fbpx
UKRAYNAYURT DIŞI

Lviv Nerede, Nasıl Gidilir? Lviv’de Nerede Kalınır?
Lviv… Karlar ülkesinin masal diyarı Lviv. Dışarıda lapa lapa kar yağarken tarihi binalarından sarkan buzlarla ortaya görsel bir şölen çıkaran Lviv. İnanın saymaya kalksam yazmakla bitiremem hayalimde kalan o güzel halini bu kentin. Yani bir fırsatını yaratıp gidip görmek, yaşamak lazım bu kenti.

O yüzden bir an önce sadede gelerek Lviv’e nasıl gidilir, kalacak yer nasıl seçilir, ulaşım ve konaklamaya neye göre karar verilir gibi soruların cevaplarını vermeye başlamalıyım diye düşünüyorum. Fakat önce kısaca kendi maceramı da anlatmak isterim.

Benim Lviv’e gitmeye karar vermem çok ani olmuştu. Bir gün arkadaşlarla arabada giderken Pegasus’un yurt dışı bilet kampanyasının son günü olduğunu hatırladık. Bilet alabilmek için 3 saatimiz falan vardı. Hiç araştırmadan, soruşturmadan alıverdik. Sanıyorum içinde olduğumuz tarihin 2 ay sonrasınaydı uçuşumuz. Yani anlayacağınız plan, program yoktu ama şimdi geriye dönüp bakınca iyiki tanışmışım Lviv ile diyorum.

Lviv'e Ulaşım

Lviv’e uçak biletini hallettikten sonra sıra araştırılacak diğer konulara gelmişti. Lviv’e ulaşım, Lviv’de konaklama, Lviv’de gezilecek yerler, Lviv gece hayatı… Ama olsundu, gidene kadar daha çok vardı. Ben de uçuş gününe kadar hepsini yalayıp yuttum. Zaten gördüğünüz üzere hemen her konu hakkında deneyimlerim de blog’da mevcut.

Bu yazıda da Lviv’e ulaşım ve şehirde konaklama imkanları ile ilgili deneyimlerimden yola çıkarak size naçizane önerilerde bulunmaya çalıştım. Haydi başlayalım!


Lviv Nerede?

Lviv, Karadeniz’in kuzeyinde yer alan ve Romanya, Rusya, Polonya, Moldova gibi birçok ülkeye sınırı bulunan Ukrayna’da yer alıyor. Ülkenin en batısındaki şehir olan Lviv’e Polonya sınırı yaklaşık 70 kilometre kadar uzaklıkta. Lviv aynı zamanda Batı Ukrayna’nın en büyük, Ukrayna’nın ise en büyük 7. Şehri.

Lviv’e Nasıl Gidilir?

Lviv’e seyahat etme şekliniz elbette bulunduğunuz ülkeye göre farklılık gösterecektir. Tabi ki ben önce Türkiye’den Lviv’e nasıl gidilir kısmından başlayacağım. Sonrasında Lviv’e komşu ülkelerden nasıl ulaşım sağlanabildiğinden de bahsedeceğim.

Lviv’de hayat ülkemize göre, hele hele büyük şehirlere kıyasla oldukça uygun. Hatta öyle ki kurlar fırlamadan önce bedavadan sadece azıcık pahalıydı. Bu yüzden belki de en çok turisti Türkiye’den ağırlıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de hiç şüphesiz Lviv’e vizesiz seyahat edilebiliyor olması.

Uçak firmaları da bu fırsatı kaçırmıyor elbette. O yüzden Lviv’e uçak ile ulaşımı haftanın her günü sağlayabiliyorsunuz. Hatta bir kampanya yakalayabilirseniz biletler cebinizi çok fazla da zorlamıyor.

Diğer ulaşım alternatiflerinden de bahsedeceğim ancak Türkiye’den Lviv’e gidişin en rahat şekli tabi ki direk Lviv’e uçmak. Havayolu ile ulaşım için bir diğer seçenek de zamanınız var ise Kiev’e uçmak, oradan da tren ile Lviv’e geçiş yapmak. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Aşağıda hepsini ayrı ayrı detaylarıyla anlattım.

Lviv Haritası

Lviv Haritası

Lviv’e Havayolu ile Ulaşım

Yukarıda da söylediğim gibi Türkiye’den Lviv’e nasıl gidilir sorusunun en konforlu cevabı direk Lviv’e uçmak. Hem uçuş süresi kısa (ortalama 1 saat 20 dakika) hem de havaalanı şehir merkezine oldukça yakın. İstanbul’dan Antalya’ya uçar gibi, kendinizi Lviv’de bulabilirsiniz. Havaalanından Lviv şehir merkezine gidebilmek için ise sadece 7 kilometre kat etmeniz gerekecek.

Lviv’e uçak bileti almak istiyorsanız havayolu şirketlerinin zaman zaman yaptığı yurt dışı uçuş kampanyalarını takip etmenizi öneririm. Yukarıda sözünü ettiğim gibi, biz de bu şekilde almıştık biletleri. Pegasus Hava Yolları’nın kampanyası ile aldığımız Lviv biletinde bir kişinin gidiş – geliş maliyeti 600 TL’ye gelmişti.

Lviv Havaalanı Nerede, Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Lviv Havaalanı şehirin merkezi olarak bilinen meşhur Rynok Meydanı’nın güney batısında yer alıyor. Havaalanının bu noktaya uzaklığı ise 7 kilometre. Yani 10-15 dakika gibi bir sürede Rynok Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gideceğiniz konusunda farklı seçenekler mevcut. Toplu taşıma kullanmak isteyenler için otobüs ya da troleybüs, özel araçla gitmek isteyenlere ise taksi ya da Uber seçeneği bulunuyor. Tabi isterseniz araç da kiralayabilirsiniz. Bütçenize uygun olanı seçerek kolayca şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Onlara da ayrı ayrı değindim.

Lviv Şehir Merkezine Ulaşım

Lviv Havaalanından Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım

Lviv havaalanından şehir merkezine toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler 48 numaralı otobüsü kullanabilirler. Otobüsün kalkış durağı Novyi Terminal (Teriminal A). Havaalanı binasının hemen çıkışında bulunuyor. Şehir merkezine gitmek için Rynok Meydanı durağında inmelisiniz. Bu arada son durak olarak gözüken Halytske Perekhrestia Rynok şehir merkezi değil, aman karıştırıp oraya kadar gitmeyin.

Bu otobüs sabah 07.00 ile akşam 22.00 arasında hizmet veriyor. Uçaktan inişiniz bu saatlere denk gelmiyorsa ne yazık ki otobüsü kullanamazsınız. Otobüs biletinizi UAH (Grivna) cinsinden ödeme yaparak alabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 2 TL gibi bir ücreti vardı.


Lviv Havaalanından Şehir Merkezine Troleybüs ile Ulaşım

Lviv havaalanından şehir merkezine troleybüs ile ulaşmak isteyenler ise 29 numaralı aracı kullanacaklar. Terminal A ile şehir merkezi arasında git – gel yapan troleybüs sabah 06.10 ile akşam 22.15 arasında hizmet veriyor. Şehir merkezine gitmek için Ivan Franka isimli durakta inip 2-3 dakika kadar yürüyerek merkeze ulaşabilirsiniz. Troleybüs biletinizi UAH cinsinden ödeme yaparak alabilirsiniz. Yine 2 TL’ye yakın bir ücreti var.

Lviv Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ya da Uber ile Ulaşım

Kalbim kadar temiz olan bu başlığa başlarken Uber’in taksiden çok daha ucuz olduğunu vurgulamak istiyorum arkadaşlar. Lviv’e giderken mutlaka ama mutlaka telefonunuza Uber aplikasyonunu indirin.

Lviv Havaalanı’ndan kalacağımız eve giderken (şehir merkezine yürüyerek 10 dakika uzaklıktaydı ev) Uber ile gittik. Yanlış hatırlamıyorsam 100 UAH yani 20 TL civarı bir şey ödemiştik. Taksi fiyatını bilmiyorum ancak şehir içi ulaşımlarda sorduğumda genelde Uber’in iki katı fiyat vermişlerdi.

Lviv'de şehir içi ulaşlım

Lviv’de Şehir İçi Ulaşım

Lviv’de gezmek için hiç araç kullanmadık desem yeri. Çünkü her yer birbirine çok yakın ve şehir dümdüz. Etrafta tarihi binalar ve kiliseler de olunca yürümek ayrıca bir zevk veriyor insana. Yani şöyle düşünün, kışın ortasında Lviv’de olmamıza ve her gün lapa lapa kar yağmasına rağmen hiç üşenmedik yürümeye. Gezilecek tüm tarihi yerlere tabana kuvvet ulaştık. Bana göre Lviv’de gezmenin tadı da böyle çıkıyor.

Yok ben ille de toplu taşıma kullanırım derseniz tramvay, otobüs ve troleybüs olmak üzere farklı şehir içi ulaşım alternatifleri var. Bilet teminini durakların yanındaki büfelerden yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta biletlerinizi yanınızdan ayırmamak. Çünkü her an denetim olabiliyor.

Yürüyerek gidemeyeceğiniz bir iki uzak gezilecek nokta var, onlardan ayrıca Lviv’de Gezilecek Yerler yazısında bahsettim zaten. Oralar için de Uber ile ulaşımı tercih edebilirsiniz.

Lviv’de Araç Kiralama

Yukarıda bahsettiğim gibi Lviv’de hemen hemen her yer yürüme mesafesinde. O yüzden şehir içi ulaşım için araç kiralamaya hiç gerek yok. Bence boşa masraf etmiş olursunuz. Ayrıca park yeri, trafik kuralı vs. derken ekstra efor sarf etmeniz gerekir. Zaten Uber ve taksi fiyatları fazlasıyla uygun, onları tercih etmenizi öneririm.

Çevre şehirleri gezecekseniz ve illa ki araç kiralamanız gerekiyor ise, seyahat ettiğiniz uçak firmasının araç kiralama seçeneklerinden faydalanın, yerelleri tercih etmeyin. Bu şekilde daha güvenli olur diye düşünüyorum.

Lviv'e otobüs ile ulaşım

Lviv’e Otobüs ile Ulaşım

Lviv’e otobüs ile seyahat edecekseniz ya Ukrayna’nın farklı şehirlerinden ya da civar ülkelerden geliyorsunuz demektir. Genelde Kiev’e uçmuş olanlar Lviv’e otobüs ile seyahat etmeyi tercih ediyor. Kiev gibi büyük şehirlerden geliyorsanız Lviv’e her gün otobüs bulmanız mümkün. Kiev’den Lviv’e otobüs yolculuğu yaklaşık 8 saat sürüyor. Ancak bilet fiyatlarının mevsime ve otobüs firmasına göre değişkenlik gösterdiğini belirtmemde fayda var.

Prag’dan Lviv’e otobüsle ulaşım da tercih edilen rotalar arasında. Bu yolculuk da yaklaşık 15 saat sürüyor. Polonya gibi çevre ülkelerden de otobüs ile Lviv’e ulaşmanız mümkün. Daha detaylı bilgi isterseniz bu linke bir göz atın deriz.

https://bus.tickets.ua/en


Lviv’e Tren ile Ulaşım

Eğer Türkiye’den gitmiyorsanız Lviv’e trenle ulaşım da bir başka seçenek. Buraya Avrupa ülkelerinden, özellikle de Ukrayna’ya komşu olan yakın ülkelerden tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Polonya, Macaristan, Romanya, Moldova, Belarus ve Slovenya Lviv’e tren ile ulaşım için en rahat sefer bulabileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor.

Ayrıca Ukrayna içi şehirlerarası ulaşımda da trenle seyahat etmeniz mümkün. Kiev’den Lviv’e ya da Odessa’dan Lviv’e trenle ulaşım da en az otobüs kadar tercih ediliyor. Ukrayna içi tren seferleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz şu link size yardımcı olabilir.

https://gd.tickets.ua/en

Lviv'e araba ile ulaşım

Lviv’e Özel Araç ile Ulaşım

Lviv’e araç ile ulaşımda burada ne yazsam yetersiz kalacak. O yüzden iyisi mi siz bana değil de navigasyona güvenin. En doğru bilgiyi o verecektir zaten. Yani benim buradan otoban numaralarını yazmam pek bir şey ifade etmeyecek gibi.

Bu başlığı yazma amacım farklı. Hız sınırları konusunda sizi uyarmak istiyorum. Çünkü bu konuda fazlasıyla katılar. Bir de yabancı olduğunuzu anladılar mı hiç kaçışınız yok. Adamlar rüşvet almayı seviyorlar. O yüzden şehir içinde 60 km/h, diğer bölgelerde 90 km/h sınırına dikkat edin. Sonra ceza ödememek için vereceğiniz rüşvet tadınızı kaçırmasın.

Lviv’de Konaklama-Lviv’de Nerede Kalınır?

Lviv’de nerede kalınır sorusunun cevabı bana göre çok net. Lviv’de ev tutmak hem en rahat hem de en ekonomik seçenek. Kentin en meşhur meydanı olan Rynok Meydanı’nı sabit nokta alarak oraya belli uzaklıkta yer alan ev veya otelleri tercih edebilirsiniz. Böylece her yere yürüyerek ulaşabilir, ekstra çaba sarf etmenize gerek kalmadan güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Kalacağınız ev ya da oteli tercih ederken ilk bakmanız gereken şey konumu. Bir de eğer kışın gidiyorsanız ısıtma sisteminde sorun olup olmadığını gitmeden önce ev sahibinden mutlaka teyit edin. Yoksa çok üşüyebilirsiniz.

Rynok Meydanı ve Çevresinde Kalınacak Yerler

Yukarıda da söylediğim gibi kalacağınız yeri seçerken Rynok Meydanı’na yürüme mesafesinde olmasına dikkat edin. Tam olarak Rynok Meydanı’nda kalmak isterseniz etrafta her bütçeye uygun konaklama seçenekleri var. Ayrıca yemek yeme, market gibi temel ihtiyaçlarınızı da birkaç adım atarak halletmiş olursunuz. Ek olarak Lviv gece hayatının da tadını çıkarmak isteyenler için tam olarak doğru konaklama noktası burası.

Lviv'de nerede kalınır

Lviv Ev ve Otel Fiyatları

Kaldığım evden yola çıkacak olursak: Tuttuğumuz ev dublex ve 3 odalıydı. Gecelik 300 TL gibi bir rakam ödemiştik. Rynok Meydanı’na da 10 dakika kadar yürüme mesafesindeydi. Tabi biz 6 kişi konakladığımız için büyük bir ev tercih ettik ve gecelik parayı da paylaşarak ödedik. Siz daha küçük bir ev tercih edip daha az ödeme yaparak konaklama işini halledebilirsiniz.

Sonuç olarak Lviv’in konaklama konusunda genel olarak pahalı olmadığını, her bütçeye hitap eden seçenekleri olduğunu söyleyebilirim. Ev için fiyat araştırmalarınızı Booking ya da Airbnb üzerinden yapabilirsiniz. Otel için de aşağıdaki arama aracını kullanabilirsiniz.

Son Not:

Lviv Nerede, Nasıl Gidilir, Lviv’de Nerede Kalınır yazısı ile Lviv seyahati öncesinde ulaşım ve konaklama ile ilgili aklınıza takılabilecek bir çok sorunun cevabını vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Eğer yazıyı beğendiyseniz ve başkalarının da faydalanmasını isterseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

Ayrıca en güncel seyahat yazılarından erken rezervasyon fırsatıyla haberdar olmak isterseniz hemen yandaki kutucuğa mail adresinizi bırakmanız yeterli. Son olarak buraya tıklayarak Başka Dünyalar’ı Instagram’da da takip edebileceğinizi eklemek isterim. Bir sonraki seyahat yazısında görüşmek üzere!


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ukrayna Lviv Gece Hayatı – Lviv’in En İyi Gece Kulüpleri

🌍 Lviv’de Gezilecek Yerler

🌍 Belgrad Gezi Rehberi

🌍 Saraybosna Gezi Rehberi

🌍 Üsküp Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı