fbpx
MAKEDONYAYURT DIŞI

Matka Kanyonu Gezi Rehberi – Matka Kanyonu Üsküp
Matka Kanyonu, Ruhu Arındırma Rotaları konseptli gezilerimiz arasına ilk sıradan girebilecek güzellikte bir yer. Gezmek, yeni yerler görmek belki de hayata karşı takındığımız en harika tavır. Bu tavrı takınırken başka dünyalarda böyle doğa harikalarını keşfetmek, yaşamak, hissetmek bambaşka bir duygu. Matka Kanyonu gibi yerlere gittiğinizde insanın aklına “Dünyada en az burası kadar güzel daha nereler var” düşüncesi gelip oturuyor ve kalkmak bilmiyor bir türlü. Sonrasında bir sonraki “başka dünya” keşfinizi iple çekmeye başlıyorsunuz. 😀

Matka Kanyonu Gezi Rehberi ile bu güzel doğa harikası hakkında merak edilen bilgileri bir araya toparladık.  Yazımızın içeriğinde: Matka Kanyonu nerede, Matka Kanyonu’na nasıl gidilir, Matka Kanyonu otobüs ile ulaşım, Matka Kanyonu giriş ücreti gibi sıkça sorulan soruların cevaplarının yanı sıra, Matka gezi planınızı kolayca yapmanızı sağlayacak öneriler de var.

Matka Kanyonu Gezi Rehberi‘nde istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için yazının genel başlıklarını maddeler halinde aşağıda paylaştık.👇Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. İhtiyaç anında camı kırmak için, yazımızı sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐

 Matka Kanyonu Nerede? 📍

Matka Kanyonu, Makedonya’nın başkenti Üsküp‘ün 15 kilometre güneybatısında bulunuyor. Üsküp şehir merkezinden otobüs veya taksi ile ulaşım sağlanabilen Matka Kanyonu doğaseverlere sunduğu güzellikler ile Makedonya’da doğa turizmi denilince akla gelen ilk yerlerden birisi. (Ulaşım ile ilgili detaylı bilgileri “Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?” bölümünde paylaştık)

➛ Matka Kanyonu Harita

matka kanyonu harita

➛ Şehirler Arası Mesafeler

☞ Üsküp – Matka Kanyonu arası kaç km? 15 kilometre.  Kaç saat?  Yaklaşık olarak yarım saat.

☞ Ohrid – Matka Kanyonu arası kaç km? 43 kilometre.  Kaç saat?  Yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika.

☞ Bitola – Matka Kanyonu arası kaç km? 193 kilometre.  Kaç saat?  Yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika.

Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir? 🛣

matka kanyonu

Matka Kanyonu Nerede?” kısmında da bahsettiğimiz gibi, Matka Kanyonu, Makedonya gezisi yapanlar için popüler destinasyonlardan biri. Genelde bizler için, yurtdışı seyahati yaptığımızda bir yerden bir yere nasıl gidileceği konusu önemli bir sorun oluyor. Matka Kanyonu’na nasıl gidilir, elimizin altında hangi seçenekler var başlıklar halinde detaylarını aşağıda paylaştık.


➛ Taksi ile Matka Kanyonu’na Ulaşım

Matka Kanyonu’na en rahat ulaşım taksi ile oluyor. Halk otobüsü de var ama hem saatleri aralıklı hem de yolculuk  biraz daha uzun sürüyor. Şöyle sıkı bir pazarlık sonucu taksi ile rahat rahat gidersiniz. Biz Rafet abinin güzel indirimi sayesinde 6 kişi toplam 1200 Denar (yaklaşık 20 €) ödeyerek Matka Kanyonu’na gittik. Bu fiyat hem gidişi hem de dönüş içindi. Yani fiyatın içerisinde bizi bekleme parası da var diyebiliriz. Böyle düşününce 6 kişi için oldukça uygun bir fiyata rahat rahat, Rafet Abi’nin rehberliğinde gitmiş olduk Matka Kanyonu’na.

Üsküp’te taksi ihtiyacınız olursa Rafet Abi’yi arayın, bizden de çokça selam söyleyin, size bir güzellik yapar. 🙂 Telefon numarası; +389 70 537 018

➛ Otobüs ile Matka Kanyonu’na Ulaşım

Otobüs ile Matka Kanyonu’na ulaşım oldukça ucuz. Tek sıkıntılı tarafı yolcluğun taksiye göre biraz daha uzun sürmesi ve otobüs saatlerinin aralıklı olması. Şehir merkezinden kalkan 60 numaralı otobüs ile direk Matka Kanyonu’na gidebiliyorsunuz. Buraların İETT’sini kullanmadan dönmem, kanyona otobüsle giderim ben derseniz; önce 150 dinara (2.5 €) 2 kullanımlık bilet alıyorsunuz sonrasında her kullanımınız için 35 dinar (0.50 €) ödüyorsunuz. Welcome To AKBİL. 😀

 Matka Kanyonu’nda Konaklama 🏡

matka kanyonu konaklama

Aslında Matka Kanyonu, Üsküp gezisi sırasında yarım gününüzü ayırarak gezebileceğiniz bir yer ancak buradaki muhteşem atmosferin tadını biraz daha fazladan çıkarmak isterseniz kanyonun içinde ve çevresinde olan otellerden bir kaç tanesini paylaşalım dedik.

Matka Kanyonu içerisinde bulunan tek tesis Canyon Matka Hotel. Bu yüzden fiyatları biraz Üsküp ortalamasının üzerinde. Bunun yanı sıra yine kanyona yakın olan Javanov Residence, 7 Brajka Hotel gibi seçenekler de var.

Tabi biraz önce de belirttiğimiz gibi Üsküp’te kalıp Matka Kanyonu’na yarım gün ayırarak da planınızı yapabilirsiniz. Üsküp’te konaklama imkanlarını paylaştığımız yazımız için sizi şuraya alalım. “Üsküp’te Nerede Kalınır?

 Matka Kanyonu’nda Ne Yenir? 🍽

matka kanyonunda ne yenir

Matka Kanyonu’nda yemek için tek yer tesisin hemen girişinde bulunan restoran. Tek olmasının da getirdiği rakipsizlikle birlikte fiyatlarda biraz pahalı elbette. Tabi manzaraya karşı bir şeyler yiyip, içmek, keyif yapmak güzel bir seçenek ama biz tercih etmedik açıkçası. Bir şeyler yer içer misiniz diyenlere “Sağol gardaş biz yedikte geldik” dedik. 🙂

Bizim gibi kanyonda bulunan restoranı tercih etmeyecek olanların tedarikli olmalarını tavsiye ederiz. Matka Kanyonu’nun atmosferi o kadar güzel ki insanın yürüdükçe yürüyesi geliyor. Sonra yorulup acıkıyorsunuz tabi. Yanınızda atıştırmalık falan bir şeyler getirin, ne olur ne olmaz.

 Matka Kanyonu Hakkında Bilgiler ℹ

Matka Kanyonu Gezi Rehberi’nin bu bölümünde, Makedonya’nın en popüler gezi destinasyonlarından birisi olan Matka Kanyonu hakkında bilgileri başlıklar halinde toparladık.

➛ Matka Kanyonu Özellikleri

Yaklaşık 5 bin hektarlık bir alanı kapsayan Matka Kanyonu Treska ve Vardar Nehirleri’nin buluştuğu alanda yer alıyor. 1937 yılında bölgeye inşa edilen baraj ile bugünkü görünümünü alan kanyon aynı zamanda Makedonya’nın en eski yapay gölü olma özelliğini de taşıyor. Kanyonun içerisinde bulunan mağaraların en önemlisi olan Vrelo Mağarası, dünyanın en derin su altı mağaraları listesinde kendine yer bulmuş bir doğa harikası.

➛ Matka Kanyonu Giriş Ücreti

Matka Kanyonu’na giriş için ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak kanyonu tekne turu yaparak gezmek ve mağaraları görmek isterseniz, yoğunluğa bağlı olarak değişebilen ücretleri ödemeniz gerekiyor. Yoğunluktan kastımız şu; Matka Kanyonu’na hafta sonu ve havanın güzel olduğu bir dönemde giderseniz sabah erkenden tekne turunuzu yapıp aradan çıkarın. Kişi başı 5 euro (510 denar) fiyat verecekler, pazarlık falan yapmaya çalışmayın. Çünkü öğlene doğru kanyon inanılmaz kalabalıklaşıyor ve fiyatlar yükseliyor. Bunu bilen tekneciler de sabah yapılan pazarlığa hiç minnet etmiyorlar.

Bunun tam tersine hafta içi ve birazda sezonun kapandığı dönemlerde giderseniz daha uygun ve az kalabalık bir ortamda tekne turu yapma şansınız olacaktır.


 Matka Kanyonu’na Ne Zaman Gidilir? 📅

matka kanyonuna ne zaman gidilir

Biz geçtiğimiz sene 3 ülke 4 şehri kapsayan Balkanlar‘a yaptığımız geziyi Eylül ayında tamamladık. Dolayısıyla Matka Kanyonu’na da Eylül Ayı’nın ilk haftasında gitmiş olduk. Özellikle Akdeniz’e yakın olan Balkan ülkelerine sonbahar biraz daha geç geldiği için hava oldukça güzeldi. Yani kanyonun tadını çıkarmaya çok elverişli bir ortam vardı.

Ha bu demek değil ki buraya illa ki hava sıcakken gelin. İnsanın yılın her anında böyle huzur bulabileceği, kafasını dinleyebileceği yerlere ihyitacı var. O yüzden, bizce Matka Kanyonu’na ne zaman gidilir sorusunun cevabı aslında yılın her anı. Üsküp’e geldiyseniz buraya da mutlaka uğrayın deriz.

İlla ki Matka Kanyonu’na ne zaman gidilmezi duymak istiyorsanız, bizce haftasonu gidilmez. O da tamamen aşırı kalabalık olmasıyla alakalı. Gidilecekse de sabah erkenden gidilip, dönülür. Ee ne demişler, erken kalkan yol alır.

 Matka Kanyonu’nda Gezilecek Yerler 📝

matka kanyonu gezilecek yerler

Matka Kanyonu’nda gezilecek yerler arasında 3 tane kilise ve irili ufaklı mağaralar var. Kiliselerden ilki hemen girişte bulunuyor, diğeri yürüme yolunun karşı tarafında ve sonuncusu da kanyonun biraz daha üst taraflarında. Mağralar ise kanyondaki yürüme yolu boyunca karşınıza çıkıyor. Ancak tekne turu yaparsanız bu mağaralar arasında en önemlisi olan Vrelo Mağarası’na direk götürüyorlar sizi. Bu arada bizce bunların hepsini göreceğim diye kasmayın. Kendinizi doğanın güzelliklerinin kolları arasına bırakın. Biz öyle yaptık. 🙂

Yine de meraklısı için aşağıda Matka Kanyonu içerisinde bulunan kiliseler ve mağaralar hakkında kısa kısa bilgileri bulabilirisiniz.

➛ Kiliseler

Yapım yılı 13. yüzyıla tarihlenen Aziz Andrew Manastırı, Matka Kanyonu’nun ziyaretçilere açık olan alanının başlangıç noktasında bulunduğu için kanyon içerisinde gördüğünüz ilk tarihi yapı olacak. Kanyonun sol tarafında bulunan manastır ise 14. yüzyılda yapılan Matka Manastırı. Bu manastırı görmek için tekne kiralayıp karşı kıyıya geçmek gerekiyor. Aziz Nikola Manasıtırı ise biraz önce de belirttiğimiz gibi kanyonun üst kısmında yer alıyor. Tam olarak yapılış tarihi bilinmeyen Aziz Nikola Manastırı’nı gidip görenler eşsiz bir kanyon manzarasına şahit olduklarını söylüyorlar. Biraz fazladan vaktiniz varsa ve tırmanışta kendinize güveniyorsanız görmeye gidilebiliriz.

➛ Mağaralar

Matka Kanyonu içerisinde bulunan 10 tane mağaranın en görülesi olanı, tekne turlarının da içeriğinde bulunan Vrelo Mağarası. 2007-2011 yılları arasında yapılan ve dünya genelinde yaklaşık 100 milyon oyun kullanılması ile sonucu belirlenen Doğanın Yedi Harikası projesinde en iyi 77 doğa harikası arasında yer alan Vrelo Mağarası dünyanın en derin yer altı mağaralarından biri.

Matka Kanyonu’nda Ne Yapılır? 🚶🏻

matka kanyonu tekne turu

✓ Parkurun hepsini tamamlayamasanız bile kısa da olsa doğanın içerisinde yürüyüşün tadını çıkarın. 🚶🏻

✓ Bol bol oksijen depolayın. 💨

✓ Manzarının tadını çıkarın. 🏞

✓ Tekne turu yapıp keyif çatın. 🚣‍♂️

✓ Bol bol fotoğraf çekin. Eve döndüğünüzde bakar bakar özlem giderirsiniz. 📷

Matka Kanyonu Gezisi İçin Öneriler 📝

matka-kanyonu-makedonya

Öncelikle, Matka Kanyonu bizce Üsküp’e gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi. O yüzden Üsküp’te gezilecek yerler listenize mutlaka alın.

İkinci olarak, her ne kadar kanyonun içerisinde tesis bulunsa da fiyatlar normalin üzerinde olduğu için konaklama işini Üsküp’te halledin deriz.

Üçüncüsü, orada bir restoran var evet ama daha önce de belirttiğimiz gibi fiyatlar pahalı, o yüzden yanınızda atıştırmalık bir şeyler getirmenizi tavsiye ederiz.

Son olarak, parkurun tamamını yürümeyecekseniz Matka Kanyonu için yarım gün yeterli bir süre. Sabah erkenden gelin, kalabalığa kalmadan tadını çıkarın, akşam ezanı okunmadan da geri dönün. 🙂


Ruhu Arındırma Rotaları Yazılarımızdan Bunlar da İlginizi Çekebilir

🌍 Üsküp Gezilecek Yerler Listesi

🌍 Üsküp Gezi Rehberi

🌍 Belgrad Gezilecek Yerler

🌍 Mostar Gezilecek Yerler


Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhabalar. Benim Matka Kanyonu ile ilgili sormak istediklerim var birincisi kamp kurmak serbestmi ikincisi illaki kamp olmasa dahi belli bir acilis yada kapanis zamani varmi. Diger oneriler icinde cok tesekkur ederim.

    1. Merhabalar, kamp ile ilgili net bir bilgimiz yok ne yazık ki. Açılış kapanış saati ile ilgili de bizim gittiğimiz zaman herhangi bir kısıtlama yoktu. Fakat fazla kalabalığa yakalanmamanız için sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı