fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Samsun
Samsun’a bağlı Tekkeköy ilçesinin sınırları içerisinde yer alan ve Samsun merkeze 14 km uzaklıkta bulunan Tekkeköy Mağaraları, Karadeniz’in bilinen en eski yerleşim yeri. Bölgenin tarihi geçmişine ışık tutan bu alanda, 1940’lı yıllarda yapılan kazı çalışmaları sonucunda Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağı’na ait birçok mağaraya ve kalıntıya rastlanmış. Bunların yanı sıra 360 bin metrekareden oluşan ciddi bir büyüklüğe sahip olan bir vadiye de ulaşılmış.

Yani bu bölge insanoğlunun ilk yaşam yıllarına dair önemli izlere ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple Tekkeköy Mağaraları ve Arkeoloji Vadisi sadece Samsun için değil tüm dünya için önemli bir miras aslında. Bu özelliği ile Samsun’da gezilecek yerler listesinde özellikle tarih ve arkeoloji meraklıları için vazgeçilmez bir nokta. Bu yüzden bir Samsun gezisi sırasında (altınızda arabanız, bu işlere merakınız ve biraz da ekstra zamanınız varsa) mutlaka vakit ayrılması gereken yerlerden.


Tekkeköy Mağaraları’nın Tarihçesi 🏛️

tekkeköy mağaraları
Kaynak: Cobija

Tekkeköy Mağaraları’nın ilk keşfinin 1900’lü yılların ortalarında yapılan kazılarda gerçekleştiğinden ve bölgenin tarihi geçmişinin Paleolitik, Mezolitik ve Tunç Çağı’na kadar gittiğinden yukarıda bahsetmiştik. Şimdi kısaca yaşamın ilk dönemlerde nasıl olduğundan ve bölgenin tarihsel gelişiminden bahsedelim.

Kazılarda çıkan buluntular ve yapılan araştırmalar ışığında o dönemde yaşayan insanların maden ile henüz tanışmadığı, kullandıkları tüm aletleri taş, kemik, ağaç gibi malzemelerden yaptıkları saptanmış. Geçimlerini de avcılık – toplayıcılık ile sürdürdükleri kanısına varılmış.

Bununla birlikte, Arkeoloji Vadisi içinde yer alan ve yontularak yapılmış olan Delikli Kaya isimli mağaranın, yapılan kazı çalışmaları neticesinde Paleolitik döneme ait eski bir Frig Kalesi olduğu tespit edilmiş. Ayrıca bölgede Hitit dönemine ait kalıntılara da rastlanmış.

Yakın geçmişe baktığımızda 1977 yılında sit alanı olarak koruma altına alınan Tekkeköy Mağaraları’nın 2013 yılında turizme kazandırılmasıyla birlikte bu alan farklı ülkelerdeki araştırmacıların da dikkatini çekmeye başlamış. Günümüzde ise bölgeye gelen ziyaretçi sayısı bir yılda 180 bin kişiye kadar ulaşmış durumda.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi 🏛️

tekkeköy mağaraları arkeoloji müzesi
Kaynak: Cobija

Buradaki önemli tarihi geçmişe ışık tutabilmek için vadide bulunan eski Rum evlerinden biri restore edilerek, 1 Mart 2014 tarihinde müze olarak kullanılmaya başlanmış. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi, Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi olma özelliğini taşıyor.

Müzede, mağara ve çevresindeki yaşama ait eşyalar ve kazılardan elde edilen buluntular sergileniyor. Sergilenen araç gereçler arasında bulunan toka, tarak  ve çeşitli ev eşyaları en çok dikkat çeken eserlerden diyebiliriz. Dönem kadınlarının süs ve bakım için kullandıkları toka ve taraklar belki de dünyadaki ilk süs eşyaları olma özelliğini taşıyor. Tabi ki sonuç olarak kadın, her dönemde kadınlığını konuşturuyor. 🙂

Tekkeköy Mağaraları Nerede, Nasıl Gidilir? 🛣️

Tekkeköy Mağaraları’na direk giden bir toplu taşıma aracı maalesef bulunmuyor. Üniversite- Tekkeköy arasında sefer yapan tramvay ile Tekkeköy durağına gelebilir oradan da raylı sistem ring araçları ile Tekkeköy merkeze’e ulaşabilirsiniz. Yolun kalan kısmını ticari taksiler ile tamamlamanız gerekiyor.

Özel aracınız var ise Samsun Merkez’den yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk sonrasında Tekkeköy Mağaraları’na ulaşılabiliyor. Tekkeköy merkezine geldiğiniz zaman Şeyh Yusuf Zeynüddin Cami’sinin yanından sağa dönerek mağaralara ulaşabilirsiniz.

Konum 📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı