ₺.

kayseri-tarihi-evleri

Kayseri Evleri

Kendine has mimari özellikleri ve göz alıcı yapıları olan Kayseri Evleri için belediye bir restorasyon çalışması yaparak şehrin bu bölümünü başka dünyaları arayanların ziyaretine açmış. Biz de gittik gördük tabi. Kış olmasıdan dolayı pek bir hareketlilik olmasa da içerisinde bulunan kafe ve restoranlardan anladığımız kadarıyla yazın biraz daha canlanıyor buralar. Vaktiniz var ise Kayseri gezilecek yerler listenize ekleyin ve mutlaka bir uğrayın deriz.

kayseri ermeni kilisesi

Ermeni Kilisesi

Kayseri gezilecek yerler için yaptığımız ilk listenin son sırasını Ermeni Kilisesi alıyor. Anadolu’daki en büyük Ermeni kiliselerinden bir Surp Kirkor Losoroviç Ermeni Kilisesi’nin yapımı 1091 yılında tamamlanmış. İlginç bir mimari yapıya sahip olan kilisenin bir benzeri sadece Kudüs’te bulunuyormuş. Uzunca bir süre kapalı kalan kilise 1997 yılında yeniden ibadete açılmış ve halen hizmet vermeye devam ediyor.


👇  Göz Atın 👇

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi

🌍 Erciyes Kayak Merkezi

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer

🌍 Kayseri Gezi Rehberi 2

🌍 Kayseri YemekleriEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı