fbpx
BOSNA HERSEKYURT DIŞI

Saraybosna Gezi Rehberi – Saraybosna Hakkında Merak Edilen Her Şey

Saraybosna Gezi Rehberi“, savaştan yeni çıkmış bir şehir olmasına, yaralarını hala tam saramamasına ve teknoloji ile alakalı bir çok konuda fazlasıyla geri kalmış olmasına rağmen geleceğe umutla bakan ve hatta insani konularda en medeni ülkeleri bile 10 ile çarpacak seviyede bir ülke olan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna (Sarajevo) hakkında akıllarda takılı kalan soruların cevaplarına yer veriyor.

Yazımız: Saraybosna’nın nerede olduğundan tutun, nasıl bir yer olduğuna, Saraybosna’nın tarihi hakkında bilgilerden dem vurun, Saraybosna’da neler yapılabileceğine kadar bir çok noktada sizleri aydınlatacak. Bununla da yetinmeyip, Saraybosna’da %100 tecrübe ile sabit olan deneyimlerimizi okuyabileceğiniz “Saraybosna’da Dikkat Edilmesi Gerekenler” bölümü ile dertlerinize derman olacak.

Saraybosna Gezi Rehberi’ni okurken ve Saraybosna gezisi için kendi planınızı hazırlarken yazıda istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için genel başlıklarını maddeler halinde aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Saraybosna’yı keşfederken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına dilediğinizde kolayca ulaşabilmeniz için “Saraybosna Gezi Rehberi”nizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐️

Kısaca Başka Dünyalar Ekibinin Saraybosna Gözlemi–>

Gittiğimizde kendimizi evimizde gibi hissettiğimiz yerlerden biri oldu Saraybosna. İlk yurt dışı seyahati tecrübemiz için de bundan daha ideal bir yer olmazdı sanırım. Belki Üsküp. Ama yok yok orda da kendimizi evimizde “gibi” değil kendimizi evimizde hissettik. O yüzden Saraybosna gezisi bizim için hem yabancı eller hem de sıkı dostlar hissiyatını bol bol yaşadığımız bir tecrübe oldu.

Facebook 🔗 ve instagram 🔗 hesaplarımıza linklere tıklayarak ulaşabilir, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz!


 Saraybosna Nerede? 📌

Bosna Hersek’in başkenti ve aynı zamanda en büyük yerleşim yeri olan Saraybosna, bizlerin sık kullandığı tabirle “Balkanlar’da”, onların deyişiyle Güneydoğu Avrupa’da konumlanmış bir kent. Bir milyona yaklaşan nüfusu ile savaşın izlerini yavaş yavaş silmeye çalışırken bir yandan da gelişmeye devam eden Sarajevo, Miljacka Nehri ikiye böldüğü Saraybosna Vadisi’nde kurulmuş bir şehir. Saraybosna’nın komşuları ise;  İlidza ve Vogošča.

➤ Saraybosna Haritası

saraybosna haritası

➤ Şehirler Arası Mesafeler

❖ Saraybosna – Mostar arası kaç km? 🚗  129 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2 saat

❖ Saraybosna – Belgrad arası kaç km? 🚗  293 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 5 saat

❖ Saraybosna – Dubrovnik arası kaç km? 🚗  235 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 4 saat

❖ Saraybosna – Kotor arası kaç km? 🚗  263 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 5 saat

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir? 🚏

Saraybosna Nerede” bölümünde de bahsettiğimiz gibi Saraybosna, Bosna Hersek’in en büyük şehri. Bu yüzden hem ülkemizden hem de Belgrad, Makedonya, Hırvatistan ve Karadağ gibi komşu ülkelerden Saraybosna’ya ulaşım rahatlıkla sağlanabiliyor. Araba, otobüs ve uçak ile Saraybosna’ya ulaşabilmeniz için bazı detayları başlıklar halinde paylaştık. Bize kalırsa Saraybosna gezisi için hiç öyle tur şirketidir, otobüstür, özel araçtır uğraşmayın. Bulun erken rezervasyonlu, uygun fiyatlı mis gibi uçak biletinizi, atlayın uçağa gidin, kafanız rahat olsun.

Saraybosna’ya Uçak ile Ulaşım ✈️

Bir çok firmanın Saraybosna’ya düzenli olarak tarifeli uçuşları var. Özellikle kampanya dönemlerine denk getirirseniz, hemen bir saraybosna gezi planı hazırlayıp, hafta sonunuzu İsa’nın Kalbi Katedrali’nin yanında bulunan cafelerde kahvaltı yaparak, sonrasında da Morica Han’da Türk kahvenizi yudumlayarak geçirmeniz işten bile değil. Tabi bol bol Boşnak Böreği ve Cevapi yemek de cabası.

Saraybosna’nın küçük bir havaalanı var ve şehir merkezine yaklaşık 20 dakikalık mesafede bulunuyor. Saraybosna havaalanından taksi ile yaklaşık 10€ (20 BAM) karşılığı ulaşım sağlayabilirsiniz (pazarlığınızı yapın tabi). Ayrıca şehir merkezine otobüs ile ulaşmak da mümkün. Her 15-20 dakikada bir kalkan otobüsler mevcut ve sizi şehrin merkezine yani Başçarşı’ya (Bascarsija) kadar götürüyor. Bilet 2.5€ (5 BAM). Akbil falan aramayın, otobüste ödüyorsunuz. 🙂

Saraybosna’ya Özel Araç ile Ulaşım 🚗

Türkiye’den Saraybosna’ya özel araçla gidebilmek için öncelikle yapmanız gereken şey, yurt dışına arabayla seyahat edebilmek için gerekli prosedürleri tamamlamak. Bu işlemler biraz göz korkutabilir ama aslında göründüğü kadar uğraştırıcı işlemlermiş gibi durmuyor (yurt dışına özel araç kullanarak çıkmak ile iligli bir yazı planlayacağız yakın zaman içerisinde). Asıl iş bu evrakları tamamladıktan sonra, uzun bir yolculuğu göze almakta.

İstanbul’dan Saraybosna’ya özel aracınızla seyahat edeceğinizi varsayarsak, Bulgaristan, Sırbistan ve en nihayetinde Bosna Hersek’i kapsayan en az 14 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Saraybosna’ya vizesiz seyahat edebilecekken, bizden vize isteyen Bulgaristan’dan da geçeceğiniz için vize almak için çıkacak olan ekstra masraflar da cabası.

Çok işinize karışmak gibi olmasın ama gelin siz bu Saraybosna gezisini araba ile yapmak sevdasından vazgeçin. Güzel güzel uçak ile seyahat edin Saraybosna’ya. Gerekirse orada araba kiralarsınız. Ne de olsa ülkemizde kullandığımız sürücü belgesi orada da geçerli! 🙂

Saraybosna’da Şehir İçi Ulaşım 🚎

saraybosna'da şehir içi ulaşım

Her ne kadar Saraybosna Bosna, Hersek Federasyonu’nun en büyük kenti olsa da bir İstanbul değil elbette. 🙂 O yüzden şehirde keşfedeceğiniz noktaları yürüyerek gezmeniz mümkün. Zaten “Saraybosna’da Dikkat Edilmesi Gerekenler” bölümünde de anlattığımız gibi, bir kaç nokta hariç gezip göreceğiniz yerler Başçarşı (Bascarsija) ve etrafında toplanmış durumda.

Biz de Saraybosna’da çoğu yeri yürüyerek keşfettik. Zaten başka dünyaları mümkün mertebe yürüyerek keşfetmeyi tercih ediyoruz ki gittiğimiz yerlerin havasını, günlük yaşamını tüm benliğimizde hissedebilelim. Saraybosna da böyle bir gezi için biçilmiş kaftan.

Ben ille de toplu taşıma aracıyla gezmek isterim, çok yorgunluk sevmem diyenler için de Saraybosna’da gece yarısına kadar tramvay, troleybüs ve otobüs seferleri var. Ayrıca her yer birbirine çok yakın olduğu için taksi ile ulaşım da uygun fiyatlarla yapılıyor ama binmeden önce gideceğiniz yeri söylemeyi ve pazarlık yapmayı unutmayın. Hatta taksimetre çalıştırmaları konusunda ısrarcı olun.


➤ Saraybosna’da Şehir İçi Ulaşım Ücretleri

Tramvaya hep ücretsiz bindik ve kimse bize ne yapıyorsunuz demedi. Saraybosna’da arkadaş edindiğimiz bir vatandaşın dediğine göre kimse vermiyormuş zaten. O bize “siz de vermeyin” deyince biz de aldık gazı yürüdük. 🙂 (Tabi bu rahatlığın acısı Belgrad’da çıktı ama bu “Belgrad Gezi Rehberi”nin konusu olacak.)

Neyse, 1895 yılında Avrupa’nın ilk tramvay seferinin yapıldığı yer olan Saraybosna’da gezeceğiniz yerlerin bir çoğuna tramvay kullanarak ulaşmak mümkün. Ücretini de ödemek isterim ben ne olur ne olmaz bir kontrole denk gelirim derseniz ücreti yaklaşık 1€ (2 BAM). Biletinizi hem tramvaydan hem de büfelerden alabiliyorsunuz.

Saraybosna’da troleybüs (elektirikli otobüs) ile gitmek istediğiniz yere ulaşım sağlayabilmeniz de mümkün. Bunun da ücreti yaklaşık 1€ (2 BAM). Mesela bizim Belgrad’a gideceğimiz otobüs şehir merkezine daha uzak olan batı garajından (Istočno Sarajevo Bus Station) kalkıyordu ve buraya troleybüs hattını kullanarak ulaştık.

Son olarak taksi ile de gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Mesafeler kısa olduğundan vereceğiniz ücret gittiğiniz yere bağlı olarak ortalama 3-4 € (6-8 BAM) arası olacaktır. Tabi ne yapıyoruz, pazarlık yapmayı unutmuyoruz, taksimetre açtırmayı unutmuyoruz. 🙂

➤ Saraybosna’da Araç Kiralama

Özellikle Saraybosna’dan Mostar’a gitmek için araç kiralamak da bir diğer alternatif. Hem de güzel bir seçenek bu. Otobüs saatleri ile kısıtlı kalmadan, istediğiniz yere uğrayabileceğiniz bir Saraybosna gezisi yapmış olursunuz. Araç kiralamak Otobüsle gitmeye oranla biraz daha pahalı tabi. Biz 6 kişilik bir araç için fiyat sorduk. Günlüğü 70€’dan (140 BAM) aracı kiralamak için de anlaştık. Açıkçası çok da pazarlık yapmadık (zaten otobüsle gidip geldik). Sorduğumuz yerin iletişim bilgileri. 👇

Web Sitesi 💻 www.acharlex.com
Telefon ☎️ +387 60 32 68 909
Adres 📍 Trg Barcelone 5, 71000 Sarajevo
Konum📌

Saraybosna’da Şehirlerarası Ulaşım 🚌

saraybosna'da şehirler arası ulaşım

Saraybosna’da şehirler arası ulaşımı sağlayabileceğiniz 2 tane otobüs terminali ve 1 adet tren istasyonu mevcut. Otobüs terminallerinden ilki; Autobuska Stanica Sarajevo (batı garajı). Buraya şehir merkezinde göreceğiniz tramvay hattıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Diğeri ise merkeze daha uzak ulan ve taksi veya troleybüs ile ulaşabileceğiniz Istočno Sarajevo Bus Station (doğu garajı). Tren istasyonu ise barı garajının hemen yanında bulunuyor.

➤ Saraybosna’dan Mostar’a Ulaşım

Saraybosna gezisi yapmışken Mostar’a uğramadan dönmek olmaz. Otobüs ile kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz zaten. Saraybosna’dan Mostar’a gitmek için bizim tavsiyemiz, şehir merkezine daha yakın olan  Autobuska Stanica Sarajevo. Hem günün bir çok saatinde Mostar’a otobüs seferleri var hem de tramvay ile rahat bir şekilde otobüs terminaline ulaşabilirsiniz. Saraybosna’dan Mostar’a otobüs bileti fiyatı yaklaşık 8€ (30 BAM). Autobuska Stanica Sarajevo (batı garajı) için adres ve konum bilgileri. 👇

Telefon ☎️ +387 33 213-100
Adres 📍 Put života 8, Sarajevo
Konum📌

➤ Saraybosna’dan Belgrad’a Ulaşım

Saraybosna’dan Belgrad’a gitmek için hem batı garajında (Autobuska Stanica Sarajevo) hem de doğu garajında (Istočno Sarajevo Bus Station) otobüs seferleri var. Batı garajını ulaşımı daha kolay olduğu için tercih ederseniz Belgrad’a gitmek için tek seçeneğiniz var o da sabah saat 6’da. Doğu garajında ise yaklaşık olarak her iki saatte bir Belgrad’a otobüs bulabilirsiniz ve son araç akşam 22.00’da kalkıyor. Saraybosna’dan Belgrad’a otobüs bileti fiyatı ise yaklaşık 20€ (40BAM). Istočno Sarajevo Bus Station (doğu garajı) adres ve konum bilgileri. 👇

Telefon ☎️ +387 57 317-377
Adres 📍 Srpskih vladara 2, Lukavica
Konum📌

Saraybosna’da Dikkat Edilmesi Gerekenler 📢 

saraybosna'da dikkat edilmesi gerekenler

✏️ Pasaport kontrolünde çok zorlamıyorlar ama siz yine de Saraybosna’da kalacağınız yerin rezervasyon çıktısını yanınızda bulundurun.

✏️ Saraybosna’ya gelirken yanınızda Euro bulundurun. Havaalanından merkeze giderken paranızın yalnızca ulaşıma yetecek kadarlık kısmını Bosna Mark’ına (BAM) çevirin.

✏️ Havaalanından Saraybosna şehir merkezine otobüs ve taksi ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Her 10-15 dakikada bir kalkan otobüsler ve elbette kapıda sizi bekleyen taksiler var.

✏️ Otobüs biletini nereden alacağım diye düşünmeyin. “Akbil” tarzı bir sistemleri yok. Ödemeyi otobüste yapıyorsunuz. Şehir merkezine yolculuğunuz 20 dakika kadar sürüyor.

✏️ Saraybosna gezi haritanızı hazırlarken bir çok yer pinleyeceksiniz. Bunların hepsini nasıl gezeceğim diye düşünmeyin. Saraybosna’da göreceğiniz yerlerin hepsi birbirine çok yakın. Sadece Vrelo Bosna ve Beyaz Tabya biraz uzakta kalıyor.

✏️ Konaklama konusunda Saraybosna’da oteller biraz pahalı. Airbnb ve Booking gibi sitelerden ev veya hostel kiralama seçeneğini değerlendirin deriz.

✏️ Biz Airbnb’den uygun fiyata güzel bir ev kiraladık.. Kaldığımız yerin tek bir handikapı vardı o da bölgede gece 12-6 arası sular kesiliyordu. Bu geçici bir durum da olabilir ama rezervasyonunuzu yapmadan önce iletişime geçip bilgi almakta fayda var.

✏️ Biliyorsunuz yurt dışında internet kullanımı sıkıntılı, mevcut hatlarımızın yurtdışı paketleri cebi yakacak fiyatlarda olabiliyor. Burada da yardımımıza ortak alanlardaki free wi-fi’ler yetişiyor. İnternete ihtiyacınız olduğunda free wi-fi aramanızı mutlaka yapın.

✏️ Saraybosna’dan Mostar’a Autobuska stanica Sarajevo (batı garajı) otobüs terminalinden, Belgrad’a ise Istočno Sarajevo Bus Station (doğu garajı) otobüs terminalinden bilet temin edebilirsiniz. Saraybosna’dan şehirler arası ulaşım için detaylı bilgiyi “Saraybosna’da Şehirlerarası Ulaşım” bölümünde paylaştık.

✏️ Istočno Sarajevo Bus Station’a (doğu garajı) ulaşım için treleybus var sabah 6 akşam 10.30 arası çalışıyor. Autobuska stanica Sarajevo’ya (batı garajı) ise tramvay hattıyla kolayca ulaşabilirsiniz.
✏️ Rahat rahat gezerim biraz da fazla parayı gözden çıkarırım derseniz araba kiralamak da bir diğer alternatif. Türkiye’de kullandığınız ehliyetler geçerli.
✏️ Son olarak; turist bilgilendirme noktalarına bir şey sormaktan çekinmeyin, canla başla yardımcı olmaya çalışıyorlar. 

➤ Saraybosna Para Birimi

Bosna-Hersek’in başkenti olan Saraybosna’da resmi para birimi Bosna Markı (BAM). 1 € yaklaşık 2 BAM, 1 ₺ ise yaklaşık olarak o.50 BAM (Eylül 2018 kurları). Yani bizim paramız Bosna’da biraz daha değersiz. Fakat hayat pahalılığı ülkemize göre bir tık daha uygun olduğu için aradaki bu farkı pek hissetmiyorsunuz.

➤ Saraybosna’ya Vize Var mı?

Saraybosna gezisi için vize almanıza gerek yok. Bosna-Hersek, ülkemizden gelen ziyaretçilerden, 6 ay içinde 90 günü aşmama kaydıyla vize talebinde bulunmuyor.Saraybosna’da Nerede Kalınır? 🏨

saraybosna'da nerede kalınır

Saraybosna, özellikle son yıllarda Türkiye’den ve diğer bir çok ülkeden turist akınına uğradığı için konaklama seçenekleri de çeşitlenmiş durumda. Yani Saraybosna’da her keseye uydurabileceğiniz konaklama seçenekleri mevcut. Biz yaptığımız araştırmalarda Saraybosna otellerini bir tık daha pahalı bulduk açıkçası. Özellikle Saraybosna’da gezilecek yerlerin önemli bir kısmının bulunduğu Başçarşı (Bascarsija) çevresindeki otellerinin fiyatları yüksek.

Bu yüzden bizim önerimiz Saraybosna’da otel yerine booking veya airbnb gibi sitelerden hostel veya daire kiralama seçeneklerine bakmanız olacak. Hele ki kalabalık bir grup ile gidiyorsanız, otelde ayrı ayrı odalara vereceğiniz paradan çok daha uygun fiyata kiraladığınız büyük bir dairede kalmanız mümkün oluyor.

Biz de airbnb sitesinden ev kiraladık ve gerçekten de çok memnun kaldık. Kaldığımız ev Başçarşı (Bascarsija) bölgesine 2 dakika yürüme mesafesindeydi. Ev sahibimiz de oldukça yardım severdi ve hiçbir sorun yaşamadık.

 

 

Saraybosna’nın Tarihi 🏛️

Tarih boyunca bir çok önemli ana tanıklık etmiş bir bölge olan Saraybosna’da ilk yerleşimin izlerine Neolitik Çağ’da rastlanmış. M.S. 9. yy’da Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmeden önce İliryalılar’ın hakimiyetinde olduğu belirlenen Saraybosna ve çevresi, Roma döneminde Dalmaçya eyaletine bağlanmış. Roma İmparatorluğu’nun bölünmesi ile birlikte ise Saraybosna Batı Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiş.

7. yüzyılın başlarına kadar Avrupa Hunları, Ostrogotlar ve Batı Roma İmparatorluğu arasında el değiştiren Saraybosna, bu tarihten itibaren Avrupa Avarları’nın eline geçmiş. Ancak bölge 1492 yılında Osmanlı egemenliği altına girene kadar yine bir çok kez el değiştirmiş. 1463 yılı birlikte Osmanlı egemenliğinin başladığı bölge, önemli ulaşım yollarının kesiştiği bir nokta olması sebebiyle kısa bir sürede ticaretin yükseldiği ve idarenin sağlandığı bir merkez haline gelmiş.

Saraybosna’da Osmanlı hakimiyeti 1878 yılına kadar sürmüş ve bu tarihten sonra şehir ve çevresi Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiş. 1918 yılından sonra Sırbistan’a bağlanan şehir, hepimizin bildiği üzere yakın geçmişte Bosna Savaşı’nın en kanlı anlarına sahne oldu. 1992 yılında başlayıp 1995 yılına kadar üç yıl boyunca süren kuşatmada binlerce kişi ne yazık ki hayatını kaybetti.

Bugün ise Saraybosna Güneydoğu Avrupa’nın en hızlı gelişim gösteren şehirlerinden biri.

Saraybosna Nasıl Bir Yer? 🏙️

saraybosna nasıl bir yer

Saraybosna Nasıl Bir Yer?” sorusunun cevabını biz burada her ne kadar vermeye çalışsak da tam olarak kelimelere dökemeyeceğiz aslında. Çünkü, buralara gelmeden önce Saraybosna denildiğinde bizim gözümüzde canlanan kan, acı ve hüzün oluyordu. Oysa bu şehrin havasını soluduğunuzda durumun birazcık daha farklı olduğunu anlıyorsunuz aslında. Sarajevo, savaşın yaralarını henüz tam olarak saramamış, izlerini silememiş olsa da yazımızın başında da belirttiğimiz gibi geleceğe umutla bakan insanların yaşadığı bir yer.

Dünya üzerindeki her savaş gibi yine tamamen “gereksiz” olan bir savaşın getirdikleri günümüz Saraybosna’sını, mermi izleri hala duran binaları haricinde pek anlatmıyor aslında. Hatta, ne savaş ne de başka birşey, yüz yıllardır bu bölgede süregelen; her dinden, dilden, ırktan insan yan yana, huzur içinde yaşaması geleneğini bozamamış Saraybosna’da. Yani anlayacağınız insanın insana üstünlüğü yok bu şehirde ve bu konuda gerçekten de sonuna kadar içtenler. Belki de insani konularda bu kadar gelişmiş olmalarının sebebi, savaşın ne kadar “gereksiz” bir şey olduğuna canlı canlı, senelerce şahit olmuş olmalarıdır.

➤ Saraybosna’da Günlük Yaşam

Çok dertli konuştuk buraya kadar. Zaten hazır onlar da “unutmuşken” savaşı falan ve çok tercih etmiyorlarken konuşmayı, Saraybosna’nın nasıl bir şehir olduğundan bahsedelim biraz da: “Saraybosna Nerede” bölümünde de bahsettiğimiz gibi Miljacka Nehri’nin etrafında kurulan şehir bizce “Başçarşı (Bascarjia)” ve “Ferhadiye (Ferhadije) Caddesi ve Ötesi” olarak ikiye ayrılmış durumda. Yani Başçarşı ne kadar geleneksel kalmışsa, Ferhadiye Caddesi ve devamı da o kadar modernleşmiş. Bunun yanındason derece sakin ve güvenli, her telden kafaya uygun mekanlara da sahip, hem kafa dinlemeye hem de güzel vakit geçirmeye uygun bir şehir Saraybosna.

Hani insan büyük şehirlerde; “ah şöyle her imkanın olduğu ama yaşamın çok da hızlı akıp gitmediği bir yerde yaşasam” der ya. İşte tam olarak aradığımız yer Saraybosna. Alışveriş merkezi de var, oturup kafa dinleyebileceğiniz parkları da. Modern mağaza ve cafe’lerin bulunduğu cadde ile eski çarşı ve halk pazarı iç içe, daha ne olsun!

Son olarak; buradaki siyasi yapıya hiç girmeyeceğiz çünkü durum biraz karışık. Yazıyı gecenin 1’inde ve sabah 7’de kalkacak olmanın getirdiği yorgunlukla yazarken biraz araştırma yaptım internetten ama inanın benim de devreler yandı. Sadece şu kadarını söyleyelim; Saraybosna, Bosna Hersek Federasyonu’nu oluşturan 10 Kanton’dan biri ve belki de en önemlisi. Zaten biz Başka Dünyalar kaşifiyiz, siyasetin bu kadarını bilsek bizim için kâfi. 🙂

Saraybosna’da Ne Yenir, Ne İçilir? 🍴

saraybosna'da ne yenir

Geldik Saraybosna gezisinin en can alıcı noktalarından birine; BUREK! Saraybosna’nın en ünlü yemeği Boşnak Böreği. Yemek diyoruz çünkü buralarda 3 öğün börek yemek çok olağan bir şey. İnsanlar Boşnak Böreği’ni fazlasıyla seviyorlar ki zaten sevilmeyecek bir şey de değil. Bu kadar ünlü olmasının hakkını tadıyla veriyor yani emin olabilirsiniz. Bir ara baktık ki biz de kendimizi iyice kaptırmışız, adım başı Boşnak Börekçisi kovalıyoruz. 🙂

Saraybosna’nın yöreye özgü bir diğer lezzeti, İnegöl Köftesi’nin atası olarak bilinen Cevapi, onların söylediği şekliyle Cevapcici. Bir diğer kırmızı et lezzeti ise hamburger köftesine benzeyen Pleskavitsa.

➤ Saraybosna’da Boşnak Böreği Nerede Yenir?

Saraybosna’da Boşnak Böreği yiyebileceğiniz bir çok mekan var. Bunların en meşhuru ise Başçarşı (Bascarsija) içerisinde eski bir zanatkarlar arastası olan Kazancılar Sokağı’na (Kazandžiluk) çok yakın bir mesafede bulunan SAC Börek (Sač, Bravadžiluk Mali). YouTube’da birkaç Saraybosna videosu izlediyseniz zaten mutlaka karşınıza çıkmıştır diye düşünüyoruz. Bir kilo böreğin fiyatı, içerisinde kullanılan malzemeye göre 4-7 € (8-14 BAM) arasında değişiyor.

Telefon ☎️ +387 33 239-748
Adres 📍 Bravadžiluk mali 2, Sarajevo
Konum📌

➤ Saraybosna’da Cevapi ve Pleskavitsa Nerede Yenir?

Cevabdzinica Zeljo, Saraybosna’da Cevapi nerede yenir denildiğinde size gösterilecek ilk adres. Yine buraya özgü bir diğer lezzet olan Pleskavista’da Cevabdzinica Zeljo’da yiyebileceğiniz yemekler arasında. Buraların en meşhur mekanlarından biri olmasına rağmen fiyatlar da öyle aşırı pahalı değil.  10 köftelik Cevapi’nin fiyatı yaklaşık 3 € (7 BAM), 1 porsiyon Pleskavista ise yaklaşık 2 € (4 BAM)

Telefon ☎️ +387 33 441-200
Adres 📍 Kundurdžiluk 19, Sarajevo
Konum📌

➤ Saraybosna’da Türk Kahvesi Nerede İçilir?

Osmanlı bu bölgede onlarca yıl hakimiyet kurar da Türk Kahvesi eksik olur mu? Olamış tabi. 🙂 Saraybosna’da geçmişten günümüze kalan tek han olma özelliğini taşıyan Morica Han, Saraybosna gezisi sırasında Türk Kahvesi içmek isterseniz uğramanız gereken ilk yer. Yalnız burada kahve biraz değişime uğramış. Orta, şekerli vs. seçenekleri yok. Kahvenizi sade yapıyorlar, şeker yanında geliyor.

Telefon ☎️ +387 33 236-119
Adres 📍 Sarači 77, Sarajevo
Konum📌

➤ Saraybosna’da Künefe Nerede Yenir?

Künefe’de nereden çıktı demeyin şimdi. Türk bir girişimci, Saraybosna’daki künefe açığını görmüş. E durur mu, yapıştırmış hemen dükkanı buraya. 😃 Hem de bir tane değil tam iki tane! Biz de tesadüf eseri “aaa künefeci varmış burada yaaa” diyerek girdik içeri. Sonrasında muhabbet sardı da sardı. Adı Mr. Künefe. Memleket hasreti çok vurdu, künefe iyi gider derseniz mutlaka tavsiye ederiz.

Telefon ☎️ +387 60 30 46 822
Adres 📍 Bravadžiluk 17, Sarajevo
Konum📌

➤ Saraybosna Mekan Önerileri

Peki bunlar haricinde Saraybosna’da nerelere gidelim, var mı başka mekan önerileriniz derseniz, yedek kulübemizde bir kaç seçenek daha mevcut. İsa’nın Kutsal Kalbi Katedrali’nin çevresinde çok güzel cafe’ler var. Saraybosna’da gezerken yorgunluktan ayaklarınız ağrımaya başladığında buraları mesken edinebilirsiniz. Metropolis Cafe’yi öneririz. Ayrıca SAC Börek ve Cevabdzinica Zeljo’ya alternatif yemek yeme yeri olarak Dzenita favorilerimiz arasında.


Saraybosna’da Alışveriş 🛍️

E buralara kadar gelmişken ufak tefek bir şeyler almadan geri dönmek olmaz tabi, değil mi? Her ne kadar hediyelik eşya almak yurt dışı seyahatlerinde “gereksiz masraf” kategorisine girse de insan belki de bir daha gelmeyeceği bir yere gittiğinde yanında bir hatıra götürmek istiyor. Mesela bizim, her gittiğimiz şehirden aldıklarımızı koyduğumuz ufak bir köşemiz var evde. En büyük hedefimiz o küçük yeri bir gün yaşam alanımızın her noktasına yayabilmek. ✌️

Neyse, Saraybosna’da alışveriş dendiğinde akla gelen ilk noktalar Başçarşı (Bascarsija) ve Ferhadiye Caddesi (Ferhadije). Eşe dosta alınacak hediyelik eşya için Başçarşı içerisinde bulunan dükkanlar, giyim alışverişi içinse Ferhadiye Caddesi üzerinde bulunan mağazalar dört gözle müşterilerini bekliyor.

Saraybosna’da Ne Yapılır? 🚶🏻

✓ Erkenden kalkıp, Saraybosna’nın sakin sokaklarında yürümenin tadını çıkarın. 🚶🏻

✓ Başçarşı’da bulunan Sebil’in önünde mutlaka resim çekinin. 🤳

✓ Bol bol Boşnak Böreği yiyin. 🍽️

✓ Tabi Cevapi’nin de hakkını vermeden dönmeyin. 🙂

✓ Morica Han’da Türk Kahvesi için. ☕

✓ Savaşın nelere mal olabileceğini canlı canlı görün, daima barışın yanında olun! ☮️

Saraybosna Gezi Notları 📝

➤ Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir?

✔ Hem vizesiz olması hem de yılın her zamanı uygun uçak bileti bulma şansınımızın olması sebebiyle Saraybosna son dönemlerin en cazip yurt dışı gezilerinden.

✔ Durum böyle olunca Saraybosna’ya ne zaman gidilirden çok, ne zaman ucuz uçak bileti bulunur sorusu daha çok soruluyor. O yüzden şöyle bir Balkan gezisi patlatmak için yılın her anı uygun gibi aslında.

➤ Saraybosnayı Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

✔ Saraybosna’da gezilecek yerleri görmek için 1 tam gün bile yeterli aslına bakarsanız. Göreceğiniz her yer birbirine çok yakın mesafelerde. Tabi burdan Mostar’a da geçecekseniz en az 2-3 günlük bir zamanı gözden çıkarmanız lazım.


Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

    1. Çok teşekkürler güzel yorumunuz için. 🙂 Ayrıca estağfurullah. Sizin yazınız da gayet detaylı ve incelemeye değer, tebrikler.

  1. merhaba bizim 15 haziran saraybosna gezi programız ve aynen sizin gibi oradan belgrada otobüs ile geçme planımız.
    fakat saraybosna Belgrad otobüs seferlerini netleştiremediğimiz için düzenli plan yapamıyoruz.. yazınızdaki doğu otobüs terminalinde bahsettiğiniz 2 saatte bir ve son sefer 22de güncelmidir…? bu saatlere göre program yapabilirmiyiz.
    yazınız müthiş uzun süredir yaptığımız araştrımalarda en net ve güzel anlatım olmuş..Ellerinize Sağlık

    1. Merhabalar, çok teşekkürler. Beğendiyseniz ve yardımcı olabilidiysek ne mutlu. 🙂 Bizim gittiğimiz dönemde o şekildeydi otobüs saatleri. Sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum. İnternetten araştırma yaptığımızda da en son 10 ay kadar önce aynı bizim verdiğimiz saatlerle yorum yapılmış. Yine de işinizi garantiye almak için 2 alternatif plan yapmanızı tavsiye ederiz. 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı