fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Konya Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?
Konya, özellikle son dönemde sosyal medyada dönen goygoylar nedeniyle, Mevlana Müzesi dışında pek de gidilip görülecek noktası olmayan bir şehir olarak hafızalarımızda yer etmeye başladı. Fakat biz gidince anladık ki durum hiç de sanıldığı gibi değil. Şehir merkezinde görülecek tarihi yapıların yanında özellikle Konya’nın çevresinde gezilecek bir çok güzel yer var.

Sille Köyü, Meke Gölü, her ne kadar Aksaray’a bağlı olsa da Tuz Gölü Konya’da gezilecek yerler arasında ilk bakışta aklımıza gelenler. Yani sizin anlayacağınız burası, Türkiye’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunmasa da kesinlikle listenin dibine kadar itelenecek bir destinasyon da değil.

Neyse, lafı fazla uzatmadan Konya için hazırladığımız bu blog yazısının konusuna gelelim. Gittiğimiz hemen her destinasyon için hazırladığımız ulaşım ve konaklama rehberinden elbette ki Mevlana’nın şehri geri kalacak değildi. Biz de oturduk gezinize hazırlık yaparken size yardımcı olacağını düşündüğümüz cevaplar hazırladık. Konya’da nerede kalınırdan, nasıl gidilebileceğine kadar tüm ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.


Konya’da Nerede Kalınır?

Konya Alaaddin Çevresi

Konya nerede, nasıl gidilir, nerede kalınır yazısına ilk olarak konaklama alternatifleri ile başlıyoruz. Türkiye’nin en büyük ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Konya’nın hem turistik hem de iş amacıyla yılın her döneminde birçok ziyaretçisi oluyor. Bu sayede şehirde her bütçeye uygun konaklama alternatiflerini bulmak mümkün.

Yalnız bir konuda baştan uyarmakta fayda var. Eğer Şeb-i Arus’un yani Vuslat Törenleri’nin olduğu Aralık’ın 2. haftasında Konya’ya gitmek, Mevlana’yı ziyaret etmek istiyorsanız, kalacağınız yeri erkenden ayarlamanız gerekiyor. Çünkü sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bu dönemde otellerdeki yoğunluk en yüksek seviyelerine çıkıyor ve hatta yer kalmıyor.

Eğer geç kalırsanız konaklamak için yer bulamama, bulsanız bile istediğiniz gibi bir yerde kalamama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Neyse efendim, biz Safa Royal Müze Otel’de kalmıştık. Hem fiyat hem de konum açısından beklentimizi karşılamıştı, tavsiye ederiz. Aşağıda da farklı fiyat aralıklarında otel alternatifleri paylaştık. Önerdiğimiz otellerin müsaitlik durumlarını ve fiyatlarını aşağıdaki arama motorundan kontrol edebilirsiniz.

Yüksek Bütçeli Konya Otelleri

Eğer Konya’da tarihi bir konakta kalmak ya da 4-5 yıldızlı, konforlu otellerde vakit geçirmek istiyorsanız ve ödeyeceğiniz ücrete çok takılmayacaksanız Sille Köyü’nden şehir merkezine kadar her noktada farklı alternatifler var. Yüksek bütçeli Konya otellerinden birkaçı şöyle:

Sillehan Hotel, Özkaymak Otel, Konak Hotel, Ramada Plaza, Hich Hotel, Bayir Diamond Hotel.

Konya Mevlana Müzesi gece manzarası

Orta Bütçeli Konya Otelleri

Konya’da kalınacak yer önerilerimizde sırada orta bütçeli oteller var. Çok lüks aramam ancak temizlik ve kahvaltı benim için önemli diyenlerdenseniz, bu fiyat aralığındaki oteller size göre diye düşünüyoruz. Genellikle bizim tercihimiz de bu tarzda oteller oluyor. Seçenekler ise şöyle:

Dedeman Konya, Hotel Ney, Araf Hotel, Bera Otel, Selçuk Otel, Anemon Konya, Hilton Garden Inn, Safa Royal.

Uygun Fiyatlı Konya Otelleri

Sabahtan akşama kadar gezerim zaten ben, kafamı koyacağım bir yastık olsun sadece uyumaya giderim diyenlerdensiniz alternatifler şöyle:

Novotel Konya, Mevlana Palace, Bey Otel, Nun Hotel, Paşapark Otel.

Konya Nerede? 

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya, yüz ölçümü olarak ülkemizin en büyük yerleşim yeri. Buraya komşu iller ise Afyon, Eskişehir, Isparta, Antalya, Niğde, Mersin, Ankara , Aksaray ve Karaman.

Konya Haritası

Konya haritası

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Konya nerede, nasıl gidilir, nerde kalınır yazısında sırada ulaşım alternatifleri var. Ülkemizin her açıdan en gelişmiş şehirlerinden biri olması nedeniyle buraya ulaşım oldukça kolay. Ancak çok geniş bir alana yayıldığından kara yolu ile Konya’ya gitmek biraz uzun sürüyor açıkçası. Mesela Ankara komşusu diyorsun, yakındır diyorsun ama oradan bile araçla 3 saatte ancak gidebiliyorsunuz Konya’ya.

O yüzden özellikle İstanbul, İzmir, Trabzon gibi uzak noktalardan gelecek olanların buraya uçak ile gelmeleri daha mantıklı. Hem daha az yorulursunuz hem de yolda geçireceğiniz zamanı gezerken harcarsınız.

Aşağıda uçak, tren, otobüs ve özel araç ile Konya’ya nasıl gidilir detaylarını paylaştık. En son başlıkta şehirler arası mesafeler de bulunuyor.


Uçak ile Ulaşım

Biraz önce de belirttiğimiz gibi, uzak şehirlerden gelenler ve enerjisini gezmeye harcamak isteyenler için uçak en doğru ulaşım aracı olacaktır. Haftanın her günü birçok uçak firmasının Konya’ya tarifeli seferleri bulunuyor.

Konya Havaalanı’nda indikten sonra firmaların servisleri, taksi veya araba kiraladıysanız özel araçla şehir merkezine yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşabiliyorsunuz.

Konya Karapına Çölü

Tren ile Ulaşım

Konya’ya Tren ile ulaşım, otobüse göre daha hızlı, uçağa göre ise daha ekonomik bir seçenek. Özellikle Ankara ve İstanbul’dan gelecek olanlar için. Yüksek hızlı tren hattı ile İstanbul’dan yaklaşık 4.5 saatte, Ankara’dan ise yaklaşık 2 saatte Konya’ya varabiliyorsunuz. Her iki şehirden de kara yoluyla geleceğiniz sürenin neredeyse yarısında demir yolu ile Konya’ya ulaşım sağlamış oluyorsunuz.

Sadece yüksek hızlı tren değil, İç Anadolu Mavi Treni ve Toros Ekspresi’nin durduğu Adana, Mersin, Karaman gibi şehirlerden de buraya demir yolu ile gelebilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım

Türkiye’nin hemen her noktasından Konya’ya otobüs ile ulaşım mümkün. Ancak vakit nakittir felsefesiyle hareket edenlerin pek tercih etmemesi gereken bir alternatif olduğundan yukarıda bahsetmiştik.

Çünkü örneğin İstanbul’dan Konya’ya otobüs ile gelmeye kalkışırsanız yaklaşık 10 saatlik bir yolculuğu göze almanız gerekecek. Kaldı ki fiyat olarak da artık uçaklardan pek aşağı kalır yanları yok. Eğer firmaların yaptığı indirimli bilet promosyonlarını kovalarsanız, otobüs bileti ile hemen hemen aynı fiyata uçak bileti bulabilirsiniz.

Özel Araç ile Ulaşım

Biliyorsunuz Konya haritada büyüklüğü ile en çok göze çarpan şehirlerimizden biri. Gelişmiş bir bölge olduğu için de yolları oldukça rahat.

Ancak bu noktada ufak bir uyarı eklemek istiyoruz. Yollar dümdüz, neredeyse hiç viraj yok. Sürekli ufuk çizgisine ulaşmaya çalışıyorsunuz ancak bir türlü erişemiyorsunuz ve bu durum şoförleri çok olumsuz etkiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Şehirler Arası Mesafeler

İstanbul  – Konya arası — 710 kilometre — yaklaşık 8 saat

İzmir – Konya arası — 556 kilometre – yaklaşık 7 saat

Bursa – Konya arası — 492 kilometre — yaklaşık 6 saat

Trabzon  –  Konya arası  — 884 kilometre — yaklaşık 11 saat

Ankara –  Konya arası — 263 kilometre —  yaklaşık 3 saat

Konya’da Şehir İçi Ulaşım

Konya Meke Gölü

Yazıya bu son bölümü eklememizin amacı aslında sizi biraz olacaklara hazırlamak. Şöyle ki Konya dümdüz bir ova üzerine ve geniş bir alana kurulu olduğundan, buraya yerleşenler de yayıldıkça yayılmış. Şehrin bir ucundan diğer ucuna, hiçbir yere sapmadan arabayla gitmek bile yarım saat sürüyor. Konya’da gezilecek yerlerin birinden diğerine yürümeyi siz düşünün artık.

Yani uzun lafın kısası eğer altınızda araba yoksa toplu taşıma kullanmak şart. Burası Eskişehir gibi tabanvay ile keşfedebileceğiniz bir başka dünya değil ne yazık ki.

Konya Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Uçak ile ulaşım bölümünde kısaca bahsetmiştik ama burada biraz daha detaylı bir şekilde Konya Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidebilirsiniz anlatalım.

Araba kiraladıysanız işiniz kolay, yaklaşık 20 dakikada merkeze gidebilirsiniz. Toplu taşıma kullanacaksanız, Havaş tek alternatif. Ne yazık ki havalimanından merkeze direk otobüs seferleri bulunmuyor. Elbette taksi de bir diğer seçenek.

Tramvay ile gitmeyi de tercih edebilirsiniz ancak havalimanına en yakın durağa kadar taksiye binmeniz gerekebilir. Arada biraz mesafe var çünkü. Bu arada Mevlana Müzesi’nin bulunduğu yere direk gitmek isterseniz, Alaaddin durağında inip 10 dakika kadar yürümeniz gerekiyor.

Konya’da Tramvay ile her yere ulaşım mümkün mü?

Şöyle ki Alaaddin Tepesi’nden, Ankara yönüne doğru dümdüz giden bir hat mevcut. Yani o yol üzerinde gideceğiniz yerlere tramvay ile ulaşabilirsiniz ancak Sille Köyü, Tropikal Kelebek Bahçesi gibi yerlere direk tramvay ile gidemiyorsunuz. Hat listesine şuradan göz atabilirsiniz.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı