fbpx
BOSNA HERSEKYURT DIŞI

Mostar Köprüsü – Mostar Gezi rehberi
Mostar Köprüsü ve Mostar şehri, milyonlarca kişinin izlediği dramatik bir savaş filminin baş rol oyuncularıydı. Savaşı sadece izleyen o milyonlarca kişi arasından “bizim jenarasyon” için ayrı bir önemi vardır Mostar Köprüsü’nün ve Mostar’ın. Bizlerin savaş kavramıyla tanışıklığının başlaması 1992-1995 yılları arasında Bosna Savaşı ile birlikte olmuştu. Okul sıralarında nicelerini teorik olarak dinlemeden biraz önceydi ve hayal meyal hatırlasak da olanları, hüzünün ne demek olduğunu iyice anlamıştık sanırım.

Evliya Çelebi’nin “Dünya üzerinde böylesine güzel bir köprü daha görmedim” diyerek şukusunu verdiği Mostar Köprüsü‘nün yıkılışını ne kadar anlamlandıramadıysak, yeniden yapıldığında içimize doğan mutluluğun adını da koyamamıştık bir türlü. Mostar’a gidip Mostar Köprüsü’nü görünce tüm bu olanların ne anlama geldiğini, savaşın nasıl sonuçlarının olabileceğini ve bir köprünün barış için ne denli büyük bir umut olabileceğini daha iyi anladık…

Efenim işte tam da bu noktada Mostar Gezi Rehberi devreye giriyor. Her zamanki gibi, editörlerimiz tarafından binbir titizlikle hazırlanan rehberimiz, son dönemlerin gözde yurt dışı seyahat rotası Mostar hakkında bilgileri bir araya topluyor. Size de buralara gelmeden önce dört dörtlük bir plan yapmanızı sağlayacak Mostar Gezi Rehberi’ni okumak kalıyor.

Peki neler var bu yazının içerisinde?: Mostar’ın nerede olduğundan tutun, nasıl bir yer olduğuna, Mostar Köprüsü hakkında bilgilerden dem vurun, Mostar’ın tarihine kadar tam 12 maddelik bir bilgi bombardımanı var. Yetmedi mi?  Bu 12 maddenin içerisinde Mostar’da %100 tecrübe ile sabit olan deneyimlerimizi okuyabileceğiniz “Mostar’da Dikkat Edilmesi Gerekenler” bölümü de var. E daha ne olsun! 🙂

Mostar Gezi Rehberi’ni okurken ve Mostar gezisi için kendi planınızı hazırlarken yazıda istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için genel başlıkları maddeler halinde aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Mostar’ı keşfederken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına dilediğinizde kolayca ulaşabilmeniz için “Mostar Gezi Rehberi”nizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐️


Mostar Köprüsü 🌉

mostar köprüsü

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in Mostar kentinde Neretva Nehri üzerinde bulunan, Avrupa’nın hatta belki de dünyanın en bilinen köprülerinden birisi. Ne yazık ki bu şan şöhret sadece Mostar Köprüsü’nün göz alıcı güzelliği ile alakalı değil. Burayı bu kadar meşhur yapan şey, Bosna Savaşı sırasında Mostar Köprüsü’nün yıkılışı ve bunun tüm dünyaya çekilen görüntüler ile izletilerek hafızalara kazınması.

Olayın detayı zaten hepimizin malumu. Savaş süresince büyük zararlar gören Mostar Köprüsü, Kasım 1993’te Hırvat topçularının bombardımanı sonucu tamamen yıkılır.  Yıllar yılı Mostar şehrinin müslüman ve müslüman olmayan kesimini bir zeytin dalı niteliğinde birbirine bağlayan Mostar Köprüsü’nün yıkılma görüntüleri ise milyonlarca insan tarafından saniye saniye izlenir ve dünya barışı önemli bir darbe alır.

1997 yılında UNESCO ve Dünya Bankası’nın desteği ve bir Türk firması olan ER-BU’nun işin yapımını üstlenmesi ile birlikte Mostar Köprüsü’nün aslına uygun olarak yeniden yapılması çalışmalarına start verildi. 2004 yılında yeniden açılan Mostar Köprüsü, günümüzde şehrin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlamaya devam ediyor. Bununla birlikte hilal şeklindeki yekpare güzelliğine Mostar şehrinin tarihi dokusu da eklenince biz başka dünyalar kaşiflerinin gözlerine bayram ettiren bir nokta oluyor.

mostar köprüsü tarihi

➤ Mostar Köprüsü Tarihi

Mostar (köprü tutan) Köprüsü’nün tarihi hakkında da kısa bilgiler verelim. Mostar Köprüsü, 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından Neretva Nehri üzerine inşa edilmiş. 24 metre yüksekliğinde, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde olan insanlık tarihinin bu en zarif köprüsünün yapımında 456 adet kalıp taş kullanılmış ve dönemin şartlarına göre gelişmiş bir teknoloji ile yapılmış.

1993 yılında yıkılana kadar tam 427 yıl boyunca şehrin iki yakasını bir araya getiren hem maddi hem de manevi bir unsur görevi görmüş. Öyle ki; Mostar Köprüsü’nün yıkılması top mermilerinin düşürdüğü taş bloklardan daha fazlasını götürmüştü. Köprünün yılıması demek, Mostar’ın çok uluslu mirasının da reddedilmesi demekti.

1997 yılında yeniden inşaa çalışmalarına başlanan Mostar Köprüsü 2004 yılında tekrar hizmete girdi. Mostar Köprüsü ve Mostar şehri ise 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

➤ Mostar Köprüsü Hikayesi

Böyle güzel bir yapı olur da hikayesi eksik kalır mı? Mostar Köprüsü’nün de bir hikayesi var elbette. Efendim derler ki; erkekler, sevdiği kadınlara cesaretlerini ispatlamak için kendilerini Mostar Köprüsü’nden Neretva Nehri’nin serin sularına bırakırlarmış. Şimdilerde bu durum biraz değişiklik göstermiş gerçi. Artık daha çok profesyonel ve yarı-profesyonel sporcular izleyenlerden para toplayıp istedikleri tutara ulaştıklarında atlıyorlar. Neyse ki biz şanslıydık da bir tanesine denk gelebildik. 😀

Bu arada “Mostar Köprüsü’nden ben atlayamaz mıyım?” derseniz; aslına bakarsanız atlayabilirsiniz ama bu iş baya zor. Nice insanlar türlü türlü yaralar almış. O kadar yükseklikten atlayınca normal tabi. Bizce “aşkında ölüyorum beee” dediğiniz biri yoksa hiç girişmeyin bu işe. 😀


 Mostar Nerede? 📌

Bosna Hersek’in en büyük şehirlerinden biri olan Mostar aynı zamanda Hersek bölgesinin başkenti. Tıpkı Saraybonsa gibi bir nehrin iki yakasına kurulmuş olan şehir, Güneydoğu Avrupa’da konumlanıyor.

➤ Mostar Haritası

mostar haritası

➤ Şehirler Arası Mesafeler

❖ Mostar – Zadar arası kaç km? 🚗  287 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 3 saat

❖ Mostar – Kotor arası kaç km? 🚗  186 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 3.5 saat

❖ Mostar – Saraybosna arası kaç km? 🚗  129 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2 saat

❖ Mostar – Dubrovnik arası kaç km? 🚗  145 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2.5 saat

❖ Mostar – Split arası kaç km? 🚗  168 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2 saat

 Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir? 📍

Bizim Balkanlar gezimiz Saraybosna’dan başladığı için Mostar’a geçişimizde oradan oldu. O yüzden evelemeden gevelemeden direk konuya girip Saraybosna’dan Mostar’a nasıl gidilir, ulaşım alternatifleri nelerdir bunları ayrı ayrı başlıklarda paylaşacağız.

➤ Mostar’a Uçak ile Ulaşım ✈️

Mostar’da uluslararası bir havaalanı var ancak henüz Türkiye’den Mostar’a direk uçuş yok (en azından biz bulamadık). Türkiye’den Mostar’a seyahat için çok fazla talep olduğunu düşünürsek aslında yakın bir zamanda direk uçuşlar başlayabilir. Ancak o zamana kadar Mostar’a gitmek için ilk durak Saraybosna! Sonrasını ise otobüs, tren veya araç kiralayarak halletmeniz gerekecek. 👇

➤ Mostar’a Otobüs ile Ulaşım 🚍

Saraybosna’dan Mostar’a otobüs ile gitmek için, Saraybosna şehir merkezine daha yakın olan  Autobuska Stanica Sarajevo otobüs terminalinden bilet temin edebilirsiniz. Detaylar için; Saraybosna Gezi Rehberi

➤ Mostar’a Tren ile Ulaşım 🚂

Saraybosna’dan Mostar’a tren ile ulaşım sağlamak için Autoboska Stanica Sarajevo otobüs terminalinin çok yakınında bulunan tren istasyonundan bilet temin edebilirsiniz. Açıkçası bizim gözümüzü, trenlerin çok fazla rötar yapması ve çok eski olması konusunda çok korkuttular. O yüzden biz sormaya yeltenmedik bile. Şöyle nostaljik bir yolculuk yapmak isterim derseniz tercih edebilirsiniz.

➤ Mostar’a Özel Araç ile Ulaşım  🚗

Saraybosna’dan Mostar’a gitmek için bir diğer alternatif araç kiralama. Otobüsle gitmeye göre bir tık pahalı olsa da daha eğlenceli ve rahat olacağı da kesin. Şurada Saraybosna’da araç kiralama konusunda bir kaç şey yazdık.

⒋ Mostar’da Şehirlerarası Ulaşım 🚌

saraybosna mostar yolu

Saraybosna’dan Mostar’a otobüs ile geldiğinizde sizi bıraktıkları terminalden  Mostar’a yakın bir çok kente bilet temin edebilirsiniz. Ancak bizim anladığımız kadarıyla bazılarına aktarmalı gitmek gerekiyor ve ingilizce anlaşabilmek de biraz zor. O yüzden işinizi mümkün mertebe internet üzerinden halletmeniz daha kolay olabilir.

Çoğu sitenin ingilizce dil seçeneği olmasa da Centrotrans bu konuda yenilikçi bir yaklaşım getirmiş. E tabi bu da bizim için hayat kurtarıcı oluyor. Şuradan firmanın internet sitesine ulaşabilirsiniz.

➤ Mostar’dan Saraybosna’ya Ulaşım

Saraybosna’dan Mostar’a geldiyseniz ve zaten gidiş-dönüş bileti aldıysanız işiniz kolay. Otobüs kalkış saati geldiğinde terminalde olmanız yeterli. Önce Mostar’a geldiyseniz ve buradan Saraybosna’ya geçecekseniz otobüs bileti yaklaşık 8€ (30 BAM). 2-3 saat aralıkla otobüs seferleri var.

Telefon ☎️ +387 36 551-900
Adres 📍 Trg Ivana Krndelja 4, Mostar
Konum📌


 Mostar’da Dikkat Edilmesi Gerekenler 📢

mostarda-nerede-kalınır

✏️ Otobüs terminalinden Mostar’ın eski şehir merkezine yürüyerek 10-15 dakikada gidebiliyorsunuz. Toplu taşıma veya taksi aramayın.  Hem biraz da gezmiş olursunuz. Yol üzerinde Mostar’da görmek için pinlediğiniz yerler olabilir.

✏️ Mostar gezi haritanızda görmek için işaretlediğiniz bir çok yer olacak. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın. Mostar’da göreceğiniz yerler birbirne çok yakın.

✏️ Konaklama konusunda önerimiz yine Airbnb veya Booking gibi sitelerden ev veya hostel kiralama. Ama “ben Mostar’ın tarihi dokusunu istiyorum, şöyle eski konak tarzı butik bir otelde kalmanın bedeli ne” derseniz gecelik 50-90€ gibi bir tutarı gözden çıkarmanız gerek.

✏️ Camileri gezmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak Türkiye’den geldiğinizi anladıklarında size bir kıyak geçme ihtimalleri yüksek. 🙂

✏️ Otobüs ile yolculuk yapacaksanız biletlerinize ve yerinize sahip çıkın. Dönerken resmen yer kapma savaşı yaptık. Neyse ki galip çıktık. 🙂

✏️ Yaz aylarında gidenler, Neretva nehrine girmek için mayolarını yanına almayı unutmasınlar. Sonra suyun güzelliğini görüp kafayı taşa vurmayın. 🙁

✏️ Suyunuzu, abur cuburunuzu falan mutlaka süpermarketlerden alın. Her turistik bölge gibi Mostar’da da bir şişe suya 3-5 ₺ vermeniz işten bile değil.

➤ Mostar Para Birimi

Mostar’da kullanılan resmi para birimi Bosna Markı (BAM). 1 € yaklaşık 2 BAM, 1 ₺ ise yaklaşık olarak o.50 BAM (Eylül 2018 kurları).

➤ Mostar’a Vize Var mı?

Mostar için vize almanıza gerek yok. Bosna-Hersek, ülkemizden gelen ziyaretçilerden, 6 ay içinde 90 günü aşmama kaydıyla vize talebinde bulunmuyor.

 Mostar’da Nerede Kalınır? 🏨

mostarda dikkat edilmesi gerekenler

Mostar’da Dikkat Edilmesi Gerekenler” bölümünde de belirttiğimiz gibi bizim Mostar’da konaklama önerimiz; kalabalık gittiyseniz ev kiralamak, tek başınaysanız da hostelde kalmanız. İlle de otel isterim diyenler için de şöyle en güzellerinden bir kaç alternatif paylaşalım.

➤ Mostar Otelleri

➼ Muslibegovic House

Mostar’da gezilecek yerler içerisinde de bulunan Muslibegovic House aynı zamanda otel olarak da hizmet veriyor. Mostar’ın tarihi dokusunu doyasıya yaşamak isterim diyenler ve bunun için biraz da paraya kıyacak olanlar için güzel bir seçenek olabilir. Sezon içerisinde 2 kişilik bir oda için gecelik fiyatları 90 €, sezon bittikten sonra ise 75 €’ya kadar düşüyor fiyatlar.

Telefon ☎️ +387 36 551-379
Adres 📍
Osmana Džikića 41, Mostar
Konum 📌

➼ Hotel Kriva Ćuprija

Bizim küçük Mostar Köprüsü dediğimiz Kriva Köprsü’nün çok yaknında bulanan bu otel özellikle şehrin silüetine uygun yapısıyla ve merkezi olmasıyla dikkat çekiyor. 2 kişilik bir oda için gecelik fiyatları 70 €.

Telefon ☎️ +387 61 135 286
Adres 📍
Onešćukova 23, Mostar
Konum 📌

➼ City Hotel

City Hotel Mostar’ın en büyük otellerinden biri. Yani gün içerisinde gezerken tarih konseptine doyacağım zaten akşam olunca modernizme geri dönüş isterim diyenler için burası. 2 kişilik bir oda için gecelik fiyatı 60 €.

Telefon ☎️ +387 36 349-090
Adres 📍
Vukovarska, Mostar
Konum 📌

Mostar’ın Tarihi 🏛️

mostarın tarihi

Mostar Nerede” bölümünde de bahsettiğimiz gibi Hersek bölgesinin başkenti olan Mostar’ın tarihi  aslında çok da eskilere dayanmıyor. Bölgede Romalılar döneminde de yaşam söz konusuymuş ancak Mostar’da sürekli olarak yerleşimin izlerine ilk olarak 15. yy’ın başlarında rastlanmış. 1440 yılında Gost Radivoj tarafından kurulduğu tahmin edilen Mostar’ın Osmanlılar’ın eline geçmesi ise 15. yy’ın sonlarına doğru gerçekleşmiş.

16 yy’ın ilk yarısında stratejik öneminden dolayı Mostar, Hersek Bölgesi’nin merkezi haline getirilmiş. Bununla birlikte de şehir askeri ve ticari bir yer olarak hızla gelişmiş. Şehirde Osmanlı etkisinin sonucunda müslüman nüfusunun da hızla artmasıyla birlikte Mostar dini ve etnik çeşitliliğin çok fazla olduğu bir şehir haline gelmiş ve yüzyıllar boyu insanlar barış içerisinde yaşamaya devam etmiş. (“Mostar Köprüsü” bölümünde, iç savaş sırasında bu yapıya nasıl darbe vurulduğunu anlatmıştık).

1908 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun himayesi altına giren Mostar şehri, 1918 yılında imparatorluğun dağılmasından sonra Sırp-Hırvat-Sloven Krallığı’na dahil olmuş. Daha sonraları Yugoslavya içerisinde bulunan Bosna-Hersek Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlanan şehir 1992-1995 yılları arasındaki iç savaşta büyük zararlar gördü.

Savaş sonrasında ise Mostar’da restorasyon çalışmaları başladı ve Mostar Köprüsü öncelikli olmak üzere şehirde zarar gören bir çok tarihi yapı aslına uygun olarak eski hallerine getirildi. Günümüzde ise Mostar’da yaşam, eski günlerdeki gibi barış içerisinde devam ediyor.

Mostar Nasıl Bir Yer? 🏙️

mostar nasıl bir yer

Mostar Nasıl Bir Yer?” sorusunun cevabını yaşayarak öğrenmek gerek aslında ama biz yine de elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Tıpkı Saraybosna gibi Mostar da savaşın izlerini tamamen yok etmeye ve geçmişten gelen “barış içerisinde yaşama” geleneğini sürdürmeye odaklanmış bir şehir.

Yine de bizim gözlemlediğimiz kadarıyla, müslüman ve hristiyan kesim arasında savaşın getirdiği bir soğukluk var. Dışarıya çok yansıtılmasa da bir müslüman veya hristiyan ile konuştuğunuz zaman kelimelerin arasından birbirlerine karşı olan kırgınlıklarını seçebiliyorsunuz. Buna rağmen Mostar’daki sıcak ortam ise tüm olanların bir gün tekrar hatırlanmamak üzere unutulacağına dair umutları arttırmaya yetiyor da artıyor bile.

Bununla birlikte, özellikle tatil dönemlerinde çok sakin bir yer değil Mostar. Biz Eylül ayında gitmemize rağmen her yer tıklım tıklım doluydu. Kış aylarında biraz daha sakin olacağından tıpkı Assos veya Amasra gibi bir ruhu arındırma rotası olarak da değerlendirilebilir aslında. Mostar’ın dokusu bunun için oldukça elverişli. 🙂


Mostar’da Ne Yenir, Ne İçilir? 🍴

Saraybosna’da sık sık karşınıza çıkacak olan Cevapi ve Pleskavitsa tarzı et yemekleri Mostar’da da peşinizi bırakmıyor. 🙂 Tabi farklı seçenekler hiç de yok değil ama ağırlıklı olarak tercih et yemeklerinden yana oluyor. Peki etten başka ne var derseniz; filovane paprike (kızarmış biber dolması), soğan dolma, bamya, sarma gibi hem bizim damak tadımıza uygun hem de Balkanlar’a özgü lezzetler Mostar’da sizi bekliyor olacak.

Yemek yerken Mostar Köprüsü’nün manzarasına da doymak isterseniz fiyatlar diğer mekanlara göre bir tık daha pahalı. Örneğin şehrin içindeki mekanlarda cevapi 2.5 € (5 BAM) iken manzaralı bir restorana gittiğinizde 3.5 € (7 BAM) ödüyorsunuz. Aradaki farkı vermeye değer mi? Ne yalan söyleyelim bizce değer.

Mostar’da Alışveriş 🛍️

mostarda alışveriş

Mostar’da alışveriş dendiğinde akla gelen ilk nokta elbette Mostar Köprüsü’ne giderken geçeceğiniz Kujundžiluk. Burası şehirdeki Osmanlı etkisini en fazla göreceğiniz yer olabilir. Hediyelik eşya ve hatıra için bu eski arasta çarşısının içerisinde bulunan dükkanlara göz atabilirsiniz.

Mostar’da Ne Yapılır? 🚶🏻

✓ Mostar’ın sakin sokaklarında yürümenin tadını çıkarın. 🚶🏻

✓ Mostar Köprüsü’nü arkanıza alıp bol bol hatıra fotoğrafı çekinin 🤳

✓ Mostar köprüsünden yapılan atlayışları izleyin. 🏊‍♂️

✓ Cesaretiniz varsa siz de atlayın tabi. 🤗

✓ İlla ki köprüden atlamak zorunda değilsiniz ya canım, siz de Neretva Nehri’nin serin sularında yüzün. 🏊‍♂️  

✓ Savaşın nelere mal olabileceğini canlı canlı görün, daima barışın yanında olun! ☮️

Mostar Gezi Notları 📝

mostar gezi notları

➤ Mostar’a Ne Zaman Gidilir?

✔ Bosna Hersek’e vizesiz seyahat edebildiğimiz için Saraybosna ve Mostar son zamanların en çok tercih edilen seyahat destinasyonlarından.

✔ Saraybosna biraz daha sakin bir şehir olduğu için aslında yılın her anı gidilebilir gibi ama daha sakin bir Mostar gezisi arayanlar için sonbahar ayları daha ideal gibi. Gerçi biz Eylül ayında gitmemize rağmen bayağı bir kalabalıktı ama havalar serinledikçe daha da sakinleşir diye düşünüyoruz.

➤ Mostar’ı Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

✔ Mostar gezisi için 1 gün ayırmanız yeterli. Rahat rahat şehri de gezersiniz, Blagaj Tekkesi’ne de gider gelirsiniz. Tabii erken kalkıp yol almak şartıyla. 🙂

✔ “Kendimi çok darlamasam, biraz da Mostar’ın tadına varsam, ruhumu arındırsam” derseniz bir hafta sonunuzu Mostar’a ayırın deriz.


Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı