fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Konya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Konya denince birçok insanın aklına ilk olarak Mevlana Celaleddin Rumi gelse de kiminin de gözlerinin önünde etli ekmekler, kebaplar, tiritler ve bamya çorbası uçuşuyor. Mesela Konya denildiğinde benim bütün hücrelerim bamya çorbası, bamya çorbası diye bağırıyor. 😊

Biz Türk Milleti olarak midemize düşkünüz arkadaş. Bir şehre gittiğimizde oranın hangi yemekleri meşhur mutlaka araştırırız. Sonra da o şey her ne ise tadına bakmadan oradan dönmeyiz. Aklımızda kalacağına midemizde kalsın der ne yapar eder yeriz o yemeği. Tabi biz de Konya gezimizin önemli bir kısmını yemeğe ayırdık.

Neden mi? Cevabı çok basit. Bir Gaziantep kadar olmasa da Konya da güzel ülkemizin mutfağı meşhur olan şehirlerinden biri. Eh, Konya’ya kadar gidince bu özelliğini de tabi ki değerlendirmek lazım. Çünkü yemek yeme seansları, seyahatlerin en keyifli zaman dilimlerinden biri.

Neyse efendim, her destinasyon için ayrı bir yemek yazısı yazmıyoruz ama Konya’nın meşhur yemekleri gerçekten ayrıca anlatılmayı hak ediyor bize göre. O yüzden, siz de gittiğinide acemilik çekmeyin diye, Konya’da ne yenir, nerede yenir bu yazımızda aktarmaya çalışacağız.


Konya Mutfağı

Konya Mutfağı, Selçuklu Sarayları’nda doğmuş ve ardından Mevlevi adabıyla geliştirilmiş, iki kültürün harika bir birleşimi olarak çıkıyor karşımıza. Klasik Türk Mutfağı’nın dayandığı ana köklerden beslenmiş yani. Bu özelliği ile Türk Halk Mutfağı’nın dışında tutulması gereken bir mutfak kültürüyle kendini hemencecik ayrıştırıyor.

İkisi de Türk Mutfağı işte ne farkı var şimdi demeyin hemen. Burası mimarisiyle, araç gereçleriyle, yemek çeşitleri ve pişirme yöntemleriyle, sofra düzenleri ve servis usulleriyle farklılık oluşturan bir kültüre sahip. Tabi günümüzde önünüze altın tepsilerde sunulmuyor yemekler ama tarihten gelen bir farklılığı varmış Konya Mutfağı’nın.

Lafı fazla uzatmadan esas konuya gelelim. Furkan’ın, benim ve biliyorum ki sizlerin de en çok ilgisini çeken kısım yemek çeşitleri. O zaman hemen bir alt katta Konya Mutfağı’nın meşhur yemeklerini anlatalım. 👇

Konya’nın Meşhur Yemekleri

Konya Mutfağı’nın temel taşını bölgede yaygın yetiştirilen küçükbaş hayvanlar oluşturuyor. Yani genelde et yemekleri ağırlıklı olarak buranın meşhur lezzetlerini ortaya çıkarıyor. Onlardan biri de Konya’nın en bilindik, en meşhur yemeği olan etli ekmek. Konyalıların diliyle, yani ‘i’ harfi yutulmuş şekliyle etlekmek. 😊

Yukarıda bahsetmiştim, benim için Konya demek bamya çorbası demek . Ama etli ekmeğin bilinirliği, benim bamya çorbama açık ara fark atar. Tabi sadece bunlarla sınırlı değil Konya’nın meşhur lezzetleri. Konya fırın kebabı, Konya pilavı, tirit ve çebiç de en çok tercih edilen lezzetler arasında bulunuyor.

İyi hoş dedin de bunlar nerede yenecekmiş derseniz, onu da aşağıda anlattık. Tatlılardan bahsetmediniz de demeyin, Konya’nın meşhur tatlıları için ayrıca bir bölüm hazırladık. O da azıcık aşağıda.


Etli Ekmek

etli ekmek

Konya mutfağı demek, etli ekmek demek. Yani canım ülkemde yeni geline borcam hediye etmek ne kadar kesin yapılacaklar listesinde ise, Konya’da etli ekmek yemek en az bir o kadar yapılması gereken bir hareket. Yani etli ekmek yemek, bu şehre geldiğinizde yapılacaklar listenizde mutlaka ilk sıralarda olsun.

Etli ekmek, incecik hamurun üzerine et, domates, soğan, biber ve maydonozun ilave edilmesi ile ortaya çıkan tam bir damak ziyafeti. Yanına da ayran söylediniz mi, yeme de yanında yat bir lezzet oluyor. Görünüşü ile biraz lahmacunu, biraz da pideyi andırsa da lezzeti biraz daha farklı.

Konya’da en lezzetli etli ekmeği bulabileceğiniz mekanlar  ise hem kendi tecrübemizden hem de diğer yorumlardan aldığımız şekliyle şu şekilde: Cemo, Serenade Etliekmek, Bolu Lokantası, Ferah Etliekmek ve Havzan Etlietmek en çok tercih edilen yerler arasında. Tercih sizin. Aralarından gidip denedikleriniz varsa ya da olursa lütfen tavsiyelerinizi yazının en sonundaki yorum kısmında paylaşın. 😊

Konya Fırın Kebabı

Konya fırın kebabı

Çoğu yerde adı kuzu tandır ya da et tandır olarak bilinse de bu leziz yemek, fırında piştiği için Fırın (Furun) Kebabı olarak isimlendiriliyor Konya’da. Bu yemek henüz 1 yaşını geçmemiş erkek kuzunun ön kol, gerdan ve kaburga etinden yapılıyor.

Bu etler yüksek kubbeli fırınlarda, sürekli çevirilerek 5-6 saat kadar pişiriliyor. Sonra bir süre dinlendirilip servis ediliyor. Tabi dinlendikçe lezzetleniyor. Fiyatı biraz pahalı ama verilen emek ve 3 kilo kemikli etten 1 kilo kemiksiz kebap elde edilmesi göz önünde bulundurulunca insan hak veriyor.

Tırnaklı pide üstünde ve yanında soğan ile servis edilen fırın kebabını yerken çatal bıçak kullanılmıyor. Mekan önerileri ise şöyle; Alibaba Fırın Kebap, Hacı Şükrü Fırın Kebap, Kuzucu Ali Tandır Kebap, Meşhur Kebapçı Dedeler.

Konya Pilavı

Konya düğün pilavı

Et, kuş üzümü, nohut ve pirinçten yapılan düğün pilavı Konya’da meşhur olan yemeklerin arasında yer alıyor. Burası, insanı çok sıcakkanlı olan bir şehir. Geleneklerine de fazlasıyla bağlılar. Özellikle düğün dernek konusunda kalıplaşmış adetleri var.  Yani Konya deyince akla düğün, düğün deyince de akla Konya Düğün Pilavı geliyor. 😊

Yani bir düğüne falan giderseniz ya da denk gelirseniz Konya’da, tanıdık tanımadık demeden herkesi sofraya oturttukları için bir güzel Konya pilavının tadına bakmış olursunuz. Yok ben restoranda yerim derseniz en meşhur yer Atiker Restaurant.

Bamya Çorbası

Konya bamya çorbası

İşte geldik Konya mutfağının lezzetlerinden benim favorim olana. Bamya’nın yemeğine de bayılırım ama çorbası da bir başka güzel oluyor. Kurutulmuş bamya ve etten yapılan çorba, bence Konya’ya giden herkesin denemesi gereken bir lezzet. Bamya sevmem ben diye düşünmeyin, deneyin, pişman olmazsınız.

Şehirdeki çoğu restoranda bulabilirsiniz bu çorbayı. Ama etli ekmek için tavsiye ettiğimiz Cemo, bamya çorbası için de önerilen mekanlar arasında. Hazır gitmişken etli ekmekten önce bir bamya çorbası patlatın deriz.

Tirit

Konya tirit

Tirit, Konya’nın meşhur yemeklerinden bir diğeri ve bizim listemizin de son maddesi. Bir diğer adı papara olan tirit, fırınlanmış etlerin döner inceliğinde kesilmesi ve et suyu ile ıslatılmış, üzerine yoğurt dökülmüş pidelerin üstüne etlerin dizilmesiyle servise hazır hale geliyor.

Genelde yanında havuç suyu ile servis ediliyor. Gerçekten leziz bir yemek, denemenizi tavsiye ederiz. Tiritin en güzel yapıldığı ve en meşhur olduğu yer ise Tiritçi Mithat, esnaf lokantası tadında bir yer ama oldukça kalabalık oluyor haberiniz olsun.


Konya’nın Meşhur Tatlıları

Yukarıda da söylemiştim, farkı bir şehre gitmenin en güzel yanlarından biri mutfağını keşfetmek. E hal böyle olunca, en tatlı yanı da tatlılarını keşfetmek oluyor tabi ki. 😊 Konya, kendi özel, yemekleri güzel ve tatlıları da oldukça farklı olan bir şehir. Yani sadece yemekleri değil tatlıları da meşhur bu güzel şehrin.

Biz size Konya’nın 2 çeşit tatlısından bahsedeceğiz ama ondan önce Mevlana Şekeri’nden de kısaca bahsetmeden olmaz. Baktığınızda tebeşire benzeyen Mevlana şekeri, sadece Konya’ya özel olan lezzetlerden biri. Mesela ben çileklisine bayılıyorum. Sevdiklerinize hediye götürmek isterseniz hem ekonomik hem de lezzetli bir seçenek olabilir.

Konya Sarması

Konya sarması

Dışı gofret gibi çıtır çıtır, içinde lezzetli bir krema olan Konya’nın ilginç ve kendine özgü lezzetlerinden biri Konya Sarması. Dışına bakınca tadının vasat olduğunu düşünebilirsiniz ama yediğinizde fikrinizin değişeceğine eminiz. Eğer çikolata, gofret gibi abur cubur atıştırmalıkları seviyorsanız, Konya’ya gelmişken yanınıza biraz Konya Sarması alıp götürün deriz.

Sacarası

Konya sacarası

Dikkatinizi çekeriz, bu tatlının adı saç arası değil! Sacarası. Önce adını doğru telaffuz etmemiz gerekiyor ki, tatlıyı hak edelim. Yedikten sonra kendini bir daha yedirten çok güzel bir tatlı sacarası. Kaymak ve hamurun muhteşem buluşması.

Eskiden bu tatlı yapılırken tepsisi saca konur, üstüne de bir sac daha kapatılırmış. 2 sacın arasında pişirildiği için de adı sacarası olmuş. Şimdilerde fırında pişirilse de orijinal halinin bu olduğunu söylemiş olalım.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı