fbpx
İSTANBULTARİHİ YARIMADA

Tarihi Yarımada Gezisi Yazı Serisi
Tarihi Yarımada gezilecek yerler hakkındaki bilgileri bu yazı serisinde sizlerle paylaştık paylaşmasına da yarımada gez gez bitmiyor ki yaz yaz bitsin. 🙂 O yüzden birden fazla parçaya böldük tatlı yorgunluklarımızı. Bu yazı ile birlikte toplamda 7 tane rehber hazırlayıp, başka dünya kaşiflerine rehber olabilecek güzel bir “Tarihi Yarımada Gezi Planı” çıkarmayı başardığımızı düşünüyoruz.

“Tarihi Yarımada Gezi Yazısı Serisi” öncelikle İstanbul’a dışarıdan gelenlerin kolaylıkla Tarihi Yarımada gezisi planı yapabilmesi için bir rehber olsa da İstanbul’da yaşayıp İstanbul’u yaşayamayanları da harekete geçirmesini umuyoruz. 🙂

İstanbul Tarihi Yarımada Gezisi Yazı Serisi” için hazırladığımız bu başlangıç bölümünde, kendi Tarihi Yarımada turu yaparken kullandığımız Tarihi Yarımada haritasını da ekledik. Böylelikle geziniz için Tarihi Yarımada turu planı yaparken elinizin altında bir harita bulunmuş olur diye düşündük.

Ayrıca, her yazının içeriğinde Tarihi Yarımada’da gezilecek yerler hakkında işinize yarayacak kısa bilgiler var. Bu yazımızda Tarihi Yarımada’ya nasıl gidilir, nasıl gezilir, Tarihi Yarımada gezi planı nasıl yapılır sorularının cevaplarını kendimizce vermeye çalıştık. Ve Elbette, elinizin altında bulunsun diye Tarihi Yarımada gezilecek yerler listesini ve diğer yazılarımızın linklerini de hemen aşağıda paylaştık. Yazının sonuna gezi notları ve gezi rehberini de bıraktık.

Tarihi Yarımada Gezilecek Yerler

Dedik ya Tarihi Yarımada’da gezilecek yerler çok bunları yazıya dökmek ise oldukça zor. Tarihi Yarımada gezi planımızı bizim için oldukça yoğun olan bir döneme ayarlasak da usanmadık, yılmadık, çalıştık ve Tarihi Yarımada gezilecek yerler listesini 6 farklı yazı halinde sizlere sunduk. 🙂 Bu 6 yazı içerisinde 26 tarihi yer hakkında kısa kısa bilgiler ve gezimizin detayları sizleri bekliyor olacak. ✌🏻 Tarihi Yarımada gezi planı hazırlamak için size yardımcı olacak olan serimizin diğer yazılarına ulaşmak için lütfen aşağıdaki linklerden herhangi birine tıkınız. 🙂

Yeni Cami ve Çevresi-Yarımada Bütün İhtişamı İle Karşımızda 👈

Topkapı Sarayı-İhtişamın İstanbul Sarayburnu Şubesi 👈

Büyük Valide Han, Süleymaniye, Kapalı Çarşı-İstanbul’dan Bir Nefes 👈

Caferağa Medresesi ve Çevresi-Turistler İstanbul’u Bizden Daha İyi Biliyor! 👈

Yerebatan Sarnıcı ve Çevresi-Yeraltının Taş Ormanla Kaplı Sarayı 👈

Şehzade Cami-Mimar Sinan’ın Usta İşi Çıraklık Eseri 👈

Tarihi Yarımada-İstanbul’un En Güzel Köşesi

Tarihi Yarımada ya da Sur içi MÖ 685 yılında Yunanlılar tarafından Byzantion adıyla kurulmuş. Yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, İstanbul’un ve insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri. Türkler’in ele geçirmesiyle Dersaadet ve İstanbul gibi adlarla anılan yarımada içinde bulundurduğu onlarca eser ve sizi tarihin içinde hissettiren sokaklarıyla başka dünyalar da var diyenler için mükemmel bir gezi rotası. Ayrıca aradığınız her şeyi bulabileceğiniz hanları, çarşıları ve dükkanlarıyla İstanbul’un hatta belki de dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi. Kısacası Tarihi Yarımada; İstanbul’un en güzel köşesi.

Geziyi planlarken amacımız önceden defalarca geldiğimiz bu egzotik yerden bu sefer Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Cami ve Kapalı Çarşı‘dan fazlasını alabilmekti. Pek tabi oraları da gezdik ancak fazlasını almayı da ihmal etmedik. 💪🏻 Tarihi Yarımada’da gezilecek yerleri çıkarıp gezi planını tamamladığımızda elimizde tam 9 adet rota ve görülecek 111 yer bizi bekliyordu. Her birini yazamadık belki ama siz de her birini görün diye rotamızın üzerinde olan yerleri işaretlediğimiz Tarihi Yarımada haritası resmini buraya 👇🏻 ekledik.  Tarih kokan bu sokakları gezmeye ömür yetmez. Ancak Şimdi geriye dönüp baktığımızda yaptığımız bu geziyle bize uzunca bir süre yetecek kadar Tarihi Yarımada‘yı vücudumuza depoladığımızı düşünüyoruz.

Tarihi Yarımada Haritası

tarihi yarımada haritaTarihi Yarımadaya Nasıl Gidilir ?

Yarımada’ya İstanbul’un her yerinden ulaşım mevcut ve oldukça kolay. Bizim önerimiz ulaşımı deniz yoluyla sağlayıp bu mükemmel yeri vapurdan seyreyleyerek gezinize başlamanız. Böylelikle İstanbul’un o meşhur silüetini görerek yolculuk yapma fırsatını da yakalamış olursunuz. Yarımada’ya adım attıktan sonra yol bulma işini ise sora sora Bağdat bulunur yöntemiyle halletmek en güzeli ve bir gezgine en çok yakışanı diye düşünüyoruz. 👊🏻

Tarihi Yarımada Nasıl Gezilir – Tarihi Yarımada Gezi Planı Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız bizce bu sorunun tek bir cevabı yok. Yarımada nasıl gezilirin cevabı daha çok oraya ne amaçla gittiğinize ve ne kadar çok zamanınız olduğuna bağlı. Buraya kültür turu yapmaya, alışveriş yapmaya, ibadet etmeye, resim çekmeye veya sadece Gülhane Parkı’nda biraz nefes almaya bile gidebilirsiniz. Seçeneğin böylesine bol olduğu bir yere gelirken elinizin altında bir kaynak bulunması oldukça önemli. Bunun için aşağıda işinize yarayacak bilgileri sizlerle paylaştık.

tarihi yarımada - yeni cami

Tarihi Yarımada Gezi Notları ve Tarihi Yarımada Gezi Rehberi

Gezinizi yaparken işinize yarayabilecek bilgilere, yukarıda linklerini paylaştığımız bütün yazılarımızda ayrı ayrı değinsek de toplu bir halde bir de buraya bırakalım istedik:

  • Biz bu gezimizde şunu anladık ki Tarihi Yarımada‘ya her gün gitseniz inanın her gün gezecek, görecek ve keşfedecek farklı bir şey bulabilirsiniz. Önemli olan aslında, yukarıda da belirttiğimiz gibi, Yarımadayı gezmeye ne kadar vaktinizin olduğu. Biz bu gezimizi 4 ayrı günde tamamladık, yazdığımızdan çok çok daha fazla yeri gezdik. Ha gayret yürüdük de yürüdük. 🚶🏻 Bize göre gezilmesi gereken en önemli yerleri aktarmaya çalıştık ama listeyi dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz.
  • Tarihi Yarımada’da gezilecek yerler birbirine yakın mesafelerde sayılır. O yüzdenYarımada’yı mutlaka yürüyerek gezin. Biraz yorulacaksınız ama inanın buna değecek. Kaldı ki dinlendiğiniz yerler Büyük Valide Han, Caferağa Medresesi, Sultanahmet Cami, Küçük Ayasofya gibi yerler olunca her durakta yenileniyorsunuz.
  • Biz sabah kahvaltılarımızı evden getirdiğimiz sandviçler ile hallettik. Yemek konusunda ise Sultanahmet tramvay durağının çok yakınında olan Karadeniz Pidecisi’ni tavsiye edebiliriz. Hem yemekleri lezzetli hem de çalışanları güzel insanlar.
  • Son olarak, mutlaka müze kart edinin. Ücretli olan bir çok yer gezeceğinizi göz önüne alırsak maddi olarak sizi inanılmaz rahatlatacaktır, detaylara müze kart sitesinden ulaşabilirsiniz.

Daha önce Yarımada gezisi yaptıysanız ve bizim keşfedemediğimiz bir yer var ise lütfen bizimle paylaşın. Bu yazıyı okuduktan sonra Tarihi Yarımada gezi planınızı hazırlamaya başladıysanız lütfen gezinizi bitirdikten sonra yine bizimle paylaşın. 🙌🏼Unutmayın mutluluk yalnızca paylaşıldığında gerçektir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı