fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)
Eskişehir’de bulunan ve oldukça büyük bir alana, tam 400 bin metrekare üzerine kurulmuş olan Sazova Parkı, gerek tasarımı gerekse içinde yer alan ilginç yapıları ile ülkemizin en özgün parklarından biri. Her yaştan insanın ama özellikle çocukların harika zaman geçirebileceği bir yer olan Sazova Parkı’nda gezilecek, görülecek birçok harika nokta var.

Masal Şatosu, Sualtı Dünyası, Korsan Gemisi, Hayvanat Bahçesi, Bilim-Deney Merkezi bunlardan bir kaçı. Bu tarz özellikle ufaklıkların ilgisini çekecek bölümlerin yanında parkın içerisinde ailenizle ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz alanlar da mevcut. Eskişehir’e gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini düşündüğümüz Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı hakkında bilgileri Eskişehir gezisine hazırlık yapan başka dünya kaşifleri için aşağıda sıralıyoruz.

Yazıyı okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilirsiniz.


Sazova Parkı Giriş Ücreti

Sazova Parkı’na giriş ücreti bulunmuyor ancak içinde yer alan bölümlerin bir çoğu için giriş ücretleri mevcut. Tüm kısımların ziyaret ziyaret saatlerini ve giriş ücretlerini aşağıda sıraladık.

Masal Şatosu

masal şatosu sazova parkı

Sazova Parkı’nın en görkemli ve dikkat çeken yapısı şüphesiz ki Masal Şatosu. Disneyland içerisinde bulunan yapıları andıran tasarımıyla çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çeken şatonun önünde fotoğraf çekinebilmek için herkes yarışıyor adeta. 🙂

Aslında şöyle bir durum var Masal Şatosu’nun dış görünümü büyükler tarafından ilgi görürken iç kısmı daha çok çocuklar tarafından ilgi yağmuruna tutuluyor. Çünkü içerisi tamamen minikler için dizayn edilen bir harikalar diyarı.

Henüz bir çocuğumuz olmadığı için ve biraz da aşırı kalabalıktan dolayı biz girmedik şatonun içine ama aldığımız duyumlara göre çocuklara rehber eşliğinde turlar düzenleniyormuş. Hediyelik eşya alınabilecek dükkanlar, hatta durup soluklanacak bir kafe ve Sazova Parkı’nı izleyebileceğiniz bir seyir terası da varmış.

Masal Şatosu’nun 8 kule ve 18 kulecik olmak üzere toplamda 26 kulesi var ve bu kuleler Türkiye’nin farklı yerlerindeki yapılardan esinlenerek inşa edilmiş. Mesela kulelerden biri Galata Kulesi’nin aynısı, bir diğeri Topkapı Sarayı’ndan bir kubbe. Dikkatli bakarsanız tanıdık yapıları göreceksiniz.

Masal Şatosu giriş ücreti: Büyükler için 10 TL, öğrenci ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için ise 5 TL.

Ziyaret saatleri: hafta içi 10:00-17:00

Hafta sonu: 10:00-17:15

Konum 📌

Korsan Gemisi

sazova parkı korsan gemisi

Sazova Parkı’nda bulunan yapay gölün içine demirlemiş Korsan Gemisi, tasarımını Atlas Okyanusu’nu aşan ünlü gemi Mayflower’dan alan enteresan bir yapı. Tıpkı Masal Şatosu gibi dışı büyüklerin içi ise küçüklerin içini yakıyor. Burası bir yandan da Sazova Parkı içerisinde çekileceğiniz resimler için harika bir arka plan görevi görüyor.

Korsan Gemisi’nin içini gezebilir, kaptan köşkünü, zindanlarını ve mutfağını ziyaret edebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Korsan Gemisi’ne giriş ücreti: Yetişkinler için 3 TL, öğrenci ve 65 yaş üzerindeki ziyaretçiler için 1.5 TL.

Ziyaret saatleri: 09:30-21:30

Konum 📌

Gezi Treni

sazova-bilim-sanat-ve-kültür-parkı

Park içerisinde bulunan tren gezilecek yerden daha çok sizi gezdirecek olan bir araç aslında. İçinde birçok yapı bulunan ve çok büyük bir alana kurulmuş olan Sazova Parkı’nı yürüyerek gezmek çok da kolay bir şey değil. Yani böyle tabanvay ile yaya yaya gezerim ben derseniz kafadan gününüzün yarısını ayırmanız gerekir. Trenle ise Sazova Parkı’nın tam turu 15 dakika sürüyor ve ücretsiz. Parkın çeşitli yerlerine kurulmuş olan istasyonlardan tura katılabilirsiniz.


 Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Sazova Parkı içerisinde bulunan Eskişehir Hayvanat Bahçesi Mayıs 2017’de ziyarete açılmış. 58.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan hayvanat bahçesi park içerisinde en çok ilgi gören noktalardan biri.

Aslında bizim bu tarz yerlere bakış açımız biraz farklı. Onların doğal yaşamlarında (çok iyi şartlarda bakılıyor olsalar bile) daha mutlu olduklarını düşünüyoruz. Ancak buradaki konsept daha değişik. İnsanlar olarak hayvanları daha yakından tanıyabilmemiz ve onlara karşı daha saygılı olmamız amaçlanarak açılmış olan Hayvanat Bahçesi’nde Lama, Antilop, Devekuşu, Penguen ve bunlar haricinde 120 çeşit hayvan daha sizi bekliyor.

Hayvanat Bahçesi’nin tamamını gezmek yaklaşık olarak 1 saatinizi alacak. Sazova Parkı içerisindeki gezi planınızı buna göre yapın deriz. 🙂

Eskişehir Hayvanat Bahçesi giriş ücreti: Yetişkinler için 10 TL, öğrenci ve 65 yaş üzerindeki ziyaretçiler için 5 TL.

Ziyaret saatleri: 10:00-18:00

Konum 📌

 Eti Sualtı Dünyası

eti-sualtı-dünyası

Eskişehir Hayvanat Bahçesi içerisinde ayrı bir alan olarak yer alan Sualtı Dünyası, Eti ve Eskişehir Belediyesi’nin ortak çalışmaları ile 2014 yılında açılmış. Burası hem büyüklerin hem de küçüklerin ilgisini çekebilecek büyüleyici bir yer.

Sualtı dünyasının içerisinde Kuzey Ege, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Amazon Nehri gibi bölgelerden getirilmiş tam 120 farklı balık türü bulunuyor. Camın arkasında yaşamlarını sürdüren bu 120 farklı çeşitten tam 2150 tane, irili ufaklı rengarenk balıklara ellerinizi uzatmak, sanki tutacakmış gibi heyecanlanmak gerçekten harika bir duygu. Akvaryum içerisinde bulunan tüneller de görülmeye değer. Harika fotoğraflar da cabası. 🙂

Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası’na giriş için tek bilet almanız yeterli.

Eti Sualtı Dünyası’na giriş ücreti: Yetişkinler için bilet fiyatı 10 TL, öğrenci ve 65 yaş üzerindeki ziyaretçiler için 5 TL.

Ziyaret saatleri: 10:00-18:00

Eskişehir Bilim ve Deney Merkezi

eskişehir bilim ve deney merkezi
Fotoğraf Kaynak: Honacan

Bilim ve Deney Merkezi, çocukların erken yaşta bilim ile tanışmaları, bu konuları daha yakından öğrenebilmeleri ve bu sayede gelecek nesillere bilim adamları kazandırabilmek amacıyla 2012 yılında kurulmuş. Deneyerek ve gözlemleyerek ilginç şeyler öğrenebileceğiniz, hem sizin hem de çocuklarınız için oldukça faydalı bir ortam burası.

Eskişehir Bilim ve Deney Merkezi giriş ücreti: Yetişkinler için bilet fiyatı 10 TL, öğrenci ve 65 yaş üzerindeki ziyaretçiler için 5 TL.

Ziyaret saatleri: 13:00-15:00 ve 16:00-17:00

Konum 📌

Sabancı Uzay Evi

Eskişehir Bilim, Deney Merkezi’nin içinde yer alan Sabancı Uzay Evi, adından da anlaşılacağı gibi uzay bilimi için 2751 metrekare alan üzerine kurulmuş oldukça büyük bir tesis. Türkiye’de tek olma özelliği taşıyan Uzay Evi’nin içinde 16 mega piksel çözünürlükte görüntü kaydedebilen projeksiyonlar ve balıkgözü lensler bulunuyor.

Sabancı Vakfı’nın desteği ile hizmete giren Uzay Evi’nde gezegenler, galaksiler, yıldızlar, dünya ve evrende yer alan diğer cisimlerle ilgili sunumlar ve 3 boyutlu gösteriler yapılıyor. Eğer gök cisimlerine meraklıysanız ya da çocuğunuz varsa mutlaka ilginizi çekecektir. Yalnız arayıp erken rezervasyon yaptırmakta fayda var. Buranın yaklaşık 100 kişilik bir kapasitesi bulunduğundan özellikle tatil günlerinde içeri girmeniz biraz zor olabilir.

Sabancı Uzay Evi giriş ücreti: Yetişkinler için bilet fiyatı 10 TL, öğrenci ve 65 yaş üzerindeki ziyaretçiler için 5 TL.

Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri hariç 11:00-15:00 arası.

Japon Bahçesi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Japon Türk Kültürel Değişim Derneği işbirliğiyle kurulan Japon Bahçesi Türkiye’de bulunan Japon Bahçelerinin en büyüğü. Japon Bahçesi içinde 8 katlı göl ve gölcükler, heykeller, dilek kuyusu, Japonya’ya özgü elma ve erik ağaçları yer alıyor. Sazova Parkı içerisinde gidip dinlenilecek, nefes alınacak en güzel noktalardan biri burası.

Konum 📌

 Esminyatürk

esminyatürk

İstanbul’da bulunan Miniatürk’ün bir benzeri de Sazova Parkı’nın içinde bulunuyor. Türkiye’de ve dünyada ölümsüzleşmiş eserlerin çok daha küçük halleri aslına uygun olarak yapılmış ve Esminiatürk’te sergileniyor.

2013 yılında hizmete giren Esminiatürk’te Tac Mahal, Mostar Köprüsü, Çifte Minareli Medrese, Selimiye Camii gibi dünyanın dört bir yanından tarihi eserlerin maketleri yer alıyor. Burayı gezmeniz toplamda 15 dakika kadar sürüyor. İstanbul’daki Miniatürk’ü gördüyseniz eğer buraya ayıracağınız zamanı başka bölümlerde değerlendirebilirsiniz.

Esminyatürk Giriş Ücreti: 3 TL.


Konum 📌

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Sazova Parkı’nda yapımı tamamlanan son projelerden biri olan ve parkın ana giriş kapısının ön tarafında yer alan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Anadolu Üniversitesi bünyesinde hizmet veren bir tesis. 80.000 metrekarelik bir alana kurulmuş olan bu yeni proje “dinamik bir merkez” yaratma hedefiyle tasarlanmış.

İçinde Türk Müziği Bölümü, Türk Dünyası Musiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu, Türk Dünyası Bilgi Bankası gibi bölümler bulunan merkeze giriş henüz yapımı tam olarak bitmediği için ücretsiz.

Konum 📌

Sazova Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

eskişehir sazova parkı

Sazova Parkı şehir merkezinin biraz dış kısmında bulunuyor. O yüzden özel araçla gidecekseniz eğer, Eskişehir-Kütahya yoluna bağlanarak kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Eskişehirspor’un yeni stadyumunun hemen yanında yer alan parka sıkıntı çekmeden ulaşabilir ve aracınızı ücretsiz park alanlarına bırakabilirsiniz.

Toplu taşıma ile geliyorsanız eğer, Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu bölgeden 11 veya 17 numaraları belediye otobüsleri ile ya da merkezde bulunan eski stadyumun arka köşesinden kalkan 16 ya da 38 numaralı minibüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Porsuk Çayı ya da Odunpazarı Evleri’nden Sazova Parkı’na taksi ile de gidebilirsiniz. Bu durumda yolculuğunuz trafiğin durumuna göre 10-20 dakika arasında sürecektir. Taksi ücreti 20 TL civarında tutuyor.

Biz ise bunların hiçbirini yapmayıp bisiklet ile gitmiştik Sazova Parkı’na. Bacaklara güveniyorsanız tavsiye ederiz, eğlenceli oluyor. 🙂

Adres: Sazova Parkı Açık Adres: Ulusal Egemenlik Bulvarı, Sazova Mahallesi, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı 26150 Tepebaşı / Eskişehir

Konum 📌

Bilgi ve Rezervasyon Numaraları

Sazova Parkı: (0222) 211 55 00

Eti Su Altı Dünyası: (0222) 300 00 66

Masal Şatosu: (0222) 300 00 15

Bilim Deney Merkezi: (0222) 444 8 236

Sabancı Uzay Evi: (0222) 444 8 236


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı