fbpx
PASAPORTSEYAHAT REHBERİ

Siyah Pasaport Kimlere Verilir (Diplomatik Pasaport) – Siyah Pasaport Nedir?
Siyah Pasaport ile ilgili bilgileri derlediğimiz bu yazımızda; Siyah Pasaport nedir, kimlere verilir, ne gibi avantajları var gibi bilgileri bir arada bulabileceksiniz.

ÖNEMLİ UYARI: 2 Nisan 2018’den itibaren pasaport başvuru işlermlerinin Emniyet Müdürlüğü’nden alınıp Nüfus Müdürlüğü’ne verilmesi süreci tamamlandı. Bundan böyle internet üzerinden pasaport randevu işlemleri Nüfus Müdürlüğü’nün “randevu.nvi.gov.tr” sitesinden yapılacak.

Yukarıda paylaştığımız uyarı aslında diğer pasaport türleri için geçerli. Çünkü Diplomatik Pasaport için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yok. Aşağıda bu konuya detaylarıyla değineceğiz.


 Siyah Pasaport Nedir – Kimlere Verilir? 👨‍💼

Siyah Pasaport yani diğer adı ile Diplomatik Pasaport, devletin üst düzey kademelerinde görev yapan kişilere özel pasaport türüdür. Diğer pasaportlara göre çok daha sınırlı sayıda kişiye verilir. Aslına bakarsanız bu durumda biraz business pasaport oluyor bu, yani en azından bizim deyişimizle öyle. 🙂 Peki Siyah Pasaport kimlere verilir, bir göz atalım;

  • Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlara.
  • TBMM, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Sayıştay üyelerine, eski cumhurbaşkanlarına, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına,
  • Diğer üst düzey devlet kadrolarında çalışanlara verilir.

Siyah Pasaportun en büyük avantajlarından birisi elbette ki bu pasaport türüne sahip olanların dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat edilebiliyor olması.

pasaport türleri siyah pasaport

Siyah Pasaport Nasıl Alınır? 🤔

Biraz önce de belirttiğimiz gibi bu pasaport türü devletin üst kademelerinde çalışan insanlara tahsis edildiği için avantajları oldukça fazla. Bunların arasında en güzellerinden birisi Siyah Pasaport için başvuru yapılamıyor olması. Evet, yani öyle önüne gelen Diplomatik Pasaport almak için şansını deneyemiyor. Sadece Dış İşleri Bakanlığı tarafından ilgili kişilere tahsis ediliyor. Ayrıca bu pasaport türü için hiçbir harç veya ücret ödemesi yapılmıyor.

Aile Sebebiyle Diplomatik Pasaport Alabilir Miyim? 👪

Siyah Pasaport sahipleri, bazı aile bireylerine de kendisi sayesinde ve kendi pasaportunun geçerli olduğu süre ile sınırlı olmak üzere Diplomatik Pasaport çıkarttırabiliyor. Bunlar pasaport sahibinin:

  • Eşi,
  • Reşit olmamış çocukları,
  • Ebeveyn ile ikamet eden, bekar, işsiz ya da öğrenci 25 yaş altı çocuklar,
  • Yaş sınırı olmaksızın zihinsel, ruhsal, bedensel engelli çocuklar eğer pasaport sahibi ile ikamet ediyor ise Diplomatik Pasaport çıkartabilir. (Devlet hastanesinden engellerine dair rapor alınması şartı ile).
Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Pasaport Nasıl Alınır

🌍 Yeşil Pasaport Nedir?

🌍 Vizesiz Ülkeler

🌍 Tatile Giderken Alınması Gerekenler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı