fbpx
BOSNA HERSEKYURT DIŞI

Mostar Gezilecek Yerler Listesi – 10 Maddede Mostar’da Görülmesi Gereken Yerler

Mostar Gezilecek Yerler Listesi, Mostar gezisi için hazırladığımız 2. yazı. Mostar hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarına yer veren seyhat planlama yardımcısı niteliğindeki ilk yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.👉 Mostar Köprüsü – Mostar Gezi Rehberi

Mostar geziniz için planınızı hazırlarken muhtemelen Eski Şehir (Stari Grad) bölgesinde bir çok yer pinleyeceksiniz ve bunları Mostar’da gezilecek yerler olarak belirleyeceksiniz. Sonra da bu kadar yeri 1 gün içinde nasıl gezeceğim diye kara kara düşünmeye başlayacaksınız. Bu kadar dert etmeyin! Her ne kadar Mostar Bosna-Hersek‘in 2. büyük şehri olsa da Mostar’da gezilecek yerlerin hemen hepsi birbirine çok yakın. Tabi bir de öyle her yere gitmenize de gerek yok bizce. O yüzden kendi gezimizden arta kalan hislerimize dayanarak Mostar gezilecek yerler listesini 10 madde ile sınırladık.  Bu arada Mostar’ın dışına da çıkarım ben sorun değil derseniz bu yazının içerisine almadığımız Blagay Tekkesi’ni de görmeden dönmeyin.

Lafı fazla dolandırmadan başlayalım. Mostar gezilecek yerler yazısını okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak başa dönebilirsiniz. Mostar’da turlarken gezilecek yerler ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için Mostar Gezilecek Yerler Listesini sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐️


Mostar Köprüsü 🌉

mostar köprüsü

Mostar gezilecek yerler listesinin ilk sırasında elbette ki hikayesiyle hepimizin aklına kazınan Mostar Köprüsü var. Hem maddi hem de manevi anlamda birbirimize çok yakın hissettiğimiz Mostar ile ülkemizi birbirine bağlayan şeylerden birisi de yukarıda görmüş olduğunuz Mostar Köprüsü. Bunun yanında Mostar Köprüsü’nün şehrin Hırvat ve Boşnak kesimini birleştirmek gibi özel bir görevi de var. 1993 yılında bu barış köprüsünü yıkmış olsalar da Mostar Köprüsü 2004 yılında yeniden hizmete açıldı.

Mostar Köprüsü hakkında daha fazla ve detaylı bilgiye Mostar hakkında yazdığımız diğer yazımızda yer verdik. Mostar gezi rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Adres 📍 Stari Most, Mostar 88000
Konum📌

 Neretva Nehri 🏞️

neretva nehri ve mostar köprüsü

Mostar Köprüsü’nün altından göz alıcı zümrüt yeşili rengi ile akan Neretva Nehri Avrupa’nın en temiz nehirlerinden biri kabul ediliyor. İşte bu yüzden Mostar gezilecek yerler listesinin, Mostar’da görülecek, güzelliğine hayran kalınacak, huzur bulunacak noktası bölümünde yer alıyor. 🙂 Tabi bu güzelliği izlerken, Mostar Köprüsü‘nden kendini Neretva Nehri’nin serin sularına bırakanları izleyip en az onlar kadar heyecanlanmak da cabası.

Karagöz Bey Cami 🛐

karagöz bey cami mostar

Mostar’ın tarihi yapılarının bir araya toplandığı Eski Şehir (Stari Grad) bölgesinde bulunan bir diğer tarihi yapı Karagöz Bey Cami. 1558 yılında inşa edilen Karagöz Bey Cami Hazı Zaim Mehmed Bey tarafından yaptırılmış. Mehmed Bey, halk arasında Karagöz olarak bilindiği için XVI. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen bu yapıya Karagöz Bey Cami ismi verilmiş. 1993 yılında Mostar’da bulunan bir çok tarihi yapıda olduğu gibi Karagöz Bey Cami’nde de büyük oranda tahribat yaratılmış olsa da yapılan restarosyonlarla tekrar ibadete açılmış.

Adres 📍 Braće Fejića, Mostar 88000
Konum📌

Koski Mehmed Paşa Cami 🛐

koski mehmed paşa cami mostar

Mostar gezilecek yerler listesinin bir diğer Osmanlı dönemi camisi Koski Mehmed Paşa Cami. 1618 yılında Koski Mehmed Paşa tarafından yaptırılan caminin harika bir Mostar Köprüsü ve Neretva Nehri manzarası olduğunu belirtmek lazım. Ayrıca yaklaşık 100 basamak tırmanmayı göze alabilirseniz minarenin tepesinden mükemmel bir Mostar manzarası da izleyebilirsiniz. Tabi bunların hepsi ne yazık ki ücret karşılığında. Koski Mehmed Paşa Cami’nin minaresine çıkmakta, köprü ve nehir manzarasını en güzel yerden izlemek de ücretli.
Adres 📍 Mala Tepa 16, Mostar 80807
Konum📌Muslibegovic Evi 🏡

muslibegovic evi mostar

Mostar’da bulunan ve Osmanlı mimarisini yansıtan bir çok ev arasında en güzellerinden biri olan Musli Begovic Evi bizce Mostar gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tıpkı Safranbolu‘da bulunan Kaymakamlar Gezi Evi gibi eski Osmanlı kültürüne ışık tutuyor Musli Begovic Evi. Aynı zamanda bir otel olarak da hizmet veren evi ziyaret etmek isterseniz giriş ücreti 2 €. Otel fiyatları hakkında bilgileri ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Adres 📍 Osmana Džikića 41, Mostar 88000
Konum📌

 Bisevic Evi 🏡

bisevic evi mostar

Tamam Mostar’a geldiniz biliyoruz Mostar Köprüsü‘nü görmek istiyorsunuz, bizim de gezinizi mini bir Safranbolu turuna çevirmeye niyetimiz yok ama yine de vaktiniz varsa Bisevic Evi’ne de bir göz atın deriz. 🙂 Resimden de anlaşılacağı gibi eski Osmanlı mimarisini günümüze taşıyan Bisevic Evi biraz daha kıyıda köşede kalmış. O yüzden bulması biraz zor olabiliyor ama Eski Şehir’in göbeğine doğru yürürken tabelaları dikkatlice takip etmeniz yeterli. Aşağıda konum ve adres bilgilerini de paylaştık.

Adres 📍 Biščevića bb, Mostar 88000
Konum📌

Tara Kulesi 🏛️

tara kulesi mostar

Bizce Mostar’ın en ikonik yapılarından birisi Tara Kulesi. Eski Şehir’in sokaklarında yürürken Mostar Köprüsü‘nün göründüğü hemen hemen her noktada Tara Kulesi’ni de görebiliyorsunuz. Sanki köprünün başında nöbet bekleyen bir asker gibi dikiliyor. Tabi geçmiş dönemlerde kule kullanımdayken görevi de buna yakınmış aslında. Uzun yıllar cephanelik işlevi gören Tara Kulesi Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bölgeyi ele geçirmesiyle işlevini kaybetmiş.
 
Konum📌

 Bakırcılar Çarşısı 🛍️

mostar bakırcılar çarşısı

Eski Çarşı’nın Mostar Köprüsü’ne çıkan yollarında kendine yer edinen Bakırcılar Çarşısı (Kujundziluk) için, Mostar gezilecek yerler listesinin en kalabalık noktalarından biri diyebiliriz. Eski bir Osmanlı çarşısı olan bu arastanın aslında Türkiye’deki benzerlerinden hiçbir farkı yok. Küçücük yan yana dükkanlar, teknolojiye karşı direnen el tezgahları, hepimizin gönlünü çalan hediyelik eşyalar Mostar’da bulunan Bakırcılar Çarşısı’nda da karşımıza çıkıyor.
 
Konum📌

Eğri Köprü 🌉

eğri köprü mostar

Mostar’da görülecek yerlerin arasına almanızı gerektiğini düşündüğümüz bir diğer yer Eğri Köprü (Kriva Kuprija). Eğri Köprü için Mostar Köprüsü‘nün 1/10 ölçek ile yeniden inşa edilmiş hali diyebiliriz. 🙂 Neretva Nehri‘nin bir kolu olan Rabobolja Deresi üzerinde bulunan bu köprünün kimin tarafından yaptırıldığı ise bilinmiyor.

Adres 📍 Onešćukova 23, Mostar 88000 
Konum📌

Saraybosna Mostar Yolu 🛣️

saraybosna mostar yolu

Aslında Mostar’da havaalanı var ama ülkemizden direk uçuş yok. Başka bir ülkeden de Mostar’a gelmeyecekseniz Saraybosna – Mostar arasındaki karayolunu kullanacaksınız demektir (Saraybosna’dan Mostar’a nasıl gidilir?). Yani yukarıda gördüğünüz muhteşem manzara yol boyunca size eşlik ediyor olacak.

Olur mu canım, şehirler arası yol Mostar gezilecek yerler listesine alınır mı demeyin. Saraybosna Mostar arasındaki karayolu, yol kenarındaki pekara dükkanından, muhteşem nehir ve orman manzarasına kadar her anıyla bu yazıda bulunmayı hak ediyor. 🙂Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Mostar Köprüsü – Mostar Gezi Rehberi

🌍 Saraybosna Gezi Rehberi

🌍 Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi

🌍 Üsküp Gezi Rehberi

🌍 Belgrad Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı