fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Maden Deresi Karasu – Gözlerden Uzak Saklı Cennet
Rota makinesi ayağınıza geldi! Deniz, dere, şelale kenarına, dağ, orman içine itina ile rota tarif edilir. 🙂 Maceraperestler, doğaseverler, trekking benim işin diyenler koşun! Tam ağzınıza layık bir rota tarifi geliyor: Maden Deresi.

Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan bu saklı cennet, hem büyük şehirlere yakınlığı hem de aşık olunası doğasıyla tam bir sonbahar rotası. İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında favorilerimiz arasında.

Biz Kasım ayında gitmiştik Maden Deresi’ne. Tam da zamanıymış oraların. Rengarenk bir doğaya şahit olmuştuk. Hazır yapraklar da sararıp, kızarıp dökülmeye başlıyorken siz de hazırlayın çantaları, bu renk şölenini kaçırmayın!

Yazımızda, Karasu’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Maden Deresi hakkında bilgiler vereceğiz. Maden Deresi nerede, nasıl gidilir, gittiğinizde neler yapabilirsiniz, şelalesine nasıl ulaşırsınız, konaklama imkanları neler gibi merak ettiğiniz tüm bilgileri ayağınıza sereceğiz.


Maden Deresi’nde Ne Yapılır? 🌳

maden deresi karasu

Güzel bir sonbahar sabahında erkenden yollara düşüp doğa ile iç içe olan Maden Deresi’nde kahvaltı etmek, öğleden sonra gelip alabalık tesislerinde kafa dinleyip balık yemek, piknik alanlarında hava müsaitse piknik yapmak, doğa yürüyüşü yapmak burada yapılacak en güzel aktivitelerden.

Dökülen yaprakların hışırtısıyla yürümek, ormanın renk cümbüşünde kaybolmak, hoplamak, zıplamak yani özetle doğa ananın kucağında olmadığımız her dakika içimizde biriken stresi dışarı akıtmak için burası gerçekten çok iyi bir seçim.

Yemek ya da piknik sonrası yediklerinizi eritmek ve o muhteşem doğanın tadını çıkartmak için Maden Deresi Şelalesi’ne doğru yola çıkılabilir. Bu zorlu yolda karşınıza türlü zorluklar çıkabilir. Mesela neler mi? Aşağıda anlattık. 🙂

 Maden Deresi Şelalesi 🏞️

Maden Deresi’ne gidip de şelaleyi görmeden dönmek olur mu? Olmaz tabii. Biz de şelaleyi görebilmek umuduyla yola çıktık. Piknik alanlarının olduğu bölümden, yürümeye başlayarak şelaleye varabiliyorsunuz. Ancak şimdiden söyleyelim, bu öyle kolay, kısa, hemen bitecek türden bir yolculuk olmayacak.

Bizden size tavsiye, ayağınıza doğa yürüyüşüne uygun ayakkabılar giyerek yola çıkın. İster derenin içinden isterseniz de tünellerin bulunduğu patika yolu kullanarak şelale tırmanışına başlayabilirsiniz. Biz Kasım ayında gittik ve havanın serin olması sebebiyle dere yolunu tercih edemedik. Su fazlasıyla soğuktu. Belirtmeden geçmeyelim.

maden deresi şelalesi

Yürüyüş ne kadar sürebilir ki diyerek patikadan yola koyulduk. Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik derken tünellerin olduğu bölüme geldik. Tüneller dar, tüneller uzun sayın okuyucular… Tüneller acımasız, bam güm vuruyorsun kafayı, bana mısın demiyor. 🙂 Sağ tarafınızın aşağısı uçurum. Yer yer taş balkonlar var, oturup, bir çay koyup kendini dinleyesi geliyor insanın. Sonra Furkan gelip “hadi yürüsene” diyor ve kendime geliyorum ansızın. Furkan da acımasız sayın okuyucular… 🙂

Velhasıl kelam öyle mi böyle mi derken 45 dakika yürüdük biz. Dar bir tünelin çıkışında ben kafamı çarptım yılmadım, üstümüz başımız eğilip sürünüp ilerlemekten çamur oldu yine yılmadık ama önümüze öyle dar bir tünel çıktı ki sanki girsek sıkışacağız, girmesek önümüzdeki su birikintisini zıplayarak geçmemiz gerekiyor. Tam bir çamur havuzu düşsek kesin kahverengi ve ıslak kıyafetlere sahip olacağız, saat deseniz dört olmuş, hava kararmak üzere.

Dedik ki “en iyisi biz geri dönelim”. Yani hedefimize ulaşamadan bizim başarı hikayemiz maalesef burada son buldu ve şelaleyi göremedik, gidip görenlerin resimlerine baktık. Çok da güzeldi, keşke görebilseydik ama ilk fırsatta tekrar gidip (mümkünse daha sıcak bir havada) o şelaleyi göreceğiz. Size de şimdiden kolaylıklar dileriz. Tekrar belirtelim; yol tehlikeli, uzun yürüyüşü kaldıramayacak rahatsızlıkları olanlar ve çocuklar için de pek uygun bir parkur değil.

Kısa bir bilgi daha verelim şelale suyunun şifalı olduğu ve özellikle mide ve sedef hastalıklarının iyileşmesinde etkili olduğu söyleniyor.


Maden Deresi’nde Konaklama 🏕️

maden deresi karasu sakarya

Bu bölgede konaklamak isterseniz eğer ağaçlar içine kurulmuş Maden Deresi Bungalov Evleri’ni tercih edebilir ya da yanınızda çadırınızı getirerek Maden Deresi’nde kamp yapabilirsiniz.  Kamp için gerekli olan yeşillik ve düz alanlar burada fazlasıyla mevcut. Dilerseniz dere kenarında da kamp atabilirsiniz. Ama şimdiden belirtelim sonbahar aylarında akşamları soğuk olacaktır, hazırlığınızı ona göre yapın. İlle de burada konaklamanız şart değilse Karasu’da kalınabilecek yerlerden birini de tercih edebilirsiniz.

Maden Deresi Nerede? 📌

Maden Deresi, Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı. Karasu ve Kocaali ilçeleri arasında sınır oluşturan bir bölgede yer alıyor.

1914’te Fransızlar bu bölgede işlettikleri madenleri terk etmişler. O zamanlardan günümüze kalan ve hala korunan raylar, tüneller zamanla doğaya teslim olmuş ve sık orman örtüsüyle bezeli olan alan bugünkü eşsiz halini almış.

Hem doğasever kampçı gençler, hem piknikçiler hem de çocuklu aileler için uygun koşullara sahip. Bölgede, mesire yerleri, dinlenme tesisleri, alabalık tesisleri bulunuyor. Bunları istemeyenler için dere kenarında sessiz, sakin, doğal alanlar da mevcut.

Konum 📌

 Maden Deresi’ne Nasıl Gidilir? 🛣️

Baştan söyleyelim buraya özel araçsız ulaşım çok zor. Aracı olmayanlar, Karasu’ya kadar otobüsle gelebilir, Karasu’dan Maden Deresi’ne kadar olan 20 kilometrelik kısmı ise taksi ile tamamlayabilirler.

İstanbul yönünden geliyorsanız eğer Hendek-Adapazarı çıkışından girmeniz gerekiyor. Eğer Ankara yönünden geliyorsanız, yine Hendek çıkışından saparak yolunuza devam etmelisiniz. Sonrasında sırasıyla Kestane Pınarı’na ve Kirazlı köyüne varacak ve ardından Akpınar tabelasına sapacaksınız. Yaklaşık olarak 1 kilometre daha ilerledikten sonra Maden Deresi’ndesiniz. Navigasyon denen çağımızı nimeti bazen bizi yanlış yerlere götürse de neyse ki burada doğru yolu bulduruyor.


Ruhu Arındırma Rotaları Yazılarımızdan Bunlar da İlginizi Çekebilir

🌍 Yedi Göller Gezi Rehberi

🌍 Assos Antik Kenti Gezi Rehberi

🌍 Cunda Adası Gezi Rehberi

🌍 Amasra Gezisi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı