fbpx
MAKEDONYA

Üsküp Gezi Rehberi – Üsküp Nasıl Bir Yer?
Üsküp (Skopje), Makedonya’nın başkenti. Başka dünyalar hikayemize 3 ülke 4 şehir daha eklediğimiz Balkanlar gezimizin, Saraybosna, Mostar ve Belgrad‘dan sonra son durağıydı. Üsküp gezisine 2 tam gün ayırdık. Her an canlı ve asla kendimizi yabancı hissetmediğimiz bu şehir, biriktirdiğimiz anılara en az kendisi kadar güzel yeni hatıralar ekletti hafızamıza.

Makedonya’ya gidenlerin mutlaka bir uğramak istediği Ohrid’e gidemedik belki ama günlerimizi dolu dolu geçirmemizi sağlayacak bir sürü güzel şey vardı Üsküp’te. 🙂 Böylelikle Ohrid’de bir başka Makedonya gezisine bahane olmak için aklımızın köşesinde yer edindi.   

Üsküp Gezi Rehberi, Balkanlar seyahati denilince alka ilk gelen şehirlerden olan Makedonya’nın başkenti Üsküp hakkında gözlemlerimizi, edindiğimiz bilgileri bir araya getirdiğimiz bir şehir rehberi. Bu yazıyı okuduktan sonra Üsküp gezisi öncesinde aklınıza takılabilecek bir çok sorunun cevabını bulmuş olacaksınız.

Peki neler var bu yazının içerisinde?: Üsküp’ün nerede olduğundan tutun, nasıl gidileceğine, Üsküp gece hayatı hakkında bilgilerden, nerede kalınabileceğine kadar tam 11 maddelik “seyahat reçetesi” var. Bu reçetenin içerisinde Üsküp gezisi sırasında işinize çok yarayacağını düşündüğümüz “Üsküp’te Dikkat Edilmesi Gerekenler” bölümü de var.

Üsküp Gezi Rehberi’ni okurken ve Üsküp gezisi için kendi planınızı hazırlarken yazıda istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için genel başlıkları maddeler halinde aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Üsküp’ü keşfederken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına dilediğinizde kolayca ulaşabilmeniz için “Üsküp Gezi Rehberi”nizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐️


Üsküp (Skopje) Nerede? 📌

Makedonya’nın kuzeyinde, Avrupa’nın güney doğusunda konumlanan Üsküp (Skopje), Balkanlar’ın tam ortasında Vardar Vadisi’ne kurulmuş, dört tarafı heykellerle çevrili bir şehir (Neden böyle dediğimizi “Üsküp Nasıl Bir Yer?” bölümünde anlayacaksınız 🙂 ).

➤ Üsküp Haritası

➤ Şehirler Arası Mesafeler

❖ Üsküp – İstanbul arası kaç km? 🚗  804 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 9 saat

❖ Üsküp – Belgrad arası kaç km? 🚗  435 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 5 saat

❖ Üsküp – Saraybosna arası kaç km? 🚗  642 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 9 saat

❖ Üsküp – Ohrid arası kaç km? 🚗  171 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2.5 saat

 Üsküp’e Nasıl Gidilir? 🚏

Ülkemizden Üsküp’e havayolu veya karayolu ile ulaşım sağlamak mümkün. Bunun dışında Sırbistan, Hırvatistan, Arnavutluk gibi çevre ülkelerden de Üsküp’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca “sizin planladığınız gibi bir Balkan gezisi yapalım” derseniz  Saraybosna Gezi Rehberi yazımızdan, Saraybosna’dan Belgrad’a nasıl gidilir öğrenebilirsiniz. Belgrad’dan Üsküp’e nasıl seyahat edileceğini öğrenmek için de buraya tıklayıp yazımızı incelemeniz yeterli.

Ülkemizden uçak ve otobüs ile Üsküp’e ulaşabilmeniz için bazı detayları başlıklar halinde paylaştık. 👇

➤ Üsküp’e Uçak ile Ulaşım

Ülkemizden Üsküp’e Türk Hava Yolları ve Pegasus’un düzenli olarak tarifeli uçuşları var. Yani ucuz uçak bileti bulmanın yanına  Üsküp’e vizesiz sadece pasaport ile seyahat etme kolaylığını da denkleme ekleyince Üsküp gezisi planlamak işten bile değil aslında.

Üsküp’te bulunan Büyük İskender Havaalanı’na 1 saat 30 dakikalık bir uçuş sonrası ulaşıyorsunuz. Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta. Havalimanından Üsküp şehir merkezine gidebilmek için otobüs veya taksi kullanabilirsiniz.

➤ Üsküp’e Otobüs ile Ulaşım

Otobüse atlar İstanbul’dan memlekete gider gibi Üsküp’e giderim ben derseniz adres Esenler Otagarı. Buradan İstanbul Seyahat, Alpar Turizm, Yadran Seyahat ve Vardar Turizm’den Üsküp seyahatiniz için bilet alabilirisiniz. Unutmadan, Makedonya’ya giderken Bulgaristan’dan geçeceğiniz için transit vize almanız şart.

⒊ Üsküp’te Nerede Kalınır? 🏨

üsküpte nerede kalnırı

Üsküp’te gezilecek yerlerin bir çoğu Makedonya Meydanı ve çevresinde. O yüzden kalacağınız yeri merkeze yakın bir yerden ayarlamanız hiç fena olmaz. Konaklama konusunda Airbnb ve Booking gibi sitelerden ev veya hostel kiralama seçeneği yine favorimiz. Üsküp’te konaklayabileceğiniz oteller için de aşağıda bir kaç seçenek paylaşalım. 👇

 

 

➤ Üsküp Otelleri

➼ Alexandar Square Boutique Hotel

Bu otel Üsküp gezisi için ideal konumda diyebiliriz. Ayrıca Üsküp’e gidip burada kalanlar oteli fazlasıyla beğenmişler. Temiz odalar, güleryüzlü hizmet, harika kahvaltı… Alexandar Square Butik Otel için söylenen güzel şeylerden birkaç tanesi.

Telefon ☎️ +389 2 311 1141
Adres 📍
Nikola Vapcarov, Skopje 1000
Konum 📌

➼ Solun Hotel & SPA

Şehir merkezine çok yakın ve çok beğenilen Üsküp otelleri arasında Solun Hotel yer alıyor. Ek bir özellik olarak bu otelde SPA hizmeti de var. Yani Üsküp gezisi içerisine bir de rahatlama seansı katmak isteyenler için ideal bir otel olabilir.

Telefon ☎️ +389 2 323 2512
Adres 📍
Nikola Vapcarov, No. 10, 1000
Konum 📌

➼ Hotel Pine

Daha uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız ve merkeze biraz daha uzak olması sizin için pek sıkıntı değilse Hotel Pine iyi bir tercih olabilir. Öyle uzak dediysek de gözünüzün önünde 2o dakika yürümeli veya şehir merkezine ulaşmak için otobüse bindiğiniz bir Üsküp gezisi canlanmasın gözünüzün önünde. Bu otelde merkeze yürüyerek 5 dakikalık mesafede. 🙂

Telefon ☎️ +389 2 306 0041
Adres 📍
Mile Pop Jordanov 1b, 1000
Konum 📌

Üsküp Gece Hayatı 🎉

üsküp gece hayatı

Üsküp gece hayatı konusunda bir Belgrad değil elbette ama bu şehrin de kendi çapında bir eğlence anlayışı yok diyemeyiz. Üsküp 2014 projesi ile birlikte bolca ışıklandırılan şehir akşam olduğunda rengarenk bir elbise giymiş güzel bir kadını andırıyor. Vardar Nehri kenarında bulunan mekanlarda canlı müzik eşliğinde oturup yemek yiyerek, bir şeyler içerek Üsküp gezisinin getirdiği yorgunluğu atabilirsiniz.

Buraya kadar gelmişken sadece Vardar Nehri’nin kenarındaki restoranlarla yetinemem Üsküp gece hayatının dibine kadar tadını çıkarmam lazım derseniz bunun için de gece kulüplerini tercih edebilirsiniz. Biz akşam yürürken kulağımıza çalınan müziklerle sokaklarda dans etmeyi tercih edip uykuya daha fazla vakit ayırdık açıkçası. Fakat Üsküp gece hayatının en popüler mekanları için buraya tıklayarak Yolda Olmak sitesinin bu konu hakkındaki detaylı yazısını inceleyebilirisiniz.


 Üsküp’te Ne Yenir, Ne İçilir? 🍴

üsküpte ne yenir nerede yenir

Üsküp’te yeme içme konusunu aslında ikiye bölmek en iyisi. Çünkü “Üsküp (Skopje) Nerede?” bölümünde de bahsettiğimiz gibi şehrin aslında eski ve yeni olmak üzere iki yüzü var. Üsküp’ün Türk Çarşısı denilen ve daha çok eskinin hakim olduğu kısmında en meşhur restoranlar Turist Köfte ve Destan Köfte. Tahmin edebileceğiniz gibi her ikisinin de köfteleri çok meşhur.  Köfteden başka bir şey yok mu derseniz, ikisinin de dana şişi çok güzeldi, tavsiye ederiz. Etten gına geldi başka bir şey yok mu diyenler için de kuru fasülye ve peynirli salatayı mutlaka tavsiye ederiz.

Şehrin daha modern diyebileceğimiz tarafında ise çok şık restoranlar var. “Üsküp Gece Hayatı” bölümünde söylemiştik; özellikle Vardar Nehri kenarında bulunan restoranlarda hem güzel bir akşam yemeği yemek hem de eğlenmek mümkün.

➤ Turist Köfte

Turist Köfte Üsküp’ün en meşhur köftecilerinden biri. Bir porsiyonda 10 adet köfte var, yani ete doyuyorsunuz. Ayrıca kuru fasülyesi ve peynirli salatası da meşhur. Sipariş verirken Türkçe konuşmaktan da çekinmeyin. Hepsi çatır çatır konuşuyor. 🙂

Konum📌

➤ Destan Köfte

Turist Köfte ile aynı konseptte olan ama ondan biraz daha meşhuru Destan Köfte. Buranın da köftesi çok meşhur. Ayrıca kuru fasulyesinin de tadına bakın deriz.

Konum📌

➤ Soul Kitchen Bar – Balkan Wine & Cuisine

Vardar Nehri’nin kenarında bulunan mekanlardan bizim önerimiz, kendimiz de denediğimiz için Soul Kitchen Bar olacak. Yemekten tatlıya, alkollü, alkolsüz içeceklere geniş bir menüsü var. Üstüne biz gittiğimiz de canlı müzikte vardı.

Konum📌

 Üsküp’te Dikkat Edilmesi Gerekenler 📢

üsküp gezisi

✏️Üsküp şehir merkezinde gezilecek yerlerin hepsi birbirine çok yakın. Yani yine tabanvayla keşfedilebilecek harika bir başka dünya daha! 

✏️ Şehir merkezinde bulunan Arkeoloji müzesine giriş ücreti 285 Denar (4.6 €) ama kalabalıksanız grup indirimi isteyin fiyatı yarı yarıya düşüyorlar.

✏️ Matka Kanyonu’na en rahat ulaşım taksi ile oluyor. Halk otobüsü de var ama hem saatleri aralıklı hem de yolculuk uzun sürüyor. Şöyle sıkı bir pazarlık sonucu taksi ile rahat rahat gidersiniz. Biz Rafet abinin güzel indirimi sayesinde 6 kişi toplam 1200 Denar (yaklaşık 20 €) ödedik.

✏️ Matka Kanyonu’na hafta sonu gidecekseniz erken saatte yollanmanızda fayda var. Tekne turu yapmak kalabalık arttıkça zorlaşıyor. 6 kişilik grup için özel tekneye kişi başı 6.5 euro istiyor. Tanımadığım insanlarla da gezerim sıkıntı yok derseniz 6 euro. Fiyatta pazarlık yapın tabi ama kalabalıksa dönüp yüzünüze bakmıyorlar pek.

✏️ Üsküp + Matka Kanyonu 2 günde rahat rahat gezilir. Hafta sonu kaçıp gitmek için ideal destinasyonlardan biri.

✏️ Havaalanından şehir merkezine bayağı bir uzaklık var. Yine Rafet abi sağolsun 6 kişi 1200 Denar’a (yaklaşık 20 €) gittik. Yoksa iki taksi tutmak zorunda kalıp en az 50 € bayılmıştık.

✏️ Üsküp’e otobüs ile gelirseniz, terminalin çıkışında hemen solda börekçi var, adı Pekara (Balkanlar’da bol bol Pekara göreceksiniz). Kahvaltı veya atıştırmalık için gidebilirsiniz. Orada çalışan arkadaş Türkçe biliyor, bayağı yardımcı da oldu bize. Sizin de aklınızda bulunsun.

✏️ İnternet biraz sıkıntılı çok fazla free wifi bulamıyorsunuz Üsküp’te. O yüzden hazır hatları ya da mevcut hattınızın yurt dışı internet paketlerini kullanmak gerekiyor. Son bir seçenek daha var. O da internetten bir kaç gün uzak durmak. 

✏️ Belgrad’dan geldiyseniz ve cebinizde Sırp Dinarı kaldıysa exchange ofislerinde bozdurabiliyorsunuz.

✏️ Üsküp’te taksi ihtiyacınız olursa Rafet Abi’yi arayın, size bir güzellik yapar . Telefon numarası; +389 70 537 018

➤ Üsküp’e Vize Var Mı?

Üsküp gezisi için vize almanıza gerek yok. Makedonya, ülkemizden gelen ziyaretçilerden, 60 güne kadar olan seyahatlerinde vize talep etmiyor.

➤ Üsküp Para Birimi

Üsküp’te kullanılan para birimi Makedonya Denarı. 1 Euro yaklaşık 62 Denar, 1 ₺ yaklaşık 14 Denar ediyor. “Üsküp’e Nasıl Gidilir” bölümünde anlattığımız formüle bir de yapacağınız bir Üsküp gezisinin cebinizi çok fazla yakmayacak olması eklendi. 🙂


 Üsküp’ün Tarihi 🏛️

üsküpün tarihi

Üsküp, Balkanlar’ın genelinde olduğu gibi, Osmanlı etkisinin çokça hissedildiği şehirlerden biri. Tabi burada şehir yönetiminin tutumu da çok önemli. Mesela Belgrad da on yıllarca Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir bölge ama orada bu etki neredeyse yok denecek kadar azdı. Saraybosna ve Mostar‘da ise yine oldukça fazlaydı. Burası da her ne kadar Üsküp 2014 projesi ile farklı bir çehreye bürünmeye başlamış olsa da bizce tarihine de sahip çıkmış bir şehir.

Tüm bunların yanında Üsküp’ün tarihi çok köklü bir geçmişe dayanıyor. M.Ö 4000 yılında ilk yerleşimin izlerine rastlanan bölge Makedonya-Roma savaşları sonucunda Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girene kadar bir çok topluluğun hakimiyeti altındaymış.

10. yüzyılda Birinci Bulgar Krallığı’nın başkenti olan Üsküp, 12. yüzyılda ise Sırp Krallığı’nın hakimiyeti altına girmiş. 14. yüzyıla kadar Bulgarlar, Sırplar ve Doğu Roma arasında bir çok kez el değiştiren Üsküp ve çevresi 19 Ocak 1392 tarihinde Osmanlı’nın egemenliğine girmiş. Bu tarihten sonra stratejik konumu nedeniyle Osmanlı’nın askeri merkezi haline gelen bölge, ekonomik olarak da oldukça güçlenmiş.

1912-1913 yılları arasında gerçekleşen Balkan Savaşları ile birlikte Üsküp’teki Osmanlı hakimiyeti son bulmuş ve bölge Sırp egemenliği altına girmiş. Bundan sonraki dönemde Bulgarlar, Sırplar ve Yugoslavya arasında yine el değiştiren Üsküp’ün Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olması 1991 yılı ile birlikte gerçekleşmiş.

 Üsküp’te Şehir İçi Ulaşım 🚎

üsküpte şehir içi ulaşım

Açıkçası Üsküp’te gezilecek yerler Matka Kanyonu ve Makedonya Köyü hariç birbirine çok yakın olduğu için biz hiç toplu taşıma kullanmadık. Yani burada tabanvay en güzel şehir içi ulaşım aracı. Tabi siz “Üsküp’e kadar gitmişim oranın İETT’sini kullanmadan dönmem” derseniz; önce 150 dinara (2.5 €) 2 kullanımlık bilet alıyorsunuz sonrasında her kullanımınız için 35 dinar (0.50 €) ödüyorsunuz. Welcome To AKBİL. 

Üsküp’te şehir içi ulaşım için bir diğer alternatif taksi. Mesaeler birbirine yakın olduğundan çok fazla zahmete girmeden taksi kullanarak rahatça istediğiniz yere gidebilirsiniz. Tek sıkıntı taksimetre açmamaları. O yüzden sıkı bir pazarlık şart. Mesela; şehir merkezi otobüs terminaline ve tren istasyonuna 10 dakikalık mesafede. Taksi ile giderseniz 150-200 Denar (2.5-3.5 €) arasında bir ücrete Türk Çarşısı’na kadar bırakıyorlar sizi.

 Üsküp’te Şehirler Arası Ulaşım 🚌

Üsküp’ten Makedonya’nın diğer önemli şehirleri olan Ohrid, Bitola ve Tetova’ya otobüs veya taksi ile ulaşmanız mümkün. Ayrıca başta Belgrad olmak üzere Avrupa’nın bir çok kentine otobüs, tren veya uçak ile seyahat etme imkanınız da var. Otobüs terminali ve tren istasyonu birbirine çok yakın, Büyük İskender Havalimanı ise şehir merkezine 25 km uzaklıkta.

 Üsküp Nasıl Bir Yer? 🏙️

üsküp nasıl bir yer

Üsküp’ün Tarihi” bölümünde de aktardığımız gibi bu bölge köklü bir tarihi geçmişe sahip. Günümüzde Üsküp 2014 projesi ile birlikte bu zengin tarihi zenginlik modern çizgilerle birleştirilerek şehre yeni bir hava katılmaya çalışılıyor. Neo-klasik tarzda inşa edilen binalar ve sayılamayacak kadar çok heykel bugün Üsküp’ü en iyi tanımlayan simgeler olma yolunda hızla ilerliyor. Hal böyle olunca da ortaya bol bol deklanşöre abandığınız bir Üsküp gezisi çıkıyor. 📸

Neyse olayı biraz bizim Üsküp gezisi maceramızdan uzaklaştırıp Üsküp nasıl bir yer oraya doğru bağlayalım. 1991 yılında kurulan yeni bir ülkenin başkenti olan bu şehir aslında kimliğini de yeni yeni bulmaya başlamış desek yanlış olmaz diye düşünüyoruz. Son dönemlerde Üsküp’ü bir cazibe merkezi haline getirebilmek için çalışmalar tam gaz devam ediyor ve bu gayretler bizce meyvelerini yavaş yavaş veriyor gibi. En azından bize “Üsküp’e tekrar gelmek ister misiniz” diye sorsalar tereddüt etmeden “evet” deriz.

Ayrıca Üsküp, ülkenin politik, ekonomik ve kültürel merkezi. Şehrin ortasından geçen Vardar Nehri Üsküp’ü hem fiziki hem de kültürel açıdan ikiye ayırıyor. Türk Çarşısı’nın olduğu taraf kentin daha çok eskiye dönük yüzüyken, Makedonya Meydanı ile başlayan kısım ise Üsküp’ün modern yüzünü yansıtıyor diyebiliriz.

Özetle; Üsküp güzel, her an canlı ve asla kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir şehir. Özellikle eski çarşı içerisinde hemen herkes Türkçe konuştuğu için, adım attığımız her yerde, kendimizi Türkiye’de bir arasta çarşısının içinde geziyormuş gibi hissettik. Yani uzun lafın kısası biz Üsküp gezisi süresince kendimizi yurt dışı seyahati yapmaktan daha çok Anadolu’da yeni bir şehir keşfediyormuşuz gibi hissettik.

Üsküp Seyahat Rehberi 📝

üsküp gezisi planı

➤ Üsküp’e Neden Gidilir?

Üsküp gezisi tıpkı Belgrad gezisi gibi; “Haftanın 5 günü çalışıp tatil günlerinde boş durmak istemeyenler” için dört dörtlük bir yer. Yani hafta sonu bir Üsküp seyahati patlatmak için yazımızın “Üsküp’te Dikkat Edilmesi Gerekenler” ve “Üsküp’e Nasıl Gidilir?” bölümlerine göz atmak yeterli. 🙂

➤ Üsküp’e Ne Zaman Gidilir?

Üsküp yazın oldukça sıcak bir iklime sahip. Bazen kışları da fazlasıyla sert geçebiliyormuş. Böyle bol gezmeli, 1 gün Matka Kanyonu’na ayırmalı bir Üsküp seyahati planlıyorsanız bizce ideal aylar ne çok sıcak ne de çok soğuk olan Nisan, Mayıs ve Eylül ayları.

➤ Üsküp’te Kaç Gün Kalmalı?

2 gün Üsküp gezisi için ideal bir süre. Buna Matka Kanyonu’na ayırdığınız zaman da dahil. Çünkü Üsküp’te gezilecek yerler hem birbirine çok yakın hem de zamanınızın çoğu koca koca heykellerin, güzel güzel binaların önünde fotoğraf çektirmekle geçecek. Ha ben buraya kadar gelmişken Ohrid’e de giderim mutlaka derseniz o zaman en az 3 gün.

➤ Üsküp Seyahatinde Ne Kadar Para Harcanır?

Biz 2 günlük Üsküp gezisinde iki kişi toplamda 125 € (565 ₺) para harcadık. Bunun içerisinde Matka Kanyonu’na gidiş gelişten tutun şehir içerisinde yaptığımız taksi masraflarına kadar her şey var. Bir de bunun üstüne Balkan gezisinin son demleri olunca ipin ucunu da biraz kaçırmış olabiliriz tabi. O yüzden daha ucuza halletmeniz bile mümkün. Kısacası Üsküp gezisi yapacak bir kişinin günlük masrafı kişisel tercihlere göre 30 € ile 50 € arasında değişir.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı