fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Samsun Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için ilk adımın atıldığı Samsun, geçmişiyle hem ülkemiz hem de bizler için çok önemli bir ilimiz. Ayrıca Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin de en değerli şehirlerinden de biri. Burası tarihi değerleri, bu değerlere ışık tutan müzeleri ve hepimizin hafızalarına kazınan Bandırma Vapuru’nun yanı sıra doğal güzellikleri ile de hayran olunası bir kent.

İşte tüm bu güzellikleri keşfetmek ve hakkını vererek gezebilmeniz için Samsun’un ulaşım ve konaklama rehberini çıkardık. Bu arada yazıya başlamadan önce Samsun hakkında yazdığımız diğer yazıları da merak ederseniz aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Samsun

Amazon Köyü ve Amazon Adası Samsun

Samsun Kent Müzesi

Amisos Tepesi – Samsun’un Tarihe Dönük Yüzü

Şahinkaya Kanyonu – Karadeniz’in Keşfedilmemiş Hazinesi

Blog yazımızın içeriğinde Samsun nerede, nasıl gidilir, konaklama imkanları nelerdir gibi bilgileri paylaştık.

Samsun için hazırladığımız ulaşım rehberini okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilirsiniz.


Samsun Nerede 🗺️

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin orta kısımlarında yer alan Samsun, Sinop, Ordu, Çorum ve Tokat’a komşu bir ilimiz.

Samsun ile Ordu arası kaç kilometre – 148 kilometre kaç saat – 2 saat

Samsun ile Trabzon arası kaç kilometre – 333 kilometre kaç saat – 3,5 saat

Samsun ile Ankara arası kaç kilometre – 414 kilometre kaç saat – 4,5 saat

Samsun ile İstanbul arası kaç kilometre – 746 kilometre kaç saat – 8 saat

Samsun ile Rize arası kaç kilometre – 403 kilometre kaç saat – 5,5 saat

Konum 📌

samsun haritası

 Samsun’a Nasıl Gidilir? 🛣️

Karadeniz’e giden her yol Samsun’a çıkar desek hiç de abartmış olmayız. 🙂 Karayolu, havayolu, demiryolu ve mevsimsel olarak denizyolu ile Samsun’a ulaşım sağlamak mümkün. Nereden, nasıl ve hangi mevsimde gelmek istediğinize bağlı olarak seçiminizi yapıp yola koyulabilirsiniz.

Samsun’a havayolu ile ulaşım seçeneğinde Çarşamba Havalimanı’nın şehir merkezine yakın olması çok büyük bir avantaj. Uçak ile kısa bir yolculuk yapıp burada araç kiralayarak gezinize devam edebilir ya da toplu taşımaları tercih edebilirsiniz.

Samsun’a karayolu ile ulaşım seçeneğinde ise özel araç ya da otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Samsun’a seferi olan birçok özel otobüs firması bulunuyor. Hem doğu hem batı tarafından Samsun’a gelen yollar zaten tabiri caiz ise ‘kaymak’ gibi. Akıp gidiyor araçlar.

Samsun’a Demiryolu ile ulaşım seçeneğini kullanabilmeniz için tren güzergahının size uyması gerekiyor. Sivas-Samsun arası karşılık sefer yapan trenlerle Samsun’un İlkadım ilçesine kadar gelebilirsiniz.

Samsun’a Deniz yolu ile ulaşım seçeneğinde ise mevsimin uyması gerekiyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılan seferlerle Samsun kent merkezindeki iskeleye ulaşabilirsiniz.

 Samsun’da Nerede Kalınır? 🛏️

samsun tütün iskelesi

Samsun Karadeniz’in en büyük şehirlerinden biri. Bu yönüyle hem turizm hem de sanayicilik açısından oldukça gelişmiş bir bölge. Bu sayede şehirde her keseye uygun otel ve pansiyon seçeneklerini rahatça bulabiliyorsunuz. Tercih edeceğiniz lükslük derecesi ve fiyatlar tabi ki doğru orantılı.

Mümkün olduğunca şehir merkezinde ve tramvaya yakın bir noktada konaklamanızı tavsiye ederiz. Samsun’da gezilecek yerler arasında mesefaler yürünerek aşılacak uzaklıkta değil maalesef. O yüzden en hızlı toplu taşıma aracına ne kadar yakın olursanız o kadar iyi :).

Aşağıda kesenize göre seçim yapabileceğiniz birkaç Samsun oteli paylaşıyoruz.

 

 

Yüksek Bütçeli Oteller: Sheraton Grand Samsun, Serra Otel,  Sirkeci Park Otel, Venn Butik Otel gibi seçenekler mevcut. Fiyatlar gecelik 300-400 TL arasında değişiyor.

Orta Bütçeli Oteller: Green Residance, Marin Otel, Flora İznik Hotels, Anemon Samsun Otel, Neba Royal Hotel gibi birçok seçenek mevcut. Fiyatlar ise 150-300 TL arasında değişiyor.

Düşük Bütçeli Oteller: Suw Hotel, Sea House Rezidans Otel, Akademi Butik Otel, Blue Dolphin Otel ve bunlar gibi seçenekler mevcut. Fiyatlar 100-150 TL arasında değişiyor.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı