fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Uzungöl Gezi Rehberi
Ülkemizin eşsiz doğal güzelliklere sahip bir bölgesi olan Karadeniz’in Trabzon iline bağlı olan Çaykara ilçesinde yer alıyor Uzungöl. Sisli, yeşil ve yüksek dağların arasında bulunan, oldukça büyük ve güzel olan bu göl, ülkemizde turizmin başını çeken, hatta mendil sallayan destinasyonlarından biri.

Yanıbaşımızda yatan bu hazineye elbette biz de gittik. Ancak ne yazık ki gelmeden önce pek çok üzücü şey duymuştuk Uzungöl hakkında. Eminiz ki sizlerin de kulağına çalınmıştır aynıları. O eski güzelliği yok artık, görsen de olur görmesen de diyen çok kişi oldu. Siz o söylenenlere kulak asmayın hala daha çok güzel oralar, mutlaka görmeniz lazım diyenlerde oldu tek tük.

E tabi ki bizde de merak duygusu tavan yaptı. Artık Uzungöl’ü görmeden olmazdı. Gidip kendi gözlerimizle görmeli ve öyle karar vermeliydik bu duruma. Gittik, gördük ve deneyimledik. Sizlere de iyisiyle kötüsüyle anlatmaya geldik. 🙂  Yazımızda, Uzungöl’ün eski-yeni halinden, nasıl oluştuğundan, Uzungöl’de kalınacak yerlerden, burada neler yapılabileceğinden, ulaşımın nasıl sağlandığından ve merak ettiğiniz daha birçok konudan bahsedeceğiz.


Uzungöl Hakkında Bilgiler

Uzungöl tepeden manzara

Rize’de Ayder Yaylası‘na yaptığımız seyahatin dönüşünde, ısrarlarıma (ya da çeneme, bilemiyorum orası tartışılır) dayanamayan çok sevgili eşim Furkan’ın, birden Uzungöl sapağına girmesiyle başladı keşfimiz. Öyle çok merak ediyor ve resimlerine öyle hayranlıkla bakıyordum ki Uzungöl’ün, bin bir hevesle ve merakla bekledim oraya varmayı.

Çok güzel yollardan geçip Uzungöl’e girdiğimizde gördüğüm görüntü beni çok şaşırttı, üzdü hatta kızdırdı. Yani birçok duyguya aynı anda şahit oldu kalbim. Şahit olduğumuz doğal güzellik harikaydı! Buna diyecek bir şey yok tabii ki. 2 yüksek dağın arasında kendine yer edinmiş boncuk gibi bir göl. Dedelerimizin, ananelerimizin evlerinde eski bir tablo olur ya, hah işte tam da onun gibi. Bu manzara elbette içine aldı bizi, kalbimizden vurdu ama…

İşte bir ama eklendi cümlelerimize. Sebebi ise etrafına kondurulmuş beton yığınları. :/ Aşağıda eski ve yeni halinin resmini paylaşacağız sizlerle kıyaslayabilmeniz için ama önce Uzungöl hakkında kısaca bilgi verelim.

Uzungöl’ün Oluşumu ve Özellikleri

Uzungöl aslında bir akarsu. Göl denmesinin sebebi belli bir bölgede suyun bir doğal afet sonucu birikmiş olması. Bundan yüzlerce yıl önce, Soğanlı ve Kaçkar Dağları’nın kavuştuğu noktada yaşanan büyük bir heyelan sonucu Haldizen Deresi’nin önünü büyük bir kaya ve toprak parçaları kapatmış. Biriken su da göl haline gelmiş.

Uzungöl’e ev sahipliği yapan Çaykara halkının, dünyanın sonu, olarak nitelendirdiği yaylada bulunan gölün uzunluğu 1000 metre, genişliği 500 metre ve derinliği ise yaklaşık olarak 15 metre.

Uzungöl’ün Eski ve Yeni Hali

Uzungöl eski yeni halleri

Şimdi gelelim buraların en can alıcı konusuna. Bundan yıllar öncesinde güzelliği ile insanı büyülermiş Uzungöl. Gidenin bir daha geriye dönesi gelmezmiş desek yeri. Zaten o eski halinin, yani buraların yemyeşil olduğu zamanların resimlerine bakmak bile büyülenmeye yetiyor zaten. Şu yukarıdaki resme bir bakın. Zengin orman örtüsünün tam ortasında, iki dağın arasında boncuk gibi parlayan güzeller güzeli Uzungöl’ü gördünüz mü?

Fakat maalesef o eski halinden eser yok şimdi. 🙁 Geçmişten kalma resimlerde, tepeden bakıldığında insanı mest eden o görüntüye bir de şimdi şahit olunca çileden çıkmamak mümkün değil ne yazık ki. Uzungöl’ün her yanını örümcek ağı gibi sarmış olan otelleri görünce insan deli oluyor! Gerçekten böyle bir güzelliği bozmak için en hafif tabirle kafayı sıyırmış olmak lazım…

Tabi bu duruma çok kafayı takarsanız ne yürüyüşün tadı kalır ne de bu güzel doğayı seyretmenin. O yüzden çok da şey yapmamak lazım. Sadece, çoğu ülkede böyle güzellikleri bozmaya asla izin verilmezken bizim ülkemizde neden ısrarla her su birikintisinin yanına bir otel yapma merakı var biraz sorgulamak lazım.

Sizin anlayacağınız, “Dünyanın Sonu” olarak nitelendirilen bu güzelliğin sonuna gelmeye başlamışız ne yazık ki. İlk fırsatta koşarak gidin, yoksa günden güne çoğalan oteller size gezecek, nefes alacak bir alan bırakmayacak. Sadece eski haline bakıp kocaman bir ah çekmek kalacak elimizde.

Uzungöl Nerede, Nasıl Gidilir?

Trabzon’a bağlı olan Uzungöl, şehir merkezine 99 kilometre uzaklıkta bulunan Çaykara ilçesinde yer alıyor.  Dolayısı ile Uzungöl’e gelebilmek için öncelikle Trabzon’a ulaşmanız gerekiyor. Hava yolu ya da karayolu ile Trabzon’a ulaşım sağlamak gayet kolay.

Sonra özel aracınız ile Çaykara ilçesine doğru yol alabilirsiniz. Eğer özel araç ile gelmediyseniz Trabzon merkezde yer alan Çömlekçi Mahallesi’nden ya da otogardan, 20 dakikada bir Uzungöl tarafına hareket eden minibüsler bulunuyor. Hatta otobüs firmalarının da Uzungöl’e servisleri bulunuyor. Eğer Trabzon’a ulaşımı otobüs ile sağladıysanız bu ücretsiz servisler ile de Uzungöl’e gidebilirsiniz.

Daha detaylı bilgiler için hazırladığımız ulaşım rehberine göz atabilirsiniz.


Uzungöl’de Nerede Kalınır?

Uzungöl evleri

Uzungöl’de nerede kalınır diye başlık atarken aklıma yine gölün etrafına üşüşmüş bir dünya otel geldi. Şimdi bu bardağın dolu tarafı mı bilemiyorum ama anlayacağınız burada konaklamak için seçeneğiniz çok. Hemen hemen hepsi gölün etrafında yer aldığı için hangisini seçerseniz seçin manzaradan da pek geri kalmazsınız. Seçip beğenip istediğinizde konaklayabilirsiniz. Bu arada otellerin çoğunda yöresel lezzetleri tadabileceğini restoranlar da var.

Biz otelleri protesto edip, öneride bulunmayacağız sizlere desek de inanmayın. Uzungöl Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır yazımızda tüm bütçelere göre otel seçeneklerinden bahsettik. Ayrıca aşağıdaki arama motorundan bütçenize en uygun otelleri listeyelebilir, dilerseniz rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bu arada ufak bir not ekleyelim buraya. Özellikle son birkaç yıldır Uzungöl Arap istilasında. Yani ayazda kalmak istemiyorsanız önden mutlaka rezervasyon yaptırın deriz.

 

 

Uzungöl’de Kahvaltı

Karadeniz’e gidip bölgenin o meşhur yöresel kahvaltılıklarını, peynirlerini, yağlarını yemeden dönmek olur mu? Ah o muhlamalar, mis gibi tereyağlar… Ekmeği koparıp muhlamaya bana bana yerken, yanında da enfes bir çay yudumlarken, başka dünyalı Merve de çok severmiş bunu, demeyi de unutmayın sakın. 🙂

Neyse efendim, benim iştahımın kabarmasına daha fazla müsaade etmeden, gelelim Uzungöl’de kahvaltının nerede yapılacağına. burada birçok tesiste kahvaltı hizmeti veriliyor ama en çok tercih edilenler; Com Cafe, Galo Omad, Şeflerin Yeri Restoran ve İnan Kardeşler Restaurant.

Menülerde ise neler yok neler. Anzer balından, mısır ekmeğine, kaymaktan kuymağa, turşu kavurmasından et kavurmaya… Saymakla bitmez tabi ki. İyisi mi siz menüyü elinize alıp kendiniz seçin.

Uzungöl’de Başka Ne Yenir?

Karadeniz’in mutfağı geniştir efendim, lezzetler birbiri ile yarışır.  Dolayısı ile yörenin vazgeçilmezi olan bir sürü tat var bu çevrede de. Hamsiden yapılan türlü türlü yemekler, karalahana çorbası, etli karalahana sarması, mısır ekmeği ve laz böreği de mutlaka denemeniz gereken lezzetler içinde yer alıyor bize göre. Tabi herkesin damak zevki başka. O yüzden siz menüye baktığınızda ilginizi çeken, merak ettiğiniz her şeyi mutlaka tadın deriz.

Uzungöl’de Ne Yapılır?

Uzungöl genelde huzur arayanların tatil yeri. Sessiz, sakin, dingin bir tatil isteyenler genelde soluğu bu konspette yerlerde alıyor (bu tarzda diğer alternatifler için şöyle bir ruhu arındırma rotalarımıza göz atın). Her ne kadar bahar ve yaz aylarında aşırı kalabalık olsa da Uzungöl’de de yoğunluktan kaçıp kendinizi doğa ananın kucağına atabileceğiniz alternatifler var.

Bol bol göl kenarı yürüyüşleri, yaylalar ve köy evlerini yakından görebileceğiniz doğa yürüyüşleri, bisiklete binmek, ATV ya da jip ile yapılan safari turları Uzungöl’de yapılabilecek aktivitelerden bazıları. Hatta hava müsait ise ve siz de heyecan seven bir tipseniz yamaç paraşütü bile yapabilir, bu doğa harikasını kuş bakışı seyretme ayrıcalığını yakalayabilirsiniz.

Uzungöl’de Gezilecek Yerler

Uzungöl yaylaları

Uzungöl denildiğinde gözümüzün önüne sadece göl gelse bile, burası tabi ki sadece oradan ibaret değil. Yerli ve yabancı tursitlerin ilgisini fazlasıyla üstüne çekmeyi başaran bu bölgede yaylalar, yayla evleri ve çeşitli doğal güzellikler gezilip görülmesi gereken noktalar arasında.

Yani oralara kadar gidip sadece göl çevresinde dolaşıp geri dönmeyin. Gidin, gezin, dolaşın sonra yorulup acıkınca kendinizi o harika Karadeniz mutfağı ile ödüllendirin. 🙂 Aşağıda Uzungöl’de gezilecek yerler hakkında kısa kısa bilgiler paylaşıyoruz.  Şimdiden keyifli gezmeler dileriz.

Uzungöl Yaylaları

Buralara kadar gelmişseniz mutlaka gezi listenizde yaylalar da olmalı sevgili başka dünyalılar. Özellikle Haldizen Yaylası mutlaka görmeniz gereken bir nokta. Uzungöl’e aşağı yukarı 20 kilometrelik bir mesafede bulunan yayla, bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Muhteşem bir doğayı gözlerinizin önüne seren Haldizen Yaylası’nın yanında mutlaka gitmeli dediklerimiz arasında Şekersu ve Gerester Yaylaları da bulunuyor. Zamanınız olur da daha fazla gezmek istersiniz diye çevrede yer alan diğer yaylaları da buraya sıralıyoruz: Traşkapanı Yaylası, Veli Yaylası, Büyük Yayla, Multat Yaylası, Lustra Yaylası, Tabanoz Yaylası ve Derindere Yaylası.

Yayla Evleri

Karadeniz’in simgesi olan yaylalar ve o yaylaların üzerine kondurulmuş 1 ya da 2 odadan oluşan o sevimli yayla evleri buraya seyahat eden herkesin görmesi gereken ilk şeylerden biri bize göre. Fakat bu istekle Uzungöl’e gidecekseniz eğer pek umduğunuzu bulamayacaksınız ne yazık ki. Uzungöl’ün eski ve yeni halini anlattığımız bölümde de bahsettiğimiz gibi Betonlaşan bir Uzungöl’e kendinizi hazırlayarak gidin.

Bu tarz eski köy evlerini doya doya görmek isteyenlere hemen yukarıdaki başlıkta adı geçen yayları gezmelerini önerebiliriz.

Uzungöl’ü Tepeden Gören Yerler

Uzungöl’ü yakından görmek, göl kenarında yürüyüşe çıkmak elbette ki çok güzel. Hatta göle biraz daha uzaktan bakmak isteyenler için seyir terasları da yapılmış. Buralardan da güzel fotoğraflar çekebilir, sosyal medya hesaplarınızı süsleyebilirsiniz.

Ancak bizim gibi manzaraya kuş bakışı bakmayı sevenleri dağa, tepeye, yaylalara davet ediyoruz. Bu haliyle insanın gözüne bir başka güzel görünüyor. Biz Uzungöl’e girince sağdan yukarı çıkan yoldan devam ettik.  Yol biraz bozuktu ama yılmadık. Doğayı bir de oradan izledik ve resmettik. Size de tavsiye ederiz.

Uzungöl’e Ne Zaman Gidilir?

Uzungöl, sezonluk olmayan, her mevsim ziyaret edilebilecek olan nadir ve güzel yerlerden biri. Yani burası için gezi planınızı kendi sevdiğiniz mevsime göre planlayabilirsiniz. Her dönemde başka bir güzellik sunan Uzungöl’e, biz Şubat sonu Mart başı gitmiştik. Kar yoktu ama bir ay daha erken gitsek muhtemelen karlı haline de denk gelecektik.

Yaz ve ilkbahar ayları çoğunlukla yeşilin hakim olduğu, kışın beyaza bürünen, sonbaharda ise sararan yapraklarla ayrı bir güzelleşen bir Uzungöl’e rastlarsınız. Ancak kalabalıktan kaçmak isterseniz biz bu dönemleri pek tavsiye etmeyiz. Tercih sizin elbette.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Yedigöller Gezi Rehberi

🌍 Ünye Gezi Rehberi

🌍 Amasra Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı