fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi
Her sehayat severin gönlünde özel bir yeri vardır Kapadokya’nın. Uçhisar Kalesi de bu toprakların en yüksek, en görülesi, en nefes kesen noktalarından biridir. Güzel atlar diyarının hemen her köşesinden görebileceğiniz bir yer olan Uçhisar Kalesi’nin içine girip en tepesine çıktığınız zaman, Kapadokya’yı ayaklarınızın altına serip her noktasını keyifle izleyebiliyorsunuz. İnsanın içini mutlulukla dolduran  böylesine hoş bir döngü var bu kalede. 😊

Uzun lafın kısası, Uçhisar Kalesi Kapadokya’yı kuşbakışı seyredebileceğiniz en özel yerlerden biri. O yüzden Kapadokya gezisinde buraya mutlaka ama mutlaka zaman ayırmanızı şimdiden ısrarla tavsiye ediyoruz.

Uçhisar Kalesi hakkında detaylara göçmeden önce ufak bir bilgi vermeyi de ihmal etmeyelim. Kaleye çıkmak biraz zahmetli. Hatta benim gibi hemen yorulan, vitamini, demiri şusu busu eksik, çıt kırıldım bünyeler için oldukça yorucu. Sonuçta yaklaşık 100 metre yükseklikte olan bir kalenin zirvesine çıkıyorsunuz. Haliyle basamak sayısı biraz fazla.

Kapadokya Uçhisar Kalesi

Fakat şimdi böyle dedim diye, hemen pes etmeniz gerektiği anlamını da çıkarmayın sakın! Çünkü biraz dişinizi sıkıp (gerekirse yolda merdivenin bi’ köşesine oturup dinleniverin) Uçhisar Kalesi’nin en tepesine çıktığınızda gördüğünüz manzara her şeye değiyor, tüm yorgunluğunuzu alıp götürüyor gerçekten. İnsanın her yanını sarıyor bu atmosferin büyüsü. Güvercinlik Vadisi, Göreme, Avanos, Ortahisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Kızılçukur Vadisi yani özetle tüm Kapadokya ayaklarınızın altına adeta bir halı gibi seriliyor.

Böyle hızlı bir giriş yapınca sizin de damarlarınızdaki o deli başka dünyalı kanı daha hızlı akmaya başladı öyle değil mi? O halde lafı fazla dolandırmadan Uçhisar Kalesi’ni daha detaylı anlatmaya başlayalım.


Uçhisar Kalesi’nin Tarihi

Uçhisar Kalesi ve Çevresi
Uçhisar Kalesi ve Çevresi

Kapadokya, hafızalarımızda yer etmiş bir diğer adıyla Güzel Atlar Ülkesi. Her köşesi eşsiz güzellikler ile dolu bu bölge, verimli topraklarıyla her zaman insanoğlu için bir çekim alanı olmuş. Tarih boyunca da birçok farklı topluluğa ev sahipliği yapmış. Tarihin daha az bilinen tozlu yapraklarında yer altı şehirlerinde yaşamın sürdürüldüğü Kapadokya’da, Roma İmparatorluğu’nun hakimiyet sağlaması ile birlikte işler biraz daha değişmeye başlamış.

Roma İmparatorluğu ile birlikte bölgeye yerleşmeye başlayan Hristiyan rahipler ve keşişler, Kapadokya’daki peribacalarını manastır, kilise, hücre ve mahzen, yöneticiler ve askerler de şehirlerini koruma amacıyla kale olarak kullanmışlar. Tabi bu verimli topraklar sürekli olarak farklı farklı topluluklar tarafından istila edilme girişimine uğradığından, o zamanlardan günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış olan peri bacaları da daha çok savunma ve sığınma amaçlı kullanılmış.

Uçhisar Kalesi Panaromik Manzara

İşte Uçhisar Kalesi de bunlardan biri. Bölgede görebileceğiniz en yüksek yer olan kale, tarihin ilk gökdeleni olarak da anılıyor. Burası her bir katında ayrı bir hazine barındırıyor. Ancak ne yazık ki Uçhisar Kalesi’nin bazı bölümleri zamanla çökmüş ve bu sebeple tüm odalara ulaşım sağlanamıyor. Yine de kalenin içine girdiğinizde tünelleri, gizli yolları, odaları ve sığınakları net bir şekilde görebiliyorsunuz. Her yere hakim olan konumu itibariyle Uçhisar Kalesi savunma için en ideal nokta olduğunu, misafirlerine sunduğu eşsiz manzarasıyla da kanıtlıyor.

Bu arada son olarak şunu da ekleyelim. Buraya sürekli kale dediğimize bakmayın. Aslında yan yana gelmiş iki peri bacasından oluşuyor Uçhisar Kalesi. Yani Kapadokya’nın en büyük iki peri bacasından. Halk arasında, bu peri bacalarından büyük olana Ağanın Kalesi küçük olan ise Çavuşun Kalesi deniyor.

Uçhisar Kalesi’nde Gün Batımı

Uçhisar Kalesi'nin Zirvesi

Uçhisar Kalesi, kendisini ziyaret etmeye gelip bin bir zahmetle onlarca basamağı tırmanan tüm ziyaretçilerine sunduğu 360 derecelik eşsiz panaromik manzarasıyla, Kapadokya’nın baştan uca doyasıya seyredilebildiği en güzel nokta. Buna hiç şüphe yok. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kapadokya’da buradan daha yüksek bir yer yok.

Uçhisar Kalesi’nin zirvesine çıkmayı başardığınızda karşınıza çıkan manzarayı kelimelere dökebilmek pek kolay bir iş değil. Yine de biraz anlatalım istiyoruz. Böylelikle o merdivenleri tamamlayabilmek için gitmeden önce bir sebebiniz olur.

Uçhisar Kalesi Panaromik Manzarası

Şimdi bir düşünün, periler diyarının her köşesi aynı renkte, aynı tonda olan eşsiz tablosu gelsin gözünüzün önüne. Öyle bir manzara ki bu, sanki usta bir ressamın elinden çıkmış gibi. İrili ufaklı yüzlerce peri bacası ayaklarınızın altında. Rengarenk balonlar başınızın üstünde. Burada atmosfer gerçekten çok farklı. Gördüğünüz şey karşısında etkilenmemeniz pek mümkün değil.

Şimdi bir de bu manzarayı, Kapadokya’da izlemeyi hayal ettiğiniz gün batımı manzarası ile birleştirdiğinizi getirin gözünüzün önüne. İşte tüm o yukarıda anlattıklarımızın yanında Uçhisar Kalesi’nin bulunduğu alan, Kapadokya’daki meşhur kızıl gün batımlarını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Eğer gün doğumunda balona binecek paranız yoksa (ki bu fiyatlarla çok doğal), o zaman gün batımını Uçhisar Kalesi’nden izlemeyi ihmal etmeyin deriz. O kızıllığın peri bacalarını nasıl eşsiz, nasıl tarifsiz bir güzelliğe bürüdüğünü mutlaka görmelisiniz. Bu arada, yanınızda mendil de bulundurun. Çünkü gün battıktan sonra kararan gökyüzü ve ışıldamaya başlayan Kapadokya karşısında mutluluktan ağlayabilrisiniz. 😊

Uçhisar Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Panaromik Manzara Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, adını üzerinde taşımasından belli olduğu gibi, Kapadokya’nın Uçhisar Bölgesi’nde yer alıyor. Özel aracınız ile gidiyorsanız, Nevşehir Havalimanı’ndan yaklaşık olarak 40 dakikalık, Kayseri Havalimanı’ndan da yaklaşık 1 saat 20 dakikalık bir yolculuk sonrası Uçhisar’a ulaşabilirsiniz.

Eğer otobüs ile gelecekseniz, Nevşehir merkezden kalkan ve 07:30 ile 19:00 saatleri arasında sürekli hizmet veren minübüsleri kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Uçhisar’dan Nevşehir merkeze 07:00 ile 18.30 arası seferler var. Nevşehir ile Uçhisar arasında zaten 8 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Yani yolculuğunuz çok uzun sürmeyecek.

Uçhisar Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Uçhisar Kalesi giriş ücreti 10 TL. Burası bir yerel yönetim müzesi, yani belediyeye ait. Bu sebeple girişte Müzekart geçerli değil ne yazık ki.

Uçhisar Kalesi ziyaret saatleri ise sabah 08:00 ile akşam 20:00 arasında.


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Eskişehir’de Gezilecek Yerler

🌍 Gaziantep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

🌍 Konya’da Gezilecek Yerler

🌍 Sille Köyü Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı