fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Odunpazarı Evleri – Eskişehir’in En Renkli Noktası
Eskişehir, adının gözünüzün önüne getirebileceği görüntülerin tam tersine yepyeni ve modern bir yerleşim yeri olsa da buranın gerçekten de eski bir şehri var. Odunpazarı Eskişehir’in geçmiş zamanlardan kalma, renkli mi renkli, sevimli bir semti. Tam da bu yüzdendir ki Odunpazarı Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin her zaman en başında yerini koruyor diyebiliriz. 🙂

Bir şehirde böylesine meşhur bir yer olur da hikayesi eksik olur mu hiç? Olmuyor elbette. Eskişehir’in en tarihi semti ve ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı hakkında da bir hikaye dolaşıyor dilden dile.

Rivayete göre bölgeye yerleşmek için gelen insanlar, buraların en güzel yerini keşfetmek için değişik bir yola başvurmuşlar. Gözlerine kestirdikleri iki farklı yere, Porsuk Çayı’nın yer aldığı Adalar Bölgesi’ne ve Odunpazarı’na birer adet koyun ciğeri asmışlar. Odunpazarı’na asılan ciğerin daha geç bozulması üzerine halk da yaşamak için bu bölgeyi seçmiş ve böylelikle burası Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olmuş. Buraya Odunpazarı denmesinin nedeni de köylülerin dağdan şehre getirdikleri odunları bu bölgede yer alan Yediler Parkı meydanında satmasıymış.

Odunpazarı’nın Eskişehir için önemini ve hikayesini anlattıktan sonra sıra buraya gelecek olan gezginler için Odunpazarı hakkında en çok aranılan soruları cevaplamaya. Yazıyı okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilirsiniz.


Odunpazarı Gezilecek Yerler 🚶‍♀️

odunpazarı gezilecek yerler

2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Odunpazarı Evleri’nin Eskişehir gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından biri olduğundan bahsetmiştik. Burası aynı zamanda içinde barındırdığı müzeleri ve görülecek tarihi noktalarıyla günümüzde şehrin en kültürel alanlarından da biri. Yani Eskişehir gezisi sırasında Odunpazarı’na geldiğinizde gezip, göreceğiniz birçok yer olacak.

Buranın Eskişehir’in en büyük semtlerinden biri olduğunu da belirtelim. Bu yüzden Odunpazarı kendi içinde de gezilecek yerlere ayrılıyor. Hatta şehirde görülecek tarihi noktaların birçoğu bu çevrede bir araya gelmiş diyebiliriz. Osmanlı mimarisinin izleri taşıyan rengarenk tarihi evler, camiler, külliyeler, müzeler ve hatta günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir park. Hepsinin detaylarını ayrı ayrı aşağıda paylaştık.

Tarihi Odunpazarı Evleri 🏠

odunpazarı eskişehir

Odunpazarı’nın bu kadar meşhur olup her sene binlerce turisti kendine çekmesindeki en büyük etken şüphesiz ki bölgede bulunan ve yıllara meydan okuyarak ayakta duran tarihi evler. Tamamı restore edilerek şu anki görünümüne kavuşturulan Odunpazarı Evleri, biraz önce de belirttiğimiz gibi 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeyi de başarmış.

Odunpazarı Evleri Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor. Bizce de öyle gerçekten. Burada bir Cumalıkızık bir Yörük Köyü ya da Adatepe Köyü havası esiyor. Onlardan tek farkı şehrin dışında değil tam göbeğinde olması.

Şehir merkezinde yürürken karşınıza çıkan ve sokaklar boyunca sıralanan 2-3 katlı, rengarenk bu güzel yapılar hala konaklama amaçlı kullanılmasının yanında, kafe, restoran, butik otel ve hediyelik eşya dükkanları olarak da hizmet veriyor. Yani isterseniz burayı sadece gezmekle yetinmeyebilirsiniz. Dilerseniz kalabilir, Odunpazarı’nda kahvaltı edebilir ve hatta hediyelik eşya dükkanlarını talan edebilirsiniz. 🙂

Sonuç olarak, Eskişehir’e gelen herkesin gezilecek yerler listesine mutlaka eklemeleri gereken şirin mi şirin bir yer Odunpazarı Evleri.

Konum 📌

Kurşunlu Camii ve Külliyesi 🛐

kurşunlu camii ve külliyesi
Fotoğraf Kaynak: Odunpazarı Belediyesi

Bu çevre içerisinde yer alan tarihi yapılardan ilki Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında Acem Ali’ye inşa ettirilen Kurşunlu Külliyesi. Burası şehirde yer alan önemli dini yapılardan biri.

Yapı, külliye, aşevi, imaret, kervansaray, cami, şadırvan, mektep, medrese ve tabhaneden oluşuyor. Günümüzde Kurşunlu Külliyesi içinde bulunan cami ibadete açık ancak diğer bölümler sadece turistik amaçlı hizmet veriyor. Tabhane (Osmanlı İmparatorluğu’nda misafirhanelere verilen isim) olan kısım El Sanatları Müzesi olarak, külliye içinde yer alan diğer bölümler ise Lületaşı Müzesi, Cam Sanatları Müzesi ve nikah salonu olarak kullanılıyor.

Konum 📌


Lületaşı Müzesi 💎

lületaşı müzesi
Fotoğraf Kaynak: Odunpazarı Belediyesi

Lületaşı, Eskişehir’de hediyelik eşya denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri. Dünyada lületaşının çıkarıldığı alanların neredeyse hepsi Eskişehir’de bulunuyor ve şehirde yaşayan insanlar da taşın bu önemine itahfen onu beyaz altın olarak adlandırıyor.

Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan Lületaşı Müzesi 2008 yılında hizmete açılmış. Bu değerli taşın ham ve sanatçılar tarafından işlenmiş hallerinin sergilendiği müzede 60 farklı sanatçının yaklaşık 400 lületaşı eseri bulunuyor. Küçük bir müze olmasına rağmen sıkılmadan gezebiliyorsunuz çünkü içeride birbirinden ilginç eserler var. Çok fazla vakit de almayacağı için Odunpazarı’nda gezilecek yerler listesine rahatlıkla eklenebilir. Müzeye giriş ücretsiz.

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında açık.

Konum 📌

 Atlıhan El Sanatları Çarşısı 🛍️

atlıhan el sanatları çarşısı

Anadolu’da ticaret yolları üzerinde bulunan ve günümüz otellerinin o dönemlerdeki temsilcileri olan kervansaraylar meşhurdur. İşte Eskişehir’de bulunan Atlıhan da bunlardan biri. 1850’li yıllarda bölgenin ileri gelenlerinden Takattin Bey tarafından inşa ettirilen yapı şimdilerde farklı bir görev ile bölgeye gelen turistlerin hizmetinde.

Zamanında Eskişehir’e gelenlerin konakladıkları han, şimdilerde el sanatları çarşısı olarak kullanılıyor. Burada bulunan 25 adet atölyede Bölge halkının el emeği göz nuru yöresel hediyelikler satılıyor. Bu arada biraz önce bahsettiğimiz Lületaşı Müzesi de Atlıhan El Sanatları Çarşısı içerisinde bulunuyor. Yani görülecek yerler listenize otomatik olarak burası da girmiş oldu. 🙂

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 09.00-19.00 saatleri arasında açık.

Konum 📌

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi 👨‍🎨

eskişehir balmumu heykeller müzesi
Fotoğraf Kaynak: www.balmumuheykeller.com

Odunpazarı bölgesinde yer alan müzeler arasında en ilgi çekici olanı şüphesiz Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi. Bize inanmıyorsanız bir resmi tatil gününde müzenin önünden geçin, önündeki sırayı kendi gözlerinizle görün de öyle inanın.

Önünde upuzun bir kuyruk olmasının getirdiği göz korkusu ve nasıl olsa İstanbul’da da bir tane olmasının getirdiği rahatlıkla biz girmemiştik müzeye. İstanbul’da yaşamının faydasını gördüğümüz nadir anlardan biriydi. Aldığımız bilgilere göre bazı heykeller gerçeğine o kadar yakınmış ki insan şaşırıp kalıyormuş. Yani o kadar beklemeyi göze alabilirseniz müzeye siz de girin ya da gezi planınızı sabah ilk iş buraya gidecekmiş gibi yapın da o kadar beklemek zorunda kalmayın. 🙂

Neyse Uzun lafın kısası baya meşhur ve ilgi gören bir yer Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi. Odunpazarı ilçe merkezinde yer alan bu müze 2013 yılında hizmete açılmış. İçinde yerli-yabancı tanınmış simaların ve tarihi öneme sahip kişilerin birebir kopyalarından oluşan tam 160 balmumu heykel var. Planları buraya göre ayarlayıp gitmeye değer.

Giriş Ücreti: Tam 12 TL, indirimli 6 TL.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç diğer günler 10.00-17.00 saatleri arasında açık.

Konum 📌

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ⚱️

çağdaş cam sanatları müzesi

Türkiye’nin ilk cam müzesi olma ünvanını taşıyan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi de Odunpazarı bölgesinde, Balmumu Heykeller Müzesi’nin hemen yanında bulunuyor. Yan yana inşa edilmiş üç tarihi evin restore edilmesiyle birlikte 2007 yılında hizmete açılan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde yerli ve yabancı sanatçıların ellerinden çıkan yaklaşık yüz adet eser sergileniyor.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu’nun ortak çalışmalarıyla hayata geçirilen bu müze fikri ülkemizde cam sanatının tanıtıldığı en önemli noktalar arasında gösteriliyor.

Giriş Ücreti: Tam 5 TL, öğrenci 2 TL

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç tüm günlerde 10.00-17.00 saatleri arasında açık.

Konum 📌


Şelale Park ⛲

Odunpazarı’nın üst kesimlerinde yer alan Şelale Park, Sazova Parkı ile birlikte Eskişehir’in en keyifli noktalarından biri bize göre. Hatta bu keyfi ikiye katlamak için burayı gezinizin son kısmına bırakmak mutlaka değerlendirilmesi gereken bir seçenek. Çünkü Odunpazarı’nın sokaklarını birer birer gezip, müzelerini talan ettikten sonra parkın içerisinde bulunan kafede Eskişehir manzarasına karşı bir bardak çay içmek enfes oluyor.

Neyse efenim, adından da anlaşıldığı üzere parkın içinde yapay bir şelale var. Ayrıca yel değirmeni, yürüyüş parkurları, Don Kişot heykeli ve çocukların bayılacağı oyun alanları da mevcut. Gezilecek yerler listeniz için vakit olmasa da dinlenecek yer ararken hakkınızı buradan yana kullanabilirsiniz.

Konum 📌

 Aleaddin Camii 🛐

Eskişehir’de bulunan en eski ibadethanelerden biri olma özelliğini taşıyan Aleaddin Camii bölgede Selçuklu hakimiyetinin sürdüğü döneme denk gelen yıllarda, III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında inşa edilmiş. Yapım yılı 1267 yılına tarihlenen camii, geçen bunca zaman içerisinde aldığı zararlar nedeniyle birçok kez onarılmış ve maalesef günümüzde Selçuklu mimarisinin izlerini kaybetmiş.

Bir süre müze olarak kullanılan Aleaddin Camii, günümüzde ibadete açık ancak çevresinde bulunan yeşil alan nedeniyle burası artık Aleaddin Parkı olarak adlandırılıyor. Her ne kadar tarihi özelliklerini kaybetse de Odunpazarı geziniz sırasında nefes alabileceğiniz bir nokta olarak aklınızda bulunsun.

Konum 📌

Cumhuriyet Tarihi Müzesi 🏛️

eskişehir cumhuriyet tarihi müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Odunpazarı gezilecek yerler listesinin dış görünümü en dikkat çekici olan yapılarından biri. Müzenin bulunduğu bina modern Eskişehir’in en eski yapılarından. Mimar Kemalettin tarafından 1916 yılında Osmanlı eğitim sisteminin önemli yapıtaşlarından olan Numune Mekteplerinden biri olarak inşa edilmiş burası. Uzun yıllar bakımsız kaldıktan sonra 1994 yılına gelindiğinde Anadolu Üniversitesi’nin katkıları ile yapı tekrar canlandırılmış.

Şimdilerde Cumhuriyet Tarihi Müzesi olarak hizmet veren binanın içerisinde Kurtuluş Şavaşı dönemini anlatan çeşitli maketler, objeler, belgeler ve fotoğraflar sergileniyor. Müzeye giriş ücretsiz. Bu arada Pazar günü ziyaret etmek isterseniz 0 222 335 05 80 numaralı telefondan randevu almanız gerekiyor.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum 📌

Odunpazarı’nda Kahvaltı 🍴

Türkiye’de herhangi bir şehirde tarihi evler yan yana sıralanır da oranın kahvaltısı eksik olur mu? Olmaz tabi. Yani en azından biz olanını görmedik şimdiye kadar. Cumalıkızık’tan Yörük Köyü’ne, Bademli’den Adatepe’ye bu konseptte aklınıza neresi gelirse gelsin orada kahvaltı mekanları mutlaka olur.

Odunpazarı’nda kahvaltı yapmak da Eskişehir’in en popüler aktivitelerinden. Şöyle otantik bir ortamda köy kahvaltısı isterim ben derseniz Kasr-ı Nur ilk adres. Kahvaltı evi olarak hizmet veren konağın tarihi geçmişi tam 200 yıllık. Konum için tıklayın.

Ortam bahane ben karnımı doyurmak istiyorum hem de uygun fiyatlarla bunu yapmak istiyorum derseniz adının hakkını veren Doyuran Kahvaltı Salonu’nu tercih edebilirsiniz. Yalnız şimdiden uyarmakta fayda var, küçük bir yer olduğu için turist yoğun günlerde yer bulmak oldukça zor. Erken saatlerde gitmek ya da sıra beklemek alternatiflerden. 🙂 Konum için tıklayın.

Odunpazarı’na Nasıl Gidilir? 🚏

Eskişehir’in merkez ilçelerinden olan Odunpazarı’na yürüyerek 15 dakika gibi bir sürede ulaşmanız mümkün. Ancak tramvay kullanmak isterseniz, Atatürk Lisesi durağını kullanabilirsiniz. Buradan 3-4 dakika yürüdükten sonra Odunpazarı karşınızda. Şehir içi ulaşımda bizim tercihimiz bisikletten yanaydı. Eskişehir’i bisikletle gezmek ayrı bir güzellik ve gerçekten çok eğlenceli, herkese tavsiye ediyoruz. 🙂


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı