fbpx
PASAPORTSEYAHAT REHBERİ

Pasaport Nasıl Alınır? – Pasaport Nereden Alınır? – Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?
Pasaport nasıl alınır yazısında taze taze pasaport almış çiçeği burnunda bir çift olarak, pasaport nasıl alınır, pasaport nereden alınır, pasaport randevusu nasıl alınır, pasaport çıkarma işlemleri nasıl yapılır adım adım anlatmak istedik. Bu ilk seyahat rehberi yazımız. Dedik ki; madem gezmeyi ve gezerken hissettiklerimizi anlatmayı kendimize iş edindik, bu süreçte kazandığımız tecrübeleri de paylaşalım, seyahat etme konusunda aklında soru işaretleri olanlara bir faydamız dokunsun.

Yazının içeriğinde pasaport nedir, pasaport nereden alınır, neden pasaport almalıyım, pasaport türleri nelerdir, hangi pasaportu alabilirim, pasaport nasıl alınır, pasaport randevusu nasıl alınır, pasaport başvurusu nasıl yapılır, pasaport işlemleri nasıl yapılır, Bordo Pasaport almak için gerekli evraklar (2019 güncel liste), pasaport harçaları ne kadar (2019 güncel fiyat listesi), pasaport işlemleri ne kadar vakit alır, acil pasaport almak için yapılabilecekler (2019 güncel tüyolar), pasaport yenileme ve öğrenci pasaportu başlıklarına detaylıca değindik.

Ancak bu yazının esas amacı, pasaport nasıl alınır, nereden alınır, pasaport randevusu nasıl alınır gibi soruları anlatmaktan çok pasaport alma konusunda ilk adımı atmanızı sağlamak. Yani sizi biraz gaza getirmek ve cesaretlendirmek. 🙂 Biz kendi kendimizi bolca gaza getirip sonunda başka dünyaların anahtarını elimizde tutmamızı sağlayan pasaportlarımızı elimize aldık. Sizin de bizden eksik kalır yanınız olmasın istedik. Yazı biraz uzun ama pasaport çıkartmayı kafaya koyanlar için bu vız gelir tırıs gider. Yazıyı bir çırpıda okur, pasaport nasıl alınır, nereden alınır öğrenir, başvurunuzu hemen yaparsınız. 🙂

Pasaport nedir ne değildir ben zaten biliyorum bana pasaport nasıl alınır onu anlatın diyorsanız sizi direk yazımızın Pasaport Nasıl Alınır? (Adım Adım Pasaport İşlemleri)” bölümüne alalım.

pasaport randevusu nasıl alınır

Yazıya geçmeden önce önemli bir uyarı yapalım: 2016 yılında çıkarılan bir KHK ile Bordo Pasaport verme yetkisi Emniyet Müdürlükleri’nden alınıp Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne (Nüfus Müdürlüğü) devredildi. Ancak bu geçiş işlemi 1 yıl sürecek. Yani 1 Kasım 2017 tarihine kadar başvurursanız pasaport çıkarma işlemlerinizi Emniyet Müdürlükleri’nde gerçekleştirebilirsiniz.

Kısacası “Pasaport Nereden Çıkarılır” sorusunun 2017 yılı için iki cevabı var: 1- Kasım 2017 tarihine kadar Emniyet Müdürlükleri’nden. 2- Kasım 2017 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüğü’nden pasaport çıkarma işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

ÖNEMLİ UYARI: 2 Nisan 2018’den itibaren pasaport başvuru işlermlerinin Emniyet Müdürlüğü’nden alınıp Nüfus Müdürlüğü’ne verilmesi süreci tamamlandı. Bundan böyle internet üzerinden pasaport randevu işlemleri Nüfus Müdürlüğü’nün “randevu.nvi.gov.tr” sitesinden yapılacak. 

Yazıyı okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için “Pasaport Nasıl Alınır” yazımızın ana başlıklarını aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına dönebilirsiniz. Pasaport çıkartmak için işlemlerinizi yaparken aklınıza takılan soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için Pasaport Alma Rehberini sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐

Yazımız ile ilgili görüşlerinizi ve aklınıza takılan soruları hem sayfanın sonunda bulunan yorum bölümünden hem de Facebook 🔗  ve Instagram 🔗 hesaplarımızdan paylaşarak bizi yeşillendirebilirsiniz. Ayrıca sağ 👉 tarafta görmüş olduğunuz Facebook beğenme kutusundan sayfamızı hemen beğenebilirsiniz. 🙂


Pasaport Nedir?🤔

Pasaport nasıl alınır konusunda geçmeden önce, pasaport nedir, yurt dışına çıkmak için neden pasaport çıkarma zorunluluğu var ona biraz değinelim. Pasaport, kendi ülkeniz dışında başka bir ülkeye yapacağınız seyahatlerde yanınızda bulundurmanız gereken belge. Yani pasaport bir nevi uluslararası geçerliliği olan nüfus cüzdanı. Yarın öbür gün farklı bir ülkeye gitmek isterseniz arka cebinizde pasaportunuz yoksa hayalleriniz suya düşecek demektir. Vize ile gidilen ülkeler veya vizesiz ülkeler farketmez, mutlaka pasaport çıkarmalı, pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Yani anlayacağınız; yurtdışına çıkmak istiyorsanız ve pasaportunuz yoksa, en yakın internet tarayıcısında yeni bir sekme açıp pasaport başvurusu için randevu almak ve pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra, gıcır gıcır bir pasaporta sahip olmak kaçınılmaz bir durum. 🙂

Peki yok mu pasaportsuz, sadece kimlikle gidebildiğimiz ülkeler? Var; sadece Kuzey Kıbrıs, Gürcistan ve son yapılan anlaşma ile Ukrayna’ya pasaportsuz, kimlikle giriş yapabiliyoruz. Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar ülkeye seyahat edebilme özgürlüğü bir başka dünyalar kaşifi için oldukça yetersiz. O zaman ne yapıyoruz? Pasaport alıyoruz. 🤓

Neden Pasaport Almalıyım?🌍

Tam da başlığın sonunda kullandığımız emoji nedeniyle pasaport çıkarma şart aslında. Bir dünya vatandaşı olmak ve başka dünyalar keşfedebilmek için pasaport almalısınız! Daha fazla sebep mi istiyorsunuz, dünya vatandaşı olmak sizin pasaport çıkarma işlemini tamamlamanız için yeterince ikna edici değil mi? Konuyu biraz daha eşeleyelim: “Yurt dışında tatil yapmak Türkiye’den daha ucuza geliyor” konuşmalarının daimi katılımcılarından mısınız? O zaman pasaport almalısınız. Farklı kültürlerle mi tanışmak istiyorsunuz? Pasaport almalısınız. Hafta sonu Yunanistan’a, Sırbistan’a, Makedonya’ya mı kaçmak istiyorsunuz? Pasaport almalısınız. Başka dünyalar mı keşfetmek istiyorsunuz? PASAPORT ALMALISINIZ!

Bunca sebepten sonra hala pasaport başvurusu için randevu almaya şuraya girmediyseniz o da sizin ayıbınız artık. 🙂 (Yazar burada gaz pompalamaya devam ediyor).

 Pasaport Türleri Nelerdir?📔

➽ Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport 📕

Devlet memuru olmayan kesimin, maddi olarak biraz canını yaksa da en sevdiği pasaport türüdür Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport. Öyle yeşil pasaport gibi her yere kolayca vize sağlamaz belki ama yine de kandır, candır, yol arkadaşıdır bordo pasaport. 🙂 Çok fazla goy goy yapmadan Bordo Pasaport hakkında bilgileri kısaca paylaşalım: Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı olan herkes Bordo Pasaport sahibi olabilir. Standart özellikleri olan Bordo Pasaport,  yabancı ülkelere vizeli veya vizesiz seyahat yapmamızı sağlayan uluslararası kimlik kartı. Ayrıca Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport alabilmek için pasaport harç ve defter bedeli ödemek gerekiyor.

➽ Yeşil (Hususi) Pasaport 📗

Bir nevi çok mil veren kredi kartı veya içerisinde bolca hediyesi olan bir gift kart gibi düşünebiliriz Yeşil (Hususi) Pasaport’u. Yalnızca devlet memurları ve onların çocuklarına (25 yaşını doldurana kadar) verilen Yeşil (Hususi) Pasaport’un en önemli özelliği Bordo Pasaport’a nazaran vize işlemlerinin çok daha kolay ilerlemesi. Yeşil (Hususi) Pasaport için başvuru hakkı olanlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski üyeleri, bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan devlet memurları ve bu kişilerin 25 yaşına kadar olan çocukları. Ayrıca Yeşil (Hususi) Pasaport için ücret olarak sadece defter bedeli alınıyor. Pasaport harç bedeli ise Yeşil Pasaport alma hakkı olanlardan talep edilmiyor.

➽ Hizmet (Gri) Pasaportu 📓

Hizmet (Gri) Pasaport için başvuru hakkı olanlar; Devlet tarafından görevlendirilerek yurtdışına gidenler, sarı basın kartına sahip gazeteciler ve yurtdışında görevli olan akademisyenler. Hizmet (Gri) Pasaport sahibi olan personel, görevde bulunduğu süre boyunca gideceği ülkelere kolayca vize alabiliyor. Ayrıca Hizmet (Gri) Pasaport için Yeşil Pasaport’ta olduğu gibi ücret olarak sadece defter bedeli alınıyor. Pasaport harç bedeli Gri Pasaport alma hakkı olanlardan talep edilmiyor.

➽ Diplomatik (Siyah) Pasaport 📓

Pasaport türlerinin nirvanası diyebiliriz Diplomatik (Siyah) Pasaport için. Özellikleri ile hepimizin hayallerini süslese de emeksiz yemek olmaz misali Diplomatik (Siyah) Pasaport alabilmek için bayağı bir çalışmak, devletin üst kademelerine gelmek lazım. 🙂 Diplomatik (Siyah) Pasaport için başvurabilenler; Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlar, TBMM üyeleri, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay üyeleri, eski cumhurbaşkanları, valiler, büyükşehir belediye başkanları ve üst düzey devlet kadroları. Diplomatik pasaport ile dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etmek mümkün. Diplomatik Pasaport için hiçbir harç veya ücret alınmıyor.

pasaport nasıl alınır adım adım rehber

Hangi Pasaportu Alabilirim?🤷‍♀️

Aslında bu başlığı bir önceki maddede yazdıklarımızı toparlayalım diye ekledik. Pasaport randevusu alırken, hangi pasaporta başvurulabileceği hakkında kafalarda soru işaretleri oluşabiliyor. Yani pasaport nasıl alınır sorusunun cevabını öğrenmeden önce, hangi pasaportu alma hakkınızın olduğunu bilmeniz lazım. Sonra pasaport başvurusu için randevunuzu alırken yanlış tercih yaparsanız, pasaport çıkarttırmak için bir süre daha beklemeniz gerekebilir. 😕

Aslında işin özü şu; devlet görevinde değilseniz, vatandaşlık seviyeniz standart düzeyde ise  Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport alabiliyorsunuz. Dolayısıyla pasaport başvuru randevu ekranında seçeceğiniz şık Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport olmalı. Tabi bu durumun istisnaları da var. Devlet hizmetinde bulunan birisinin çocuğu iseniz 25 yaşını doldurana kadar diğer pasaport türlerinden faydalanabiliyorsunuz. 25 yaşını doldurduysanız ve devlet adına bir baltaya sap olamadıysanız, hooop gerisin geri Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport’a geçiş yapıyorsunuz. 🙁

Peki Devlet görevindesiniz o zaman hangi pasaport türlerini alabilirsiniz? Bunun da belirli kademeleri var:

➽ Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski üyeleri, bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan devlet memurlarına Yeşil (Hususi) Pasaport.

➽ Devlet tarafından görevlendirilerek yurtdışına gidenler, sarı basın kartına sahip gazeteciler ve yurtdışında görevli olan akademisyenlere verilen Hizmet (Gri) Pasaport.

➽ Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlara, TBMM üyelerine, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay üyelerine, eski cumhurbaşkanlarına, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına ve üst düzey devlet kadrolarına Diplomatik (Siyah) Pasport.

Peki görev süreniz bitti o zaman ne yapıyorsunuz? Hoop gerisin geri yine Bordo Pasaport’a tornistan. 🙁


Pasaport Nasıl Alınır? (Adım Adım Pasaport İşlemleri) 👨‍🏫

Aşağıda 2019 yılı için pasaport nasıl alınır, pasaport işlemleri nereden, nasıl yapılır adım adım anlattık. Aslında parasını verip, istenilen evraklarla birlikte saatinde randevu aldığınız yerde olursanız rahatlıkla pasaport çıkarttırabiliyorsunuz ancak bu tarz işlemler hep insanların gözünde büyür. O yüzden pasaport işlemlerini adım adım anlatırken bir yandan da sizi gaza getirme çabalarımızı yazıya dökmeyi de ihmal etmedik. 🙂

Adım 1 – Pasaport Başvuru Randevusu Alma:

Pasaport nasıl alınır dediniz, araştırmalarınızı tamamladınız ama bir türlü ilk adımı atamıyorsunuz. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Bunca zaman durduğunuz yetmedi mi? Pasaport olmadan nasıl çıkılacak yurt dışına, nasıl keşfedilecek başka dünyalar? Pasaport almak için gerekli adımlar gözünüde büyüyor sanki biraz?

Merak etmeyin, pasaport başvurusu için randevunuzu aldığınızda, pasaport için gerekli evraklar da toplanıyor, pasaport çıkarma süresine de karar veriliyor, pasaport harç ve pasaport defter bedelleri de ödeniveriyor (ki pasaport harç ve defter bedeli ücretleri pasaport çıkartma konusunda belki de bizi en çok durduran noktalardan biri). O yüzden kafanızı kurcalayıp duran ne zaman pasaport almalıyım sorusuna bir dur deyin ve ilk iş olarak pasaport başvurusu için randevunuzu alın. Kafanız rahatlasın önce.

Bu arada yazımızın başındaki uyarımızı burada tekrarlamakta fayda var; 2016 yılında çıkarılan bir KHK ile Bordo Pasaport verme yetkisi Emniyet Müdürlükleri’nden alınıp Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne (Nüfus Müdürlüğü) devredildi. Ancak bu geçiş işlemi 1 yıl sürecek. Yani 1 Kasım 2017 tarihine kadar başvurursanız pasaport çıkarma işlemlerinizi Emniyet Müdürlükleri’nde gerçekleştirebilirsiniz, buralardan pasaport başvurusu için randevunuzu alabilirsiniz.

Kısacası “Pasaport Nereden Çıkarılır” sorusunun 2017 yılı için iki cevabı var: 1- Kasım 2017 tarihine kadar Emniyet Müdürlükleri’nden. 2- Kasım 2017 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüğü’nden pasaport çıkarma işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Bordo Pasaport başvurusu için nasıl pasaport başvuru randevusu alınır aşağıda “Pasaport Randevusu Nereden, Nasıl Alınır bölümünde detaylıca anlattık.

 

Adım 2 – Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evrakları Hazırlama:

Eğer yoğun bir bölgeden başvuru yapacaksanız minumum 10-15 gün sonrasına pasaport randevusu alabiliyorsunuz. Bu süre içerisinde evraklarınızı hazırlayın. Pasaport başvurusu için gereken evrakları aşağıda “Bordo Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar (2019 Güncel Liste)” bölümünde belirttik.

 

Adım 3 – Pasaportunuzun Geçerlilik Süresini Belirleyin:

Bordo pasaportlar için 6 aydan 10 aya kadar seçim yapabileceğiniz geçerlilik süreleri bulunuyor. Tabi bu sürelerin ayrı ücretleri var. 2019 güncel pasaport ücretlerini aşağıda “Pasaport Ücretleri Ne Kadar? (2019 Güncel Fiyat Listesi)” bölümünde tablo halinde paylaştık.

Bize sorarsanız pasaport geçerlilik süresini 10 yıllık olarak belirleyin. Bir kerede ödeyin, kafanız rahat olsun. Kısa bir hesapla 1 senelik aldığınız ile 10 senelik aldığınız pasaport arasında yıllık ödeme bakımından önemli farklar olduğunu görebilirsiniz. He siz yok ben bir kere bir yere gideceğim sonra daha işime yaramaz diyorsanız ya da dünya turu yapacağım ama bana 3 yıl yeter sonra da daha bir yere gitmem diyorsanız tercih sizin. Bu arada 6 aylık almanızı pek tavsiye etmeyiz; çünkü vize işlemlerinizde pasaportunuzun geçerlilik süresi önemli bir faktör.

Adım 4 – Pasaport Harç ve Defter Bedelini Ödeme: 

Ne yazık ki her güzel şeyin bir bedeli var. Eğer yazımızın “Pasaport Türleri Nelerdir?” kısmında bahsettiğimiz yeşil pasaport, gri pasaport veya siyah pasaport çeşitlerinden birini alma hakkına sahip değilseniz, hem pasaport harç bedeli hem de pasaport defter bedelini ödemeniz gerekiyor. (Yeşil ve Gri Pasaport için pasaport harç ücreti alınmıyor sadece defter bedeli tahsil ediliyor. Siyah Pasaport için ise ne pasaport harç bedeli ne de pasaport defter bedeli tahsil edilmiyor).

Pasaport çıkartmak ne kadar mal olur diyenler için, pasaport harç ve defter bedellerini gösteren güncel listeyi ve ödeme yapabileceğiniz anlaşmalı bankalar listesini “Pasaport Ücretleri Ne Kadar? (2019 Güncel Fiyat Listesi)” bölümünde tablo halinde paylaştık.

 

Adım 5 – Pasaportunuzun Elinize Ulaşması: 

Vee işte mutlu son! Zaman çabucak geçti, pasaport nasıl alınır güzelce öğrendiniz, pasaport başvurunuzu yaptıktan sonra da 10 iş günü içerisinde pasaportunuz elinize ulaştı. 10 iş günü aslında çok uzun sayılmayacak bir zaman dilimi ancak aceleniz varsa pasaportunuzu daha erken teslim alabilmek için yapabileceğiniz bir kaç şey var;

1- Ankara Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi’ne gidip direk matbaadan alın.

2- Matbaadan çıktıktan sonra pasaportunuzun teslim edildiği PTT şubesini öğrenin ve direk oradan alın.

Bu arada dikkat: Pasaportunuz başvuru sırasında belirttiğiniz adrese kadar tıpış tıpış geliyor ancak size ulaşamazlarsa bu işlemi 2 kere yapıyorlar ve adreste bulunamazsanız pasaportunuz 7 gün içerisinde teslim alınmak üzere en yakın PTT şubesine, ordan da gidip almazsanız başvuru yaptığınız Emniyet Müdürlüğü’ne gönderiliyor. Eğer başvuru yurt dışından yapılmışsa, pasaportunuzu sadece o ülkedeki Türk Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’ndan teslim alabiliyorsunuz.

Pasaportunuzun başvuru takibini şu adresten yapabiliyorsunuz. Diğer tüm sorularınız için www.epasaport.gov.tr adresini veya çalışma saatleri içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube’yi (0312 462 91 46) ve Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’nı (0312 462 91 47) no’lu telefonlardan arayabilirsiniz.


 Pasaport Randevusu Nasıl Alınır? 💻

Daha önce de belirttiğimiz gibi; 1 Kasım 2017 tarihine kadar başvurursanız pasaport çıkarma işlemlerinizi Emniyet Müdürlükleri’nde gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport randevusu nereden, nasıl alınır diyorsanız; internet üzerinden pasaport başvuru randevusu alabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

➽ E pasaport sitesine girin (epasaport.egm.gov.tr).

epasaport randevu

 

➽ Karşınıza çıkan ekrandan “e-Pasaporta Hemen Başvur” butonuna tıklayın.

epasaport başvuru

 

➽ “Yeni Başvuru Yapmak İstiyorum” kısmını seçin.

pasaport randevu

 

➽ Türkiye’den başvuru yapacaksanız pasaport randevunuzu Türkiye’den almak için “Başvurumu Türkiye’den Yapmak İstiyorum” kısmına tıklayın (Not: Yurt dışından başvuru yapacaksanız “www.konsolosluk.gov.tr” adresine gidin).

pasaport başvuru

 

“T.C. Kimlik Numaram” bölümünü “Var” olarak işaretleyin “T.C. Nüfus Cüzdanınızda T.C. Kimlik No yazılı mı?” kısmını “Evet Yazılı” olarak işaretleyin. (Not: Yazılı değil ise yeni kimlik çıkartmanız gerekecek, diğer türlü pasaport başvurusu yapamıyorsunuz.)

pasaport randevu işlemleri

 

 

➽ Karşınıza çıkan ekrandan başvuracağınız pasaport türü bilgisini seçin. Sonrasında pasaport başvurusu için randevu almak istediğiniz şehri seçin. (Not: Pasaport başvurusu için randevunuzu illa ki ikamet ettiğiniz şehirden almak zorunda değilsiniz. Türkiye’nin herhangi bir noktasından pasaport başvurusu yapabilirsiniz.)

pasaport başvuru işlemleri

 

➽ Son olarak pasaport başvurusu yapmak istediğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden başvuru gün ve saatinizi seçin. Pasaport randevunuzu aldıktan sonra mail adresinize gelen e-postayı onaylayın. İşte bu kadar, hadi hayırlı olsun! 🙂 (Not: Ekranda belirtilen tarihlerden daha ileri bir tarihe de pasaport başvuru randevusu almanız mümkün. )

pasaport randevu al

 

Pasaport başvurusu için randevunuzu aldıktan sonra pasaport başvurusu yapabilmeniz için sizden istenen tek şey randevu saatinden 5-10 dakika önce pasaport başvurusu yapacağınız İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde pasaport başvuru evraklarınız eksiksiz bir şekilde hazır bulunmanız. Pasaport başvuru işlemleri 10 dakika kadar sürüyor ve sonrasında yukarıda da belirttiğimiz gibi 10 iş günü içerisinde pasaportunuz elinize ulaşıyor.

Önemli Not: Pasaport başvuru randevusu ekranından birden fazla randevu alabiliyorsunuz (eşiniz, çocuğunuz, anneniz vs. için) ancak başvuru günü geldiğinde, pasaport başvurusu yapacak kişinin kendisi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde hazır bulunmak durumunda. Yani çocuğunuz dahi olsa pasaport başvuru işlemini başkasının yerine, vekaleten yapamıyorsunuz.

 Bordo Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar (2019 Güncel Liste) 📑

Nüfus Cüzdanının Aslı: Kimlik belgenizin veriliş tarihine dikkat edin. 10 seneyi geçmiş nüfus cüzdanları ile işlem yapmıyorlar. Biz 10 yıllık geçerlilik süresini 1 hafta geçmiş birisinin pasaport başvurusunu yapamadığına canlı şahit olduk. Gerçekten üzücü bir durum. Neyse ki Nüfus Müdürlüğü yakındı ve pasaport başvuru işlemlerini yapan memur insaflıydı da geçici kimlik belgesi alıp gelmesini ve işlemi yapacağını söyledi. Tabi siz böyle bir şeye güvenip gitmeyin, ayazda kalabilirsiniz. Hatta ne olur ne olmaz nüfus cüzdanınızın fotokopisini de yanınızda bulundurun.

İki Adet Biyometrik Fotoğraf: Öyle adının afilli olduğuna bakmayın. Herhangi bir fotoğraf stüdyosuna gidiyorsunuz, fotoğrafı çeken kişinin verdiği komutları uyguluyorsunuz 15 dakika içerisinde biyometrik fotoğrafınızı hazır ediyorlar. Pasaport başvurusu yapacağınız yerin yakınlarında veya direk pasaport başvurusu yapacağınız yerin içerisinde biyometrik fotoğraf çektireceğiniz yerler illaki vardır. Tabi siz yine de riske atmayın, pasaport randevu gününüz gelmeden hazır edin.

Eski Pasaportunuz: Varsa eski pasaportunuzu yanınızda götürün. Onu alıyorlar ve bir güzel kullanılamaz hale getiriyorlar. Elveda eski anılar. 🙁

Pasaport Harcı ve Pasaport Defter Ücreti Dekontları: En önemli pasaport başvuru evraklarından biri pasaport harç ve defter ücreti dekontları. İşlemi yaptığınız anlaşmalı kurumdan, pasaport harç ve defter bedeli ödendi dekontların üzerine kaşe ve ıslak imza atmalarını istemeyi unutmayın. Pasaport harç ve pasaport defter bedelini ödeyebileceğiniz anlaşmalı kurumları “Pasaport Ücretleri Ne Kadar (2019 Güncel Fiyat Listesi)” bölümünde paylaştık.

18 Yaşından Küçükler veya Engelliler İçin Pasaport Başvurusu:  Reşit olmayan bireylere pasaport başvurusu yapabilmek için anne ve babanın muvafakatnamesi gerekiyor. Boşanma, ebeveynlerden birinin cezaevinde olması veya evlilik dışı doğan çocuklar adına pasaport başvurusu yapılacaksa gereken muvafakatname konusu biraz daha farklılaşabiliyor.

Pasaport engelli bir birey için çıkartılıyorsa kanuni temsilcileri kimse, onların muvaffakatname vermesi gerekiyor. 18 yaşından küçükler veya engelliler için pasaport başvurusu konusunda en detaylı açıklamayı pasaport randevusu aldığınız emniyet müdürlüğünden alabilirsiniz. 


 Pasaport Ücretleri Ne Kadar? (2019 Güncel Fiyat Listesi) ₺

Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 170  133,5  303,5 
1 YIL 248,4  133,5  381,9 
2 YIL 405,5  133,5  539 
3 YIL 575,9  133,5  709,4 
4-10 YIL 811,6  133,5  945,1 

 

 

 

Pasaport ücretleri konusunda kısa bir açıklama yapalım; pasaport defter bedeli veya diğer adıyla pasaport cüzdan bedelinin 108 ₺’lik sabit bir ücreti var. Pasaport harç bedeli ise, başvuracağınız pasaport süresine göre farklılık gösteriyor. Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere 6 ay-10 yıl arasında pasaport harç bedelleri değişiyor. “Pasaport Nasıl Alınır? (Adım Adım Rehber)” bölümünde de belirttiğimiz gibi; eğer imkanınız var ise 10 yıllık pasaport alıp bu konuda kafayı rahatlatmak en mantıklısı olarak gözüküyor.

Pasaport Harç ve Defter Bedellerini Ödeyebileceğiniz Anlaşmalı Bankalar: 

Akbank  Aktifbank  Albaraka Türk Katılım Bankası
 Alternatif Bank  Anadolubank  Arap Türk Bankası
 Citibank  Denizbank  BurganBank
 FibaBanka  Finansbank  Garanti Bankası
 HSBC Bank  ING Bank  Kuveyt Türk Katılım Bankası
 Odeabank  Şekerbank  T.C. Ziraat Bankası
  ICBC Turkey Bank A.Ş.  TurkishBank  Turkland Bank
 Türk Ekonomi Bankası (TEB)  Türkiye Finans Katılım Bankası  Türkiye Halk Bankası
 Türkiye İş Bankası  Türkiye Vakıflar Bankası  Yapı ve Kredi Bankası
 Ziraat Katılım Bankası

 

 Pasaport İşlemleri Ne Kadar Vakit Alır? 🕙

Pasaport nasıl alınır detaylıca anlattık. Peki pasaport işlemleri ne kadar vakit alır? Haftanın 5 günü sabah 9 akşam 6 çalışan bireyler için pasaport işlemleri hakkında en can alıcı soru belki de bu. Hele ki biraz kurumsal veya sıkı disipline sahip bir şirkette çalışıyorsanız, pasaport alma kararı verme konusunda insanları engelleyen en önemli faktörlerden biri olarak pasaport işlemleri için izin alma sorunu ortaya çıkıveriyor.

Devlet dairelerine işi düşen herkesin de gözünde büyür bu süre ve nasıl izin alacağınızı düşünüp durursunuz. Kimse pasaport çıkartmak için zaten kısıtlı olan yıllık izninin bir gününü kullanmak istemez. İşte tam da bu noktada bütün bu korkularınızdan sıyrılıp hemen pasaport başvurusu için randevunuzu almanızı tavsiye ediyoruz.

Çünkü pasaport işlemleri için randevunuzu aldıktan sonra iş yerinizden yarım saat bilemediniz 1 saat izin almanız yeterli. Pasaport işlemleri düşündüğünüzden çok daha kısa sürüyor. Sıkı durun söylüyoruz: Pasaport işlemleri tamı tamına 10 dakika sürüyor! Yani gerçekten de 1 saatlik izin yeterli. Hele bir de iş yerinize yakın bir Emniyet Müdürlüğü’nden pasaport başvurusu için randevu alırsanız işinizi yarım saatte halletmeniz bile mümkün. Yoksa siz hala buradan pasaport randevunuzu almadınız mı?

Acil Pasaport Almak İçin Yapılabilecekler 2019 🆘

Acil olarak pasaport almanız gerekiyorsa yapacağınız ilk şey pasaport başvurusu için uygun olan günleri dikkatlice incelemeniz ve en yakın tarihe pasaport başvurusu için randevu almanız olmalı. Bunun haricinde, randevu tarihinizden önce giderek şansınızı deneyebilirsiniz. Pasaport randevusu alan ancak saatinde yerinde olamayan kişilerin yerine pasaport işlemlerinizi yapmak için ricada bulunabilirsiniz. Ancak bu tamamen işlemi yapacak olan memurun insiyatifine kalmış bir durum. Son olarak 212 462 91 46 ve 47 Acil Pasaport hattını arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Pasaport Yenileme 🔄

Pasaport yenileme işlemleri, pasaport süresinin bitimine 6 aydan az süre kalanların yurt dışına çıkmadan önce mutlaka yaptırması gereken işlem. Yazımızın “Pasaport Nasıl Alınır? (Adım Adım Rehber)bölümünde de bahsettiğimiz gibi, geçerlilik süresi 6 ay veya daha az olan pasaportlar ile vize almak, başka ülkeye giriş çıkış yapmak sıkıntılı bir durum haline gelebiliyor. Yok mu bu şekilde yurt dışına çıkanlar? Elbette var ama pasaport kontrolünden geçene kadar akla karayı seçmektense pasaport yenileme işlemi yaptırıp kafayı rahat ettirmek daha güzel bir seçenek olarak duruyor.

Pasaport yenileme işlemi yapmak içinde tıpkı pasaport başvurusunda olduğu gibi e-pasaport sitesinden randevu almanız gerekiyor. Pasaport randevu işlemlerinin nasıl yapılacağını “Pasaport Randevusu Nereden, Nasıl Alınır?” bölümünde detaylıca paylaştık. Aynı adımları pasaport yenileme işlemleri için de uygulamanız yeterli.

Pasaport yenileme ücreti için anlaşmalı bankalara ödenmesi gereken tutar, yeni pasaport çıkarttıran birsinin ödediği pasaport ücreti ile aynı ne yazık ki. Zaten dünyanın en pahalı pasaportlarını kullanıyoruz, bari hali hazırda kullandığımız pasaportu yenilerken bir kolaylık sağlansaydı diye düşünüyor insan ama maalesef.  🙁  Ödenmesi gereken pasaport harç ve pasaport defter bedellerini “Pasaport Ücretleri Ne Kadar? (2019 Güncel Fiyat Listesi)” bölümünde tablo olarak paylaştık.

➽ Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler

 • Eski Pasaport
 • Nüfus Cüzdanı
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport Harç ve Pasaport Defter Bedeli Dekontoları

Öğrenci Pasaportu 🎓

Öğrenciler için türlü kolaylığın sağlandığı ülkemizde, öğrenci pasaportu için “bi güzellik” yapılmasını, her şeyin en güzelini hakeden öğrenci kardeşlerimiz 2016 yılına kadar beklediler. “Daha bir önceki seneye kadar öğrenciler para verip mi pasaport alıyordu” diyebilirsiniz ama 10 Şubat 2016’da yapılan düzenleme bu kadar beklemeye değmiş gibi gözüküyor.

Öğrenci Pasaportları konusunda 10 Şubat 2016’da yapılan düzenleme ile birlikte, 25 yaş altı öğrencilerden pasaport harç ücreti alınmamasına karar verildi. Yani bu demek oluyorki; pasaport almak isteyen 25 yaş altı öğrencilerin pasaport çıkarttırmak için ödemeleri gerekn tek bedel 108 ₺’lik pasaport defter bedeli.

Öğrenci Pasaportu başvurusu randevunuzu almak için adres yine e-pasaport sitesi. Sistemde Öğrenci Pasaportu için ayrı bir seçenek yok ancak normal Bordo Pasaport başvurusu randevunuzu almanız ve başvuru gününde pasaport başvuru işlemini yapacak memura Öğrenci Pasaportu çıkarttırmak istediğinizi iletebilirsiniz. Pasaport randevu işlemlerinin nasıl yapılacağını “Pasaport Randevusu Nereden, Nasıl Alınır?” bölümünde detaylıca paylaştık. Aynı adımları Öğrenci Pasaportu işlemleri için de uygulamanız yeterli.

➽ Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

 • Öğrenci Belgesi
 • Nüfus Cüzdanı
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Eski Pasaport
 • Pasaport Defter Bedeli DekontuEtiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba,
  Süpersiniz gerçekten çok güzel bir anlatımınız var çok ılımlı ve detaylı, sağ olun. 🙂
  Bizim Temmuzun ilk haftası Almanya ya gitmemiz gerekiyor anca 13.06.2018 tarihine randevu alabildik, sizin bahsettiğiniz acil pasaport hattını arayarak bilgi alacağım sayenizde. Böyle bir hattın olduğunu bilmiyorduk. Lütfen şans dileyin eşiminde vizesi çıksın, çıkmayacak korkusundan dolayı çok bunalıyorum. 🙁 2016 da ret almıştı

  1. Çok teşekkür ederiz, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. 🙂 Size Almanya vizesi yolunda bol şans diliyoruz. Umarız vize işlemlerini sorunsuz halledersiniz ve harika bir seyahat geçirirsiniz. 🙂 Sonucu bize haber vermeyi unutmayın!

 2. Merhaba acil pasaport kaç güne gelir acaba yada geç geliyorsa Ankara’dan bizzat gidip alabilir miyim kaç güne hazır olur pasaportum

  1. Merhaba, normal şartlarda pasaportunuz 1 hafta içinde elinize ulaşır. Erken alabilmek konusunda nüfus müdürlüğüne danışmanız daha sağlıklı olur.

 3. 10 yıllık yeşil pasaportum var 2016 tarihli kimlik ve ehliyetimi değiştireceğim pasaportumun da değişmesi gerekir mi.şöyleki pasaportu aldım hiç kullanma nasip olmadı. cevap verirseniz memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı