fbpx
ANADOLUEGE

Pamukkale Travertenleri – Pamukkale Travertenleri Nerede? – Pamukkale Traventenleri Giriş Ücreti

Yazımızın içeriğinde; Pamukkale Travertenleri hakkında bilgilere (nasıl oluştu, özellikleri ve beyaz renginin kaynağı) ve Pamukkale Travertenleri nerede, Pamukkale Travertenleri giriş ücreti nedir, Pamukkale Travertenleri giriş saatleri ve Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri (2019 güncel) gibi aklınızı kurcalayan soruların yanıtlarına ulaşabileceksiniz. Ayrıca yazımızın sonunda Pamukkale için bir de gezi rehberimiz var.

Pamukkale Travertenleri, Türkiye’nin hatta belki de dünyanın en ilginç yerlerinden biri. Bu doğa harikasının nasıl oluşup gözlerimize bayram ettirdiğini ve Pamukkale Travertenleri hakkında aklınıza takılan soruları yanıtlamadan önce kendi maceramızdan biraz bahsetmek istiyoruz. 🙂

”Pamukkale Travertenleri kışın gidilir mi?” demeyin, gittik işte. 🙂 Denizli Horozu’nun kalk komutu ile gözümüzü açıp Pamukkale Travertenleri’ne doğru düştük yola. Horoz sesi ile uyanmak nedir hiç bilmeyen iki şaşkın için oldukça değişik bir tecrübe oldu. İstanbul’un bağrından kopup Denizli’nin küçük bir ilçesine gelince “şehirden indim köye” oluyor insan biraz.:) Aslında iyi de oldu, sabah erken kalktığımız için doping etkisine ihtiyacımız vardı. Horoz arkadaş o ihtiyacımızı çok güzel karşıladı.:)

”Erkenden kalktım Pamukkale Travertenleri’nin giriş saati geç olmasın” diye düşünmenize hiç gerek yok. Yaz veya kış fark etmez, Pamukkale Travertenleri giriş saati sabah 08.00. (Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri için bilgileri Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri -2019 Güncel- bölümünde detaylı bir şekilde paylaştık)

Travertenlerde ayakkabı ve çoraplarla yürümek yasak. Mecbur yalın ayak tırmanıyorsunuz. Traverten girişinde yapılan “yerler buz gibi” uyarısına aldırmadık, horozdan aldığımız gaza ve karşımızda gördüğümüz enfes manzaranın bize verdiği yetkiye dayanarak, çıkardık ayakkabıları ve çorapları bir gayret tırmanmaya başladık. İlk anlarda ayaklar isyan üstüne isyan etti ama biraz diş sıkıp kaynak sularının getirdiği sıcak suya ulaşınca daha da başka bir yere hareket etmek istemediler.

Yazın çok daha güzel diyorlar Pamukkale Travertenleri için ama biz kışın da bir güzel keyfini çıkardık. Evet biraz meşakkatli oldu, üşüdük falan ama termal sulara sokunca ayakları, ne dert kaldı ne de tasa. Bir de manzara bembeyaz Pamukkale Travertenleri olunca kimse değmedi keyfimize. 🙂

Bu kadar goygoy yeter yazıyı okurken neyi nerede bulacağım diyenler için içeriğini aşağıda paylaştık.👇Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına dönebilirsiniz. Pamukkale Travertenleri’ni gezerken merak ettiklerinize kolayca ulaşabilin diye gezi rehberinizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın! ⭐

pamukkale travertenleri manzarası


 Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgiler 🏛

➽ Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşur?

Travertenler oluşumu bakımından tortul kayaçlar grubuna giriyor. Bir çok etmene bağlı olarak ortaya çıkan ve gözlerimize bayram ettiren travertenlerin oluşmasında, bölgeden çıkan termal suyun içerisinde bulunan maddelerin yanında doğa olaylarının da önemli etkileri var.

İşin bilimsel kısmını da kısaca aktarmaya çalışalım: Kaynağından 35-36 derece sıcaklıkta çıkan ve içinde bolca kalsiyum hidrokarbonat olan termal su kaynaktan çıktıktan sonra havadaki oksijen ile birleştiği anda karbondioksit ve karbon monoksit uçuyor. Bu arada kalsiyum karbonat çökeliyor ve travertenlerin olduğu bölgede birikiyor. İlk başlarda yumuşak bir jel halinde olan kalsiyum karbonat zaman içinde sertleşiyor ve rüzgarın da etkisinin üstüne ziyaretçilerin üzerinde gezmesi de eklenince travertenler gözlerimize bayram ettiren görünümü alıyor.

Bu arada sıcak su içerisinde yürürken bazı noktalarda ayağınızın altında yumaşacık bir şeyler hissedeceksiniz. İşte bunlar henüz sertleşmemiş, jel halinde olan kalsiyum karbonat. Bir bakıma, Siz de bir adım atarak aynı zamanda travertenlerin oluşmasına katkıda bulunuyorsunuz aslında. 🙂

➽ Pamukkale Travertenleri’nin Özellikleri

Peki nedir buranın bu kadar eşsiz olmasını sağlayan? Yok mu dünyada başka traverten de ille de Pamukkale? Hadi yerli turistleri anladık da yabancıları niye bu kadar cezbeder burası derseniz eğer Pamukkale’nin önemli özelliklerini aşağıda paylaştık. 👇

🔷 İçerisinde 17 adet sıcak termal su bölgesi bulundurması.
🔷 Suların sıcaklığının 35 derece ile 100 derece arasında değişmesi.
🔷 Şifalı sularının romatizma, cilt, yüksek tansiyon, kalp – damar başta olmak üzere birçok hastalığın iyileşmesinde önemli bir rol oynaması.
🔷 Aynı alanda bulunan Hierapolis Antik Kenti ve bu kentin Hristiyan alemi için hac merkezi olarak kabul edilmesi.
🔷 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunması.

➽ Pamukkale Travertenleri Neden Beyaz?

Gelelim travertenlerin kar beyaz renginin nasıl oluştuğuna. Çok üzerimize marifetmiş gibi yine biraz bilimsel konuşacağız ama başka türlü de anlatılmıyor. 🙂 Az önce bahsettiğimiz çökelme, sudaki karbondioksit ile havadaki karbondioksit dengeye gelinceye kadar devam ediyor. Bu süre zarfında meydana gelen doğa olayları da göz alıcı beyaz rengin ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor.

Pamukkale’de gezerken suyun hep belli bir yerden aktığını gördük ve nedenini merak ettik. Meğerse, travertenlere belli bir program dahilinde su veriliyormuş ve sonrasında 5 gün için kurumaya bırakılıyormuş ki beyaz rengini korusun. Yoksa aynı yere sürekli akıtılan su zamanla yosunlaşmaya ve görüntü kirliliğine yol açıyormuş.

pamukkale travertenlerinin oluşumu

⒉ Pamukkale Travertenleri Nerede, Nasıl Gidilir? 📌

Sıra geldi Pamukkale Traventerleri Nerede sorusunun cevabını vermeye. Hierapolis Antik Kentini’de içinde barındıran bu alan Denizli şehir merkezinden 18 kilometre uzaklıkta yer alan Pamukkale İlçesi’nde bulunuyor. Özel aracınızla Denizli’den gelmek için D585 yolundan kuzeye doğru yol alıp tabelaları takip etmeniz yeterli. Toplu taşıma ile gelecekseniz de Denizli Otogar’dan 20 dakikada bir kalkan minübüsleri kullanabilirsiniz, ücreti 3.5₺.

Adres 📍 20000 Merkez/DenizliKonum 📌


 Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti💵 ve Ziyaret Saatleri🕘

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 💵 60 ₺, müzekart geçerli (Hierapolis dahil).
Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri 🕘 15 Nisan – 2 Ekim ayları arasında Pamukkale Travertenleri giriş saati: 08.00 kapanış saati ise 21.00 // 3 Ekim – 14 Nisan ayları arasında Pamukkale Travertenleri giriş saati: 08.00 kapanış saati ise 17.00.

pamukkale

 

⒋ Pamukkale Travertenleri Gezi Rehberi 📝

➽ Ne Zaman Gidilir?

Denizli’nin yaz aylarında bunaltıcı derecede sıcak olduğunu Denizlililer’den bolca dinlesek de eğer önceliğiniz Hierapolis’i karış karış gezmek yerine travertenlerde keyif yapmak olacaksa bahar ve yaz aylarını tercih edin deriz. Kışın travertenlere tırmanmak biraz zorlayıcı olabilir. Tabi hangi mevsimde giderseniz gidin bu güzel yer size keyifli bir gezi vaadediyor.

➽ Nasıl Gezilir?

Bizim Denizli’deki başka dünyalar keşfimiz yaya yolundan başlayarak Pamukkale’ye tırmanmayı, Antik Havuz (Kleopatra Havuzu) ve antik tiyatroyu görmeyi ve ardından Hierapolis Antik Kenti’ni karış karış gezerek Kuzey Kapısı’nı son durak yapmayı içerdi.

Bizce yaya olarak gelidiyseniz yukarıdaki plan oldukça ideal. Özel aracı ile gelenlerin ise Kuzey veya Güney Kapısı’ndan giriş yaparak gezilerini gerçekleştirmeleri daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor.

➽ Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Denizli’de ister 1 gününüz olsun ister 5 gününüz, Hierapolis Antik Kenti’ne 2-3 saat ayırmazsanız fazlasıyla pişman olacağınız kesin. Özellikle kısa zamanı olanlar için tavsiyemiz planlarını Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti üzerine yapmaları.

➽ Nerede Kalınır?

Denizli gezisi için alternatif konaklama seçeneklerini Denizli Nasıl Bir Yer yazımızda bulabilirsiniz.
👇  Göz Atın 👇

🌍 Hierapolis Antik Kenti
🌍 Denizli Nasıl Bir Yer?
🌍 Denizli’de Gezilecek Yerler 1
🌍 Denizli’de Gezilecek Yerler 2


Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. hiç kusura bakmayı 5 kişilik aileyiz 175 tl veremeyeceğiz üstelik suriyelilere bedava , türk milleti kerizmi , vatan benim toprak benim dağ benim taş benim , tamam ücret olurda bu ne be kardeşim, ayıp, adam günlük 30 liraya 10 saat taş taşıyor sırtında bu ülkede ayıp ayıp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı