fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Samsun’da Gezilecek Yerler
Samsun’un taşı toprağı gezilecek yerler ile dolu. Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizin kaderini değiştirmek için ilk adımı attığı bu şehirde her köşe başından gezilecek bir nokta çıkmaması şaşırtıcı olurdu zaten.

Tabi tarihi değerler açısından çok zengin olan Samsun’un görülecek yerleri sadece geçmişe dokunan alanları ile sınırlı değil. Bu değerlerinin yanı sıra Karadeniz Bölgesi’nde olmanın getirdiği doğal güzellikleri de oldukça fazla ve ilgi çekici bu şehrin.

Aşağıda sizlere Samsun’da gezilecek yerler ile alakalı harika bir liste çıkarttık. Samsun’da nereye gidilir, ne yapılır diye hiç aramayın başka yerlerde çünkü hepsi başka dünyalarda. 🙂 Yazıyı okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu arada, Samsun’da gezilecek yerler yazısına başlamadan önce Samsun için hazırladığımız ulaşım ve konaklama rehberine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Samsun Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?


Şahinkaya Kanyonu 🏞️

samsunda gezilecek yerler

Şahinkaya Kanyonu, Samsun’da gezilecek yerler listesine son yıllarda eklenmiş olsa da popülaritesini gün geçtikçe arttırdığı için ilk sıradan giriş yapmayı başardı. 🙂 İşin şakası bir yana, ülkemizin en büyük 2. kanyonu olan Şahinkaya Kanyonu henüz tam anlamıyla hak ettiği değeri görememiş bir doğa harikası bizce.

Sunduğu görsel hazzın yanı sıra, tekne gezisi sırasında metrelerce yükseklikte kayalıkların arasından 2.5 kilometre boyunca ilerlediğinizde size hissettirdikleriyle de efsane bir destinasyon Şahinkaya Kanyonu. Şehir merkezine biraz uzak (yaklaşık 1.5 saat) olmasına rağmen özellikle doğa severlerin mutlaka ama mutlaka Samsun gezilecek yerler listelerine eklemelerini tavsiye ediyoruz burayı.

Şahinkaya Kanyonu için hazırladığımız gezi rehberinde yol tarifi, tekne turu fiyatları ve Şahinkaya Kanyonu’nda yapılabilecek aktivitelerle ilgili detayları bulabilirsiniz.

Şahinkaya Kanyonu – Karadeniz’in Keşfedilmemiş Hazinesi

Amisos Tepesi 🏛️

samsun amisos tepesi

Amisos Tepesi’ni hem arkeoloji ve tarih meraklısı gezginlerin hem de gittiği yerlerde doğadır, manzaradır bu tarz yerleri kovalayan seyahat severlerin Samsun’da gezilecek yerler listelerine eklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü burada her iki başka dünyalı tipine de yetecek kadar zenginlik var. 🙂 Kral mezarlarının ve hazinelerinin burada bulunmasının yanı sıra Samsun’u tepeden izleyebileceğiniz harika bir nokta burası.

Samsun ve çevresinde ilk yaşamın izlerine ışık tutan bölgenin keşfedilme ve turizme kazandırılma hikayesi zamanında bir define avcısı tarafından mezarlara gömülü değerli eşyaların bulunmasıyla başlamış.  Sonrasında tarihi öneminin fark edilmesiyle devlet tarafından el konulmuş Amisos Tepesi’nde bulunanlara. Daha sonra da olaylar gelişmiş elbette. Amisos Tepesi hakkında detaylı bilgi için yazımıza tıklayabilirsiniz.

Amisos Tepesi – Samsun’un Tarihe Dönük Yüzü

 Samsun Kent Müzesi 🏛️

samsun kent müzesi

Samsun Kent Müzesi, Samsun’un geçmişten günümüze gelene kadar geçirdiği tüm süreçleri adım adım ziyaretçilerine sunan harika bir yer. Şehrin coğrafi ve ekonomik ile sosyal ve kültürel özelliklerini bilgi-belge, fotoğraflar ve balmumu heykeller ile anlatan ve bizlere interaktif bir gezi imkanı sunan Samsun Kent Müzesi bizim şimdiye kadar gezdiğimiz onlarca şehir müzesi arasında en beğendiklerimizden biri oldu.

O yüzden, özellikle seyahat ettiği destinasyonlarda sadece tarihi ve doğal güzellikleri değil, bölgenin geçmişten günümüze nasıl değişimler geçirdiğini de merak eden başka dünyalıların Samsun’da gezilecek yerler listelerine kent müzesini de eklemelerini tavsiye ederiz.

Samsun Kent Müzesi nerede, nasıl gidilir gibi müze hakkında detaylı bilgileri burası için hazırladığımız gezi rehberinden alabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi


Tekkeköy Mağaraları 🏛️

Samsun ve çevresinde bulunan tarihi zenginlikler oldukça fazla demiştik değil mi? 🙂 Gerçekten de Karadeniz Bölgesi’ne gelen ilk insanlar hep bu çevreyi kendilerine mesken edilmiş sanki. Tekkeköy Mağaraları ve Arkeoloji Vadisi de bu tezi kanıtlar cinsten bir yer. Tıpkı Amisos Tepesi gibi burası da arkeoloji meraklılarının mutlaka Samsun’da gezilecek yerler listelerine eklemeleri gereken bir yer.

Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri Tekkeköy Mağaraları. Burada bulunan ve binlerce yıl öncesinde içinde insanların yaşadığı düşünülen küçük oyukların geçmişi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanıyor. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda Hitit ve Eski Tunç Dönemi’ne ait birçok eser bulunmuş.

Tekkeköy ve Arkeoloji Vadisi için ayrı bir gezi rehberi hazırladık. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz sizi o blog yazımıza alalım.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Samsun

 Amazon Köyü ve Amazon Adası 🏛️

amazon köyü ve amazon adası

Amazon Köyü ve Amazon Adası Samsun’da gezilecek yerler listesinin tarihe ışık tutan noktalarından bir diğeri. Günümüzde Samsun’a bağlı olan Terme ilçesinin bulunduğu bölgede yaşadıkları düşünülen Amazon Kadınları’nın anısına oluşturulan bu yapay adada, yaşamlarını anaerkil bir düzen içerisinde sürdüren savaşçı kadınların hayatlarını nasıl sürdürdüklerine dair izler bulunuyor.

Amazon Köyü’nün içerisinde balmumu heykellerle birlikte savaşçı Amazon Kadınları’nın günlük yaşamlarından kesitlerin anlatıldığı çadır ve mağaralar bulunuyor. Oldukça ilginç ve görülesi olan Amazon Köyü, Batıpark’ın içerisinde devasa bir Amazon Kadını heykeli ve iki yanında bulunan aslanlarla birlikte karşılıyor ziyaretçilerini. Amazon Köyü için hazırladığımız blog yazımızda daha detaylı bilgileri de verdik.

Amazon Köyü ve Amazon Adası Samsun

Gazi Müzesi 🏛️

samsun gazi müzesi

Gazi Müzesi, Kent Müzesi ile birlikte Samsun’da gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken müzelerden biri bizce. 1902 yılında Mıntıka Palas isimli bir otel olarak inşa edilen bu bina Atatürk’ün Samsun’a ilk adımı attığı o günden kurtuluş yolculuğuna çıktığı güne kadar onu misafir etmiş.

Mustafa Kemal Atatürk şehre 2. gelişinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldiğinde 6 gün boyunca kaldığı bu otel halk tarafından ona hediye edilmiş. Daha sonra buraya 3. ve 4. gelişlerinde de burada konaklamış Mustafa Kemal Atatürk.

Atatürk’ün vefatından sonra uzun süre boş kalan bina 1998 yılına gelindiğinde müze olarak hizmete açılmış. Müzenin her iki katında da Mustafa Kemal Atatürk’e ait kişisel eşyalar sergileniyor. Şehir merkezinde ulaşımı oldukça kolay bir noktada bulunan bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Adres: Kale Mahallesi, Gazi Cad No:62 İlkadım/Samsun

Konum 📌

Bandırma Vapuru Müzesi 🏛️

bandırma vapuru müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ü kurmayları ile birlikte Samsun’a getiren Bandırma Vapuru, gerçek geminin günümüze kalamayışı nedeniyle, aslına ve boyutlarına uygun olarak yeniden inşa edilmiş ve müze haline getirilmiş.

Bandırma Vapuru, açık hava müzesi şeklinde tasarlanan Milli Mücadele Parkı içinde bulunuyor. Vapurun içinde Atatürk’ün resimleri, kıyafetleri, silahı, el yazısının bulunduğu belgeler ve yatak odası sergileniyor. Müzenin içerisinde en çok dikkat çeken detay ise Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri.

Gemiye çıkıp kaptan köşküne kafamı uzattığımda heykellerle beklenmedik bir karşılaşma yaşadığımdan bir an korktuğumu itiraf etmeliyim. 🙂  Şehir merkezinde bulunan müzeyi Samsun’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Adres: 

Konum 📌


Kurtuluş Yolu ve Tütün İskelesi 🏛️

samsun tütün iskelesi

Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a gelerek cumhuriyetimizin kuruluşuna ilk adımı attığı Tütün İskelesi’nden günümüzde Gazi Müzesi olarak hizmet veren Mıntıka Palas’ın önüne kadar uzanan yol, Samsun Belediye Başkanlığı tarafından Protokol Yolu haline getirilerek 19 Mayıs 2009 tarihinde halkın kullanımına açılmış.

Protokol yolu 45 metre genişliğinde ve 400 metre uzunluğunda. Tütün İskelesi’ne Atatürk ve 18 arkadaşının karaya çıkışını gösteren heykeller yerleştirilerek bir çeşit açık hava müzesi haline getirilmiş. Tütün İskelesi de Milli Mücadele Parkı içinde bulunuyor.

Adres: Kale Mahallesi, 55030 İlkadım/Samsun

Konum 📌

 Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti 🏞️

kızılırmak deltası kuş cenneti
Fotoğraf Kaynak: Panoramio-Sami Yılmaz

Samsun’da gezilecek yerler listesinin doğal oluşumlar kısmının en önemli noktalarından biri Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti. Türkiye’nin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak, Bafra Ovası üzerinde geçerek  Kızılırmak Deltası’nı oluşturuyor.

Oldukça geniş bir biyolojik çeşitliliği içinde barındıran Kızılırmak Deltası’nda 321 kuş türünün doğal yaşamları gözlemlenebiliyor. Kuş türleri dışında bölgede yaban hayvanı çeşitleri de bulunuyor. Bunlardan en önemlileri ve en güzelleri Yılkı Atları. Kızılırmak Deltası içerisinde 450 adet yılkı atı bulunuyor.

Samsun merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunan deltaya eğer vaktiniz var ve uykunuz hafif ise sabah saatlerinde gitmenizi öneririz, böylelikle hem daha fazla kuş çeşidi görebilir hem de enfes anlar fotoğraflayabilirsiniz.

Detaylar için linkten faydalanabilirsiniz.

Web Sitesi: www.kizilirmakdeltasi.com

Adres: Doğanca Mahallesi, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 55400 Bafra/Samsun

Konum 📌

 Samsun İstkilal (Çiftlik) Caddesi 🛍️

samsun çiftlik caddesi

Samsun İstiklal Caddesi, İstanbul’un en meşhur yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi’nin biraz küçültülmüş hali. Buranın Samsun’a kattığı değer ise İstiklal Caddesi’nin İstanbul’a kattığı değer ile aynı.

Çeşit çeşit mağazaların ve birbirinden güzel kafelerin bulunduğu caddenin trafiğe kapalı olması nedeniyle burada gezmesi de insana ayrı bir zevk veriyor. İstiklal Caddesi’nin asıl ismi ise aslında Çiftlik Caddesi ancak kısa bir zaman önce adı değiştirilmiş. Burada yaşayan halk hala Çiftlik Caddesi ismini kullanıyor.

Gittiği destinasyonların günlük yaşamda nasıl olduğunu hissetmek isteyen başka dünya kaşiflerinin Samsun gezisi sırasında uğramaları gereken noktalardan.

Konum 📌

 Ladik Gölü 🏞️

samsun ladik gölü
Fotoğraf Kaynak: Panoramio-Sami Yılmaz

Çevresi dağ ve ormanlar ile kaplı olan Ladik Gölü’nün manzarası paha biçilemez bir güzelliğe sahip. Berrak sular üstünde yüzen küçük adacıklar burada en çok dikkat çeken detaylardan. Huzur veren Ladik Gölü’nde yelken yarışı ve sörf de yapılabilen etkinlikler arasında. Aynı zamanda gölde yaşayan tatlı su balıkları sayesinde balıkçılık da gelişmiş durumda. Burayı gezerken birçok farklı kuş türüne de rastlayabilirsiniz.

Adını aldığı Ladik ilçesinde bulunan Ladik Gölü, Samsun şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta. Zamanı olan ve doğal güzellikler keşfetmeyi kovalayan gezginlerin Samsun’da gezilecek yerler listelerine eklemeleri gerektiğini düşünüyoruz.

Konum 📌

 Mecidiye Caddesi ve Yabancılar Çarşısı 🛍️

samsun mecidiye caddesi

Mecidiye Çarşısı, Samsun’un en büyük, en kalabalık ve en ünlü çarşısı. Tıpkı İstiklal (Çiftlik) Caddesi gibi Samsun’un günlük yaşamından kesitler görmek istiyorsanız burası da mutlaka listenizde olmalı. Çarşıda aklınıza gelebilecek her şey satılıyor. Cadde ve sokaklar küçük dükkanlar ile dolu ve her keseye uygun ürün bulunuyor.

Yabancılar Çarşısı ise uygun fiyatları ve otogar tarzı konseptiyle sizi bir hayli şaşırtabilir. Eskiden Rus Pazarı denilen çarşının günümüzdeki adı Yabancılar Çarşısı. İlkadım Anıtı’na giderken geniş fuar alanında sağ tarafta bulunuyor.

Medcidiye Caddesi Konum 📌

Yabancılar Çarşısı Konum 📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı