fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Sille Köyü Gezi Rehberi
Sille Köyü, Meke Gölü’nden sonra Konya’nın bize ikinci hediyesiydi. Gerçekten o kadar düşük beklentilerle başlamıştık ki Konya gezimize, neredeyse gittiğimiz gördüğümüz her bir nokta ayrı bir sürpriz oldu bizim için. Nereden bilebilirdik ki bu şehrin hemen yanı başında 5000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan bir yerleşim yerinin olduğunu?

Gerçi bu kadar şaşırmak biraz da bizim ayıbımız oldu galiba. Belki de sosyal medyada fazla takılmaktan oluyor tüm bunlar. Malum, Konya’nın özellikle son dönemlerde lanse edilme şekli pek cezbedici değil. Ancak en nihayetinde burası Anadolu toprağı. Her köşe başından doğal güzellik veya tarihi zenginlik çıkmasına fazla şaşrımamak gerek.

Yani sizin anlayacağınız; durmuyordu Konya, ardı ardına yapıştırıyordu cevapları “Konya’da neresi gezilir yeaa” diyenlere. 🙂 Sille Köyü de bunlardan biriydi ve bizi bilgisayarın başına oturtup kendisi için gezi rehberi yazdıracak kadar güzeldi. Biz de Konya’nın bu az bilinen gezilecek noktasının popülerliğini arttırmak için kolları sıvadık.

Eğer yolunuz Konya’ya düşerse, gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi düşündüğümüz Sille Köyü’nün tarihinden tutun gezilecek yerlerine, nerede ne yenilebileceğinden ulaşımı nasıl sağlayacağınıza kadar bilgilerle donattığımız, Sille’nin tarihi kadar olmasa da, kendine göre zengin bir gezi rehberi hazırladık. O zaman başlayalım.


Sille Köyü’nün Tarihi

Sille Köyü'nün Sokakları

Yazının başında da kısaca üzerinden geçtiğimiz gibi; bu şirin Anadolu köyü tam 5 bin yıllık bir yaşanmışlığa sahip. O yüzden, Sille Köyü’nün tarihi denildiğinde aslında anlatılacak çok şey var. Frigler’den Romalılar’a, Selçuklular’dan Osmanlılar’a kadar bir çok toplum yaşamış bu topraklarda. Tabi bunun sonucunda hem kültürel hem de dini çeşitlilikler var olmuş Sille Köyü’nün her döneminde. Burada insanlar bir arada yaşamışlar, yüz yıllarca ve barış içerisinde. Yani ufak bir hesapla günümüz hoşgörüsü x 1000 gibi bir durum hakim olmuş her daim Sille Köyü’ne.

Bölgede yaşamın başladığı ilk dönemlerde Sylata ya da Sylla isimleri ile anılıyormuş Sille Köyü. Daha sonra halk ağzında söylenişi değişerek bugünkü halini almış. Binlerce yıl öncesinin tarihine ev sahipliği yapsa da bölgenin esas gelişiminin Roma dönemi ile birlikte başladığı düşünülüyor. O zamanların en önemli güzergahlarından biri olan Kral Yolu üzerinde olduğu düşünülen Sille Köyü’nde bunun en büyük kanıtı olarak da antik zamanlardan kalma taş eserler gösteriliyor.

Roma döneminden sonra Sille Köyü erken Hristiyanlık olarak adlandırlan zamanın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş. MS 4. yüzyıldan itibaren İstanbul’un değer kazanmaya başlaması ve Konya’nın İstanbul’dan Kudüs’e ulaşımı sağlayan yol üzerinde bulunması sebebiyle önemli bir nokta haline gelmiş ve gelişimi hızlanmış. Hatta öyle ki günümüzde Sille’de gezilecek yerler arasında yer alan Aya Elenia Kilisesi de bu dönemde inşa edilmiş.

Tarihi Sille Köyü

MS 7. yüzyıldan 10. yüzyıla kadar Araplar’ın bölgeye gelmesiyle birlikte Konya ve elbette Sille Köyü sık sık saldırılara maruz kalmış ve kent önemini yitirmeye başlamış. 1071 yılından itibaren ise Selçuklular’ın bölgeyi ele geçirmesi ve Konya’yı başkent yapması ile birlikte burası da tekrar önem kazanmış.

13. yüzyılda kısa bir süreliğine Karamoğulları’nın egemenliği altına giren bölge daha sonra Osmanlılar tarafından ele geçirilmiş. 20. yüzyılın başlarına kadar da halkın yarısı Müslüman ve yarısı Gayr-i Müslim olarak birlikte barış içinde yaşamışlar Sille Köyü’nde. Bu durum 1923 yılında yapılan nüfus değişimi ile birlikte son bulmuş ancak bölgenin sit alanı olarak ilan edilmesi ile birlikte bu zengin tarihi geçmişin yansımaları günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Sille Köyü’nde Gezilecek Yerler

Aya Elenia Kilisesi

Sille Köyü’nün tarihini yukarıda mümkün olduğunca kısa bir şekilde aktarmaya çalıştık. Ancak böylesine zengin bir geçmişe ev sahipliği yapan bölgenin geçmişinin birkaç cümle ile ifade edilmesi elbette zor. O yüzden (sabredip okuduysanız eğer 🙂 ) sizi biraz sıkmış olabiliriz.

Işık hızında kendimizi affettirmemiz gerektiğinin farkındayız ve ne mutlu ki Sille bunun için bize çok güzel imkanlar sunuyor. Bir seyahat severin ruhunu okşayan hemen hemen her şey burada mevcut. Tarihi kilise ve camilerden müzelere, mağaralardan doğal güzelliklere kadar Sille Köyü’nde gezilecek bir çok yer var. Lafı fazla dolandırmadan başlayalım.

Aya Elena Kilisesi

Sille Köyü’nde gezilecek yerler listesinin en dikkat çeken noktası belki de Aya Elenia Kilisesi. Sadece bizlere sunduğu görsel güzellikleri ile değil, Hristiyanlar için değeri ile de hak ediyor bu unvanı. Erken Hristiyanlık döneminin merkez noktalarından biri olan Sille Köyü’nde 327 yılında inşa Edilmiş bu tarihi yapı.

Hac için Kudüs’e giderken bölgeye gelen Bizans İmparatoru Constantin’in annesi Helena tarafından yaptırılan kilise bu özelliği ile Hristiyan aleminde önemli bir dini yapı olarak gösteriliyor. Günümüze kadar bir çok kez onarılan Aya Elenia Kilisesi, Sille Köyü’nde görülmesi gereken en önemli tarihi eserlerden biri.

Zaman Müzesi, Sille Şapeli

Zaman Müzesi Sille Şapeli

Adeta bir açık hava müzesini andıran Sille’de görülecek tarihi eserden bol bir şey yok. Zannedersin köy değil kültür ve turizm merkezi. 🙂 Eskilerin Sille Şapel’i günümüzün Zaman Müzesi de bu yapılardan biri. Dışarıdan baktığınızda restore edilmiş küçük bir bina olarak gözükse de hem ziyaretçilerine sunduğu Sille manzarası hem de içeride sergilenen eserleriyle gezilecek yerler listenize almaya değecek bir yer.

Zaman Müzesi’nde geçmiş dönemlerde zamanı ölçmek için icat edilen aletler var. Sergilenen en değerli parça ise bir usturalab*. Son olarak buranın Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Süreklilik Ödülü’nü aldığını da belirtelim.

*Usturalab: Güneş ve yıldızların konumunu esas alarak zamanı belirleyen ve bunun yanında burçlarla ilgili bilgiler veren bir alet.


Sille Müzesi

Biz gittiğimizde henüz ziyarete açılmamış olan Sille Müzesi’nin yapımı tamamlanmış ve ziyarete açılmış. Eski bir konağın restore edilmesiyle hayata geçirilen proje, geçmişten günümüze bölgedeki yaşamı anlatıyor.

Çay Cami

Burası bizce restorasyonun gazabına uğramış noktalardan biri. Tamam, tarihi eserleri korumak, onları günümüze kazandırmak çok güzel hareketler ancak aslına uygun ifadesinin hakkının verilmesi de bu konuda ayrı bir önemi var bizce.

19. yüzyılda yapımı tamamlanan Çay Cami, Tarihe Vefa projesi kapsamında yenilenen yapılardan. Biraz önce de şikayet ettiğimiz gibi dışarısı artık modern bir görünüm kazanmış olsa da mihrap, minber ve kürsüsünde ahşap işçiliğinin güzel örnekleri var. İlgilenenlere duyrulur.

Sille Mağaraları

Sille Mağaraları

Bundan yaklaşık 12 yıl önce ahır olarak kullandığının ortaya çıkmasıyla gündem olan Sille Mağraları, 1800 yıllık bir geçmişe sahip olduğunun anlaşılması ile birlikte günümüz turizmine kazandırılmış neyse ki 🙂 (İlgili haber için tıklayınız).

40’a yakın mağaranın bulunduğu alanın MS 11. yüzyıldan itibaren insanlar tarafından korunma alanı olarak kullanılmaya başlandığı düşünülüyormuş. Koimesis Tas Panagias Kilisesi de biraz doğa ananın eliyle biraz da insan gücüyle oyulan bu mağaralardan biri.

Sille Barajı

Sille Baraj Gölü

Sıra geldi Sille’de gezilecek yerler listemiz içerisinde bize ufak çaplı bir şok yaşatan noktaya. Muhtemelen gördüğünüzde siz de bizimle aynı fikirde olacaksınız. Selçuklu Belediyesi, Sille Barajı’nın bulunduğu bölgeye öyle bir park yapmış ki aklımız kalmadı desek yalan olur.

Şimdi öyle bir yer düşünün ki 1 milyon 985 bin metrekare alanıyla Türkiye’nin en büyük parklarından biri unvanını almış. Ziyaretçilerine uçurtma tepesinden spor alanlarına, izci kampı merkezinden tekne gezintilerine, piknik alanlarından tırmanma parkurlarına kadar bütün imkanları sunuyor. Bir de üstüne tüm bunları yeşil bir alan içerisinde hem de Türkiye’nin çöl iklimine en yatkın olan noktasında, yani Konya’da yapıyor.

Böyle bir yerde aklımız kalmasın da nerede kalsın. Hele hele İstanbul gibi bir metropolde yaşayan ve nefes alabilmek için en az 1 saatlik yolu gözden çıkarmak zorunda olan ve bu yüzden başka dünyalar kovalamaya başlayan bizler için bulunmaz nimet.

Neyse efendim, bana kalsa Sille Baraj Park’ını sabaha kadar överim. O yüzden siz bu satırları okumakla vakit kaybedeceğinize burayı Sille’de gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin ve birkaç saatinizi ayırmayı da ihmal etmeyin. 🙂

Sille Köyü’nde Ne Yenir, Nerede Yenir?

Şunu baştan kabul edelim, tarihi ve şirin konseptli bir köyde gezerken karnınız acıktığında ne yiyeceğiniz aslında üç aşağı beş yukarı bellidir. Köy kahvaltısı ve gözleme bu tarz yerlerin olmazsa olmazlarından. (Bkz. Cumalıkızık, Bademli Köyü, Adatepe)

Sille Köyü’nde de durum pek farklı değil elbette. Eğer sabah erken saatlerde gelirseniz bir köy kahvaltısı patlatmanızı tavsiye ederiz. Güzelce gezip karnınız acıktıktan sonra da gözleme imdadınıza yetişecek.

Son olarak değişik bir tat ararsanız bamya çorbası Sille Köyü’nün meşhur yerel lezzetlerinden. Bölgenin yöresel yemeklerini yiyebileceğiniz en meşhur restoranı ise Sille Konak.

Sille Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Konya’nın merkez ilçelerinden olan Selçuklu’ya bağlı bir yerleşim yeri olan Sille Köyü, şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta. Özel araçla gidecekseniz eğer navigasyonu kurup ya da tabelaları takip edip 15 dakika sonra köye ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gidecekseniz yine şehir merkezinden kalkan otobüsleri kullanmanız gerekiyor. 60 numaralı otobüsü kullanırsanız yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrası Sille’de oluyorsunuz.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı