fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya’da gezilecek yerler sadece Mevlana Müzesi ve Alaaddin Tepesi ile sınırlı zannediyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Bu iki popüler yer dışında şehir merkezinde gezilecek Sille Köyü, Karatay Medresesi ve Tropikal Kelebek Bahçesi gibi görülecek birçok güzel nokta var. Tüm bunların yanına bonus olarak Konya’nın çevresinde de gezilecek görülecek yerler, eşsiz doğal güzellikler var. Aşağıda hepsinden ayrı ayrı bahsedeceğiz ama bunlardan ikisi; dünyanın nazar boncuğu olarak nitelendirilen Meke Gölü ve gökyüzündeki bulutların yeryüzündeki evi Tuz Gölü.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya ve çevresinden de bundan daha azını beklemek, en hafif tabiriyle saflık olurdu. Ve biz bu tongaya Konya gezisine başlamadan önce düşmüştük. Çünkü gerçekten de bu şehre gelmeden önce Konya denildiğinde gözümüzün önüne gelen tek görüntü Yeşil Kubbeli türbesiyle Mevlana Müzesi’ydi.

Konya'da gezilecek yerler listesi

Neyse ki Konya gezilecek yerler listesine eklediğimiz hemen her nokta bizi ufak çaplı şoklara sokup sokup çıkardı. 🙂 Karatay Çölü’nden Acı Göl’e, Sille Köyü’nden Karatay Medresesi’ne kadar gidip gördüğümüz ne kadar yer varsa hepsinin gerçekten çok beğendik.

Tabi en nihayetinde bu durumu başka dünyalar keşfetmek isteyen tüm seyahat severlere de aktarmak lazım. O yüzden kolları sıvadık ve Konya için hazırladığımız ulaşım ve konaklama rehberi ile yeme-içme rehberinden sonra gezilecek, görülecek noktalar için de bir blog yazısı yazdık.

Bu yazının içeriğinde Konya’nın tarihi yerlerinden, çevresindeki doğal güzelliklere kadar gezilecek görülecek bütün noktalarını anlatacağız.


Konya Gezilecek Yerler Haritası

Gittiğimiz şehirler için hazırladığımız gezilecek, görülecek yerler listelerinde paylaşmayı artık bir standart haline getirmeye başladığımız gezilecek yerler haritasını elbette Konya için de hazırladık. Aşağıda haritanın bir bölümünün ekran görüntüsü var. Konya’nın çevresini de listeye dahil ettiğimiz için tamamını alamayacağımız kadar geniş bir harita çıktı ortaya.

Resmin altındaki linke tıklarsanız eğer, haritanın tamamını Google Maps üzerinden görüntüleyebilir ve Konya geziniz sırasında kullanmak üzere sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz. Eğer sizin Konya’da gidip gördüğünüz ve beğendiğiniz ancak haritada olmayan noktalar varsa, onları yazının sonundaki yorum kısmında belirtirseniz eğer biz de eklemeleri yaparız. Böylelikle hep birlikte gezginler için ortaya eksiksiz bir Konya’da gezilecek yerler listesi oluşturmuş oluruz.

Konya Gezilecek Yerler Haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Tuz Gölü

Listemizin ilk sırasında Tuz Gölü var. Her ne kadar Aksaray’ın Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir yer olsa da Konya’ya da oldukça yakın olduğu için gezilecek yerler listemize eklemek istedik. En azından biz buraya kadar gelmişken Türkiye’nin en çok merak edilen seyahat destinasyonlarından biri olan Tuz Gölü’nü görme fırsatını kaçırmak istememiştik.

Eğer siz de bizim gibi düşünenlerdenseniz, bu şansı geri tepmeyeceksiniz diye düşünüyoruz. Çünkü Tuz Gölü, coğrafi olarak ülkemizin en büyük 2. gölü olması (gerçi son dönemlerdeki kuraklık nedeniyle bu unvanı yavaş yavaş Beyşehir Gölü alıyor) ve tuz ihtiyacımızın çok önemli bir kısmını karşılamasının yanında harika bir doğal atmosfere ve görsel şölene de ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca (her ne kadar biz zamanını yakalayamamış olsak da) Tuz Gölü flamingolara da ev sahipliği yapıyor ve onların buraya geldiği dönemlerde, bu görsel şölenin arşa kadar yükseldiğini belirtmekte de fayda var.

Neyse efendim, çok fazla uzatmadan listemizdeki ikinci noktaya geçeceğiz. Ancak Tuz Gölü’ne gitmeye karar verdiyseniz ve hakkında daha fazla detay istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen seyahat destinasyonlarından biri olan Tuz Gölü için yazdığımız detaylı rehbere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tuz Gölü – Yeryüzündeki Bulutların Evi

Çatalhöyük

Çatalhöyük Ören Yeri
Fotoğraf Kaynak: Filckr-jeepross2002

Konya’da gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında yine şehir merkezinden uzak bir nokta var. Konya merkezden 41 kilometre yani yaklaşık 50 dakika kadar uzakta olmasına rağmen Çatalhöyük, Neolitik Dönem’e ait çok eski bir yerleşim noktası olması nedeniyle bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor. Gün geçtikçe de popüleritesini arttırıyor.

Neolotik Dönem denildiğinde kafasında pek bir şey canlanmayanlar için şöyle bir açıklama yapalım: Tarihin bu tozlu sayfaları, insanlığın ilk yaşamına dair bilgilere ışık tutuyor. İşte dünya tarihi için bu denli önemli bir nokta olan Çatalhöyük, 1958 yılında Konya’ya bağlı Çumra ilçesinde araştırmalar yapan James Mellaart tarafından keşfedilmiş.

Bu tarihten sonra düzenli olarak kazılar ve araştırmalar yapılan bölgedeki ilk buluntular MÖ 7400’lü yıllara tarihleniyor. 1993 yılında Ian Hodder tarafından başkanlığı devralınan kazıların bugün başındaki isim ise Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu.

Adını yerleşim yerinin bulunduğu iki tepenin çatala benzetilmesi nedeniyle alan Çatalhöyük, zengin tarihi geçmişinin zamanla ortaya çıkması ile birlikte 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş.

Konya’nın tarihi yerleri arasında gerçekten önemli bir konuma sahip olan Çatalhöyük’ü, özellikle arkeoloji meraklısı başka dünyalıların listelerine almalarını mutlaka tavsiye ediyoruz. Bu arada iki tepeden doğu höyüğünün olduğu kısım en son ziyarete kapalıydı, ufak bir uyarı olarak buraya eklemiş olalım.

Çatalhöyük Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Çatalhöyük, haftanın her günü yaz aylarında (15 Nisan-2 Ekim) saat 09.00 ile 19.00, kış aylarında (3 Ekim-14 Nisan) ise 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz.

Konum 📌


Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya gezilecek yerler listesinin en enteresan noktalarından biri belki de Tropikal Kelebek Bahçesi. Çünkü gerçekten de bu şehrin adını düşündüğünüzde gözünüzün önüne ilk gelen tropikal bir bahçede uçuşan kelebekler olmuyor. Daha çok Anadolu insanı, bozkır, uçsuz bucaksız ovalar, etli ekmek ve elbette ki Mevlana Konya’nın bizde bıraktığı etki.

İşte tam da bu yüzden Konya’da bir kelebek bahçesi bulunduğunu hem de tropikal falan olduğunu duyduğunuzda önce “hadi canım oradan” diyorsunuz. Üstelik şaşkınlık hali bununla da sınırlı kalmıyor. Şöyle ki Konya’da bulunan tropikal kelebek bahçesi Avrupa’da en büyük, Türkiye’de ise ilk ve tek olma özelliğini taşıyormuş.

Konya’nın merkez ilçelerinden Selçuklu da bulunan kelebek bahçesi, toplamda 7.600 metrekarelik bir alan üzerine kurulu ve bunun 3.500 metrekaresini gezilecek yerleri oluşturuyor. İçeride tropik bitkiler ve yüzlerce kelebek ile onların özelliklerini ve yaşamlarından kesitleri inceleyebileceğiniz bir müze ve sürpriz olarak küçük yapay bir şelale de var.

Eğer siz de Konya gezinize farklı bir tat katmak istiyorsanız Tropikal Kelebek Bahçesi’ni gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin. Bu arada içerisi biraz sıcak ve nemli. Bunun sebebi de kelebeklere uygun bir yaşam ortamının oluşturulmaya çalışılması. Ayrıca minicik kelebeklerden, devasa (30 santim kadar) boyutlarda olanlara kadar birçok tür var. Yani hafiften tırsmanız muhtemel. 🙂

Tropikal Kelebek Bahçesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Tropikal Kelebek Bahçesi’ni Pazartesi günleri hariç haftanın geri kalanında 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Giriş ücretleri ise hafta içi öğrenci 3 TL, tam 8 TL. Hafta sonu ise öğrenci 3 TL, tam 10 TL.

Gitmeden önce daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer kendi web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Konum 📌

Konya Mevlana Müzesi

Konya Mevlana Müzesi

Konya’da gezilecek yerler listesinde sırada ülkemizin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Mevlana Müzesi var. Şehrin simgesi haline gelen yeşil kubbesi (Kubbe-i Hadra) ile tanınan müzenin içerisinde, Hz. Mevlana’nın Türbesi, babasının mezarı ve daha birçok önemli kişinin kabirleri ile birlikte Mevleviliği anlatan bölümler ve tarihi eserler bulunuyor.

Aslında buraya gelmek, sadece Konya’nın en önemli tarihi yapılarından birini görmek demek değil. Buraya gelmek demek, Mevlana’nın tüm insanlığı din, dil, ırk ayırt etmeden kucaklayan felsefesini biraz daha yakından tanıyabilmek demek. Tabi ki bununla birlikte bu anlayışı, yani günümüze tercüme etmek gerekirse empati yapabilme yeteneğini hayatlarımıza entegre etmeye biraz daha yaklaşabilmek demek belki de.

Tabi ki burayı iki paragraf ile anlatıp geçmek olmaz. O yüzden Mevlana Müzesi için ayrı bir blog yazısı hazırladık. Bunu yapmamızdaki amaç ise oraya gitmeden önce Mevlana’yı biraz daha yakından tanıyabilmenizi sağlamak, Şeb-i Arus’u anlatmak ve müzenin diğer bölümlerinin detaylarını vermekti. Yani gitmeden önce biraz daha bilgi edinmenize aracılık etmek istedik. Aşağıdaki linke tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Konya Mevlana Müzesi


Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Mehmet Tuncel

Beyşehir Gölü, Konya’da gezilecek yerler listesinin doğal güzellikler kısmından. Şehir merkezine 90 kilometre yani yaklaşık 1.5 saat uzaklıkta bulunan Beyşehir Gölü, Tuz Gölü’nde ortaya çıkan küçülme nedeniyle ülkemizin en büyük 2. gölü olma unvanını kazandı yakın zamanda. (Burada olumlu bir ifade kullanmak ne kadar doğru bilemedik ama durum bu şekilde ne yazık ki 😔.)

Akdeniz Bölgesi’nin göller yöresi adı ile bilinen kısmında bulunan bu doğal güzellik, içerisinde irili ufaklı birçok adayı da barındırıyor. Yani sizin anlayacağını başka dünyalar arayan seyahat severler için tam bir görsel şölen ve bolca doğal yaşam var burada.

Bu arada, biraz önce bahsettiğimiz Beyşehir Gölü adalarının en büyüğü olan Mana Adası’nda yaşayan köylüler olduğunu, Hacı Arif Adası’nda Roma döneminden tarihi eserler, Eşek Ada, Kızıl Ada ve Akburun Adası’nda Selçuklu döneminden kalıntılar ve İğneli Ada’da geniş bir kumsal bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Son olarak Beyşehir Gölü’ndeki gün batımı manzarasının da çok meşhur olduğunu da belirtmek gerek elbette.

Yukarıda mümkün olduğunca satırların arasına sığdırmaya çalıştığımız özelliklerin yanında çok daha fazlasına sahip olması nedeniyle yılın her ayında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Beyşehir Gölü, doğa sever başka dünyalıların mutlaka listelerine eklemeleri gereken bir destinasyon.

Konum 📌

Meram Bağları

Meram Bağları
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Anıl Ağırdır

Konya’nın çevresini gezecek kadar çok vaktim yok, bana şehir merkezinde gidebileceğim yerler lazım diyenler için de gezilecek yerler listesinde birkaç nokta var elbette. Bunlardan birisi de Konya’nın en büyük ilçelerinden biri olan Meram. Eskiden bilinen adıyla Meram Bağları.

Eğri oturup, doğru konuşmak lazım. O yüzden Konya’ya yakın doğal güzellikleri ne kadar övüyorsak, şehir merkezini de bu konuda bir o kadar yereceğiz. Çünkü Meram Bağları, Japon Parkı, Alaaddin Tepesi ve Sille Baraj Parkı dışında şehirde pek fazla yeşil alan yok. En azından bizim gördüğümüz kadarıyla. Elbette bunda Konya ve çevresinin çöl iklimine çok yatkın olmasının da payı var. Ancak doğru bir çalışma ile nasıl bir yeşil alan ortaya çıkarılabileceğini Karapınar Çölü bölümünde anlatacağız.

Neyse efendim, şehir merkezinden geçen Meram Deresi’nin ortaya çıkardığı bir güzellik olan Meram Bağları, Konya’da nefes alabileceğiniz birkaç noktadan biri. Öyle ki buranın yerlisinin bile “türbe önünde evi, meram da bağı” olması vakti zamanında en önemli isteklerindenmiş.

Şimdilerde çevresinde birçok restorana, mekana ve parka ev sahipliği yapan bu bölge, Konya geziniz sırasında güzel bir dinlenme noktası olabilir.

Konum 📌

Sille Köyü ve Sille Baraj Parkı

Sille Köyü

Henüz gezmeyi hayatımızın odak noktasına getirmeden, haldır haldır başka dünyalar kovalamaya başlamadan önce, buldukları her fırsatta seyahat eden arkadaşlarımız bize hep “gezdikçe seyahatten beklentileriniz değişecek” derlerdi de inanmazdık.

Gerçekten de öyleymiş. Önceleri şehir gezelim, tarihi yapı görelim diye kovalarken şimdilerde hem tarihi şirin yerler görelim hem köy hayatını hissedelim hem de doğal yaşamın dibine dibine vuralım, bunların yanında arkeoloji falan da hayatımızdan eksik olmasın istiyoruz. Yani sizin anlayacağınız, başka dünyalar keşfettikçe isteklerimiz arttı da arttı. İyice arsızlaştık bu konuda. 🙂

Şimdi bunu neden anlatıyorsunuz diyebilirsiniz. Şöyle ki; gideceğiniz yerde Sille Köyü gibi tarihi yapıların bulunduğu, köy hayatının yaşandığı, hemen yanı başında arkeolijik alanlara ev sahipliği yapan ve çok yakınında Sille Baraj Parkı gibi kocaman bir yeşil alan bulunan bir yer olduğunu öğrendiğinizde, orada altın bulmuş kadar seviniyorsunuz.

Yani siz de bizim gibi seyahat konusunda artık arsızlaşanlardansanız ve bir de üstüne fazla zamanınız yoksa Konya’da gezilecek yerler listesinde en sevdiğiniz yerlerden biri olacak burası. Tabi böylesine özel bir destinasyon olunca biz de boş durmadık ve Sille Köyü için ayrı bir gezi rehberi hazırladık. Detaylara aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sille Köyü Gezi Rehberi

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, Konya’nın tarihi yapılanları arasında en çok merak edilenlerden biri desek fazla abartmış olmayız sanırım. Gittiğimizde biz de anladık ki gerçekten gördüğü bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Tam olarak ifade etmek gerekirse burası, içi seni yakar dışı beni, diyebileceğimiz bir tarihi yapı.

Şöyle ki; tarihi yapıların inceliklerini pek bilmeyenler için dışarıdan bakıldığında çok bir esprisi olmayan, ilgi çekici gelmeyen bir yer gibi gözüküyor. İçeriye girdiğinizde şahit olduğunuz görsel şölen ise tam anlamıyla gözlerinize bayram ettirecek cinsten.

Anadolu Selçuklu Devleti vezirlerinden Celaleddin Karatay’ın emriyle 1251 yılında ismi bilinmeyen bir mimara yaptırılan Karatay Medresesi, dönemin en önemli eğitim kurumlarından biriymiş. Osmanlı döneminde de aynı görevi üstlenen yapı 19. yüzyıl itibariyle terk edilmiş. Günümüze kadar korunup, Konya’da gezilecek yerler listesine eklenmesinin sağlanması ise 1955 yılında Çini Eserleri Müzesi olarak hizmet vermeye başlamasıyla birlikte gerçekleşmiş.

Biraz önce bahsettiğimiz işte o görsel şöleni de Anadolu Selçuklu Dönemi’ne ait enfes çini işlemeler sağlıyor. Özellikle Karatay Medresesi’nin ortasında durup kafanızı yukarıya kaldırdığınızda tavanda gördüğünüz işlemeler, dışarıdan süzülen ışık huzmesiyle gerçekten çok güzel bir görüntüye sahip oluyor. Ayrıca aynı bölümde bulunan devasa pencere de oldukça fotojenik bir nokta.

Karatay Medresesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Karatay Medresesi’ni haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti ise 6 TL.

Konum 📌


Mevlana Kültür Merkezi

Konya Kültür Merkezi semazen gösterisi

Burayı Konya’da gezilecek yerler listesine almış olsak da aslında Mevlana Kültür Merkezi’ni bu yazıya koymamızın amacı farklı. Bu şehirde gece yapacağınız en önemli etkinliğin, yani semazen gösterilerinin burada yapılıyor olması. Ne yani, hep Eskişehir’deki gibi gece hayatının içine dalmayacaksınız ya. 😊

İşin şakası bir yana, biz şimdiye kadar izlediğimiz en en en iyi semazen gösterisini burada gördük ki olayın kalbinde olduğunuzu düşündüğünüzde bu gayet normal. Eğer siz de denk getirebilirseniz her Cumartesi günü saat 19.00’da ücretsiz olarak yapılan Sema programına katılmanızı ve o ambiyansı yerinde yaşamanızı tavsiye ederiz.

Konum

Konya Japon Parkı

Konya Japon Parkı
Fotoğraf Kaynak: Filckr-a.caglar

Konya’da gezilecek yerler listesinin içerisinde şehir merkezinden çok uzaklaşmadan nefes alabileceğiniz alanlardan bir diğeri Japon Parkı. Kyoto ile kardeş şehir olan Konya’da 2010 yılında yapımı tamamlanan Kyoto Parkı, Türkiye’nin en büyük Japon Parkı olma özelliğini taşıyor.

Japon mimarisi ve kültürüne uygun olarak düzenlemesi yapılan ve 36 bin metrekarelik geniş bir alana yayılmış olan bu parkta, güzel vakit geçirmeniz kuvvetle muhtemel. Ayrıca anılarınız için de fotoğraf makinanızla güzel kareler yakalayacağınız kesin.

Son olarak parkın içerisinde bir kafe bulunduğunu da belirtelim. Konya gezinizi planlarken sabah kahvaltısını yapmak için alternatifleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Konum 📌

Alaaddin Tepesi

Alaaddin Tepesi Konya

Şimdi size, “biliyor musunuz Konya’da tek yüksek nokta Alaaddin Tepesi’ymiş” desek pek şaşırmazsınız. Çünkü bu şehrin dümdüz bir alan üzerine kurulu olduğunu artık sağır sultan bile duydu. Özellikle lise yıllarında, coğrafya derslerinde aklımıza kazıdılar bu bilgiyi. 🙂

Peki size Alaaddin Tepesi‘nin bunun dışında 3 enteresan özelliği daha olduğunu, içerisinde gezilecek yerlerin bulunduğunu (Alaaddin Keykubat Cami) ve Konya’da gezilecek diğer önemli noktaların da hep çevresinde olduğunu söylesek. Eh, buna biraz şaşırırsınız sanırım. Hepsini tek tek anlatmaya hemen başlıyoruz.

Şok 1: Alaaddin Tepesi Doğal Oluşum Değil

Evet efendim yanlış duymadınız. Alaaddin Tepesi Konya’nın en yüksek noktalarından birisi fakat burası doğal bir oluşum değil. Olaylar biraz farklı gelişmiş.

Söylentiye göre Sultan Alaaddin Keykubat vakti zamanında şehre hakim bir noktada saray yaptırmak istemiş. Elbette Konya’da böyle bir yer yok. Bu yüzden sultan bir ferman ile toprak vergisinin çuvallarla getirilecek toprağın belli bir yere yığılmasıyla alınacağını ilan etmiş. Tabi bunu duyan halk durur mu yığmış toprağı bugünkü Alaaddin Tepesi’nin bulunduğu alana. Yani sizin anlayacağınız şehirde tek yüksek nokta var, o da yapay.

Şok 2: Alaaddin Tepesi Dünyanın En Büyük Işıklı Kavşağı

Şöyle ki; şehrin çeşitli noktalarından gelen 6 yolun kesişim noktası olan Alaaddin Tepesi, dünyanın en büyük ışıklı kavşağı olarak biliniyormuş. Yani sırtınızı tepeye doğru verdiniz mi Konya’da kaybolmanız pek mümkün gözükmüyor.
Ayrıca, bu yolların her biri şehirlerarası bağlantıyı gerçekleştiriyor. Söylenenlere göre bunlardan herhangi birisine girip hiç sapmadan ilerlediğinizde çevredeki illere ulaşabiliyormuşsunuz.

Şok 3: Merkezde Gezilecek Yerlerin Çoğu Alaaddin Tepesi’nin Çevresinde

Her ne kadar Alaaddin Tepesi Konya’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almıyor olsa da buranın şehir için ne kadar önemli bir nokta olduğunu yol tarifi sormaya başladığınızda anlıyorsunuz. Çünkü gezilecek yerlerin önemli bir kısmı bu çevrede.

Mesela; Mevlana Müzesi‘ne nasıl gideceğinizi sordunuz diyelim. Cevap, Alaaddin’i geçin dümdüz ilerleyip tabelaları takip edin. Karatay Medresesi‘ni sordunuz cevap, Alaaddin Tepesi’nin hemen karşısında. Böyle uzayıp gidiyor işte. Yani Konya’ya gelip buranın yanından birkaç kere geçmeden dönmek pek mümkün değil. 🙂

Konum 📌

Konya Lale Bahçeleri

Konya lale bahçeleri

Konya’nın, ülkemizin lale üretimin %97’sini karşılayan bir şehir olduğunu (biz de dahil) pek bilen yoktu diye düşünüyoruz. Ta ki şehrin en büyük lale üreticilerinden biri olan Asya Lale, bahçelerinin kapılarını birkaç yıl önce halka açana kadar. O dakikadan sonra buraların popülaritesi arttı tabi.

Nasıl artmasın? Yaklaşık 300 hektarlık alan üzerinde bulunan binlerce rengarenk lale ve o lalelerin ortaya çıkardığı görsel şölen. Gerçekten insanın gözlerine bayram ettirecek cinsten. Ayrıca fotoğraf makinanız veya telefonunuzla yakalayacağınız harika kareler de cabası.

Neyse efendim, hem gezimiz öncesinde hem gezerken hem de döndükten sonra her anımızda bizi şaşkınlıktan şaşkınlığa sürükleyen Konya’ya yazımızın bu bölümünde bir kez daha teşekkür etmek istiyor, Konya’da gezilecek yerler listenize lale bahçelerini (eğer ziyarete açıksa) eklemenizi mutlaka öneriyoruz.

Bu arada bahçeler (en azından bizim duyduklarımız) Karatay ilçesinde bulunuyor. Meke Gölü’nü, Karapınar Çölü’nü veya Acı Göl’ü ziyaret edecekseniz, burayı da aradan çıkarmış olursunuz. Son olarak lalelerin açtığı dönemlerin genelde Nisan ayına denk geldiğini ancak hava şartlarına göre bu durumun değişiklik gösterebildiğini de ekleyelim.

Eğer o dönemlerde Konya’da olacaksanız Asya Lale’nin veya Atlas Lale’nin internet sitelerini kontrol etmenizde fayda var.


Meke Gölü

Meke Gölü Konya Karapınar

Meke Gölü, Konya gezimiz sırasında bize karmaşık duygular yaşatan bir yer oldu. Neden duygusala bağladınız şimdi demeyin. Buraya gelmeden önce gezilecek yerleri araştırırken bulduğumuz meke gölü eski fotoğrafları ile bize öyle güzel şeyler vadediyordu ki gidip gördüğümüzde biraz hayal kırıklığına uğramadık desek yalan olur.

Nasıl anlatsak; hani böyle çilek reçeli diye alırsınız vişne reçeli çıkar ya, tadı güzeldir ama işte siz kendinizi çilek reçeline hazırlamışsınızdır. İŞTE ÖYLE BİR ŞEY. 🙁 Gittik, o çok merak ettiğimiz Meke Gölü’nü gördük. Pişman olmadık belki ama Meke Gölü’nün dünyanın nazar boncuğu olarak ünlenmiş halini görebilseydik çok daha mutlu olurduk.

Peki Meke Gölü bu duruma rağmen neden hala Konya’da gezilecek yerler listemizde bulunuyor. Onu da şöyle açıklayalım. Kendinizi yukarıdaki resme göre hazırlayıp bu doğal oluşumu görmeye gelirseniz eğer, buranın hala daha farklı bir atmosferi olduğunu anlayacaksınız.

Hatta Meke Gölü’nün eski parlak günlerindeki resimleri de gördüyseniz, Anadolu’nun o sessiz topraklarının ortasında düşüncelere dalıp, insanoğlunun doğayı nasıl hoyratça kullandığını fark edeceksiniz.

Yani eğer lale bahçelerini, Acı Göl’ü veya Karapınar Çölü’nü görmek için Karatay’a gelecekseniz, Meke Gölü’ne de bir şans vermenizi tavsiye ederiz. Tamam gitmeye karar verdim ben daha detaylı bilgi istiyorum derseniz aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Meke Gölü – Dünyanın Nazar Boncuğu

Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi

Elbette Konya’da, gittiği şehirlerde tarihi yerler görmeyi sevdiği kadar, bu tarihin günümüze ulaşmış olan hazinelerini incelemeyi de kendine hobi edinenler için de görülecek bir yer var. O da Konya Arkeoloji Müzesi.

Bu şehrin çevresindeki doğal güzellikleri gördüğümüzde şaşırdığımız kadar şaşırmadık Konya’da Arkeoloji Müzesi olduğuna. Çünkü, yaşamın ilk anlarından beri insanoğlunun her daim evi olmuş Anadolu’nun belki de tarihi geçmişi en zengin olan topraklarında yer alan Konya’da arkeoloji müzesi bulunması hiç de şaşırtıcı bir durum değil.

Şehirdeki arkeoloji müzesinin neredeyse 120 yıllık bir geçmişi var. İlk olarak 1901 yılında farklı bir binada hizmet vermeye başlayan müze, 1927 yılında sergilenen eserlerin Mevlana Müzesi’ne taşınmasıyla buraya geçiş yapmış. 1953 yılında İplikçi Camii’ne taşınan eserler, son olarak 1962 yılında bugün bulundukları binaya taşınmışlar.

Konya Arkeoloji Müzesi’nin içerisinde bulunan toplam 4 bölümde, MÖ 6500’lü yıllardan 25. yüzyıla kadar tarihlenmiş yüzlerce eser sergileniyor. Neolotik Çağ’dan Bizans Dönemine kadar insanlık tarihinin önemli anlarına dair buluntuları incelemek isterseniz, Konya’da gezilecek yerler listenize arkeoloji müzesini de eklemenizi tavsiye ederiz.

Konya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Konya Arkeoloji Müzesi’ni Pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise 6 TL. Müzekart sahibi olanlara ücretsiz.

Konum 📌

Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti

Tıpkı Sille Köyü’nde olduğu gibi Konya’nın tarihi kral yolu üzerinde bulunan bir diğer nokta Kilistra Antik Kenti. İlk olarak MÖ 3. yüzyılda yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlandığı düşünülen bu bölge, Kapadokya’daki peri paçalarına benzer yapısıyla son dönemlerde seyahat severlerin ilgisini çekmeyi başarmış durumda.

Konya merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Meram ilçesinde yer alan Kilistra Antik Kenti’nin dikkat çeken özelliği sadece peri bacalarına benzeyen yapısı değil. Burada kiliseler, şapeller, manastırlar ve daha birçok tarihi yapı bulunuyor. Bunlardan en önemlileri ise Haç Planlı Şapel, Sümbül Kilise ve Büyük Su Sarnıcı.

Konya’ya kadar gelmişim, yakınlarda da peri bacalarına çok benzeyen bir antik kent var madem, biraz yol yapmayı göze alırım ama yine de görürüm diyorsanız konumunu aşağıya bırakıyoruz.

Konum 📌

Göksu Şelalesi

Göksu Şelalesi

Göksu Şelalesi, Konya’nın doğal güzellikleri arasında bulunuyor. Ancak şöyle bir sıkıntı var. Burası şehir merkezine yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta olan Hadim ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani altınızda bir araba, yanınızda da geniş zamanınız yoksa gitmek pek mümkün olmayabilir.

Eğer biraz önce saydıklarımıza sahipseniz, Göksu Şelalesi’ni Konya çevresinde gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü kendisi yukarıda görmüş olduğunuz gibi enfes bir manzaraya sahip.

Bu arada o görüntüyü yakalayabilmek için elbette ki şelaleyi kuş bakışı izlemek gerekiyor. Bunun için de şelaleye yakın bir konumda bulunan Çakallar Köyü en güzel seçenek diyebiliriz.

Konum 📌

Karapınar Çölü

Konya Karapınar Çölü

Çoğumuzun bildiği üzere Konya ve çevresi Türkiye’de çöl iklimine en yatkın yerler. Hal böyle olunca bölgede (tam anlamıyla olmasa da) çöle benzeyen, kurak, ağaç olmayan birçok nokta görebiliyorsunuz. Ancak Karapınar Çölü bunlardan biraz daha farklı. Çünkü burası gerçekten çöl. Hatta Türkiye’nin tek çölü.

İşte biz de sizin gibi yukarıdaki satırları okuduğumuzda Sahra Çölü gibi bir yer göreceğimizi sanmıştık ama fena halde yanıldık. Evet, bölge eskiden binlerce hektarlık alanıyla gerçekten bir çölmüş ama yapılan çalışmalarla çok büyük bir kısmı ağaçlandırılmış ve geriye çok küçük bir alanı, ibret olsun da buralar bir daha eski haline dönmesin, diye çöl halinde bırakılmış.

Tüm bunları duyduğumuzda üzülsek mi sevinsek mi bilemedik. Üzüldük çünkü, burayı ararken bir sürü vakit kaybetmiştik. Sevindik çünkü, öyle güzel bir ağaçlandırma çalışması yapmışlar ki gerçekten ne Konya’da ne de çevresinde bu kadar çok ağacı yan yana görmemiştik. Birde üstüne kapıda bulunan bekçi, buraya izinsiz girilmez kardeşim diyerek, bizim azıcık kalan çöl görme hayallerimizi de suya düşürünce karmaşık duygular içinde kalmıştık.

Neyse abiye yalvar yakar, yok İstanbul’dan geldik yok o kadar yol aldık demeler, zar zor bize izin verdi de yukarıda gördüğünüz resimlerden bol bol çekebildik. Yani, ben az da olsa o çölü görmek istiyorum, derseniz buraya girebilmek için önce Orman Su İşleri Müdürlüğü’nden izin almanız gerekiyor, aklınızda bulunsun.

İplikçi Cami

İplikçi Cami

Gezilecek yerler listemizde sırada Konya’nın tarihi yerlerinden biri olan İplikçi Cami var. 13. yüzyılın başlarında Şemseddin Altunbaba tarafından yaptırılan ve 14. yüzyılda Somuncu Ebubekir tarafından genişletildiği belirlenen cami, iplikçiler çarşısının yakınında bulunduğu için İplikçiler Cami adını almış. Bu camiyi Konya’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri yapan özelliği ise oldukça enteresan.

İplikçi Cami’nin bahçesinde 8 adet mermer sütun üzerine inşa edilmiş bir şadırvan bulunuyor. Buraya kadar her şey normal. İlginç olan şu ki bu mermer sütunlara sırtını yaslayarak karşılıklı duran iki kişi fısıltı halinde konuşlar bile birbirlerini net bir şekilde duyabiliyorlar.

İplikçi Cami’nin tarihi değerini, şadırvanındaki enteresan özelliği ve Alaaddin Tepesi’ne çok yakınında bulunmasını göz önünde bulundurduğunuzda, Konya’da gezilecek yerler listenize almamak için hiçbir sebep kalmıyor.

Konum 📌


Konya Acıgöl

Acıgöl Konya Karapınar

Karapınar ilçesinde bulunan Acıgöl, tıpkı Meke Krater Gölü gibi Konya’nın çevresinde bulunan doğal güzelliklerden biri. Bölgede bulunan irili ufaklı birçok göl gibi yine bir volkanik patlama sonucu ortaya çıktığı düşünülen Acıgöl, Konya gezimiz sırasında bizi doğallığı ile kalbimizin orta yerinden vuran yerlerden olmuştu.

Siz de bizim gibi Meke Gölü’nü veya Karapınar Çölü’nü görmek için Karapınar’a kadar gidecekseniz eğer Acıgöl’ü de görmenizi, bu enfes manzaraya karşı biraz vakit geçirmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Konum

İnce Minare Medresesi

İnce Minareli Medrese

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan İnce Minare Medresesi, bizce Konya’da görülecek yerler arasında estetik açıdan en güzel yapılardan biri. Konya şehir merkezinde gezilecek birçok nokta gibi İnce Minare Medresesi de Alaaddin Tepesi’nin çok yakınında, yani Selçuklu ilçesinde bulunuyor.

13. yüzyılın ortalarında, Selçuklu sultanı II. İzzeddin Keykavus döneminde onun veziri olan Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından inşa ettirilen İnce Minare Medresesi, dönemin taş işçiliğinin de en güzel örnekleri arasında gösteriliyor.

19. yüzyılın sonlarına kadar medrese olarak faaliyet göstermeye devam eden İnce Minare Medresesi, daha sonra bir süre kendi haline bırakılmış. 1936 yılında başlayan restorasyon ve onarım çalışmalarının sonunda 1956 yılında Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak tekrar hizmete açılmış.

Dış görünümünün güzelliği ve içeride sergilenen eserlerin inceliği ile gözlerimize bayram ettiren İnce Minare Medresesi’ni hem bu özellikleri hem de gezilecek diğer yerlere oldukça yakın olması sebebiyle listenize almanızı tavsiye ediyoruz.

İnce Minare Medresesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İnce Minare Medresesi’ni haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 6 TL.

Konum 📌

Konya Atatürk Evi Müzesi

Türkiye’nin birçok şehrinde Atatürk’ün eşyalarının sergilendiği müze evleri görmek mümkün. Kurtuluş Savaşı’nın öncüsü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türk milletinin şükranlarını sunmasının en güzel örnekleri bu evler.

Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Konya’da da günümüzde müze olarak hizmet veren bir Atatürk Evi var. 1912 yılında inşa edilen bu iki katlı tarihi bina ilk olarak vali konağı olarak kullanılmaya başlanmış. Atatürk’ün Konya’ya geldiği zamanlarda da konaklaması için kendisine tahsis edilmiş.

O’nun vefatından sonra 1963 yılına kadar tekrar vali konağı olarak kullanılan bina, 1964 yılının sonuna gelindiğinde Atatürk Evi Kültür Müzesi olarak hizmete açılmış. Müzenin içerisinde Kurtuluş Savaşı’nda Konya’nın durumu ile ilgili bilgiler ve Atatürk’ün bazı özel eşyaları sergileniyor.

Konya Atatürk Evi Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Konya Atatürk Evi Müzesi’ni, haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

Konum 📌

Akyokuş

Yazının başlarında Alaaddin Tepesi’ni anlatırken, bu şehirde her yer dümdüz, tek bir tepe var o da suniymiş zaten, diye baya bir gömdük ama aslında Konya’nın şehir manzarasını izleyeceğiniz harika bir yer var gezilecek yerler listemizde. O da; Akyokuş.

Konya’nın tamamını kuş bakışı görebileceğiniz bir nokta olan Akyokuş’ta bir çay bahçesi ve restoran da bulunuyor. Yani Konya geziniz sırasında hem manzara izlemek hem de güzel bir mola vermek için iyi bir nokta olabilir.

Konum👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Konya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

🌍Konya Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

🌍 Sille Köyü Gezi Rehberi

🌍 Konya Mevlana Müzesi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Şemşi Tebrizi Türbesi Şerafettin Camii , İplikçi Camii Alaaddin Camisi Kapu Camisi Aziziye Camii Bedesten Çarşısı Kadınlar Pazarı (2. ve 3 . kattan izlenilmesi muhteşem) mutlaka gidiniz. Konyada Gezilecek Görülecek En Farklı Yerlerden bir taneside Feyzan Esans a Uğrayın Küçük Ama Şirin Dükkan güler yüz var Muhteşem Kokular var .Kendinize özel parfüm yada kokunuzu tasarlama imkanı veriyor. http://www.feyzanesans.com a bakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı