fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Meke Gölü – Dünyanın Nazar Boncuğu
İnsan Konya’ya gittiğinde nereyi gezer ki? Mevlana Türbesi, Karatay Müzesi, Alaaddin Tepesi. Eee başka? İşte ani bir kararla uçak biletini aldığımızda bizim de aklımıza düşen ilk soru buydu. Bileti çok uygun bir fiyata almıştık iyi hoş da ne yani koskoca iki günde üç yer gezip geri mi dönecektik? Tabi ki hayır! Hemen başladık Konya’da gezilecek yerleri araştırmaya.

Bir de baktık ki meğerse Konya kulaktan dolma bilgilerden çok daha farklı bir yermiş. Kendinizi sadece şehir merkezi ile sınırlamazsanız eğer, çevresinde gezilecek, görülecek birçok doğal güzellik varmış. Hatta öyle ki ablası üniversiteyi Konya’da okuduğu için burada bolca zaman geçiren Furkan’ın bile araştırdıkça ağzı açık kalıyordu. 🙂

Neyse efendim, başka dünyalar laboratuvarında titizlikle yaptığımız araştırmalar sonucunda Konya gezimize bir zamanlar dünyanın gözbebeği olarak adlandırılan Meke Gölü’nden başlamaya karar verdik. Bir zamanlar diyoruz çünkü Meke Gölü son zamanlarda kurumaya başlamış ve deyim yerindeyse o eski halinden eser kalmamış. Neden böyle olduğunun sebeplerini aşağıda detaylarıyla anlattık.


Meke Gölü Karapınar

Bu trajik ve olumsuz duruma rağmen Meke Gölü, Konya’da gezilecek yerler arasında (bize göre) mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri. Tabi Karapınar ilçesinde olması ve Konya merkezden buraya yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşılabilmesi nedeniyle gözden ırak olan gönülden de uzak olur misali seyahat severlerin Konya planları arasına pek giremiyor ne yazık ki.

Bu satırları okuyup, resimleri gördükten sonra gözü karartıp Meke Gölü’ne gidecek olanlar için yazımızı aşağıdaki gibi planladık:

Dünyanın Nazar Boncuğu Meke Gölü

Meke Gölü Eski Hali

Her ne kadar gölün etrafında eskisi gibi masmavi bir su bulunmasa da Meke Gölü hala daha dünyanın nazar boncuğu olarak biliniyor. Bu unvanı da yukarıda paylaştığımız resimdeki görüntüsünden almış. Önceden tepeden bakıldığında tam bir nazar boncuğu gibi gözüküyormuş bu doğa harikası.

Şimdi ise durum yazının genelinde paylaştığımız resimlerdeki gibi. Aslında şimdiki hali de fena değil bizce ama eski görüntüsü olsa biz de çok daha memnun olurduk elbette. Yine de ortamın sessizliği, krater gölünün ortaya çıkardığı manzara ve az kalan suyun renginin pembe olması hem kafa dinlemek için hem de fotoğraf çekmek için güzel imkanlar sunuyor buraya gelenlere.

Bu arada sular çekildiği için ortada bulunan tepenin dibine kadar gidebiliyorsunuz. Fakat minik bir uyarı yapalım. Zemin çok yumuşak ve çamur gibi bir yapısı var. Tabi bana bunu söyleyen olmadığı için löp diye (söylemesi ayıp) lağım gibi kokan çamura basmışlığım vardır. Aman siz dikkatli olun. 🙂

Meke Gölü’nün Oluşumu ve Özellikleri

Meke Gölü, ülkemizin en çok bilinen krater göllerinden biri. Burası bundan tam 5 milyon yıl önce meydana gelen volkanik bir patlama sonucu ortaya çıkmış. 9 bin yıl önceki ikinci bir patlamayla oluşumu tamamlanan yerde oluşan kraterlerin zamanla su ile dolması sonucunda da göl haline gelmiş.

Tam ortasında yaklaşık 50 metre yüksekliğinde bir volkan konisi bulunan Meke Krater gölü, günümüze kadar yer altı kaynak sularından beslenen bir doğal oluşum olarak gelmeyi başarmış.

Meke Gölü Tamamen Kurudu mu?

Son zamanlarda ise durum biraz farklı. Hayır, Meke Gölü tamamen kurumuş durumda değil ama yazının başında da bahsettiğimiz gibi dünyanın nazar boncuğu olarak nitelendirilebilecek bir hali pek kalmamış ne yazık ki.

Bu durumun sebebi de gölün beslendiği yer altı kaynak sularının yanlış kullanımı ve bölgenin her geçen yıl daha az yağış almaya başlaması ile birlikte ortaya çıkan kuraklık. Ne yazık ki uzmanlar tarafından tamamen eski haline dönmesinin pek mümkün olmadığı söyleniyor.

Meke Gölü Efsanesi

Meke Gölü dünyanın nazar boncuğu

Her doğal oluşumda olduğu gibi burada da karşımıza bir efsane çıkıyor elbette. Meke Gölü’nün efsanesi şu şekilde efendim:

Hikayeye göre çok eski zamanlarda bu bölgede Barata adında bir beylik, beyliği yöneten Barat Bey adında bir sultan varmış. Melike de Barat Bey’in dünyalar güzeli, biricik kızıymış. Tabi efsanelerde aşk eksik olmaz. Meke isimli bir at uşağı ile Melike birbirlerine delicesine aşık olmuşlar.

Zalim bey ille de olmaz diye tutturunca Meke sevdasından hastalanmış ve yataklara düşmüş. Günlerden bir gün Melike onun yanına gelip sevdiceğini hasta yatağından kaldırmış ve başlamışlar kaçmaya. Tabi Barat Bey’in adamları boş duru mu, başlamışlar onlar da genç aşıkları kovalamaya.

Tam yakalanacaklarmış ki Meke ile Melike birbirlerine sarılmışlar ve o anda altlarındaki toprak çökerek göle dönüşmüş. Kız sevgilisini yüzerek kıyıya çekmeye çalışmış ama ikinci bir çökme ile gölün ortasındaki volkan ortaya çıkmış ve Meke’yi gölün derinliklerine çekmiş. Bu olay üzerine aklını kaçıran Melike bir daha kendine gelememiş. Efsane bu ya o gün bugündür de her Kurban Bayramı’nın birinci gölü Meke Gölü’ne gelip sevdiği adamı ararmış.

İsviçreli bilim adamları buranın krater gölü olduğunu ispatlamış olsa da romantizme yenik düşüp efsaneyi doğru kabul ederseniz de kimse size kızmaz. 😉

Meke Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alan Meke Gölü, şehir merkezine yaklaşık 180 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yani özel araç ile giderseniz yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor. Karapınar’dan Ereğli’ye giden yolun 7. Kilometresinde bulunan tabeladan döndükten sonra 2 kilometre daha ilerlediğinizde göle ulaşacaksınız.

Çevresinde herhangi bir yerleşim olmadığı için toplu taşıma ile ulaşım yok. Aracınız yok ise Konya’dan Karapınar’a otobüs ile geldikten sonra kalan yolu taksi ile geçmeniz gerekecek.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı