fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Uzungöl Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?
Uzungöl, ülkemizde göl turizminin önde gelen rotalarından biri. Uzun yıllardır hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başarmış olan Uzungöl, ülkemizin doğal güzellikleri, denildiğinde akla gelen ilk yer olan Karadeniz Bölgesi’nde yer alıyor. Burası, il olarak Trabzon’a bağlı olsa da şehir merkezine uzaklığı 100 kilometre civarında. Rize’ye ise yaklaşık 70 kilometre mesafede.

Sürekli televizyonlarda gördüğümüz, yüksek iki dağın arasına, yemyeşil bir vadiye konumlanmış olan Uzungöl’e gitme, yayla çimenlerine yayılarak stresten uzak birkaç gün geçirme, enfes Karadeniz yemeklerinden tatma isteği, biz şehir insanlarının hayallerinde bir yerlerde sürekli çığ gibi büyür.

Şimdiden, tamam haklısınız istiyoruz istemesine de bir türlü gidemiyoruz, dediğinizi duyar gibiyiz. İşte bu noktada başka dünyalılar olarak devreye giriyoruz. Evden çıkma konusunda sizi engelleyebilecek konulardan biri olan gezi planlama konusuna bir el atıyoruz ve sizin için Uzungöl’e nasıl gidilir, Uzungöl’de nerede kalınır rehberimizi paylaşıyoruz. 👇 Siz hiç zahmete girmeyin, sadece gidiş tarihinizi belirleyin, yazımızı okuyun ve keyif çatacağınız yaylaları hayal etmeye başlayın. 🙂


Uzungöl Nerede?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, her yanı ayrı bir cennet köşesi olan Karadeniz Bölgesi’nde yer alıyor Uzungöl. Trabzon’un şirin ilçesi Çaykara’da bulunan bu doğa harikası, il merkezine 99, ilçe merkezine de 19 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor.

Yani burada şehrin gürültüsünden uzak, sakin bir atmosfer sizi bekliyor olacak. En azından kış aylarında. Yazları bu kural pek geçerli değil maalesef. Havalar ısınmaya başladığında Uzungöl fazlasıyla kalabalık oluyor ne yazık ki. Hatta sabah erkenden gitmezseniz trafik bile olabiliyor. Buradan söylemiş olalım.

Uzungöl Yol Tarifi

Doğanın güzellik konusunda en cömert davrandığı yerlerden biri olan Uzungöl’e ulaşabilmek için öncelikle Trabzon’a veya Rize’ye gitmeniz gerekiyor. Trabzon’dan gelecekseniz eğer Çaykara üzerinden geçerek Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Yol güzergahı şu şekilde: Trabzon-Yomra-Araklı-Sürmene-Of-Uzungöl

Rize tarafından Uzungöl’e gelenler ise Trabzon’un Of İlçesinden Uzungöl yoluna saparak varış noktasına ulaşabilirler.

Uzungöl Harita

Uzungöl haritası

Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Özellikle doğaseverlerin, huzur isteyenlerin ve göl turizmine ilgisi olanların vazgeçilmez adresi olan Uzungöl, her mevsimde seyahat için uygun koşullara sahip bir bölge. Yılın her ayında yerli ve yabancı turist akınına uğrayan, kış aylarında bembeyaz, yaz ve ilkbaharda yemyeşil, sonbaharda ise daha pastel tonlarla süslenmiş olan Uzungöl’e ulaşım alternatiflerini aşağıda paylaşıyoruz.

Otobüs ile Ulaşım

Trabzon, ülkemizin büyük şehirlerinden biri olduğundan, Türkiye’nin birçok yerinden farklı otobüs firmaları ile buraya ulaşmak oldukça kolay. Trabzon’a indikten sonra Uzungöl’e gidebilmek için ise yaklaşık 2 saatlik bir yol daha kat etmeniz gerekiyor.

Birçok otobüs firmasının otogardan sonra çeşitli ilçelere servisleri bulunuyor. Uzungöl de bunlardan biri. Eğer otobüs firmasının servisi yok ise Uzungöl minibüslerinin kalktığı bölge olan Çömlekçi’ye inip oradan yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat sonra Uzungöl’e ulaşmış olacaksınız.

Uçak ile Ulaşım

Trabzon’a gelmenin en kısa yolu tabi ki hava yolu ile ulaşım sağlamak. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi uzak şehirlerden geliyorsanız kesinlikle uçak yolculuğu öneriyoruz. Hem zaman kaybetmemiş hem de enerjinizi yolda tüketmemiş olacağınız için gezinizin çok daha keyifli olur.

Uçak ile Trabzon havalimanına indikten sonra otobandan geçen Trabzon dolmuşlarına binmeli ve Çömlekçi’de inmelisiniz. Çömlekçi’den kalkan minibüsler ile yaklaşık 2 saat sonra Uzungöl’e ulaşabilirsiniz.

Şehirler Arası Mesafeler

Samsun – Uzungöl arası — 422 kilometre — yaklaşık 5 saat 50 dakika

Trabzon – Uzungöl arası – 99 kilometre – yaklaşık 2 saat

Rize – Uzungöl arası — 71 kilometre — yaklaşık 1 saat 30 dakika

Çaykara  –  Uzungöl arası  — 19 kilometre — yaklaşık 20 dakika

Ayder Yaylası (link) –  Uzungöl arası 145 kilometre —  yaklaşık 3 saat


Uzungöl’de Nerede Kalınır?

Uzungöl Trabzon

Şehrin stresinden biraz olsun uzaklaşmak, dağ, yayla havası almak, ciğerlere temiz hava depolamak isteyen masum şehir insanları olarak, bir fırsatını bulduğumuzda hepimiz soluğu bir yerlerde alıyoruz. O yerlerin en meşhurlarından biri de Uzungöl.

Türkiye’de göl turizminde başı çeken yerlerden biri olan Uzungöl’de konaklamak isteyen okurlarımız için çeşitli bütçelerdeki otellerden bahsedeceğiz yazımızın bu bölümünde. Başlamadan önce şunu belirtmek istiyoruz; biz bu otellerde konaklamadık ya da bu oteller ile hiçbir anlaşmamız bulunmuyor. Takdir edersiniz ki bir seyahat sırasında ancak bir otelde kalabiliyoruz. Hatta bazen konaklama yapmadığımız geziler de oluyor.

Yani önerilerimiz ya o bölgede kalan arkadaşlarımızın önerilerinden ya da farklı sitelerdeki misafir yorumlarını derleyerek sizlere yardımcı olabilmek amacıyla blogumuza yazdıklarımızdan oluşuyor. Yani aslında tam anlamıyla tavsiye etmiyoruz (kaldıklarımız dışında), tavsiye edilenleri yazıyoruz ve araştırmanızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

Bu konuda çok soru aldığımız ve kafalarda soru işaretleri oluştuğunu gördüğümüz için bu yazıda bunu da söylemiş olalım. Sizin Uzungöl’de konaklama konusunda farklı tavsiyeleriniz varsa, diğer başka dünyalılara yardımcı olmak adına yazının sonundaki yorum kısmına bırakabilirsiniz.

 

 

Yüksek Bütçeli Uzungöl Otelleri

Uzungöl’e gitmişken, iyi bir otelde kalayım, hamam keyfinden sonra bir masaj yaptırayım, kaslarım gevşesin, pamuk gibi olayım, diyorsanız otel bütçenizi biraz yukarılarda tutmanız ve spa’sı olan bir otel tercih etmeniz gerekiyor.

Royal Uzungöl size bu hizmetleri sağlayan bir otel. Birkaç kötü yorum dışında misafirler genel olarak memnun ayrılmışlar. Otel fiyatı ise gecelik 450 TL civarında.

İlhan Kardeşler Apart Otel genelde Araplar’ın tercih ettiği, yorumların da çok güzel olduğu bir otel, maalesef boş olduğu bir tarih bulamadığımız için fiyat bilgisi paylaşamıyoruz.

Orta Bütçeli Uzungöl Otelleri

Bütçeleri çok zorlamadan tatil yapmak isteyenlere de tabii ki önerilerimiz var. Sizi unuttuk sanmayın. Zaten biz de genel de bu sınıfta yer alıyoruz. ☺️

Bu konuda Uzungöl’de oldukça popüler olmuş otellerden biri olan Gobleç Hotel, göle 5-6 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Konumu gayet iyi olan otelin manzarasının da iyi olduğu söyleniyor. Odalarının tamamı harika bir dağ manzarasına sahipmiş. 2 kişi için gecelik fiyatlar ortalama 220 TL civarında.

Sezgin Hotel ise hem dağ hem göl manzaralı geniş odalarıyla gecelik 200 TL civarında hizmet veriyor.

Uygun Fiyatlı Uzungöl Otelleri

Bütçeyi biraz daha düşürmek isteyenler için Kaya Pansiyon iyi bir tercih gibi gözüküyor. Fiyatları ortalama 180-200 TL arasında olan otelin fiyat-performans puanı da oldukça iyi. Hatta 4-5 kişilik oda fiyatları da 240 TL civarında. Ben arkadaşlarımla da kalırım diyorsanız bütçeyi düşürmek için iyi bir tercih olabilir. Odalarının da daire biçiminde olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bütçeyi biraz daha aşağı çektiğimizde 110 TL fiyatı ile Tuğra Otel bize oradan göz kırpıyor.  80-90 TL’lik bütçelere de Kusva Apart Otel’i önerebiliriz. Yorumları oldukça iyi.

Uzungöl Manzarası

Bungalov Evler

Ayder Yaylası veya Yedigöller gibi doğa ile iç içe olunan noktalara seyahat edildiğinde Bungalov Evler’de kalıp bu tarz yerlerin bizlere sunduğu özgürlük hissini dibine kadar yaşamak için Bungalov Evler’de kalma isteği tavan yapar.

Uzungöl’de elbette bu destinasyonlardan biri. O yüzden burada da her keseye hitap eden Bungaov Evler bulmak mümkün. Uzungöl Evim, Akyüz Kardeşler, Uzungöl Bungalow House tercih edebilecekleriniz arasında.

Balayı Otelleri

Böyle bir ortamda balayı yapmak gerçekten iyi bir tercih olabilirmiş. Geriye dönüp bakınca böyle düşünmüyoruz dersek yalan olur şimdi. Tabi Assos, Ayvalık, Bademli gibi yerlerde o özel zamanları geçirmenin tadı bir başka ama özellikle düğününü sonbahar aylarında yapanlar (ki biz de Ekim ayında evlenmiştik) Kapadokya, Ayder, Yedigöller gibi yerler balayı alternatifleri arasına eklenebilir.

Eğer siz de balayınızı bu tarz bir yerde geçirmek istiyorsanız ve Uzungöl balayı otelleri için araştırma yapıyorsanız yukarıda paylaştığımız yüksek bütçeli oteller kısmına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Uzungöl’de Kamp

Her doğal ortamda olduğu gibi Uzungöl’de kamp için ücretsiz alanlar mevcut. İllaki bir tesis olmasına gerek yok tuvalet işini camide, elektiriği de yemek yediğimiz yerlerde falan hallederiz diyorsanız, gözünüze kestirdiğiniz düz bir alana çadırınızı kurabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bu sayede yaz aylarında ortaya çıkan kalabalıktan bir nebze de olsa uzaklaşmış olursunuz.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Yedigöller Gezi Rehberi

🌍 Ünye Gezi Rehberi

🌍 Amasra Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı