fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Konya Gezi Rehberi
Bir gün Ayvalık’ın rengarenk sokaklarında gezerken, evinin önünde oturan çok tatlı bir yaşlı amca bize; “Oh oh gezin çocuklar, güzeldir bizim Ayvalık” dedi. Sonra bi’ durdu düşündü. Baktı bize ve gülerek dedi ki; “Ama ne demişler, gez dünyayı gör Konyaaaa’yı”. “Gittiniz mi siz hiç Konya’ya?” diye de ekledi. İşte o gün dedik ki Furkan’la “İyisi mi Konya’ya bir bilet bakalım artık biz.”

Yalan yok, gitmeden önce fazla bir beklentim yoktu Konya’dan. Mevlana Türbesi ve etli ekmek (link) dışında pek bir şey bulamayız diye düşünmüştüm. Zaten genelde seyahate çıkmadan önce araştırmaları Furkan yapar, ben gezerim. Gittiğimiz destinasyonda ne yenir, ne içilir diye Furkan araştırır, ben yerim. Yani sizin anlayacağınız, severim sürprizli gezmeleri ben. 🙃

Neyse efendim, kalktık gittik biz Konya’ya. Neler gördük, neler yedik neler… Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, gördüğünüzü anlatın bize o yeter deseniz bile biz yine içimizdeki hassas başka dünyalıyı ortaya çıkarıp, hepsini bir bir anlatacağız sizlere.

Yazımızın içerisinde bir Konya gezisi öncesinde ihtiyacınız olabileceğini düşündüğümüz tüm bilgiler var. Dahası, bazı konular için hazırladığımız daha detaylı rehberlere giden linkler de başlıkların altında. O halde, fazla vakit kaybetmeden Konya gezi rehberi için startı veriyoruz.


Konya Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

Alaaddin Tepesi Konya Manzarası

Konya gezi rehberine, şehre ulaşım ve konaklama imkanlarını kısaca anlatarak başlayalım. Hepimizin büyüklüğü ile Türkiye haritasında ilk gözüne çarpan yer Konya. Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan, genelde Anadolu kültürü, etli ekmeği ve Mevlana Celaleddin Rumi’si ile bilinen, doğal güzelliklerini araştıranlara ve görmek isteyenlere saklamış olan, üstelik hevesli olan gezginlere tüm güzelliğiyle kendini sunan güzide bir ilimiz burası.

Ülkenin tam orta yerinde bulunan bir büyükşehir olduğu için ulaşım imkanları da bol çeşitli elbette. Ankara ve Aksaray’a komşu olan Konya’ya biz uçakla gitmeyi tercih etmiştik. Fakat karayolu ile de rahatça gelebiliyorsunuz. Tek sorun yolculuğun oldukça uzun sürmesi. Biz elbette Konya’ya nasıl gidilir bütün alternatifleri ile birlikte ayrı bir yazıda anlattık. Detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Konya Nerede, Nasıl Gidilir

Konya’da konaklama için de seçenekler oldukça fazla. Yukarıdaki yazının ayrı bir bölümünde kendi konakladığımız otelden ve her bütçeye uygun otel seçeneklerinden bahsettik. Yazının ilgili bölümüne direk ışınlanmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Konya’da Nerede Kalınır

Yok ben hemen Konya otelleri için arama yapmak istiyorum derseniz, aşağıdaki arama motorunu kullanıp alternatifleri karşılaştırabilirsiniz.

Konya’da Gezilecek Yerler

Acıgöl Karapınar Konya Türkiye

Yukarıda da biraz bahsetmiştim. Konya, gezimiz sırasında beni en çok şaşırtan ve aynı zamanda en çok memnun eden şehirlerden biriydi. Kurak, sade, sıradan bir yerleşim yeri beklerken, beni fazlasıyla şaşırtan, ara ara da olsa size yeşillik gösteren, ışıl ışıl bir şehir çıktı karşıma. Çok keyifli zaman geçirdiğim, hatta hiç sıkılmaya zamanımın kalmadığı, gördüğüm her manzaradan memnun olduğum bir geziydi Konya seyahati benim için.

Nasıl desem, gölü de var çölü de, daha nesi olsun işte. 😊 Gökyüzünden daha mavi renkte olan Acı Göl’ü, portakaldan daha turuncu rengiyle Meke Gölü, hoşgörüsü ile dünyaya nam salmış Mevlana’sı, Mevlana’nın aynası olan Şems’i ve daha nicesi ile güzel bir Konya’da gezilecek yerler yazısı hazırladık sizlere. Konya’ya gidiyorsanız eğer, bu yazıyı okumadan, planlarınızı tamamlamadan gitmeyin deriz. 👇

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Gezi rehberi Konya

Bir Gaziantep ya da Adana kadar namı duyulmuş olmasa da Konya mutfağı da kendine has lezzetlere sahip elbet. Bir kere etli ekmeği (Konyalılar’ın diliyle etlekmeği) gerçekten enfes bir tat. Sonra efsane bamya çorbası, tiriti, meşhur etli Konya pilavı ve Konya fırın kebabı da bu şehre gelen seyahat severlerin mutlaka tatması gereken lezzetler arasında yer alıyor bize göre.

Bu arada Konya yemeklerinin lezzetinin nereden geldiği hakkında da kısa bir bilgi verelim. Yemeklerin neredeyse tamamı bölgede yetiştirilen küçükbaş hayvanların etlerinden yapılıyor. Yani yine Antep ve Adana gibi etli lezzetler üstüne kurulu bir mutfakla karşı karşıyayız. Konya’da bu lezzetleri tadabileceğiniz birçok restoran mevcut. En çok tercih ve tavsiye edilen yerleri sizin için araştırdık, hangi yemek nerede yenir anlattık. Bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazımıza tıklamanız yeterli. 👇

Konya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Konya Hakkında Bilgiler

İnce Minareli Medrese Konya Türkiye

Konya, indisi çıktısı, yokuşu bayırı olmayan, insanı yormayan, dümdüz bir şehir. Geniş caddeleri, sokakları ve meydanlarıyla göz dolduran oldukça güzel bir yerleşim yeri aynı zamanda. Ülkemizin yüz ölçümü en büyük olan ili olma özelliği dışında, nüfusuna bakıldığında da Türkiye’nin en kalabalık 7. şehri. Konya’da neredeyse 2.5 milyon insan yaşıyor.

Burası, genelde sakin bir yaşam süren insanların yaşadığı bir yer. Ülkemizin en büyük üniversitelerinden biri olan Selçuk Üniversitesi’ne ev sahipliği yaptığı için öğrencisi de bol ancak bu konuda Eskişehir kadar modern diyemeyiz. Elbette gençler bu konudan biraz şikayetçiler. Hem sıkıcı olmasından hem de modern bir anlayışın olmayışından. Hatta “sevgilinle dolaşsan sana tuhaf tuhaf bakarlar” diyen bile var ancak bilemiyoruz tabi ki doğruluk derecesini.

Fakat şehre genel olarak baktığınızda oldukça düzenli, şehir içi ulaşım da gayet kolay. Fiyatlar çok pahalı değil, yani özetle Konya tam bir Anadolu şehri.

Konya’nın Neyi Meşhur?

Mevlana Müzesi ve Türbesi Konya

Kim bana “nerelisin sen” diye sorsa, üstüne mutlaka ama mutlaka “neyi meşhur sizin oranın” diye ekliyor. E tabi biz de gittiğimiz her yeni destinasyonda bu şehrin nesi meşhurmuş mutlaka öğrenip üstüne bir de üşenmeden yazıyoruz. Hep bir bilgi edinme, başka dünyalar keşfetme çabası. Ne olacak bizim bu halimiz? 🤔

Elbette, gönüllerin şehri Konya’nın da neyi meşhurmuş öğrendik. Tabi ki en bilineni hoşgörüsü ve hayat felsefesi ile nam salmış olan Mevlana Celaleddin Rumi ve onun türbesinin bulunduğu müze. Bu şüphe götürmez bir gerçek. Fakat etli ekmek de bayağı yakından takip ediyor bu meşhur olma işini. Özellikle midesine düşkün olanların ilk sırasına yerleşmiş bile olabilir.

Konya’nın geriye kalan tüm meşhur lezzetlerinden de ayrıca bahsettik. Daha detaylı okumak isterseniz aşağıdaki blog yazımıza bir tık’ınız yeterli.

Konya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?


Konya’dan Ne Alınır?

Konya Alaaddin Tepesi Türkiye

Gittiğimiz yerlerden kendimize ya da sevdiklerimize hatıra niyetine saklanabilecek ufak bir hediye almak artık bir gelenek halini almış durumda. Magnete o kadar para verilir mi ya diye düşünenler de işin başka bir yönünü ön plana çıkarma derdinde. Onlar, gittikleri şehrin yiyecek olarak neyi meşhursa dönerken mutlaka alıp yanlarında götürüyorlar. Bir taşla iki kuş vuruyorlar yani. Bu konuda Gaziantep fıstık ve baklava ile ziyaretçilerini en mutlu eden seyahat destinasyonu hiç şüphesiz.

Nihayetinde gittiğimiz her yerde olduğu gibi Konya’da da sorduk aynı soruyu. Konya’dan ne alınır? Mevlana Celaleddin Rumi şehrin simgesi haline geldiğinden, hediyelik olarak genelde Mevlana ile ilgili biblolar, O’nun sözlerini içeren magnetler ve semah bibloları çok fazla tercih ediliyor.

Konya’dan yanınızda yiyecek olarak götürebileceğiniz çok fazla bir şey yok ne yazık ki. Kalkıp etli ekmeği paket yaptırıp yanınızda götürmeniz pek mümkün değil. Ancak şekerleme derseniz Mevlana Şekeri ve Konya Sarması favorilerimizden. Aşağıda hepsinden ayrı ayrı bahsettik.

Mevlana Şekeri

Tebeşire benzeyen, sert, ısırınca dişlere yapışan, oldukça tatlı ama yemesi de bir o kadar zor olan Konya’ya ait yöresel bir tat Mevlana Şekeri. Konyalılar Mevlana şekerini genelde çaya batırarak tüketiyormuş ama ben ağzıma atıp bekleterek yemeyi seviyorum. He bir de çilekli olanını seviyorum. İnanılmaz güzel kokuyor. Tadı da bir o kadar güzel. Gayet lezzetli ve ekonomik bir hediye alternatifi. Paketi 3-5 TL civarında.

Konya Sarması

Aynı Mevlana şekeri gibi Konya Sarması da bu şehre özgü bir lezzet. Zaten adı üstünde. Dışı gofrete benziyor, çıtır çıtır. İçinde de güzel bir kreması var. Konya sarması oldukça değişik ve lezzetli bir atıştırmalık. Ayrıca güzel kutular içinde satılıyor. Dolayısı ile hediyelik için makbul bir görüntüye sahip. Fiyatları, çeşitlerine göre değişkenlik gösterse de bir kutusu genelde 10 TL ile 20 TL arasında.

Karapınar Çölü'nde açan çiçekler

Melike Hatun Çarşısı (Kadınlar Pazarı)

Melike Hatun Çarşısı veya diğer adıyla Kadınlar Pazarı, Konya’ya ait yöresel ürünleri bulabileceğiniz rengarenk bir pazar. İsmini, eskiden bu pazarda sadece kadınların elleriyle yetiştirdikleri ürünleri satmasından ötürü almış. Fakat şuan bu özelliğini kaybetmiş durumda. Hem kadınlar hem de erkekler tezgahlarının başında. Çok eski yıllardan beri geleneksel alışveriş yapma mekanı olan Kadınlar Pazarı’ndan taze ve organik ürünler satın alabilirsiniz.

Bedesten Çarşısı

Konya Bedesten Çarşısı, şehrin tarihi dokusunu bizlere yansıtan tam 40 adet sokaktan oluşuyor. Bu 40 sokağın içerisinde de 2687 adet dükkan yer alıyor. Yani aslında burası minik bir Kapalıçarşı. Çarşıda bulunan dükkanlar genelde dededen yahut babadan kalma mesleklerini sürdüren esnaflardan oluşuyor. Dolayısı ile Bedesten Çarşısı’nda kültürel ve geleneksel ürünler bulmanız muhtemel. Alışveriş yapmayı planlıyorsanız buraya bakmadan geçmeyin deriz. Hatta bu çarşı kentin tarihi dokusunu yansıttığı için görmeden dönmeyin, Konya’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Konya’nın Tarihi

Konya İnce Minareli Medrese Türkiye

Gezi rehberinin bu bölümünde Konya’nın tarihinden de kısaca bahsedelim. Konya, milattan önce 7000’li yıllardan itibaren, farklı medeniyetlere toprak olmuş, oldukça zengin bir kültürün izlerini bağrında taşıyan, Mevlana gibi, Şems gibi yetiştirdiği önemli insanları ile gönülleri fethetmiş, tarihi İpek Yolu’nun ticaret ve konaklama merkezi olarak kullanılmış tam bir müze şehir.

Aslında Konya’nın tarihi açıdan ne denli zengin bir bölge olduğunu tam olarak anlatabilmek için önce biraz Çatalhöyük’ten bahsetmek gerekir. Çünkü burası, sadece ülkemiz değil, tüm dünya tarihi için oldukça önemli bir nokta. Dünya üzerinde keşfedilmiş en eski Neolitik Devir yerleşim yeri olan Çatalhöyük, Unesco Dünya Mirası Listesi’ne adını altın harflerle yazdırmış bir zenginlik.

Biraz daha açmak gerekirse; Çatalhöyük insanoğlunun ilk kez yerleşik hayata geçtiği düşünülen yer. Yani tarımsal faaliyetlerin başladığı, ateşin kullanıldığı, yemek kültürünün ortaya çıkmaya başladığı, vahşi hayata karşı ortak savunmaların yapıldığı ve daha birçok ilkin yaşandığı bir nokta Çatalhöyük. Bizi biz yapan her şeyin başladığı yer. İşte tam da bu yüzden, son dönemlerin en popüler seyahat destinasyonlarından biri haline gelmiş durumda.

Konya’nın tarihi elbette sadece bundan ibaret değil. Bölgenin daha net bilinen tarihine baktığımızda Hitiler, Frigler, Roma ve Bizans gibi bir çok topluma ev sahipliği yapmış olan Konya ve çevresi üzerinde Osmanlı Devleti’nden önce en büyük izi Selçuklu Devleti bırakmış. Uzunca bir süre Selçuklular’ın başkenti olan Konya, bu süreç içerisinde Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri haline gelmiş.

1277 yılından itibaren kısa süreliğine Karamanoğulları Beyliği’nin hakimiyeti altına giren Konya, 1470 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından ele geçirilmiş ve Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiş. 1. Dünya Savaşı sırasında kısa bir süreliğine İtalya işgaline uğrayan kent, Kurtuluş Savaşı’nın ardından genç Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kentlerinden biri olmaya devam etmiş. Konya günümüzde de yine ülkemizin en büyük şehirlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Konya Nasıl Bir Yer?

Meke Gölü dünyanın nazar boncuğu Konya Karapınar

Konya, kendi halinde, işinde gücünde bir şehir. Birçok Anadolu kentinde olduğu gibi trafik diye bir dert yok. Oldukça düzenli ve fazlasıyla geniş bir yerleşim yeri olmasının bunda payı büyük elbette.
Yani şehir içi ulaşım sıkıntısız. Çok seven de var Konya’yı, hiç sevmeyen de. Sıkıcı, yobaz diyen de var, tam tersini savunan da. Sanıyoruz olumlu ya da olumsuz fikirler tamamen Konya’nın hangi bölgesinde vakit geçirdiğiniz, yaşadığınız ile alakalı.

Mesela Meram’da yaşayanlar Konya hakkında iyi şeyler söylerken, Selçuk tarafında yaşayanlar genelde Konya’nın sıkıcı bir yer olduğunu savunuyor. Meram daha çok üniversite öğrencilerinin yaşadığı ya da günümüz diliyle, üniversite öğrencilerinin takıldığı bir bölge. Dolayısı ile çok daha hareketli. Bize sorarsanız Konya genel olarak manevi huzurun fazla olduğu güzel bir şehir. Gidip yerleşir misiniz peki diye sorsanız, hiç düşünmeden hayır deriz. Çünkü bizce her şey tadında güzel. 🙂

Bir başka dünyalı için ise Konya, genel kanının aksine çok farklı güzellikler bulabileceğiniz özel bir seyahat noktası. Şehir merkezinde tarihi yerler, çevresinde ise doğal güzellikler bolca mevcut. Konya’nın bir gezgin için tek sıkıntısı gezilecek yerler arasındaki mesafelerin oldukça fazla olması. Şehir merkezinde bile bir noktadan diğerine araçsız gitmek baya uzun sürüyor. Bunun haricinde Konya’yı bir hafta sonu gezisi için kesinlikle tavsiye ederiz.


Konya’da Ne Yapılır?

Sille Köyü Baraj Parkı Konya Türkiye

Gidilen her farklı şehir, açılmayı bekleyen kapalı bir sandık gibi. İçinden ne çıkacağını bilmediğimiz bir yolculuk. Bizim Konya seyahatimizden güzel deneyimler ve lezzetli yemekler çıktı. Fazlasıyla memnun ayrıldık bu şehirden.

Bahsetmiştim zaten yukarıda. Gitmeden önce Konya hakkında duyduklarım, okuduklarım sebebiyle beklentiyi fazla diplerde tutmuş, hiç bakmamıştım bile nerede ne varmış diye ama Konya beni utandırdı. Hem maneviyatı, hem mutfağı hem de doğal güzellikleri ile beni kendine hayran bıraktı.

Bir hafta sonu gezisi için tercih edilebilecek yerlerden biri burası. Fakat bizim tavsiyemiz, imkanınız varsa, Konya seyahatini biraz geniş tutmanız. Çünkü Konya’da yapılacak çok fazla şey var. Özellikle şehir merkezi dışında yer alan doğal güzellikleri de mutlaka gezmelisiniz bizce.

Neyse lafı fazla uzatmayalım. Aşağıda Konya’da yapılacaklar hakkında naçizane birkaç öneride bulunduk sizlere. Belki hoşunuza gidecek bir şeyler bulursunuz.

Mevlana’nın Felsefesini İliklerinize Kadar Hissedin

Hoşgörü felsefesi ile dünyaya nam salmış olan, “Gel, ne olursan ol, gel. İster kafir, ister mecusi, ister putperest ol, gel. Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!” diyen Mevlana Celaledin Rumi’nin sözlerini, yaşantısını ve felsefesini en iyi anlayabileceğiniz yer olan Mevlana Türbesi’ni mutlaka görün. İçeri girdiğiniz ilk anda içinize salınan huzuru ve ruhunuza yayılan maneviyatı hissedin. Sonrasında Mevlana’nın sözleri sizin de zihninizde dönmeye ve düşündükçe anlamlanmaya başlayacak.

Etli Ekmek Yiyin

Çok gezin, çok acıkın ve sonra sıcacık bir bamya çorbası hüpletin. Arkasından da Konya’nın en meşhur lezzeti olan etli ekmek için sabırsızlanmaya başlayın. Bu lezzetin enfes kokusu her yanınızı sararken üstüne bir de ayran söylemeyi ihmal etmeyin. Sonra yemeyin yanında yatın. Şaka şaka. Konya’da bulunduğunuz süre boyunca etli ekmek ve Konya mutfağına özel diğer tüm lezzetleri bol bol yiyin. Sonra özleyeceksiniz çünkü.

Tuz Gölü Türkiye

Konya’nın Doğal Güzelliklerini Görün

Konya şehir merkezinde gezilecek yerlerin çoğu birbirine yakın. Yani kendinizi biraz zorlarsanız bir günde gezip bitirebileceğiniz bir rota olacak heybenizde. Bu durumda bizim tavsiyemiz Konya’ya ayırdığınız birkaç günde şehrin etrafına saçılmış olan tüm güzellikleri keşfetmeniz.

Aksaray’a bağlı olsa da Konya’ya da oldukça yakın olan Tuz Gölü, gökyüzünün aynası gibi sakin ve durgun olan Acı Göl, portakaldan daha turuncu bir renge sahip olan ama ne yazık ki yok olmaya başlayan Meke Gölü ve bir zamanlar çölleşmeye başlayan Konya’daki minicik örnek çölü görmenizi tavsiye ederiz. Konya’da gezilecek yerler hakkındaki detaylı tüm bilgileri Konya’da Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz.

Sille Köyü’nde ve Baraj Parkında Vakit Geçirin

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile Sille Köyü, Konya’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Ayrıca Sille’de bulunan baraj parkı da en az köyün kendisi kadar güzel. Biz gün batarken gitmiştik Sille Baraj Parkı’na. Çok huzurlu bir ortamı var, manzara da harika.

Barajın hemen yamacına kurulmuş olan park oldukça büyük, hatta o kadar büyük ki içinde sizi taşıyan servisler ve servislere binebileceğiniz duraklar var. İster piknik yapın, ister dolaşın, ama mutlaka buraya vakit ayırın.

Konya Gezi Programı Nasıl Olmalı

Konya Sille Köyü Baraj Parkı Türkiye

Hepimizin malumu, Konya yüz ölçümü açısından oldukça büyük bir şehir. Fakat Konyalılar’ın hayatında trafik diye bir dram olmadığından, her yere kolayca gidilebiliyor. Tek ihtiyacınız olan birazcık zaman. 🙃

O yüzden, bu şehre yapacağınız seyahate kaç gün ayırdığınıza bağlı olarak gezi programınızı hazırlamalısınız. Mesela bir gününüz varsa çok fazla kasmadan Konya şehir merkezinde gezilecek yerler ile yetinmelisiniz. Altınızda özel aracınız varsa belki Tuz Gölü’nü araya sıkıştırabilirsiniz.

Zamanınız daha fazlaysa Konya’nın çevresine konumlanmış doğal güzellikleri de mutlaka görmelisiniz. Mesela biz 2 günlük programımızın içerisine şehir merkezini, Meke Gölü’nü, Acı Göl’ü, Tuz Gölü’nü, Meram’ı ve Sille Köyü ile Baraj Parkı’nı ve Konya’nın daha birçok güzelliğini sığdırmıştık.

Ne Zaman Gidilir?

Konya yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı, ayazı da oldukça sert olan bir ilimiz. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklı oldukça fazla. Ona göre hazırlıklı olmakta fayda var. Dolayısı ile yaz aylarında çok sıcağa, kış aylarında ise çok soğuğa yakalanmak istemiyorsanız Konya gezinizi sonbahar ya da ilkbahar aylarına denk getirmenizi öneririz.

Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Yukarıda da bahsettim, eğer sadece şehir merkezinde yer alan ilçeleri gezecekseniz, Konya’ya bir gün ayırmak yeterli gelecektir. Ama yok etrafındaki gezilecek yerleri de görelim derseniz 2 günlük sıkıştırılmış programla ya da 3 günlük rahat bir gezi programıyla Konya’yı fethedebilirsiniz.

Ne Kadar Bütçe Gerekli?

Konya pahalı olmayan bir şehir. Yani, orta bütçeli insanlar için standart bir gezi rotası. Uygun fiyatlı bir uçak bileti de denk getirirseniz, değmeyiz keyfinize. Yeme içme konusunda fiyatlar fazla yüksek değil. Konaklama konusunda da her bütçeye uygun olanaklar mevcut. Ancak araçsız geliyorsanız ve şehir dışındaki yerleri gezmek gibi bir planınız var ise araç kiralamanızı öneririz. Aksi halde zaman kaybı yaşayabilirsiniz.


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Konya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

🌍Konya Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

🌍 Konya’da Gezilecek Yerler

🌍 Sille Köyü Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı