fbpx
BOSNA HERSEKYURT DIŞI

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi-48 Saatte Saraybosna Görülecek Yerler

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi, Saraybosna gezisi için hazırladığımız 2. yazı. Saraybosna hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarına yer veren bilgi hapı niteliğindeki ilk yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.👉 Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna geziniz için planınızı hazırlarken muhtemelen haritada bir çok yer pinleyeceksiniz ve bunları Saraybosna’da gezilecek yerler olarak belirleyeceksiniz. Sonra da bu kadar yeri 2-3 gün içinde nasıl gezeceğim diye kara kara düşünmeye başlayacaksınız. Bu kadar dert etmeyin! Her ne kadar Saraybosna Bosna-Hersek‘in en büyük şehri ve başkenti olsa da Saraybosna’da gezilecek yerlerin hemen hepsi birbirine çok yakın. Öyle ki şehir merkezine ilk adımınızı attığınızda Saraybosna’da görülecek yerlerin 3-5 tanesini birden bir çırpıda aradan çıkarmış olacaksınız zaten. 

Lafı fazla dolandırmadan başlayalım. Bu arada; Saraybosna gezilecek yerler yazısını okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak başa dönebilirsiniz. Saraybosna’da turlarken gezilecek yerler ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için Saraybosna Gezilecek Yerler Listesini sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐


Başçarşı (Baščaršija) 🛍

Başçarşı (Baščaršija) Saraybosna

Başçarşı (Baščaršija), Saraybosna’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Zaten Saraybosna’da gezilecek görülecek diğer yerlerin bir çoğu yine Başçarşı’nın çevresinde bulunuyor. Yani Başçarşı Saraybosna’nın en önemli noktası demiş olsak pek de yanılmış olmayız. Bunun yanında çarşı içerisinde, Saraybosna denilince akla gelen ilk isimlerden olan Gazi Hüsrev Bey’in yaptırdığı bir çok eser de bulunuyor.

Başçarşı’da hareketliliğin başlaması, Saraybosna’nın 1463 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedilmesinden sonra gerçekleşmiş. Osmanlı hakimiyeti ile birlikte, günümüzde “Eski Şehir” (Stari Grad) diye adlandırılan bölgede yapım çalışmaları başlamış. Bölgeye camiler, medreseler, hanlar, sebiller inşa edilmiş.

Başçarşı’nın, ülkemizde de bolca benzerlerini görebildiğimiz klasik bir Osmanlı çarşısı haline gelmesi ise 16. yüzyılda gerçekleşmiş. O günlerden bu günlere müslüman Boşnaklar’ın geçimlerini sağladığı yer olan Başçarşı, bugün hala kullanımda ve canlılığından hiçbir şey kaybetmemiş durumda.

Günümüzde Saraybosna gezisinin olmazsa olmaz noktalarından olan Başçarşı, bölgeye has lezzetler olan Boşnak Böreği ve Cevapi’nin tadına bakabileceğiniz en meşhur mekanlara da ev sahipliği yapıyor. (Bkz. Saraybosna’da Ne Yenir Ne İçilir?)

Adres 📍 Mula Mustafe Bašeskije, Sarajevo 71000
Konum📌

Başçarşı Sebili (Sebilj) ⛲

Başçarşı Sebil (Sebilj)

Saraybosna gezilecek yerler listesinin bir diğer önemli noktası Başçarşı Sebili. Eski Şehir diye adlandırılan bölgenin kalbi diyebileceğimiz Başçarşı‘nın en önemli sembollerinden biri işte bu ahşap şadırvan. Saraybosna’nın tarih kokan sokaklarına adımınızı atar atmaz karşınıza çıkacak olan Başçarşı Sebili 15. yüzyılda Bosna Sancak Beyi İsa Bey tarafından yaptırılmış, Gazi Hüsrev Bey tarafından büyütülmüş ve son olarak 1753 yılında Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından son haline getirilmiş.

Başçarşı Sebili, o günlerden bu günlere tüm güzelliğiyle ayakta kalmayı başarmış demek isterdik. Fakat ne yazık ki 1753 yılında, yani yapıldıktan 100 yıl sonra yangından zarar görerek yıkılmış. Günümüzde Başçarşı’nın tam girişinde karşımıza çıkan Sebil ise 1913 yılında Alexander Wittek tarafından yaptırılmış. Saraybosna’nın en bilinen buluşma noktalarından biri olan Sebil’in etrafı her daim hem insanlar hem de güvercinlerle çevrili. Saraybosna gezisi sırasında en çok fotoğraf çekeceğiniz noktalardan birisi olacağı kesin. 🙂

Adres 📍 Baščaršija, Sarajevo 71000
Konum📌Latin Köprüsü 🌉

latin köprüsü saraybosna

Latin Köprüsü için; Saraybosna gezilecek yerler listesinin tarihi baştan yazan noktası diyebiliriz. Nereden çıktı şimdi bu demeyin. Yukarıdaki resimde gördüğünüz Latin Köprüsü, okul sıralarında hepimize anlatılan; 1. Dünya Savaşı’nı başlatan suikast olayının gerçekleştiği yer. Hikayeyi biliyorsunuz zaten: Avusturya veliahtı Franz Ferdinand Saraybosna’ya yaptığı bir gezi sırasında suikasta uğrar. Franz Ferdinand Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip tarafından öldürülmüştür ve Avusturya bu nedenle Sırbistan’a savaş açar. Böylelikle I. Dünya Savaşı başlamış olur.

Saraybosna’yı ikiye bölen Miljacka Nehri’nin üzerinde bulunan köprüler arasında Latin Köprüsü’nü en önemli ve Saraybosna gezilecek yerler listesine almaya değer yapan şey de bu olay aslında. Bunun yanında Latin Köprüsü Osmanlı’dan günümüze kalan bir miras ve dünyanın da en eski köprüleri arasında gösteriliyor.

Adres 📍 Saraybosna 71000
Konum📌

Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi 📚

bosna hersek ulusal kütüphanesi

Saraybosna haritası üzerinde ararken Vijecnica Kütüphanesi olarak bulabileceğiniz Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi, Başçarşı‘ya çok yakın bir mesafede bulunuyor. Bu görkemli binanın içerisi elbette bir bilgi hazinesi. Vaktiniz varsa mutlaka girip rafların arasında kendinizi kaybedin deriz. O kadar zamanım yok derseniz de anılarınızın arasına bir kaç fotoğraf eklemeyi unutmayın. 🙂

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde 1896 yılında belediye binası olarak hizmete açılan bu bina, II. Dünya savaşı sonrasında ise başkent Saraybosna’da Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Adres 📍 Obala Kulina bana, Sarajevo 71000
Konum📌

İnat Evi (Inat Kuca) 🏠

inat evi (inat kuca)

Ulusal kütüphanenin hemen karşısında bulunan İnat Evi‘nin ismi gibi hikayesi de ilginç. Zaten tahmin edebileceğiniz gibi evin adı da hikayeden geliyor. Saraybosna gezilecek yerler listesinde bulunan en ilginç noktalardan biri olan ve Boşnaklar’ın milli sembolü olarak kabul edilen İnat Evi’ni İnat Evi yapan olay ise şöyle gelişiyor:

20. yüzyılda Avustura-Macaristan İmparatorluğu bölgeyi kamulaştırmak için kolları sıvar ama bir şeyi hesaba katmamışlardı; Boşnak inadı. Şehirdeki bütün görkemli binalar bir bir yıkılırken sıra Benderija’nın evine geldiğinde işler pek istedikleri gibi gitmez. Benderija evini bir türlü vermez ve sonunda evin aynısından karşı kıyıya yapılması şartıyla yıkılmasına izin verir. İşte o günden bu güne karşı kıyıya yapılan bu bina İnat Evi olarak anılır.

Günümüzde İnat Evi, Boşnak yemeklerini tadabileceğiniz bir restoran olarak da hizmet veriyor.

Adres 📍 Veliki Alifakovac 1, Sarajevo 71000
Konum📌

İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali (Katedrala Srca Isusova) 🛐

İsa'nın Kalbi Katedrali

İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali, Saraybosna gezilecek yerler listesinin en estetik noktalarından birisi bizce. Saraybosna’nın en kalabalık bölgelerinden olan Ferhadiye Caddesi üzerinde bulunan katedral, 1889 yılında inşa edilmiş. Saraybosna’da yaşayan katoliklerin dini merkezi olan İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali, Gazi Hüsrev Bey Cami‘ne yürüyerek 2 dakikalık mesafede. İki büyük dinin mensupları birbirlerine bu kadar yakın mesafelerde ibadetlerini gerçekleştiriyorlar ve bizim gözlemlediğimiz kadarıyla kimsenin kimseye rahatsızlık verdiği bir durum yok. Bu örnek Saraybosna’da nasıl bir hoşgörünün hakim olduğuna dair en somut kanıtlardan birisi.

Adres 📍 Trg Fra Grge Martića 2, Sarajevo 71000
Konum📌

Saat Kulesi (Sahat Kula) 🏛

saraybosna saat kulesi

Saraybosna’nın simge yapılarından olan Saat Kulesi, Başçarşı‘nın içerisinde Gazi Hüsrev Bey Cami‘nin hemen yanı başına yer alıyor. 17. yüzyılda Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından inşa edilen Saat Kulesi geçmişte bir çok hasar almasına rağmen yapılan restorasyonlar sonucunda günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış.

Adres 📍 Mudželeti veliki, Sarajevo 71000
Konum📌Gazi Hüsrev Bey Cami 🛐

gazi hüsrev bey cami saraybosna

Sıra geldi Saraybosna gezilecek yerler listesinin en önemli tarihi eserlerinden biri olan Gazi Hüsrev Bey Cami‘ne. Yazımız içerisinde bir kaç kere bahsettiğimiz Gazi Hüsrev Bey Cami hem turistik açıdan hem de müslümanların gözündeki değeri nedeniyle Saraybosna’nın en önemli noktalarından birisi. Nasıl İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali Saraybosna’da bulunan katoliklerin merkeziyse, Gazi Hüsrev Bey Cami’de Saraybosna’da yaşayan müslümanların buluşma noktası diyebiliriz.

Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan cami, Saraybosna’da bulunan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış Osmanlı eserlerinin en güzeli. Mostar‘da bulunan Osmanlı eserleri ile yarışır mı derseniz, bizce hiç de aşağıda kalmaz. 🙂

Bu arada Gazi Hüsrev Bey Cami’nin hemen dış duvarında bulunan çeşmelerden su içmeyi ihmal etmeyin. Buradan su içerseniz Saraybosna’ya bir gün mutlaka tekrar gelirmişsiniz.

Adres 📍 Sarači 8, Sarajevo 71000
Konum📌

Gazi Hüsrev Bey Medresesi 📚

Gazi Hüsrev Bey tarafından bölgeye kazandırılmış bir diğer yapı olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi 1537 yılında inşa edilmiş. Dönemin ilim irfan yuvası olan medrese, Osmanlı’dan günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde yaklaşık 500 yıldır eğitim verilmeye devam ediliyor.

Adres 📍 Sarači 49, Sarajevo 71000
Konum📌

Ali Paşa Cami 🛐

saraybosna ali paşa cami

Ali Paşa Cami (Alipašina džamija) Saraybosna’da bulunan Osmanlı eserlerinden bir diğeri. 16. yüzyılda yaptırılan bu cami Mareşal Tito Caddesi’nin sonunda bulunuyor. Saraybosna gezimiz sırasında yakalandığımız yağmurdan kaçarken karşımıza çıkan Ali Paşa Cami bizim de Saraybosna gezi listemizin içerisinde yoktu aslında. Güzel bir tesadüfle bulmuş ve buraya da eklemiş olduk. 🙂

Adres 📍 Hamze Hume, Sarajevo 71000
Konum📌

Moriça Han 🏛

moriça han

Saraybosna gezilecek yerler listesinin en huzurlu noktalarından biri olan Moriça Han 16. yüzyılda inşa edilmiş. Başçarşı‘nın içerisinde yer alan Moriça Han, Saraybosna gezisi sırasında Türk kahvesi eşliğinde yorgunluğunuzu atabileceğiniz en güzel mekan.

Adres 📍 Sarači 77, Sarajevo 71000
Konum📌

Bursa Bezisteni (Brusa Bezistan) 🛍

bursa bezistanı (brusa bezistan) saraybosna

Saraybosna gezisi yapmışsınız o kadar eliniz boş dönmek olmaz. Eş, dost, akaraba ufak tefek de olsa bir şeyler bekler. Bu beklentiyi kaşılayacağınız bir yer olan Bursa Bezisteni elbette Saraybosna gezilecek yerler listesinde kendine yer buldu. 🙂  1551 yılında Rüstem Paşa tarafından yaptırılan Bursa Bezisteni‘nin ilk yapılış amacı Bursa ipeğinin satışa sunulması olsa da günümüzde çantacısından takıcısına bir çok dükanın yan yana sıralandığı mini bir kapalı çarşı.

Adres 📍 Abadžiluk 10, Sarajevo 71000
Konum📌Ferhadiye Caddesi (Ferhadija) 🛍

ferhadiye caddesi (ferhadija) saraybosna

Saraybosna gezilecek yerler listesinde bulunan noktaları bir bir gezdikten sonra Saraybosna’da en çok vakit geçireceğiniz yerlerden birisi Ferhadiye Caddesi diyebiliriz. Özellikle İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali çevresinde bulunan kafeleri ve restoranları hem dinlenmek hem de karın doyurmak için tavsiye ederiz.

Bir nevi Saraybosna’nın İstiklal Caddesi olan Ferhadiye caddesi, Başçarşı‘nın hemen bitişinde başlıyor. Yani Ferhadiye Caddesi için Saraybosna’nın modern yüzü ile tarihi yüzü arasında bir köprü görevi görüyor diyebiliriz.

Konum📌

Hünkar Cami 🛐

hünkar cami saraybosna

Milaçka Nehri üzerinde bulunan köprülerden biri olan Hünkar Köprüsü’nün hemen karşısında bulunan Hünkar Cami Saraybosna’da görülecek yerlerden bir diğeri. Saraybosna’nın simge yapılarından olan Hünkâr Cami’nin, Osmanlı’nın Saraybosna’yı ele geçirmesinden sonra yapılan ilk cami olmak gibi önemli bir özelliği de var. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de ismi geçen Hünkâr Cami’ni 1457 yılında İsa Bey yaptırmış.

Adres 📍 Obala Isa-bega Ishakovića, Sarajevo 71000
Konum📌

Sonsuz Ateş 🔥

sonsuz ateş saraybosna

Ferhadiye Caddesi‘nin girişinde yer alan Sonsuz Ateş (Vjecna Vatra) II. Dünya Savaşı’nda ölen askerler ve sivillerin anısına 6 Nisan 1964 yılında yapılmış. Sonsuz ateş, açıldığı günden bu yana neredeyse hiç sönmemiş. Neredeyse diyoruz, çünkü 2013 yılında bir sürücünün dikkatsizliği sonucunda kısa bir süreliğine ateşin söndürülmesi gerekmiş. Neyse ki bu talihsiz durum kısa sürede çözülmüş. Günümüzde ise Sonsuz Ateş savaşın ne kadar anlamsız bir şey olduğunu bize hatırlatmak için yanmaya devam ediyor.

Adres 📍 Ferhadija, Sarajevo 71000
Konum📌

At Meydan 🌳

at meydan saraybosna

Latin Köprüsü‘nün hemen karşısında bulunan At Meydan (At Mejdan) Saraybosna gezilecek yerler listesinin kafa dinleme noktalarından bir diğeri. Geçmişte Saraybosna’da köle ticareti ve idamların gerçekleştirildiği yer olan At Meydan’ın ismi ise yine eski günlerde burada at yarışlarının yapılmasından geliyormuş. At Meydan’ın içerisinde bulunan 1913 yılında inşa edilmiş müzik pavillonu park içerisinde görebileceğiniz ilginç yapılardan.

Adres 📍 Hamdije Kreševljakovića, Sarajevo 71000
Konum📌

Vrelo Bosne 🏞

Saraybosna gezilecek yerler listesinde bulunan kafa dinleme noktalarından bir diğeri ise Vrelo Bosne. Şehrin biraz dışında olduğu için Saraybosna gezisi için birkaç günden fazla zaman ayıranların daha çok tercih ettiği bir yer burası. Saraybosna’nın milli parkı olan Vrelo Bosne, her doğal ortamda olduğu gibi şehir hayatından kaçan insanlara verdiği dinginlik ve huzur ile biliniyor.

Adres 📍 Ilidža, Sarajevo 71000
Konum📌
Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Saraybosna Gezi Rehberi

🌍 Mostar Köprüsü – Mostar Gezi Rehberi

🌍 Üsküp Gezi Rehberi

🌍 Belgrad Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar… Bosna yazınızı da diğer yazılarınızı da bir çırpıda, severek okudum. Bilgiler ve paylaşımlar için minnettarım. Lütfen bir konuda yapacağım eleştiriyi olumlu kabul edip kırılmayın bana. Saraybosnada gezilecek yerler listesinde Kovaçi Şehitliğini ve Aliye İzzetbegoviç’in (Nur içinde yatsın.) kabrini görememek üzdü beni. Zira Bosna dediğiniz vakit ilk akla gelmesi gereken yerdir sanırım. Geçen yıl yaptığım Saraybosna gezisinde beni en çok etkileyen yerlerin başında gelmişti. Listeye eklerseniz sevinirim. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı