fbpx

Pasaport Yenileme İşlemleri yazımızda pasaport yenileme nasıl yapılır, randevusu nasıl alınır, süreç nasıl işler, pasaportunuzu yenilerken sadece defter bedelini mi ödersiniz yoksa harç ücretini de yatırmanız gerekir mi bu soruların hepsine yanıt vermeye çalıştık. Yazıyı okurken pasaport yenileme süreci ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Biliyorsunuz ki pasaport, seyahat edeceğiniz yer ister vizeli olsun ister vizesiz ülkelerin hem giriş hem çıkış kapısını açan altın bir anahtar. Yani bu devirde tatilciye kısa şort, gezgine pasaport lazım. 🙂 Peki diyelim ki pasaportunuz var ancak süresinin dolmasına çok kısa bir zaman kaldı veya o kadar çok gezdiniz ki defterde damga basacak yer kalmadı. Yakın bir zamanda da yurt dışına seyahatiniz var. Bu yüzden pasaportunuzu yenilemeniz gerekiyor. Ne yapacaksınız? Elbette bir an önce o pasaportu yenileyeceksiniz. O halde hemen ilk adıma geçelim.

NOT: Henüz pasaport almadıysanız, bu yazımız pek size göre değil. 🙂 Yeni pasaport çıkarma ile ilgili tüm detayları aşağıdaki linkteki yazımıza tıklayarak bulabilirsiniz.

Pasaport Nasıl Alınır?

 

  Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin! 

 

Pasaport Yenileme İşlemleri 2019 – Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır? 📝

⒈ Pasaport Yenileme İşlemleri
⒉ Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar
⒊ 2019 Yılı Pasaport Yenileme Ücretleri
⒋ Pasaport Yenileme Kaç Gün Sürer?
⒌ Pasaport Teslimatı

pasaport yenileme

Fotoğraf Kaynak: Pixabay-Dudescience

 Pasaport Yenileme İşlemleri ♻️

Pasaport yenileme işlemlerine başlayabilmek için öncelikle şunu bilmelisiniz ki artık il/ilçe Emniyet Müdürlüğü ile bir işiniz kalmadı. Yakın bir zamanda ilgili kanunda yapılan değişiklik ile pasaport işlemlerinin tümü il ve ilçe Nüfus Müdürlükler’ine devredildi.

Yani pasaport yenileme randevusunu bulunduğunuz ilin veya ilçenin Nüfus Müdürlüğü’nden alacak ve işlemlerinizi oradan tamamlayacaksınız. Randevu alma kısmı oldukça basit. ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden veya ‘randevu.nvi.gov.tr’ internet adresinden kolayca müsait olan gün ve saate randevu alabilirsiniz.

 Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar 📑

Yenileme işlemlerinin en kritik noktası pasaport yenileme için evrakları toplamak. Pasaport yenilerken tüm evraklarınızı tam olarak karşınızdaki memura teslim etmeniz gerekiyor. Bir tane belge bile eksik olursa maalesef işlemleriniz sekteye uğruyor. Bu yüzden işlemler için gerekli evrakları tamamlarken verdiğiniz dikkati, işlem yapmak için evden çıkarken evrak unutmamak için de vermelisiniz. Bu önemli uyarıyı yaptıktan sonra, pasaport yenilemek için gerekli evrakları aşağıda maddeler halinde paylaşalım.

-Şu anda kullanmakta olduğunuz pasaportunuz.

-Nüfus cüzdanınız

-2 adet biometrik fotoğraf

-Pasaport almak istediğiniz yıla göre ödenmiş harç ve defter bedellerinin ‘’tahsl edilmiştir’’ kaşeli  dekontları. Aynı zamanda bu dekontlarda işlemi yapan banka görevlisinin ıslak imzası da bulunmalıdır. (anlaşmalı bankalara buradan ulaşabilirsiniz).

-Daha önce parmak izi vermediyseniz eğer emniyete gidip parmak izi vermeniz gerekiyor. Ancak son bir kaç yıl içerisinde pasaport çıkarttırdıysanız mutlaka bu işlemi yaptırmışsınızdır diye düşünüyoruz. Tabi emin değilseniz mutlaka gidip parmak izinizi verin.

İşte bu kadar 😊

Bu arada bir not daha ekleyelim buraya. Henüz reşit olmayan çocuklarınız için pasaport başvurusu yapıyorsanız yukarıdaki evraklara ek olarak yanınıza muvafakatname de almanız gerekiyor.

Muvafakatname; çocuğunuzun pasaport işlemlerinden haberdar olduğunuzu ve bu işlemlerin yapılmasına izin verdiğinizi gösteren belgedir. Eğer çocuğun ebeveynleri evli ise hem annenin hem de babanın muvafakatname vermesi gerekir. Eğer anne ve baba boşanmış ise sadece velayet sahibinin muvafaktnamesi yeterlidir. Bunun yanında velayet sahibi, çocuğun velayetinin kendisine verildiğini kanıtlayan mahkeme kararını da yanında bulundurmalıdır. Ebeveynlerden biri vefat ettiği durumlarda ise sağ olanın muvafakatnamesi yeterlidir.

seyahat tutkusu

Fotoğraf Kaynak: Pixapay-Foundry

 2019 Yılı Pasaport Yenileme Ücretleri ₺

Aslına bakarsanız yenileme ve ilk kez pasaport çıkarma maliyetleri ve zamanları arasında pek bir fark yok. Sadece pasaport süresi devam ederken defteriniz tükenirse yada öğrenci pasaportu sahibiyseniz o zaman yalnızca defter bedelini ödeyerek pasaport yenileyebiliyorsunuz. Pasaport defter bedeli de şu anda 133,5 TL.

Ülkemizde pasaport harç ücretleri maalesef bir hayli yüksek. Bu durum biraz can sıksa da başa gelen çekilir diyerek tek bir nefeste 10 yıllık pasaport almak en mantıklısı gibi gözüküyor. 🙂 işte size pasaport yenileme için yatırmanız gereken ücretlerin pasaport sürelerine göre tablolaştırılmış hali;

Süre Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 Aylık 170 TL 133,5 TL 303,5 TL
1 Yıllık 248,4 TL 133,5 TL 381,9 TL
2 Yıllık 405,5 TL 133,5 TL 539 TL
3 Yıllık 575,9 TL 133,5 TL 709,4 TL
4-10 Yıllık 811,6 TL 133,5 TL 945,1 TL

 

 Pasaport Yenileme Kaç Gün Sürer? 🤔

Aslında nüfus müdürlüklerinde yapılan işlemin süresi 5 hadi bilemediniz 10 dakika. Tabi bunun bir de yeni pasaportunuzun elinize ulaşma süresi var. Uzun lafın kısası pasaport yenileme işlemi ortalama olarak 5-7 gün sürüyor diyebiliriz.

Ancak yaz dönemi gibi yoğun dönemleri göz önünde bulundurun. Seyahatinize 2 hafta kala bu işlere girişmeyin yani. Erkenden halledin. Hatta seyahatinizi planlarken pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol edin. Çok duyduk öyle uçağa 1 hafta kala sürenin bitmesine 6 aydan az kaldığını fark eden ve yana yakıla pasaport yenileme işlemlerini halletmeye çalışan. Erken kalkan yol alır, sonra üzülen siz olmayın. 😉

 Pasaport Teslimatı 📮

Siz işlemlerinizi tamamladıktan sonra, pasaportunuz tarafınıza kurye ile gönderiliyor. Yukarda bahsettiğimiz gibi pasaport teslimat süresi ortalama olarak 5-7 gün. Şimdiden çok güzel tatiller dileriz, aman ha pasaportunuza iyi bakın.

 

  Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin! 

 

🌍 Pasaport Nasıl Alınır

🌍 Yeşil Pasaport Nedir?

🌍 Vizesiz Ülkeler

🌍 Harçsız Öğrenci Pasaportu

4 Responses

 1. Barış

  Benim 10 yıllık pasaportum vardı kaybettım yenisini çıkartmak için gittigimde 6 aylık passport alabiliyomuyum yoksa ne kadar istersem o kadar mı alabiliyorum

  Cevapla
  • Başka Dünyalar da Var

   Mevcut pasaportunuzunuzun süresi dolmadan kaybettiyseniz defter bedelini yatırarak aynı pasaportu yeniden çıkarttırabilirsiniz. Bunun için nüfus işleri müdürlüğünden telefonla bilgi almak daha sağlıklı olacaktır.

   Cevapla
 2. Mehmet

  Merhaba benim pasaport sürem yaklaşık 5 ay önce bitti şimdi 3 yıllık süreyi uzatmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz bilgi olarak iyi günler saygılar

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.