fbpx
MAKEDONYAYURT DIŞI

Üsküp Gezilecek Yerler Listesi – Üsküp’te Görülmesi Gereken 11 Nokta

Üsküp Gezilecek Yerler Listesi, Üsküp gezisi için hazırladığımız 2. yazı. Üsküp hakkında, daha çok bir şehir rehberi niteliğinde olan ve Üsküp’e gitmeden önce aklınıza takılabilecek soruların yanıtlarına cevap veren yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.👉 Üsküp Gezi Rehberi

Eğer bir Üsküp seyahati planlıyorsanız hem “Üsküp Gezilecek Yerler Listesi” yazımızı hem de “Üsküp Gezi Rehberi” yazımızı heybenize atmanızı öneririz. 🙂

Makedonya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük yerleşim yeri olan Üsküp, Tıpkı Belgrad gibi bir nehirin iki yakasına kurulmuş bir şehir. Gözünüzün önüne Belgrad Kalemegdan‘daki kadar etkileyici bir manzara gelmesin ama Vardar Nehri tarafından ikiye bölünmüş olan Üsküp’ün de kendine has güzellikleri var elbette. Özellikle Üsküp’te gezilecek yerlerin başında gelen eski bir Osmanlı köprüsü Taş Köprü, üzerinde onlarca heykel bulunan Üsküp Sanat Köprüsü, yıllardır Üsküp’ün en yoğun yerlerinden olan Üsküp Türk Çarşısı, şehrin modern yüzünü yansıtan Makedonya Meydanı ve bu manzaraya Üsküp Kalesi’nden bakmak bu şehrin güzelliklerinden sadece bir nefeste sayabildiklerimiz.


Peki Üsküp öyle bir nefeste gezilebilecek bir şehir mi? Cevabımız kesinlikle evet. Üsküp gezilecek yerler listesine aldığımız 11 noktanın 10’u şehrin merkezinde ve birbirlerine 5 dakika yürüme mesafesinde. Bunun en önemli sebeplerinden biri Makedonya hükümetinin Üsküp 2014 projesi ile şehir merkezini heykele, neo-klasik tarzda yapılmış göz alıcı binalara boğmuş olması. Bizce güzel olmuş olmasına da Makedon halkı bu projeye harcanan paralardan ve tek yanlı tarihi oluşumdan pek hoşnut değilmiş. (İşin bu boyutu artık bizim konumuz değil ama meraklısının Google’a “Üsküp 2014 Projesi” yazması yeterli.)

Üsküp gezilecek yerler listeisnde sadece Matka Kanyonu Üsküp’ün dışında. Zaten oraya gitmek de bir Üsküp gezisinin 5 şartından biri olduğu için o da bu yazıda bulunuyor elbette. 🙂

Üsküp gezilecek yerler yazısını okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Üsküp’te turlarken gezilecek yerler ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için Üsküp Gezilecek Yerler Listesini sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐️

 Türk Çarşısı 🛍️

üsküp türk çarşısı

Üsküp’te gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Osmanlı’nın bu şehirde bıraktığı en büyük izlerden birisi olan Üsküp Türk Çarşısı var. Balkanların en büyük çarşısı olma özelliğini taşıyan bu tarihi Türk Çarşısı, Üsküp’e gelen turistlerin en çok görmek istediği yerlerden biri. Takdir edersiniz ki özellikle Türk turistler olarak bizler ayrı bir ilgi gösteriyoruz buraya. Pek de haksız sayılmayız hani. Gezerken kendinizi yurt dışında değil de ülkemizdeymiş gibi hissedeceksiniz burada. Bunda Üsküp Türk Çarşısı içerisinde bulunan bir çok dükkandan Türkçe konuşmaların duyulmasının payı da azımsanamayacak kadar büyük. Yani kendinizi ingilizce konuşacağım diye kasmanız gerekmeyecek. Hemen herkes Türkçe konuşabiliyor bu çarşının içerisinde.

Bu arada Üsküp Türk Çarşısı içerisinde mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz yerlerin başında köfteciler geliyor. Buralara kadar gelipte Üsküp’ün meşhur köftecilerinde yemek yemeden dönmeyin deriz. Detaylı bilgi için buraya tıklayarak diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

Konum📌 

Taş Köprü 🌉

üsküp taş köprü

Vardar Nehri üzerine yapılmış olan Taş Köprü, Üsküp’te bulunan Osmanlı Dönem’inden kalma yapıların en önemlilerinden biri. Üsküp’ün simge yapılarından olan Tarihi Taş Köprü, şehrin eski yüzü olarak adlandırabileceğimiz Türk Çarşısı bölgesi ile modern yüzü olan Makedonya Meydanı‘nı birbirine bağlıyor. Bu özellikleriyle Taş Köprü Üsküp’te gezilecek yerler arasında önemli bir konuma sahip.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 15. yy’da yaptırıldığı söyleniyor bu güzel Osmanlı köprüsünün. Bundan sebep Taş Köprü’nün bir diğer ismi de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü. Bunun yanında köprünün Mimar Sinan tarafından yaptırıldığını söyleyenler de var. 214 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde olan Taş Köprü’de, tarihi bir Osmanlı köprüsünde görmeye alıştığımız kemerlerden tam 12 adet var. Yüzyıllar boyunca türlü hasarlar alan Taş Köprü her seferinde tamir edilmiş, bugünlere dek ayakta tutulmuş. Şimdilerde yapılan ışıklandırma çalışması sayesinde akşamları çok daha etkileyici bir görünüme sahip oluyor.

Adres 📍 Stone Bridge, Skopje 1000
Konum📌

 Makedonya Meydanı 🇲🇰

makedonya meydanı

Vardar Nehri’nin hemen kenarında, Taş Köprü‘yü geçtikten sonra karşınıza çıkacak olan Makedonya Meydanı, Üsküp’ün daha çok modern yüzünü yansıtıyor. Yeni binaların, kafelerin, alışveriş merkezlerinin bulunduğu bu meydan için Üsküp’ün ve hatta Makedonya’nın merkez noktası diyebiliriz. 1963 yılında yaşanan büyük depremden sonra yavaş yavaş bugünkü halini almaya başlayan Makedonya Meydanı günün her anında çok hareketli.

Konum📌

 Büyük İskender Heykeli 🗿

üsküp büyük iskender heykeli

Makedonya’nın en büyük kahramanı olan III. Aleksandros veya daha çok bilinen adıyla Büyük İskender (Alexander the Great) anısına 2011 yılında Makedonya Meydanı’na dikilen Büyük İskender Heykeli çok heybetli ve etkileyici, buna hiç şüphe yok. Ancak, Yaklaşık 25 metre uzunluğunda olan ve yapımı Floransa’da tamamlanan heykelin, Makedonya Cumhuriyeti’nin 20. yılında meydana konulmasıyla birlikte tartışmalar da alevlenmiş.

Heykelin maliyeti Makedon hükümetine göre 80 milyon €.  Bu tutar çok geldiyse sıkı durun. Bu işlerden anlayan, kendilerine göre hesap kitap yapan analizcilere göre ise heykelin maliyeti 200-500 milyon € arasında.  Ülkenin 3’te 1’inde işsizlik sorunu söz konusuyken böylesine büyük bir harcamanın yapılması haliyle beraberinde eleştirileri de getirmiş. Bir de işin tarihi boyutu var ki oraya hiç girmiyoruz. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, detayları merak edenlerin Google’a Üsküp 2014 Projesi yazmasını tavsiye ederiz. 

Konum📌


 II. Philip Heykeli 🗿

üsküp II. philip heykeli

Üsküp’e Türk Çarşısı tarafından giriş yapıp Makedonya Meydanı’na doğru yürüdüğünüzde, heykeller geçidinin sizi karşılayacak olan ilk yapısı II. Philip anısına 2012 yılında yapılan bu devasa II. Philip Heykeli. Tarihi bir değeri olmasa da tıpkı Büyük İskender Heykeli gibi bu heykel de Makedonya Hükümeti tarafından yaptırılmış ve oldukça etkileyici bir görünüme sahip.

Makedonya’nın en büyük kahramanı Büyük İskender’in babası olan II. Philip için; oğlunun kazandığı büyük askeri başarıların arkasındaki güç de diyebiliriz. Çünkü Büyük İskender’in kazandığı savaşların bir kısmının planını, ölmeden önce II. Philip yapmış.

Konum📌

 Üsküp Kalesi 🏰

üsküp kalesi

Üsküp’ün tarihi ve simge yapılarından bir diğeri Üsküp Kalesi. Üsküp şehir merkezinde bulunan en yüksek tepede bulunan Üsküp Kalesi’nin yapımına ilk olarak 5. yy’da Roma döneminde başlandığı düşünülüyormuş. Bugüne kadar bir çok defa hasar gören yapı ya yeniden yapılmış ya da restore edilmiş ancak 1963 yılında meydana gelen büyük depremde hasar gördükten sonra herhangi bir restorasyon çalışması yapılmamış.

Üsküp Kalesi’nin İçerisinde 10. ve 13. yy’dan kalma tarihi eserler ve Osmanlı döneminden kalan eserlerin sergilenmesi için açılan müze bulunuyor. Günün her saatinde ziyaretçilerine kapısı açık olan Üsküp Kalesi de tıpkı Taş Köprü gibi süslendiği ışıklarla birlikte gece olduğunda güzelliğine güzellik katan yapılardan.

Adres 📍 Skopje Citadel, Skopje
Konum📌 Matka Kanyonu 🏞️

matka kanyonu

Üsküp şehir merkezine 15 kilometre mesafede bulunan Matka Kanyonu, aslında halen aktif halde olan eski bir barajın sularının kanyonu doldurmasıyla oluşmuş. Ziyaretçilerin gezmesi için açık olan alan ise bir kaç kilometre kadar. Bu alanı isterseniz yürüyebilirsiniz isterseniz de tekne kiralayıp Matka Kanyonu’nu gezebilirsiniz.

Üsküp’e yapacağınız seyahatlerde rotanıza mutlaka eklemeniz gereken noktalardan biri. Yani Üsküp gezisinden önce bize böyle demişlerdi.  Bir şey söyleyelim mi? İyiki de diyenlerin sözünü dinleyip gitmişiz Matka Kanyonu’na. Gezmek, gittiğiniz yerlerde gezilecek yerleri görmek, tarihi sokakları dolaşmak falan çok güzel evet ama başka dünyalarda böyle doğa harikalarını yaşamak, hissetmek bambaşka bir duygu. Ulaşım; taksi ile biraz pahalı, toplu taşıma ile biraz çileli olsa da bunu çekmeye değer. Özellikle doğa tutkunlarının mutlaka ama mutlaka Üsküp’te gezilecek yerler listelerine Matka Kanyonu’nu eklemelerini öneririz.

Konum📌

 Makedonya Arkeoloji Müzesi 🏛️

makedonya arkeoloji müzesi

Üsküp 2014 projesi kapsamında neoklasik tarzda inşa edilen bir çok binadan biri olan Makedonya Ulusal Arkeoloji Müzesi, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) ve T.C. Üsküp Büyükelçiliği’nin de katkılarıyla 2014 yılında açılmış. İçerisinde bulunan 3 katta tarih öncesi bir çok esere ev sahipliği yapan Makedonya Arkeoloji Müzesi’nin binası için, başlığın yanındaki emojinin aynısını yapmışlar desek yalan olmaz heralde. 🙂

Konum📌
Makedonya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 💵 265 Denar (20 ₺ – 4 €)

 Rahibe Teresa Evi 🛐

rahibe teresa evi

Hayırsever Misyonerler Cemaati’nin kurucusu ve 1979 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi olan Hristiyan aleminin en ünlü rahbilerinden biri Rahibe Teresa’nın anısına 2009 yılında Makedonya Hükümeti tarafından yapılan bu evin ilk katı küçük bir müze niteliğinde. Bu ilk katta Rahibe Teresa’nın hayatına dair önemli anlarla ilgili bilgilerin yanında onun bazı kişisel eşyaları da bulunuyor. Rahibe Teresa Evi’nin üst katında ise ziyaretçilerin ibadetlerini gerçekleştirebildikleri ufak bir şapel var.

Konum📌

 Makedonya Sokağı 🛍️

makedonya sokağı

Madem Makedonya’nın Üsküp 2014 projesi var, Başka Dünyalar ekibi olarak açıklıyoruz; bizim de “her şehire bir İstiklal Caddesi yakıştırması” projemiz hayata geçmiş bulunuyor. 🙂 Saraybosna’nın Ferhadiye Caddesi, Belgrad’ın Knez Mihailova Caddesi var madem Üsküp’ün neyi eksik, neden İstiklal Caddesi’ne benzer bir sokağı olmasın dedik Makedonya Sokağı’nı bu mertebeye eriştirdik. 😀

Üsküp’ün en merkezi yeri olan Makedonya Meydanı‘nın hemen yanı başında uzanıp giden, üzerinde Rahibe Terasa Evi’ni ve bunun yanında bir çok mağazayı ve kafeyi bulunduran sokak bu şehrin en popüler yerlerinden biri olan Makedonya Sokağı. Üsküp’e kadar gelmişken buralarda 1-2 tur atmayı ihmal etmeyin.

Konum📌

Sanat Köprüsü 🌉

sanat köprüsü üsküp

Vardar Nehri üzerinde bulunan köprülerden olan Sanat Köprüsü ve Bridge With Fountain Üsküp’ün en ilgi çekici noktalarından. Bu köprüleri ne Taş Köprü gibi tarihi bir değeri olduğu için ne de Latin Köprüsü gibi üzerinde dünya tarihini değiştiren önemli bir olay gerçekleştiği için bu listeye ekledik. Bu köprülerin Üsküp’te gezilecek yerler listesine girmesinin yegane sebebi estetik görüntüleri. Zaten köprülerden biri Arkeoloji Müzesi‘nin hemen önünde diğeri de biraz ilerisinde olduğu için ister istemez sizin de listenize girmiş olacak. 🙂

Konum📌

 

Üsküp’te bizim bu listeye aldıklarımızın dışında da gezilecek yerler var elbette. Bunların başlıcaları Vodna Dağı ve Makedon Köyü. Üsküp’e kadar gelmişim oralara da giderim elbet bana onların da bilgisi lazım diyenler için Biz Evde Yokuz’un enfes Üsküp gezilecek yerler rehberine şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Üsküp Gezi Rehberi

🌍 Saraybosna Gezi Rehberi

🌍 Mostar Köprüsü – Mostar Gezi Rehberi

🌍 Belgrad Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Evet Türk Çarşısı’nda biz de çok güzel vakit geçirmiştik. Ancak biraz tehlikeli bir yer. Turist Köfte’de oturup yemek yedikten sonra kalkıp gezmesi biraz zor oluyor. 🙂 İşin şakası bir yana Üsküp’e gidenlerin mutlaka vakit ayırması gereken bir yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı