fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Samsun Gezi Rehberi
Samsun, günümüzde Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden biri. Eğitim, ticaret, sanayi, sağlık ve daha birçok alanda büyük şehir olmanın hakkını veren bu kentin tarihi geçmişi de oldukça eskilere dayanıyor.

Bölgede yaşamın ilk izlerine tam 7 bin yıl önce rastlanmış. Yüzyıllardır insanların önem verdiği bir yerleşim yeri olmasının en önemli sebeplerinden biri ise Samsun’un Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirleri arasında yer alıyor olması. Haliyle bu durum toprakları verimli hale getiriyor. Bu nedenle Samsun, Karadeniz’in Mezopotamyası olarak da anılıyor.

Ayrıca yakın geçmişimizde yaşananlar düşünüldüğünde Samsun’un ülkemiz için ayrı bir önemi olduğu da hepimizin malumu. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için kurmaylarıyla birlikte ilk adımı attığı kent burası.

Tüm bunları bir araya getirdiğinizde Samsun, Karadeniz’de gezilecek yerler listesinin hep ilk sıralarında yer ediniyor kendine. Çünkü bu şehirde doğal güzellikler, yakın ve uzak tarih, kolay ulaşım, kültürel etkinlikler hepsi bir arada.

Bu kadar ballandıra ballandıra anlattıktan sonra kendi Samsun gezimizden edindiğimiz tecrübeler ile hazırladığımız Samsun Gezi Rehberi’ni huzurlarınıza sunabiliriz artık. 🙂 Yazımızın içeriğinde bir Samsun gezisi öncesinde öğrenmek isteyeceğiniz tüm bilgileri toparladık. Umarız rehberimiz işinize yarar.

Yazıyı okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilirsiniz.


Samsun’da Gezilecek Yerler 🚶‍♀️

samsun gezi rehberi gezilecek yerler

Samsun gezi rehberinin girişini Samsun’da gezilecek yerler ile yapalım istedik. Çünkü yazının başında da belirttiğimiz gibi Samsun, hem doğa harikaları ile hem de tarihi miraslarıyla oldukça fazla gezilecek, görülecek yere sahip olan bir şehir.

Burada geçirecek ne kadar süreniz olduğuna bağlı olarak göreceğiniz yerlerin sayısı değişecektir elbette ama özellikle tarihi yerlerin çoğu birbirine yakın olduğu için biz bir gün içerisinde tahmin ettiğimizden çok daha fazla yer gezmiştik. Bu arada şunu da eklemekte fayda var, yakın dedik ama Samsun büyükşehir, o yüzden tabanvayla keşfetmekten çok toplu taşıma ya da özel araç kullanmak gerekiyor ki kısa zamanda çok yer gezilip görülebilsin Samsun’da.

Samsun’da gezilecek yerler için ayrıca detaylı bir rehber hazırladık. Samsun’a kadar gelmişken nereleri görsem daha iyi olur derseniz bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

👇

Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır? 🛏️

samsun gezisi samsun merkez

Samsun, her yanı ayrı cennet olan güzel ülkemizin Orta Karadeniz Bölümünde yer alıyor. Karadeniz’in diğer iki güzel şehri Sinop ve Ordu arasında konumlanmış olan Samsun, yurdumuzun hem doğu hem de batı kesimlerinden Karadeniz Bölgesi’ne gelmek isteyenler için bir orta nokta görevi görüyor diyebiliriz.

Tabi kentin bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biri olması ve orta nokta görevi görmesinin getirdiği bir ulaşım avantajı da var. Samsun’a gitmek için birçok farklı alternatif bulunuyor. Havayolu, karayolu, denizyolu ve demiryolu ile Samsun’a ulaşım sağlamak mümkün.

Samsun’da konaklama için ise her keseye uyan birçok seçenek mevcut. Yine büyük şehir olmanın avantajını bu konuda da görebiliyoruz. Bana kafamı koyup uyusam yeter diyen için de keyfimden vazgeçemem diyen için de bir elin parmağından fazla alternatif mevcut.

Samsun’a nasıl gidilir ve Samsun’da nerede kalınır sorularınızın cevabını detaylıca bulabileceğiniz ayrı bir ulaşım ve konaklama rehberi hazırladık. Yola çıkmadan önce bir göz atın mutlaka.

👇

Samsun Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

 Samsun’un Tarihi 🏛️

samsunun tarihi

Samsun’un tarihinden bu kadar bahsedip bu konu için ayrı bir başlık açmamak olmazdı elbette. Özellikle gittiği şehirlerde tarihi geçmişin izlerini kovalayan başka dünyalılar için çok fazla zenginlik var bu şehirde. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve tarihi dönüm noktasının başlangıcı olan yer olması açısından büyük bir öneme sahip olmasının yanında, Eski Taş Çağı’na kadar giden yaklaşık 7000 yıllık uzun bir geçmişe de sahip aynı zamanda burası.

Yapılan kazılarda, Samsun ve çevresinde yaşamaya başlayan ilk topluluğun Gaskalar olduğu ortaya çıkarılmış. Sonrasında bu topluluğun Hititler’in egemliğine girmesi ile birlikte Samsun bir Hitit şehri olarak tarih sahnesinde yerini almış. M.Ö 1200’lü yıllara gelindiğinde ise Frigler Hititler’i yıkarak bölgenin hakimiyetini ele geçirmiş.

Frigler’den sonra sırasıyla Kimmerler, Lidyalılar, Persliler, Makedonlar ve son olarak Pont Krallığı adı ile tekrar Persliler Samsun ve çevresine hakim olmuşlar. M.Ö 64 yılına gelindiğinde ise Amisos (Samsun) Roma egemenliği altına girmiş ve şehrin ticari öneminin artması ve zenginleşmesi bu dönemde başlamış. Roma İmparatorluğu ikiye bölündükten sonra da şehir Türkler’in hakimiyeti altına girene kadar Bizans İmparatorluğu’na bağlı olarak kalmış.

Samsun’un Türkler’in hakimiyeti altına girmesi ise Selçuklular tarafından gerçekleştirilmiş. Şehir, bölgede Osmanlı egemenliği başlayana kadar birçok farklı Türk topluluğu tarafından yönetilmiş. Osmanlı devrinin başlaması ise 1398 yılında Yıldırım Beyazid tarafından gerçekleştirilmiş. Bu dönemden sonra Samsun’un eski ticari önemi kalmamış. Bundaki en büyük etki ise hemen yanı başındaki Sinop Limanı’nın daha hızlı gelişmesi olmuş.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün ilk adımı atması ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için önemli noktalardan biri olan Samsun’un sonraki süreçte gelişimi hızlanmış. Günümüzde ise Samsun Karadeniz Bölgesi’nin ve ülkemizin en büyük şehirlerinden biri.

Tüm bu tarihi gelişimi gözler önüne seren noktalar ise şu şekilde:

Amisos Tepesi, Amazon Köyü ve Amazon Adası, Tekkeköy Mağaraları bölgede ilk yaşama dair bilgilere ışık tutuyor.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışını temsil eden Bandırma Vapuru Müzesi, Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu, Gazi Müzesi ve kentin gelişimini adım adım anlatan Samsun Kent Müzesi ise yakın geçmişimizi gözler önüne seriyor.

Samsun Nasıl Bir Yer 🏙️

samsun nasıl bir yer

Samsun oldukça büyük, modern, düzenli ve sakinliğini çok fazla kaybetmemiş bir şehir. Özellikle “hem büyük şehir olsun elimin altında her imkan bulunsun hem de bol bol sakin köşeleri olsun gönlüme göre kafamı dinleyeyim” diyenler için biçilmiş kaftan.

Bu yönleriyle Karadeniz Bölgesi’nde yaşanabilecek yerlerin başında geliyor bize göre. Hem şehir içi hem de şehir dışı ulaşım kolaylığı da ayrı bir avantaj. Ayrıca eğitim ve sağlık konularında da gelişmiş bir yer burası.

Tabi bir de seyahat severler için Samsun nasıl bir yer biraz da onu anlatmak lazım. Şehir içi ulaşımın kolay olduğundan bahsetmiştik. Samsun’da gezilecek hemen hemen her noktaya toplu taşıma ile rahatça ulaşabiliyorsunuz.

Bu yönüyle gezerken çok fazla sıkıntı yaşatmayan bir destinasyon. Ayrıca sık sık bahsettiğimiz gibi, tarihi miraslar ve doğal güzellikler açısından zengin olan Samsun’da gezilecek yerler de oldukça fazla. Tüm bu yönleriyle Samsun bir Karadeniz gezisi sırasında rotaya eklenmeyi fazlasıyla hak ediyor bizce.


 Samsun’da Ne Yenir? 🍽️

Samsun yemekleri, yöresel Karadeniz yemekleri ile genel olarak örtüşüyor. Yani bol bol sebze sizi bekliyor. Ev yemekleri arasından yaprak sarması ve turşu bizim favorilerimizden. Furkan Karadenizli olduğundan biz bunları genelde aile ziyaretlerinde evde tüketiyoruz, vallahi ne yalan söyleyelim tadı da en güzel öyle çıkıyor. Yine de bir yer önerin derseniz İkizler Tandır Salonu’nu tavsiye edebiliriz. Buranın esas olayı tandır olsa da yöresel yemekleri de var tezgahta.

Sebze yemekleri dışında Samsun’da ne yenir derseniz size hiç şüphesiz Samsun Pidesi deriz. Karadeniz’in havasından mı suyundan mı bilinmez ama burada yediğimiz pideler İstanbul’da (hatta Türkiye’nin herhangi bir yerinde) yediklerimizden çok daha farklı bir lezzete sahip. Samsun merkezde Uyar Pide Salonu, Bafra’ya yolunuz düşerse Turhan Usta Bafra Pidesi tavsiyelerimizden.

Pide dışında burası döner konusunda da iddialı bir şehir. Lezzeti Döner ve Çalıkuşu Samsun’un en ünlü döner restoranlarından. Son olarak değişik bir tatlı olan nokul da Samsun’da denenebilecek lezzetler arasında.

Samsun Gezi Önerileri 📝

samsun gezisi

Samsun gezi rehberinin son bölümünü kendi deneyimlerimizden yola çıkarak hazırladığımız Samsun gezisi önerilerine ayırdık. Tabi ki bunlar tamamen bizim gezme alışkanlıklarımız üzerine kurulan tavsiyeler olacak. Fakat yine de Samsun’a geldiğinizde neler yapabilirsiniz, ne kadar para harcarsınız, buraya ne kadar zaman ayırmanız gerekir gibi konularda size az çok fikir verebileceğimizi düşünüyoruz.

Aşağıda paylaştıklarımızı kendi gezme alışkanlıklarınıza göre biçimlendirirseniz rahat bir gezi geçirebileceğinizi düşünüyoruz. Umarız işinize yarar. 🙂 Bu arada sizin farklı önerileriniz olursa eğer yorum kısmına bırakmayı ihmal etmeyin!

➼ Samsun’da Ne Yapılır?

✔️ Mutlaka Samsun pidesini mideye indirin.

✔️ Nokulun tadına bakın, beğenirseniz bir paket alın, çünkü özlüyorsunuz.

✔️ Şahinkaya Kanyonu’na mutlaka gidin.

➼ Samsun’a Ne Zaman Gidilir?

✔️ Samsun’a yazın ya da ilkbaharda gidin. Tabi ki kış ve sonbahar aylarında da gezebilirsiniz ancak buraların iklimi bol yağışa müsait. Yağmur size engel olabilir.

➼ Samsun’u Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

✔️ Önerdiğimiz gezi rotasına tamamiyle uyacaksanız eğer, Samsun’a dolu dolu 2 gün ayırın. 1 günü şehir içine 1 günü de şehir dışında kalan yerlere ayırarak gezinizi tamamlayabilirsiniz.

✔️ İmkanınız var ise özel araçla gezin.

➼ Samsun Gezisinde Ne Kadar Harcanır?

✔️ Kalacağınız otelin konfor derecesine bağlı olarak günlük kişi başı 150 TL ile 350 TL arasında bir bütçe ayırmanız gerekir.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı