fbpx
PASAPORTSEYAHAT REHBERİ

Pasaport Yenileme İşlemleri 2019 – Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

Pasaport Yenileme İşlemleri yazımızda pasaport yenileme nasıl yapılır, randevusu nasıl alınır, süreç nasıl işler, pasaportunuzu yenilerken sadece defter bedelini mi ödersiniz yoksa harç ücretini de yatırmanız gerekir mi bu soruların hepsine yanıt vermeye çalıştık. Yazıyı okurken pasaport yenileme süreci ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Biliyorsunuz ki pasaport, seyahat edeceğiniz yer ister vizeli olsun ister vizesiz ülkelerin hem giriş hem çıkış kapısını açan altın bir anahtar. Yani bu devirde tatilciye kısa şort, gezgine pasaport lazım. 🙂 Peki diyelim ki pasaportunuz var ancak süresinin dolmasına çok kısa bir zaman kaldı veya o kadar çok gezdiniz ki defterde damga basacak yer kalmadı. Yakın bir zamanda da yurt dışına seyahatiniz var. Bu yüzden pasaportunuzu yenilemeniz gerekiyor. Ne yapacaksınız? Elbette bir an önce o pasaportu yenileyeceksiniz. O halde hemen ilk adıma geçelim.

NOT: Henüz pasaport almadıysanız, bu yazımız pek size göre değil. 🙂 Yeni pasaport çıkarma ile ilgili tüm detayları aşağıdaki linkteki yazımıza tıklayarak bulabilirsiniz.

Pasaport Nasıl Alınır?

pasaport yenileme
Fotoğraf Kaynak: Pixabay-Dudescience Pasaport Yenileme İşlemleri ♻️

Pasaport yenileme işlemlerine başlayabilmek için öncelikle şunu bilmelisiniz ki artık il/ilçe Emniyet Müdürlüğü ile bir işiniz kalmadı. Yakın bir zamanda ilgili kanunda yapılan değişiklik ile pasaport işlemlerinin tümü il ve ilçe Nüfus Müdürlükler’ine devredildi.

Yani pasaport yenileme randevusunu bulunduğunuz ilin veya ilçenin Nüfus Müdürlüğü’nden alacak ve işlemlerinizi oradan tamamlayacaksınız. Randevu alma kısmı oldukça basit. ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden veya ‘randevu.nvi.gov.tr’ internet adresinden kolayca müsait olan gün ve saate randevu alabilirsiniz.

 Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar 📑

Yenileme işlemlerinin en kritik noktası pasaport yenileme için evrakları toplamak. Pasaport yenilerken tüm evraklarınızı tam olarak karşınızdaki memura teslim etmeniz gerekiyor. Bir tane belge bile eksik olursa maalesef işlemleriniz sekteye uğruyor. Bu yüzden işlemler için gerekli evrakları tamamlarken verdiğiniz dikkati, işlem yapmak için evden çıkarken evrak unutmamak için de vermelisiniz. Bu önemli uyarıyı yaptıktan sonra, pasaport yenilemek için gerekli evrakları aşağıda maddeler halinde paylaşalım.

-Şu anda kullanmakta olduğunuz pasaportunuz.

-Nüfus cüzdanınız

-2 adet biometrik fotoğraf

-Pasaport almak istediğiniz yıla göre ödenmiş harç ve defter bedellerinin ‘’tahsl edilmiştir’’ kaşeli  dekontları. Aynı zamanda bu dekontlarda işlemi yapan banka görevlisinin ıslak imzası da bulunmalıdır. (anlaşmalı bankalara buradan ulaşabilirsiniz).

-Daha önce parmak izi vermediyseniz eğer emniyete gidip parmak izi vermeniz gerekiyor. Ancak son bir kaç yıl içerisinde pasaport çıkarttırdıysanız mutlaka bu işlemi yaptırmışsınızdır diye düşünüyoruz. Tabi emin değilseniz mutlaka gidip parmak izinizi verin.

İşte bu kadar 😊

Bu arada bir not daha ekleyelim buraya. Henüz reşit olmayan çocuklarınız için pasaport başvurusu yapıyorsanız yukarıdaki evraklara ek olarak yanınıza muvafakatname de almanız gerekiyor.

Muvafakatname; çocuğunuzun pasaport işlemlerinden haberdar olduğunuzu ve bu işlemlerin yapılmasına izin verdiğinizi gösteren belgedir. Eğer çocuğun ebeveynleri evli ise hem annenin hem de babanın muvafakatname vermesi gerekir. Eğer anne ve baba boşanmış ise sadece velayet sahibinin muvafaktnamesi yeterlidir. Bunun yanında velayet sahibi, çocuğun velayetinin kendisine verildiğini kanıtlayan mahkeme kararını da yanında bulundurmalıdır. Ebeveynlerden biri vefat ettiği durumlarda ise sağ olanın muvafakatnamesi yeterlidir.

seyahat tutkusu
Fotoğraf Kaynak: Pixapay-Foundry

 2019 Yılı Pasaport Yenileme Ücretleri ₺
Aslına bakarsanız yenileme ve ilk kez pasaport çıkarma maliyetleri ve zamanları arasında pek bir fark yok. Sadece pasaport süresi devam ederken defteriniz tükenirse yada öğrenci pasaportu sahibiyseniz o zaman yalnızca defter bedelini ödeyerek pasaport yenileyebiliyorsunuz. Pasaport defter bedeli de şu anda 133,5 TL.

Ülkemizde pasaport harç ücretleri maalesef bir hayli yüksek. Bu durum biraz can sıksa da başa gelen çekilir diyerek tek bir nefeste 10 yıllık pasaport almak en mantıklısı gibi gözüküyor. 🙂 işte size pasaport yenileme için yatırmanız gereken ücretlerin pasaport sürelerine göre tablolaştırılmış hali;

Süre Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 Aylık 170 TL 133,5 TL 303,5 TL
1 Yıllık 248,4 TL 133,5 TL 381,9 TL
2 Yıllık 405,5 TL 133,5 TL 539 TL
3 Yıllık 575,9 TL 133,5 TL 709,4 TL
4-10 Yıllık 811,6 TL 133,5 TL 945,1 TL

 

 Pasaport Yenileme Kaç Gün Sürer? 🤔

Aslında nüfus müdürlüklerinde yapılan işlemin süresi 5 hadi bilemediniz 10 dakika. Tabi bunun bir de yeni pasaportunuzun elinize ulaşma süresi var. Uzun lafın kısası pasaport yenileme işlemi ortalama olarak 5-7 gün sürüyor diyebiliriz.

Ancak yaz dönemi gibi yoğun dönemleri göz önünde bulundurun. Seyahatinize 2 hafta kala bu işlere girişmeyin yani. Erkenden halledin. Hatta seyahatinizi planlarken pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol edin. Çok duyduk öyle uçağa 1 hafta kala sürenin bitmesine 6 aydan az kaldığını fark eden ve yana yakıla pasaport yenileme işlemlerini halletmeye çalışan. Erken kalkan yol alır, sonra üzülen siz olmayın. 😉

 Pasaport Teslimatı 📮

Siz işlemlerinizi tamamladıktan sonra, pasaportunuz tarafınıza kurye ile gönderiliyor. Yukarda bahsettiğimiz gibi pasaport teslimat süresi ortalama olarak 5-7 gün. Şimdiden çok güzel tatiller dileriz, aman ha pasaportunuza iyi bakın.
🌍 Pasaport Nasıl Alınır

🌍 Yeşil Pasaport Nedir?

🌍 Vizesiz Ülkeler

🌍 Harçsız Öğrenci Pasaportu


Etiketler

İlgili Makaleler

55 Yorum

 1. Benim 10 yıllık pasaportum vardı kaybettım yenisini çıkartmak için gittigimde 6 aylık passport alabiliyomuyum yoksa ne kadar istersem o kadar mı alabiliyorum

  1. Mevcut pasaportunuzunuzun süresi dolmadan kaybettiyseniz defter bedelini yatırarak aynı pasaportu yeniden çıkarttırabilirsiniz. Bunun için nüfus işleri müdürlüğünden telefonla bilgi almak daha sağlıklı olacaktır.

   1. Merhaba benim 10 yıllık pasaportum var 2 yıl süresi kaldı bu süre zarfında 10 yıllık tekrar uzatabilir miyim ? Gerekçe göstermeden?

   2. Benim pasaport sürem doldu 1 yıllıktı şimdi uzatmak için sıfırdan alıyormuş gibimi harç parası yatırmakmı gerekiyor

   3. Slm benim pasaport gününğn dolmasına 8gün kaldı fakat iş için önizin alındı gittiyim yerde deyiştirsem olurmu gün dolunca kaçgün daha çalışabilirim

 2. Merhaba benim pasaport sürem yaklaşık 5 ay önce bitti şimdi 3 yıllık süreyi uzatmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz bilgi olarak iyi günler saygılar

 3. Merhaba, benim şuan elimde mayıs sonunda süresi bitecek olan öğrenci olarak harçsız aldığım pasaportum var. Yazın pasaportumun 2 sene daha uzatmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Yoksa sıfırdan 2 senelik pasaport mu çıkartmam lazım? Eğer öyleyse ne kadar ödüycem? Neyi ödüycem?

  1. Merhaba, mevcut pasaportunuzun süresi bittiğinde yeni pasaport çıkartmanız gerekiyor. Bunun için hem hem defter bedeli hem de pasaport harcı ödemeniz gerekiyor. https://www.baskadunyalardavar.com/pasaport-nasil-alinir yazımızdan detaylara bakabilirsiniz.

   Bu arada, yeni çıkaracağınız pasaportta öğrenci pasaportu olacaksa sadece defter bedelini ödemeniz yeterli. Öğrenci pasaportu için detaylara da https://www.baskadunyalardavar.com/harcsiz-ogrenci-pasaportu-en-guncel-bilgilerle-ogrenci-pasaportu bu yazımızdan bakabilirsiniz.

  1. Merhabalar, yazıda da belirttiğimiz gibi 1 hafta 10 gün kadar sürüyor yenileme işlemleri. Yine de daha net bilgi için nüfus müdürlüğünü aramanız daha sağlıklı olabilir. Sadece soyadı değişimi için farklı bir uygulama var mı bilmiyoruz açıkçası.

 4. Merhaba
  Benim 10 yillik pasaportum var. Ancak suresi 2 yil kaldi. Simdi amerika ya basvuracagim icin pasaport suremin uzun olmasini istiyorum. Yeniden sifirdan pasaport mu almam gerekiyor. Yoksa uzatma sansim var mi?

  1. Selamlar, pasaport süresi uzatma işlemi artık yapılmıyor ne yazık ki. Başvuru yapıp defter ve harç bedellerini yatırarak yeni pasaport almanız gerekiyor.

 5. Öğrenci pasaportum var. Bitmesine yaklaşık iki sene var. Pasaportumun süresini uzatıp 10 yıllık yapmak istiyorum. Bu mümkün mü ?

 6. Merhaba, pasaport çıkarmanın sınırı var mı mesela ben 3 kere 2 yıllık pasaport aldım ama sonra bişeyler sebep oldu gidemedim yurtdışına sayfalarım hiç kullanılmamış olarak kaldı yani. Tekrar çıkarabilir miyim bir sorun olur mu biliyor musunuz?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba, pasaport çıkarmanın herhangi bir sınırı yok. Harç ve defter bedellerini yatırdığınız sürece başvuru yapabilirsiniz. Daha önceki pasaportlarınızla seyahat etmediğiniz için bir problem olacağını da düşünmüyoruz. Yine de daha net bilgi almak isterseniz nüfus müdürlüğünü arayabilirisiniz.

 7. Yeşil pasaportumun süresi doldu İstanbul Silivri’de ikamet ediyorum yine vatan emniyete mi gideceğiz neler yapmamız lazım

 8. PASAPORTUMUN SÜRESİ DOLDU DEFTERDE BOŞ YAPRAKLAR MEVCUT HARÇ BEDELİ YANINDA DEFTER BEDELİ DE YATIRMAM GEREKİYOR MU

 9. Merhaba, ben daha yeni 1 yılık pasaport başvurusunda bulundum, henüz başvuru aşamasındayım pasaportum elime ulaşmadı ancak 1 yıllık çıkarttığıma pişman oldum bu süreçte ya da hemen sonrasında daha uzun süreliye çevirebilir miyim? Bu mümkün mü yoksa elimdekine razı mı olmaya mecbur mu kalacağım:(

  1. Merhaba, başvuru işlemlerini tamamladığınız için yeniden pasaport başvurusu yapmanız gerekiyor. Harç bedelini de tekrar ödemeniz gerekecek. Ancak defter bedelini ödemeniz gerekip gerekmediği hakkında daha net bilgi almak için nüfus müdürlüğünü aramanızı tavsiye ederiz.

 10. Merhaba,
  Benim pasaportumun süresi bu Eylül ayında bitiyor. Temmuz 2019’dan Temmuz 2020’ye kadar yurt dışında yaşayacağım (ve arada Türkiye’ye dönmeyeceğim) için pasaport süremi uzatmak istiyorum. Bunun için yeni pasaport mu çıkarmam gerekiyor? Yeni pasaport çıkartmak için haziran ayında başvuru yapsam ve 1 yıllık pasaport istesem, 2020 hazirana kadar mı alabiliyorum yoksa şu anki pasaportum eylülde bittiği için uzatmış sayılıyorum ve yeni pasaportumun geçerlilik süresi 2020 eylül mü oluyor? Bir de uzatma söz konusu olmuyor mu, mutlaka hem harç hem defter bedeli mi ödemem gerekiyor? Çok sordum, şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Merhabalar, toplu bir şekilde cevap verelim. 🙂 Pasaport süresi uzatma söz konusu olmuyor. Yeniden başvuru yapmanız, harç ve defter bedellerini ödemeniz gerekiyor. Bu işlemleri Haziran ayında yaparsanız ve 1 senelik pasaport alırsanız geçerlilik süresi 2020 Haziran’a kadar olur. Hem herhangi bir sıkıntı yaşamamanız hem de ilerleyen dönemlerde de kullanabilmeniz için daha uzun süreli pasaport çıkarttırmanızı tavsiye ederiz.

 11. merhaba,

  yeşil pasaportumun geçerliliği yaşım 25 olduğu için bitti. bordo pasaporta başvuracağım. ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

 12. merhaba.3 yıl önce 10 yıl süreli pasaport defter bedelini yatırarak pasaport aldım.şimdi evlendim ve soyadım değişti.yeniden aynı parayımı yatıracağım yoksa fark mı ödeyeceğim.bilgi verirseniz sevinirim

 13. merhabalar almanyada yaşıyorum ve pasaportumun 2 yıllıktı 3 ay sonra bitecek 10 yıllık uzatmak istiyorum acaba süre bitmedenmi konsolosluğa gitmeliyim yoksa bittikten sonramı acaba yardımcı olabilirmisiniz Teşekkürler

  1. Merhabalar, yeniden pasaport çıkartacağınız için eski pasaportunuzun süresi bitmeden ya da bittikten sonra işlemlere başlayabilirsiniz. Yine de yurt dışı işlemlerde farklılık gösterme ihtimaline karşılığı konsolosluğu arayıp bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 14. Merhabalar şimdi biz pasaport aldık fakat sureyı az aldığımız dan kaynaklı sıkıntı oldu yenı aldık şimdi napabılırız bunun için daha 6 aylık yenı aldıgım elımde duruyor tekrardan mı başvuru yapmam gerekli

 15. Parmakizi olmayanlardan da nüfus müdürlüklerinde alınmaktadir. Yazınızın o kısmı hariç doğru. Nüfus şefi olarak ekleyecek başka da birden yok. İyi günler dilerim.

 16. Merhaba. Öğrenci pasaportum var ağustos başında süresi dolacak ve haziran da mezun oldum. Şuan 23 yaşındayım. Artık öğrenci olmadığım için 10 yıllık uzattıracağım.Neler yapmam gerekiyor.

 17. Merhabalar 2 sorum olacak. Pasaportumu fotoğrafımı değiştirmek istediğim için yenilemek istiyorum bunun için bütün ücretleri ödeyip baştan yeni bir pasaport mu çıkartmam gerekir? Amerika vizem var yeni bir pasaport verdiklerinde amerika vizemi bu pasaportla kullanabilir miyim?

  1. Merhaba, bildiğimiz kadarıyla süresi dolan pasaportlarda mevcut olan vizeler yeni pasaporta geçirilmiyor. Ancak sizinki farklı bir durum. ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayarak hem pasaport randevunuzu oluşturmanız hem de bu konularda bilgi almanız daha sağlıklı olacak. Yanlış yönlendirmek istemeyiz.

 18. Merhaba, eski pasaportumu kaybettim ama süresi de dolmuştu, yeni pasaport çıkartırken bu sorunu nasıl çözebilirim ?

  1. Merhaba, normalde süresi dolmuş pasaportunuzu yanınızda götürmeniz gerekiyor. Kaybolduğu için farklı bir işlem yapmanız gerekebilir. ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayarak pasaport randevunuzu oluştururken süresi dolmuş pasaportunuzun kaybolduğunu belirtirseniz sizi yönlendireceklerdir.

 19. Merhabalar annem ve babam 6 aylık pasaport çıkarmışlar yeni bi kaç gün önce. Ancak 1 yıla uzatmamiz gerekiyo süresini.bunun için ne yapmamız lazım. yatirdigimiz 6 aylık harç bedeli olan 300 tl bosa gider yeniden 1 yillik olan 380 tl yi mi oderiz yoksa 1 yıllık pasaport la 6 aylık olan arasında 80 tl gibi bi fark varmış o kısmı mı oderiz

 20. Merhaba benim pasaportumun yalnızca süresi doldu ve defterin yarısından fazlası boş sadece harç parası yatıracagım yenileme işlemi için degil mi ?

  1. Merhaba, hem harç hem de defter parasını yatırmanız gerekiyor. Eski defterinizi kullanamıyorsunuz.

 21. merhaba ben 2010 yılında 1 yıllık pasaport çıkarmıştım. henüz kullanmadan süresi bitti. 2019 yılında 10 yıllık pasaport çıkartacağım. acaba defter parası tekrar ödemeli miyim? bilgilendirirseniz sevinirim.

 22. YEŞİL PASAPORTUMUN EYLÜLDE SÜRESİ BİTTİ,SÜRE UZATIP YENİLEME YAPMAK İSTİYORUM,SADECE HARÇMI YATIRACAĞIM?

 23. merhaba benim pasaport süresi 9 kasım da bitti davetiye gönderilecek paspaort uzatacam gününü pasaport numarası felan değişiyor mu acaba geçirlimi davetiye için

 24. Merhaba,

  Benim 10 yıllık pasaportumun 8 yılı kaldı fakat kaşe ve vizeler sebebi ile sayfa bitti , nasıl bir işlem yapmalıyım.Sadece defter bedeli ödeyerek defter almam yeterli mi ? Yoksa harç ve defter ücretimi ödemem gerekir.Kesin bir cevaba ihtiyacım ve nasıl yapacağım hususunda desteğinize ihtiyacım var.

 25. almanyadan ve türkiyeden emekli olduktan sonra türkiyede yasamaya karar verdim pasaportum 2020 haziraninda doluyor mevcut olan pasaportumda süresiz oturumum var türkiyeden yeni pasaport cikarip almanyaya gidip alman oturumumu isletmek istiyorum ögrenmek istedigim yenisini aldigimda eskisini bana geri verirlermi?

 26. Merhaba
  Pasaport harcimi 2019 ekim ayinda yatirdim ama randevu almak icin firsatim olmadi aralik ayinda da randevu bitmis.ocak ayinda randevu alsam sorun olur mu.hali hazirda pasaport harcina zam geldi.bi dusunceniz varmi yardimci olabilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı