fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Rumkale Gezi Rehberi – Rumkale Nerede, Nasıl Gidilir?
Rumkale, siyah güller diyarı Halfeti’nin yanı başında, Fırat Nehri’nin kadim bekçisi. Fırat’ın derin suları ile Merzimen Çayı’nın kavuştuğu noktada, ihtişamıyla ve yarısı sular altında, diğer yarısı üstünde kalmış haliyle yıllara direniyor.

Yarımada şeklindeki yüksek bir kayanın tepesine inşa edilmiş olan Rumkale’ye baktığınızda doğa nerede bitiyor, kale nerede başlıyor ayırt edemiyorsunuz. Öyle iç içe, öyle baktıkça bakılası güzellikte. Ülkemizin doğusuna seyahat edecekseniz eğer burayı listenize almanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte Gaziantep ile Urfa arasında bulunan Rumkale aynı zamanda Halfeti ile de komşu. Yani bu destinasyona bir gezi düzenlediğinizde Aynı anda iki güzelliği bir arada görme şansına sahip oluyorsunuz.

O yüzden Rumlake gezi rehberine başlamadan önce (ya da burayı okuyup iç ettikten hemen sonra) Halfeti gezisi için hazırladığımız yazılara da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Halfeti Gezisi İçin 7 Önemli Bilgi – Halfeti Gezi Rehberi

Halfeti’de Gezilecek Yerler

Halfeti’nin Tarihi ve Hikayesi – Siyah Gülün Memleketi Halfeti

Rumkale’nin Tarihi 🏛️

rumkale nerede

Rumkale tarihi çok eskilere dayanan bir şehrin yeryüzünde kalan tek yapısı. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de bölgede yaşam başlangıcının izlerine rastlanması ilk çağlara kadar uzanıyor. Kuruluşundan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve birçok kültüre tanıklık eden bölge ilk olarak milattan önce 855 yılında Asur kralı tarafından alınmış.

O zamanlar adı Şitamrat olan kalenin günümüze gelene kadar ismi defalarca değişmiş. Son olarak bölgeyi ele geçiren Osmanlılar buraya Urumgala demişler ve bu tabir zamanla Rumkale halini almış.

Rumkale’nin Hristiyanlar için ayrıca bir önemi var. Bölgenin Romalılar’ın elinde olduğu dönemde Hz. İsa’nın havarilerinden Yohannes’in şehre gelip burada yaşamaya başladığı ve İncil’in bir kopyasını kalede bulunan mağaralardan birine sakladığı, hatta Hristiyanlığı yayma faaliyetlerini Rumkale’nin çevresinde gerçekleştirdiği rivayet ediliyor.

İşin özü; Rumkale tarihi zenginliklerle dolu bir yer. Yüzlerce yıla meydan okuyarak günümüze kadar gelebilmesi ise gerçekten insanda hayranlık uyandıran başka bir özelliği.

 Rumkale’de Gezilecek Yerler 🚶

rumkale tekne turu

Rumkale, öyle sade öyle renksiz ki başka bir yerde olsak muhtemelen tarihi hakkında falan fazla meraklanmadan ilk beş dakika içerisinde sıkılırdık. Ancak bu topraklar gerçekten de mistik havasıyla insanı kendine çekiveriyor. Bölgeye ilk girdiğiniz anda nehrin ortasında sizi karşılayan yapıyı görür görmez ne yol yorgunluğu kalıyor akılda ne de başka bir şey. Gerçekten görülmeye ve hissedilmeye değer bir yer.

Kalenin 2 giriş kapısı bulunuyor. Bu kapılardan biri Fırat Nehri diğeri ise Merzimen Çayı tarafında bulunuyor. Yıllar öncesine ait olan ve günümüze sadece ayakları kalan bir köprüyle kara bağlantısı kuruluyormuş önceden. Şimdilerde yapının yarısı sular altında olduğundan sadece tekne ile ulaşım sağlanabiliyor, kara bağlantısı bulunmuyor.

Biz gittiğimizde restorasyonda olduğu için içeri girmek yasaktı ancak yeniden açıldıysa görmek isteyenler için Rumkale’de gezilecek yerleri paylaşalım.

➼ Şair Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı

Kale içinde gezebileceğiniz bir kilise ve bir manastır var. Şair Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı ardında sadece kalıntılarını bırakarak gelebilmiş günümüze. Yani sapasağlam bir kilise ya da manastır göreceğinizi düşünmeyin. Ancak geçen onca yıla direnerek gelebilen kalıntılar bile bizce fazlasıyla görülmeye değer.

Bunlar dışında derin bir su kuyusu ve sarnıçlarına ait kalıntılar da günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş. Su kuyusunun 8 metre genişlikte ve 75 metre derinlikte olduğu söyleniyor. Bu kısımda bulunan basamaklar Fırat Nehri seviyesine kadar inebiliyor. Su kuyusunun asıl amacının nehirden su tedarik edebilmek olduğu düşünülse de gizli bir geçit olabileceği de söylenenler arasında.

➼ Halfeti

Buraya çok yakın bir mesafede olan Halfeti’yi de oraya kadar gitmişken gezmenizi öneririz. Halfeti ile alakalı gezi önerilerimize aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Halfeti Gezisi İçin 7 Önemli Bilgi – Halfeti Gezi Rehberi

Halfeti’de Gezilecek Yerler

Halfeti’nin Tarihi ve Hikayesi – Siyah Gülün Memleketi Halfeti

➼ Rumkale Halfeti Tekne Turu

Rumkale ve Halfeti’nin asıl olayı olan tekne turundan bahsetmeden yazımızı bitiremezdik. Burada tekne turu olmadan hiçbir yapıyı yakından göremezsiniz. 🙂 Gezeceğiniz kısımlardan kale nehrin ortasında, Savaşan Köyü ise sular altında olduğundan tur yapmak şart. Yani oraya kadar gidip yapmadan dönülmeyecek şeyler arasında ilk sırada yer alıyor tekne turu.

Böylece hem Rumkale’yi hem de Halfeti’yi gezmiş olacak ve bir taşla ki kuş vuracaksınız. Kah Urfa müzikleri kah bölgenin sesli anlatımları eşliğinde tamamlayacaksınız turunuzu. Tekne turu fiyatları mevsimlere göre farklılık gösterebilir. Biz Şubat ayında gittiğimizde, 6 kişi için toplamda 100 TL ödemiştik. Yaz aylarında fiyatların daha yüksek olduğunu söylediler. Pazarlık etmeyi unutmayın.


Rumkale Nerede? 📌

Rumkale, her yanı cennet köşesi olan ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Gaziantep’in Nizip ilçesi, Kamışlı köyü sınırlarında bulunan yapı, Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği noktada yüksek bir tepede konumlanıyor.

Konum 📌

➼ Rumkale Haritası

rumkale haritası

Rumkale’ye Nasıl Gidilir? 🛣️

Bu sorunun cevabını iki bölüme ayırdık. Çünkü hangi taraftan gitmek istediğinize bağlı olarak rota değişiyor.

➼ Gaziantep’ten Rumkale’ye Nasıl Gidilir?

Bunun en kısa ve kolay yollu cevabı özel araç. Gaziantep’ten navigasyonu kuruyor ve yaklaşık 1.5 saat içinde kalenin bulunduğu alana varıyorsunuz. Yollar biraz yorucu ama yaklaştığınızda, tekne turlarının yapıldığı yere iniş sırasında gördüğünüz manzara tüm yorgunluğu vücuttan çekip alıyor. Karşınızdaki manzaranın verdiği huzur zaten paha biçilemez. Kale’yi görür görmez ilk işiniz sağa çekip Rumkale’yi arkanıza alıp fotoğraf çekinmek olsun. Sonrasında ise ver elini tekne gezisi.

Özel aracınız yok ise; Gaziantep merkezden kalkan otobüslere ya da minibüslere binmeniz gerekiyor. Otobüsün Antep’ten kalkış saatinin gün ortası olması maalesef tüm vaktinizi çalacak ve planınızı biraz bozacak. O yüzden minibüsle gitmeniz zaman açısından daha verimli olur. Ancak bu tercih de ne yazık ki biraz meşakkatli bir yolculuk geçirmenize neden olacak.

Önce Binevler minibüsüne binerek Birecik araçlarının geçtiği yerde inmeniz, oradan da Birecik minibüsüne binmeniz gerekiyor. Birecik otogarına vardıktan sonra Rumkale’ye giden bir minibüse daha binmeniz gerekiyor. Dönüşünüzde sıkıntı yaşamamak için sizi oraya getiren araç sahibinin telefonunu mutlaka bir yere not edin.

rumkaleye nasıl gidilir

➼ Şanlıurfa’dan Rumkale’ye Nasıl Gidilir?

Özel araçla giderseniz eğer yaklaşık olarak 125 km yani 1 saat 50 dakika kadar yolculuk yapmanız gerekiyor.

Özel aracınız yok ise, Şanlıurfa otogarının alt katında bulunan ilçelere giden araçların kalktığı yere gidip buradan 72 numaraya binebilirsiniz ya da Yaylak- Halfeti minibüsünü tercih edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2.5 saat sürüyor yolculuk. Sonrasında Halfeti’den Rumkale’ye tekne ile geçebilirsiniz. Dönüş yolunda ise mutlaka sizi oraya getiren araç sahibinin telefonunu not edin siz aramazsanız müşteri yok diye düşünerek Halfeti’ye uğramıyorlarmış.

Not: Dönüşünüzü saat 18:00 öncesi yapmaya çalışın. Sonrasında araç bulmanız sıkıntı olabiliyormuş.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı