fbpx
ANADOLUEGE

Truva Antik Kenti
Kaz Dağları’nın eteklerinde, Çanakkale il sınırları içinde yer alıyor tarihi Truva Antik Kenti. Burası aynı zamanda Troya adıyla da biliniyor. Homeros’un İlyada Destanı’nda anlattığı Truva Savaşı’nın yaşandığı yer olan Truva şehri, 1998 yılında Truva Antik Kenti adıyla Unesco Dünya Mirası listesine alınmış çok özel bir ören yeri.

Birçok eserden bildiğimiz, okuduğumuz ya da ve filmden izlediğimiz Truva Atı’nın Hikayesi’nin yaşandığı yer olan bu şehir, tarih boyunca birçok doğal afete, savaşa maruz kalmış ve bunların etkisiyle tam 9 kez yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş.

Tabi Truva Atı’nın hikayesinin gerçek olup olmadığı ile ilgili akıllarda her zaman bir soru işreti var. Ancak Alman Arkeolog Heinrich Schliemann abimiz, yaptığı kazılarda Troia efsanesinin gerçek olduğunu kanıtlamış. Duyduk duymadık demeyin. 😀

Tabi antik kent sadece bu attan ibaret değil. Dünyadaki en ünlü ören yerlerinden biri olan Truva’da yapılan kazı çalışmalarında tam 9 katman görülmüş. Bu durum kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zaman aralığında bölgede yaşam olduğuna işaret ediyor. Yani her ne kadar Truva Atı fazlaca ön plana çıkmış olsa da buranın zenginlikleri sadece onunla sınırlı değil.


Truva Antik Kenti Truva Atı

Günümüzden binlerce yıl önce kurulmuş bir kenti gezmek insanda aşırı bir merak duygusunu harekete geçiren alarmı çaldırmaya başlıyor. Mesela ben hep gözümde canlandırmaya çalışıyorum o şehri, sonra çok güzel kentler kuruyorum zihnimde. Galiba hayal gücüm biraz fazla gelişmiş benim.

Neyse konumuza dönelim, yazımızda yolu bu bölgeye düşenler için Truva Savaşı, Truva Atı’nın Hikayesi ve Truva Antik Kenti hakkında tüm detaylardan bahsedeceğiz. Yazımızı beğenirseniz yorumlarınız ile bizi yeşillendirmekte ya da beğenmediyseniz eleştirilerinizle morartmakta serbestsiniz.

Truva Savaşı

Truva Ören Yeri

Ege Bölgesi’ne gidip oraların havasını suyunu iyice hissettikten sonra, neden taaa antik çağlardan beri bu toprakların savaşlara sahne olduğunu çok daha net anlıyorsunuz. Burası, insanlığın her döneminde çok değerli olmuş bir bölge. Ancak Truva Savaşı’nın biraz daha farklı bir hikayesi var. Filmini izleyenler biliyordur, bilmeyenler için de buradan kısaca anlatalım.

Mitolojiye göre tanrıların kralı Zeus, kavga tanrıçası Eris’i huzursuzluk çıkaracağını düşünerek bir düğüne davet etmez. Bunun üzerine Eris, düğüne altın bir elma gönderir ve en güzel tanrıçaya verilmesini söyler. Zeus bu görev için Truva’nın Prensi olan Paris’i görevlendirir. Paris de altın elmayı Afrodit’e verir.

Bunun üzerine onu ödüllendirmek isteyen Afrodit, Zeus’un güzeller güzeli kızı Helen’i Paris’e aşık eder. Paris de Sparta’ya gittiğinde Kral Menelaos’un karısı olan Helen ile karşılaşır ve ona ilk görüşte aşık olur. İki aşık birlikte Truva’ya kaçarlar.

Bunu kabullenemeyen Menelaos, Truva’ya savaş açar. Helen’i teslim etmeyi kabul etmeyen Truvalılar büyük bir savaşa girmeyi göze alırlar. Savaş 10 yıl boyunca sürer. En sonunda Yunan Komutanı Odysseus’un aklına dahiyane bir fikir gelir. Bu fikirle Truva’yı ele geçirirler. Peki nasıl? Detaylar Truva Atı’nın Hikayesi başlığında. 👇

Truva Atı’nın Hikayesi

Truva Savaşı

Güzeller güzeli karısını Paris’in elinden geri almak isteyen Menelaos 10 yıl boyunca hiç yılmadan savaşır. Ne var ki savaş bir türlü sona ermez. Yunan Komutanı Odysseus’un ortaya attığı tahta at fikri tüm ordu tarafından kabul görür. Yapılan tahtadan atı tanrıların hediyesi gibi gösterip Truva’ya sokma fikriyle birlikte 10 yıl süren savaş sona erer. Olay şöyle gelişir:

Odysseus’un taktiği gereği ordusu, Truvalı askerlerin karşısından çekiliyor gibi yapar ve geri çekildikleri bölgeye de tahtadan yapılan büyükçe bir at bırakırlar. Tahtadan atın içi, Yunan askerleri ile doldurulmuştur. Atın dışında kalan askerler de saklanırlar. Etrafta kimseyi görmeyen Truvalılar atı içeri alırlar ve düşmanların kaçtığını düşünerek eğlenceler düzenlerler. Ordu sarhoş bir haldeyken Yunan askerleri ortaya çıkar ve Truva’yı ele geçirirler.

Sonunda Menelaos karısı Helen’i geri almıştır. Helen’in aşkı Paris ise hayatını kaybeder.

Meşhur Truva Filmi

Çanakkale merkez Truva Atı

Pek tabi kitaplara ve filmlere de konu olmuş bu aşk hikayesi. Hollywood bu,  boş durur mu? 😊 Warner Bros tarafından Wolfgang Petersen yönetmenliğinde çekilen Troy filmi efsaneyi bize aktaran (tarihi seyrinden biraz farklı da olsa) harika bir film.

Brad Pitt, Orlanda Bloom ve Eric Bana’nın başrolleri paylaştığı film 2004 yılında çekildi ve çok fazla ses getirdi. Eğer hala izlemeyenlerdenseniz kesinlikle tavsiye ederiz.

Truva filminin olayın yaşandığı bölgede yani Çanakkale’de çekilmemesi hem tarih severleri hem de doğal olarak burada yaşayan halkı biraz kızdırmış. İşte bu yüzden çekimlerden sonra filmde kullanılan tahta at, efsanenin ev sahibi olan topraklara gönderilmiş. Bu sayede şehir ilgi odağı olmuş ve çok fazla turist gelmiş Çanakkale’ye.


Çanakkale Şehir Merkezindeki Truva Atı

Çanakkale Şehir Merkezi’nde deniz kıyısında yer alan ve her gün binlerce ziyaretçinin çekindiği fotoğraflarda başrolü oynayan Truva Atı, biraz önce bahsettiğimiz Troy filminin çekimlerinden kullanılan ve daha sonra Çanakkale’ye hediye olarak gönderilen o meşhur tahta at.

Zaten filmi izleyenler atı hemen tanıyacaklardır. Biz de oralara kadar gitmişken bir resim çekinmeden dönmedik tabii ki. Siz de geziniz sırasında şehir merkezine uğrarsanız, kordonda sergilenen Truva Atı’nı görebilirsiniz.

Truva Antik Kenti

Çanakkale Truva Antik Kenti

Yazının başından beri hep hikayeden bahsettim. O yüzden Truva Antik Kenti’nin bugünkü halini de yazının ahengini bozmamak için elimden geldiğince hikayeleştirerek anlatmaya çalışayım. Sürçülisan edersek şimdiden affola.

İlyada Destanı’nda anlatılan Truva Savaşı’nın geçtiği antik kenttir Troya, Troia ya da bizim dilimizdeki haliyle Truva. Tarihi geçmişinin binlerce yıl öncesine dayandığı antik kente ilk girişte kocaman Truva Atı karşılıyor bizi. Öyle büyük ve yüksek ki gözlerimiz takılı kalıyor kendisinde.

Uzaktan şöyle bir baktıktan, etrafında bir tur attıktan sonra tabii ki durur muyuz hemen giriyoruz Truva Atı’nın içine. Merdivenle çıkılan atın içinde ekstra bir şey yok ama gitmişken girmeden, kafayı pencerelerden birinden çıkarıp resim çekinmeden dönmek olmazdı elbette.

Sonra benim aklıma bir kadın için 10 yıl boyunca savaşıldığı geliyor. Bilmiyorum size olur mu ama bence buraya gelen neredeyse bütün kadınların içini saracak bir his sarıyor benim içimi de; ya Helen ben olsaydım. Hanımlar itiraf edelim, seneler boyu bizler için savaşılması en basitinden onore eden bir olay. O Helen nasıl güzel bir kadınmış kim bilir. 😊

Tabi bu işin bir de sevdiğin insandan ayrılması hatta daha beteri onun ölmesi kısmı var. Bu aklıma geldiği anda yamacımda fotoğraf çekip, etrafa meraklı bakışlar atan Furkan’a bakıp bir oh çekiyorum ve diyorum ki iyi ki o Paris değil ve iyi ki ben de Helen değilim diye.

Çanakkale Truva Ören Yeri

Neyse efendim, hikaye modundan biraz çıkalım artık. Antik kent içerisinde gezeceğiniz alan oldukça büyük ve tarihi kalıntılar da aslında diğer antik kentlerdeki gibi. Bence buranın en çok ilgi çeken yanı hikayesi ve elbette ki Truva Atı. Bir de unutmadan; insanı adeta uçuran o masalsı rüzgarı var.

Bu arada, hemen girişte hediyelik eşya satan bir dükkan var. Sevdiklerinize hatıra götürmek isterseniz eğer buradan alabilirsiniz ama fiyatlar çok da uygun değil, bizden söylemesi. Biz ufacık bir ata 5 lira vermiştik.

Antik Kent İçerisindeki Truva Atı

Şimdi hem burada hem de şehir merkezinde birer tane at olduğu için bazen kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Biraz önce de belirttiğimiz gibi merkezde olan filmde kullanılıp daha sonra hediye edilen at.

Antik kente girişte bulunan Truva Atı ise Çanakkaleli usta Ahmet Karadeniz tarafından yapılmış. Yapımında Kaz Dağları’ndan getirtilen 25 metreküp çam ağacı kullanılmış ve tamamen bitirilmesi aylarca sürmüş.

Troya Müzesi

Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan Truva Ören Yeri’nin giriş kısmında karşımıza çıkıyor Troya Müzesi. 1998 yılında  Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan bu bölgede çıkarılan eserlerin sergilenebilmesi için bir müze inşa edilmesine ancak seneler sonra karar verilmiş.

Yapımına 2013 yılında başlanan müze yine çeşitli sebeplerden ötürü sekteye uğramış ve ancak 2018 yılının Ekim ayında ziyarete açılabilmiş. İçerisinde, Troya ve Troas kentlerinin kazılarında ortaya çıkan taşınır, taşınmaz birçok kültür varlığı sergileniyor.

Yurt dışından ülkemize getirilen Troya hazinelerinin bir bölümü de ait olduğu topraklar üzerinde yani Troya Müzesi’nde sergileniyor.

Truva Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ziyaret saatleri yaz ve kış ayları tarifesine göre değişkenlik gösteriyor. Ören yeri yaz tarifesinde yani 15 Nisan / 2 Ekim tarihleri arasında 09.00’dan 19.30’a kadar açık. Kış tarifesinde yani 3 Ekim / 14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00’dan 17.00’a kadar açık.

Haftanın her günü açık olan antik kent, sadece dini bayramların ilk günlerinde saat 13:00’e kadar kapalı.

Truva Antik Kenti Giriş Ücreti ise 25 TL, Müze Kart geçerli.

Truva Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Çanakkale Truva

Truva Antik Kenti, Tevfikiye Köyü Çanakkale il merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bölgeye özel araç ile gelmek çok rahat, tabi toplu taşıma alternatifi de var.

Eğer özel araç ile gidiyorsanız, Truva Antik Kenti’nin bulunduğu Hisarlık adı ile bilinen konuma ulaşmak için Çanakkale-Ezine karayolunu kullanacaksınız. 30 kilometre kadar yol aldıktan sonra Çıplak ve Tevfikiye sapağından içeriye girecek ve 5 kilometre daha ilerledikten sonra Truva Antik Kenti’ne ulaşacaksınız.

Eğer toplu taşıma ile gidicekseniz, Çanakkale Merkezde bulunan Cuma Pazarı mevkiindeki köprü altından Truva dolmuşlarına binebilirsiniz. Cuma Pazarı’na gelebilmek için de Çanakkale İskele’de bulunan Denizbank’ın karşısındaki duraktan Ç1, Ç2, Ç3, Ç4, Ç11 numaralı otobüs hatlarından birini kullanabilirsiniz.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Bergama Gezi Rehberi

🌍 Assos Antik Kenti Gezi Rehberi

🌍 Cunda Adası Gezi Rehberi

🌍 Ayvalık Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı