fbpx
İSTANBULTARİHİ YARIMADA

Şehzade Cami ve Çevresi
Şehzade Cami Mimar Sinan’ın daha adı sanı çok duyulmadan, ününe ün katmadan yaptığı, sonralardan da “Şehzade Cami çıraklık dönemi eserim” diye bahsettiği, insana bahçesinde dinginlik, avlusunda huzur veren usta işi bir yapı. Mimar Sinan Şehzade Cami için çıraklık dönemi eserim derken biraz mütevazilik yapmak istemiş diye düşünüyoruz. Çünkü Süleymaniye Cami kadar heybetli, ihtişamlı ve hatta meşhur olmasa da insanda bıraktığı hayranlık ile daha çok bir ustanın elinden çıkmışa benziyor Şehzade Cami. 🙇 Belki de benim çıraklık eserim Şehzade Cami ötesini siz düşünün artık demek istemiş de olabilir tabi. 👊

Cami hakkında bilgilere geçmeden önce Şehzade Cami nerede diyenler konum için buraya tıklayabilir.

Şehzade Cami Hakkında Kısa Bilgiler

Şehzade Cami Kanuni Sultan Süleyman tarafından, çiçek hastalığından ölen oğlu Şehzade Mehmed adına yaptırılmış. Cami tamamlandıktan sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın kırk gün hiç ara vermeden Şehzade Cami‘ne giderek oğlunun mezarını ziyaret ettiği ve buraya bir taht koydurduğu rivayet ediliyor. Caminin hazire (mezarlık) kısmında Şehzade Mehmet, Şehzade Cihangir, Şehzade Mahmut ve Hatice Sultan türbeleri de bulunuyor.

Şehzade Cami‘nin ilginç bir özelliği daha var. Bu cami Mimar Sinan‘ın sayısız eseri arasında en süslü minarelerini kullandığı cami olarak da biliniyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın genç yaşta ölen oğlunun anısına yaptırdığı bir camide Mimar Sinan‘ın neden böyle bir tercih yaptığına biz bir anlam veremedik. Kim bilir belki de ölen şehzadenin şanına yakışır olsun diye Şehzade Cami‘nde böyle bir detay tercih etmiştir Mimar Sinan.


Şehzade Cami ile ilgili enteresan olaylar burada da bitmiyor efendim. Tarihi Yarımada gezisine çıkmadan önce Şehzade Cami ile ilgili yaptığımız araştırmalarda ilginç bir haber ile karşılaştık. 1990 yılında Şehzade Cami‘nde yapılan restarasyon sırasında duvarların arasında Mimar Sinan’a ait bir mektup bulunduğu ve mektupta caminin nasıl restore edileceğinin anlatıldığı öne sürülmüş. Olayın ayrıntısına ve Mimar Sinan’ın diğer efsaneleri hakkındaki bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

şehzade cami - arka sokaklar

Bunca bilgi ve enteresan detaylardan sonra burayı ziyaret etmenin şart olduğunu bizim söylememize gerek kalmadı diye düşünüyoruz. 🙂 Şehzade Cami‘ne Vefa Caddesi üzerinden arka sokakları kullanarak gelmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle Vefa Caddesi üzerinden geçerken Vefa Bozacısı‘nı görebilir hatta gidip tadabilirsiniz. Şehzade Cami‘ne giriş elbette ücretsiz. ✌️

Siyavuş Paşa Medresesi Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi

16. yüzyıldan kalma Siyavuş Paşa Medresesi günümüzde Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi olarak hizmet veriyor. İçerisinde 500 adet tesbih ve Hz. Muhammed’in fiziksel özellikleri, güzel ahlakı, tavrı ve hareketlerinin yazılı olarak anlatıldığı Hilye-i Şerif’in en nadide eserleri sergileniyor. Müze Salı günleri hariç diğer günlerde 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücretsiz.

Kalenderhane Cami

18. yüzyılda Osmanlılar tarafından camiye çevrilen Kalenderhane Cami Doğu Roma döneminden günümüze kadar ulaşmış. Bol yeşillikli bir kemerin altından geçip avlusuna girdiğiniz Kalenderhane Cami’nde ziyaretçilere ve ibadet edenlere ücretsiz çay da dağıtılıyor. Kiliseden Cami’ye dönen yapıların bolca bulunduğu Tarihi Yarımada‘da bizim dikkatimizi en çok dikkatimizi çeken yerlerden birisi Kalenderhane Cami oldu.

Kalenderhane Cami‘nin avlusundaki sessizlik Yeni Cami ve Çevresi yazımızda bahsettiğimiz Hacı Beşir Ağa Cami ile yarışır durumda. Hatta çay faktörü ile birlikte Kalenderhane Cami‘nin bir adım önde olduğunu bile söyleyebiliriz. 👊 Tarihi Yarımada gezisini yaparken buraya bir 15 dakikanızı ayırırsanız pişman olmayacağınızı düşünüyoruz.

Küçük Ayasofya Cami

Küçük Ayasofya Cami 527 yılında Doğu Roma İmparatoru Jüstinyanus zamanında yapılmış. Yapının adı daha önceden Sergiyos ve Bakhos Kilisesi iken sonradan cami olarak kullanılmaya başlanmış. Adından da anlaşılacağı üzere Ayasofya Cami‘nin küçük bir kopyası olduğu için Küçük Ayasofya Cami olarak adlandırılıyor. Tarihi Yarımada gezisi yaparken avlusunda soluklanabileceğiniz eşsiz yerlerden bir diğeri.


Tarihi Yarımada Gezisi Yazı Serisinin Diğer Yazıları

Yeni Cami ve Çevresi-Tarihi Yarımada Bütün İhtişamı İle Karşımızda 👈

Büyük Valide Han, Süleymaniye, Kapalı Çarşı-İstanbul’dan Bir Nefes 👈

Caferağa Medresesi ve Çevresi-Turistler İstanbul’u Bizden Daha İyi Biliyor! 👈

Yerebatan Sarnıcı ve Çevresi-Yeraltının Taş Ormanla Kaplı Sarayı 👈

Topkapı Sarayı-İhtişamın İstanbul Sarayburnu Şubesi 👈Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı