fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Samsun Kent Müzesi
Samsun, ülkemiz ve cumhuriyetimiz açısından büyük öneme sahip bir şehir. Atatürk’ün ilk adımı atıp kurtuluş ateşini yakmak için kıvılcımı bıraktığı yer burası. Tarihimizin dönüm noktalarından birine tanıklık etmiş olan Samsun’da gezilecek yerler say say bitmiyor elbette ancak tüm bunların içerisinden ayrışan bir nokta var bize göre: Samsun Kent Müzesi.

Bu müzede, şehrin tarihsel gelişimi adım adım anlatılıyor. Sadece Samsun’un da değil, geçmişten günümüze ülkemizin, geleneğimizin, tarihimizin ve insanlığımızın özeti var burada. Bizce Samsun’a giden herkesin mutlaka gezilecek yerler listesine eklemesi gerekiyor bu kapsamlı müzeyi.

Samsun Kent Müzesi Hakkında Bilgiler 🏛️

samsun kent müzesi hakkında bilgiler

İlkadım ilçesinde yer alan Samsun Kent Müzesi’nin tarihi aslında çok eskilere dayanmıyor. Burası çok da uzak olmayan bir geçmişte, 12 Şubat 2013 tarihinde ziyarete açılmış. İçi de dışı da ayrı güzel olan eski bir konak ve ona bağlı binalardan oluşuyor. Şu anda müze olarak kullanılan bina, 1928 yılında Samsun-Sivas Demiryolu İdaresi’nin lojmanı olarak inşa edilmiş. Zaman içinde farklı amaçlarla kullanılan konak, şimdilerde şehrin tarihine ev sahipliği yapıyor.


Nispeten yeni sayılabilecek bir müze olmasına rağmen içerisi bize geçmişi iliklerimize kadar hissettiren oldukça eski ve değerli eşyalar, belgelerle dolu. Müze içerisinde, Samsun’un geçmişten günümüze sosyal, kültürel, tarihi, coğrafi ve ekonomik özelliklerini yansıtan bilgi, belge, fotoğraf ve eşyalar sergileniyor. Her bölümde farklı bir konu işleniyor. Mesela, B1 bölümünde mübadele, göç ve doğal afetlerle ilgili bilgi ve belgeler var.

B2 bölümünde Atatürk ve Samsun teması işlenmiş. Bunun yanı sıra Samsun’un milletvekilleri, valileri, belediye başkanları ve şehrin demografik yapısı hakkında bilgiler de sunuluyor. Diğer bölümlerde ulaşım, tarih ve mimari yapı, coğrafi yapı, spor ekonomi konuları işleniyor. Aynı zamanda dönemin kültürünü ve yaşamını yansıtan balmumu heykeller de bulunuyor.

kent müzesi samsun

Neredeyse tüm Anadolu şehirlerinde kent müzesi vardır ancak burası diğerlerinden biraz daha farklı. Müze, ziyaretçisi ile interaktif iletişim kuran bir uygulama ile diğer kent müzelerinden ayrışıyor. Mesela, soy isminizden soyağacınızı çıkarabiliyorsunuz ya da isminizi müzeye kaydedebiliyorsunuz.

Tüm bunların yanında müzenin ayrı bir özelliği daha var. Samsun Kent Müzesi açıldığı ilk 70 gün içinde 20.000 ziyaretçi sayısına ulaşarak Tarihi Kentler Birliği’nin ödülüne layık görülmüş. Aslında bu ödül bir yandan da Samsun halkının şehrine ne kadar düşkün olduğunu ve aynı zamanda sosyallik seviyelerinin de üst sınırlarda olduğunu gösteriyor.

 Samsun Kent Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? 🚏

Samsun Kent Müzesi, İlkadım ilçesine bağlı Cumhuriyet Caddesi üstünde yer alıyor. Şehir merkezinde olduğundan ulaşımı oldukça kolay aslında.

Yol tarifi; Atakum tarafından müzeye ulaşmak için, tramvaya binebilir, Gar İstasyonu’nda inip biraz yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz. Otogardan gelecekseniz eğer, servislere binerek Cumhuriyet Meydanı’na gelebilir buradan da yaklaşık 10 dakika yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 🕘

Samsun Kent Müzesi giriş ücreti 💵 yetişkin 2 TL öğrenci 1 TL.

Samsun Kent Müzesi ziyaret saatleri 🕘  her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı