fbpx
SEYAHAT REHBERİVİZE

Vizesiz Ülkeler 2018 – Vizesiz Gidilen Ülkeler 2018 Tam Liste
Vizesiz ülkeler için hazırladığımız bu yazımız her seyahat rehberi konseptli yazımızda olduğu gibi yine biraz gaz verme amaçlı oldu. Neden mi böyle diyoruz? Çünkü; dünyayı gezmek, başka dünyalar keşfetmek istiyorum diyen herkesin gözünün önünde sürekli büyüyen bir vize problemi var.

Oysa ki Türk pasaportu vizesiz seyahat edilebilirik açısından düşünüldüğü kadar güçsüz değil. Dünya üzerinde bulunan 195 ülkenin 102 tanesi vizesiz gidilecek ülkeler arasında bulunuyor. Düşünsenize, yeryüzünün yarısına vizesiz veya kapıda-online vize alarak seyahet edebilmemiz mümkün. Bu da demek oluyor ki bize vizesiz seyahat imkanı tanımayan 93 ülke dışında keşfedilecek tam 102 tane başka dünya var! 🙂

Şunu baştan kabul edelim, vizesiz gidilen ülkeler arasında öyle ha diyince tasımızı tarağımızı toplayıp gidemeyeceğimiz yerler de yok değil. Mesela Arjantin, Brezilye, Güney Kore. Kim istemez vizesiz ülkeler arasında bulunan bu güzel yerleri görmeyi. Ancak ne yazık ki vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında bulunan bu yerler, uzun uçak yolculuklarına katlanmayı, maddi olarak biraz zorlanmayı ve tamamen farklı kültürlerde vakit geçirmeyi göze almayı gerektiren seyahatler.


vizesiz gidilen ülkeler
Türk Pasaportu ile 108 Ülkeye Vizesiz veya Kolay Vize ile Seyahat Edebiliyoruz.

Fakat vizesiz ülkeler arasında çat diye uçak biletini alıp pat diye seyahat edebileceğiniz yerlerden de bolca var. Özellikle vizesiz Avrupa ülkeleri arasında yer alan Sırbistan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Karadağ biz Türkler’in en çok tercih ettiği seyahat destinasyonlarından yalnızca birkaçı.

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında şimdiye kadar bizim gördüklerimiz; Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya ve Gürcistan oldu. Aşağıdaki listede bu ülkelerle ilgili kısa bilgileri ve detaylı gezi rehberlerine ulaşabileceğiniz linkleri paylaştık. En aşağıda da vizesiz ülkeler 2018 güncel listesini kıtalara ayrılmış olarak tablolar halinde yazdık. Sayfayı biraz daha aşağı kaydırdıktan sonra karşınıza çıkacak listedeki başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme ışınlanabilirsiniz.

NOT: Vizesiz ülkeler 2018 listesi, bordo pasaport sahibi olanlar için geçerli. Yeşil pasaport sahibi olanlar hadi yine iyisiniz! Çok daha fazla ülkeye vizesiz seyahat etme imkanınız var. Yeşil pasaport hakkındaki bu yazımızda yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri paylaşmıştık.

Bosna-Hersek

vizesiz balkan ülkeleri bosna hersek
Vizesiz balkan ülkeleri – Bosna-Hersek Türk vatandaşlarına vizesiz 90 gün seyahat imkanı sunuyor.

Vizesiz ülkeler listesinin Avrupa ayağındaki Bosna-Hersek için duygusal olarak kendimizi en yakın hissettiğimiz ülkelerden birisi dersek yanılmış olmayız. Özellikle başkent Saraybosna ve Mostar’da gezerken karşımıza çıkan bir çok Osmanlı eseri ve Bosna insanının bizleri görünce gösterdiği sıcakkanlılıkla kendimizi evimizde gibi hissetmiştik. Bir seyahatseverin kesinlikle ölmeden önce görmesi gerektiğini düşündüğümüz ülkelerden burası.

Vizesiz balkan ülkeleri arasında yer alan Bosna-Hersek Türk vatandaşlarına sınırları içerisinde vizesiz 90 gün boyunca kalma imkanı sunuyor. Tüm bunları göz önünde bulundurunca vizesiz yurtdışı seyahati yapmak isteyenler için Bosna-Hersek listenin başlarına yerleşiyor. Özellikle ilk defa yurt dışı gezisi yapacaklar için ideal destinasyonlardan biri.

Bosna-Hersek’e gitmeye karar verdim, Saraybosna ve Mostar hakkında detaylı bilgileri nereden bulacağım şimdi diye düşünmenize de gerek yok. Saraybosna ve Mostar hakkında hazırladığımız yazılar dertlerinize derman olacak nitelikte. Linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi

Saraybosna Gezi Rehberi

Mostar Gezi Rehberi

Mostar Gezilecek Yerler Listesi


Makedonya

vizesiz balkan ülkeleri makedonya matka kanyonu
Vizesiz balkan ülkeleri – Makedonya Türk vatandaşlarına vizesiz 90 gün seyahat imkanı sunuyor.

Vizesiz ülkeler arasında seyahat ettiğinizde hiç yabancılık çekmeyeceğiniz yerlerden bir diğeri Makedonya. Ülkenin başkenti Üsküp’te bulunan Türk Çarşısı’nda gezerken kendinizi Türkiye’de bir arasta çarşısında geziyormuş gibi hissediyorsunuz. Sonra bir yerden bir yere gitmek için taksi çevireyim diyorsunuz, bir bakıyorsunuz ki şöför senden benden daha iyi Türkçe konuşuyor. Bir yerde oturup soluklanmak istiyorsunuz yanınızda beliren bir çocuk taze Türk çayı var buyrun diye sesleniyor.

Tabi Makedonya hükümeti de bu kadar benzerliği yabana atmayıp bizlere 90 gün boyunca vizesiz seyahat imkanı sunuyor. E daha ne olsun!

Heykeller şehri Üsküp, bir doğa cenneti Matka Kanyonu, güzellik abidesi Ohrid bir Makedonya seyahatinde tercih edilen en popüler destinasyonlardan. Biz Üsküp ve Matka Kanyonu’na gitmiştik. Gezi rehberlerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Üsküp Gezi Rehberi

Üsküp Gezilecek Yerler

Matka Kanyonu Gezi Rehberi

Sırbistan

vizesiz balkan ülkeleri sırbistan
Vizesiz balkan ülkeleri – Sırbistan Türk vatandaşlarına vizesiz 90 gün seyahat imkanı sunuyor.

Vizesiz ülkeler yazısında yavaş yavaş kendimizi evimizde hissettiğimiz topraklardan, buralarda bizden de esintiler var dediğimiz yerlere geçiyoruz. 🙂 Başkenti olan Belgrad’da Osmanlı eseri olarak geriye tek bir cami kalan Sırbistan bu ülkelerden biri.

Kabul edelim Sırbistan, Bosna-Hersek ve Makedonya’ya nazaran daha bildiğimiz anlamda Avrupai şehirlerden biri. Estetiğin daha ön planda olduğu, şehrin içinde insanların nefes alabileceği geniş meydanların, parkların bulunduğu bir yer Belgrad. Ayrıca Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği yerin çevresine kurulan Belgrad’da bu eşsiz manzarayı izleyebileceğiniz harika bir yer olan Kalemegdan’da bir seyahatte olmasını isteyeceğiniz yerlerden.

Şehirde pek Osmanlı izi kalmamış dedik ama neyse ki eski günlerin hatrına Sırbistan, Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Vizesiz ülkeler listesinin en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Belgrad gezisi için ihtayıcınız olan detaylı tüm bilgilere aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Belgrad Gezi Rehberi

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi

Gürcistan

vizesiz ülkeler gürcistan batum
Vizesiz ülkeler – Gürcistan’a vizesiz, sadece kimlikle giriş yapabiliyoruz.

Vizesiz ülkeler arasında bulunan Gürcistan, yapılan karşılıklı anlaşmayla Türklere sağladığı vize kolaylığı nedeniyle gözlerimizde kalpler çıkmasını sağlayan yerlerden. 😍 Neden mi? Çünkü Gürcistan’a vizesiz, sadece kimlikle giriş yapabiliyoruz. Yani pasaportunun olmamasını dert edip, yurt dışı seyahatlerini habire erteleyenlerin bile kolaylıkla seyahat edebileceği bir ülke Gürcistan.

Özellikle Batum, Sarp sınır kapısına yakın bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız tarafından günlük market alışverişlerini yaptıkları, arabalarına benzin aldıkları bir şehir haline gelmiş. Tabi aynı durum Batum’da yaşayanlar için de geçerli.

Ortada pasaport alma derdi de kalmadı tez zamanda bir Batum gezisi planlıyorum diyenler için Batum’da hayat kurtaran bilgilerle donatılmış gezi yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Batum Gezi Rehberi

Batum Gezilecek Yerler

Batum’a Nasıl Gidilir?


Vizesiz Avrupa Ülkeleri

vizesiz avrupa ülkeleri
Vizesiz Avrupa ülkeleri – Bordo pasaport sahibi olanlar 14 Avrupa ülkesine vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Ne yazık ki Avrupa ülkelerinin bir çoğuna Türk Pasaportu ile vizesiz seyahat imkanımız bulunmuyor (Yeşil pasaport sahibi olanlar bu konuda çok daha avantajlı). Avrupa biriliği ülkelerine seyahat ederken schengen vizesi almak gerekiyor.

Tabi vizesiz seyahat edebileceğimiz Avrupa ülkeleri de var. Aşağıdaki tabloda hangi ülkede, nasıl ve kaç gün vizesiz seyahat imakınımız olduğunu bulabilirsiniz. Sonunda yıldız bulunan ülkeler için kısa kısa notlarımızı da tablonun altında paylaştık.

ÜLKE VİZE TÜRÜ SÜRE
Andorra Vizesiz 90 Gün
Arnavutluk Vizesiz 90 Gün
Azerbaycan* Kapıda Vize 30 Gün
Belarus-Beyaz Rusya Vizesiz 30 Gün
Bosna-Hersek Vizesiz 90 Gün
Ermenistan* Kapıda 120 Gün
Gürcistan Vizesiz 365 gün
KKTC* Serbest Dolaşım
Karadağ Vizesiz 90 Gün
Kosova Vizesiz 90 Gün
Makedonya Vizesiz 90 Gün
Moldova Vizesiz 90 Gün
Sırbistan Vizesiz 90 Gün
Ukrayna* Vizesiz 90 Gün

 

*Azerbaycan: Bakü’de bulunan Haydar Aliyev Havalimanı’ndan kapıda vize alınabiliyor. Diğer yollarla Azerbaycan’a gitmek isterseniz konsolosluktan vize almak gerekli. Bu arada kapıda vize işlemleri için yanınızda 2 adet vesikalık bulunması gerekiyor.

*Ermenistan: Azerbaycan gibi Ermenistan’da da havayolu ile gelen Türk misafirlere kapıda vize uygulaması yapılıyor ve sadece bordo pasaport sahipleri için geçerli bu ayrıcalık. Diğer pasaport türlerinden birine sahipseniz vize uygulamasına tabisiniz. Yanınızda yine 2 adet vesikalık bulundurun.

*KKTC: Burada serbest dolaşım hakkımız var. Yılın 365 günü sadece kimlikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapabiliyoruz.

*Ukrayna: 2017 yılında yapılan karşılıklı anlaşma sayesinde Ukrayna’ya vizesiz, sadece kimlikle seyahat edebiliyoruz. Ancak bunun da bazı şartları var tabi. Birincisi Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat edebilmek için yeni çipli kimlik kartına sahip olmak gerekiyor. İkincisi havaalanında ya da pasaport kontrol noktasında doldurulan belgenin seyahat süresince yanınızda bulunması. Son olarak, kimlik kartının kaybolma ihtimaline karşı ikinci bir kimlik belgesini yanınızda bulundurmak.

Vizesiz Kuzey Amerika Ülkeleri

vizesiz kuzey amerika ülkeleri
Vizesiz Kuzey Amerika ülkeleri – Bordo pasaport sahibi olanlar 21 Kuze Amerika ülkesine vizesiz veya kolay vize alarak seyahat edebiliyorlar.

Kuzey Amerika ülkelerinin birçoğuna (Tabi ki ABD ve Kanada hariç) vizesiz sadece pasaportla seyahat edebiliyoruz. Bunlardan bazılarına kapıda vize alarak, bazılarına ise online vize ile rahatça giriş imanımız var. Bu arada vize dediğimize bakmayın, bunlar parayı veren düdüğü çalar vizeleri (Yıldız işareti olan ülkeler için notlar tablonun sonunda).

Ülke      Vize Türü      Süre
Antigua ve Barbuda Vizesiz 180 Gün
Bahamalar* Kapıda Vize 240 Gün
Barbados Vizesiz 90 Gün
Belize Vizesiz 90 Gün
Dominika Vizesiz 21 Gün
Dominik Cumhuriyeti* Kapıda Vize 30 Gün
El Salvador Vizesiz 90 Gün
Guatemala Vizesiz 90 Gün
Haiti* Kapıda Vize 90 Gün
Honduras Vizesiz 90 gün
Jamaika Vizesiz 90 Gün
Kosta Rika Vizesiz 30 Gün
Meksika* Online Vize 30 Gün
Nikaragua Vizesiz 90 Gün
Panama Vizesiz 180 Gün
Saint Kitts ve Nevis Vizesiz 90 Gün
Saint Lucia Vizesiz 42 Gün
Saint Vincent ve Grenadinler Vizesiz 30 Gün
Trinidad ve Tobago Vizesiz 30 Gün
Turks ve Caicos Adaları Vizesiz 90 Gün
İngiliz Virjin Adaları Vizesiz 30 Gün


*Bahamalar: 
Burada kapıda vize uygulaması var. Yapmanız gereken tek şey seyahat için geldiğinizi vize işlemlerini yapan görevliye anlatmak.

*Dominik Cumhuriyeti: Kapıda vize uygulaması var. Belli bir ücret karşılığında 30 günlük vize kolaylıkla alınabiliyor.

*Haiti: Tıpkı Bahamalar gibi turizm için ülkeye gittiğinizde 90 günlük vize alabiliyorsunuz.

*Meksika: İnternet üzerinden 30 günlük vizeyi kolayca alabiliyorsunuz. Ancak bu vizeyi kullanabilmek için havayolu ile ülkeye giriş yapmanız gerekiyor.


Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

vizesiz güney amerika ülkeleri listesi
Vizesiz Güney Amerika ülkeleri – Peru Türk vatandaşlarına vizesiz 90 gün seyahat imkanı sunuyor.

Kuzey Amerika’da olduğu gibi Güney Amerika ülkelerinin de bir çoğu Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Yani Peru, Arjantin, Brezilya ve Şili gibi her gezginin hayallerini süsleyen destinasyonlar vizesiz ülkeler listesinde yer alıyor.

Ülke      Vize Türü      Süre
Arjantin Vizesiz 90 Gün
Bolivya Vizesiz 90 Gün
Brezilya Vizesiz 90 Gün
Ekvador Vizesiz 90 Gün
Kolombiya Vizesiz 90 Gün
Paraguay Vizesiz 90 Gün
Peru Vizesiz 90 Gün
Şili Vizesiz 90 Gün
Uruguay Vizesiz 90 Gün
Venezuela Vizesiz 90 gün

Vizesiz Asya Ülkeleri

vizesiz asya ülkeleri listesi
Vizesiz Asya ülkeleri – Bordo pasaport sahibi olanlar 31 Asya ülkesine vizesiz veya kolay vize alarak seyahat edebiliyorlar.

 

Asya ülkelerinden tam 31 tanesine bordo pasaport ile vizesiz veya kapıda vize ile o da olmadı online vize alarak özgürce seyahat edebiliyoruz. Aşağıda tüm vizesiz asya ülkeleri tablo halinde var. Sonunda yıldız bulunan ülkeler ile ilgili kritik bilgileri de tablonun sonunda paylaştık.

Ülke      Vize Türü      Süre
Bahreyn Vizesiz 90 Gün
Doğu Timor Kapıda Vize 30 Gün
Endonezya* Kapıda Vize 30 Gün
Filipinler Vizesiz 30 Gün
Filistin Vizesiz 30 Gün
Güney Kore Vizesiz 90 Gün
Hong Kong Vizesiz 90 Gün
Irak Kapıda Vize 30 Gün
İran Vizesiz 30 Gün
Japonya Vizesiz 90 Gün
Kamboçya* Kapıda Vize 30 Gün
Katar* Kapıda Vize 14 Gün
Kazakistan Vizesiz 30 Gün
Kırgızistan* Vizesiz
Kuveyt Kapıda Vize 90 Gün
Lübnan Vizesiz 90 Gün
Makau Vizesiz 30 Gün
Maldivler Vizesiz 30 Gün
Malezya Vizesiz 90 Gün
Moğolistan Vizesiz 30 Gün
Myanmar Online Vize 28 Gün
Nepal* Kapıda Vize 90 Gün
Özbekistan Vizesiz 30 Gün
Singapur Vizesiz 90 Gün
Srilanka Online Vize 30 Gün
Suriye Vizesiz 90 Gün
Tacikistan Kapıda Vize 60 Gün
Tayland Vizesiz 30 Gün
Tayvan* Kapıda Vize 30 Gün
Umman Kapıda Vize 30 Gün
Ürdün Vizesiz 90 Gün

 

*Endonezya: Yeşil pasaport sahiplerinin 14 gün süresince vizesiz dolaşabildiği Endonezya’ya bordo pasaport sahipleri de kapıda vize alarak giriş yapabiliyor.

*Kamboçya: Bu ülkeye vizesiz seyahat edebilmek için yapılması gereken tek şey gitmeden önce ülkemizdeki Kamboçya Konsolosluğu’ndan veya gittiğinizde sınır kapısından vize almak.

*Katar: Doha’ya yapılan uçuşlarda belli bir ücret karşılığında kapıda vize alınabiliyor. Yanınızda otel rezervasyonunuza ait belge de bulunsun.

*Kırgızistan: Ülkeye giriş yaptıktans sonra 5 gün içinde devletin kayıt bürolarına girip bilgilerinizi vermeniz gerekiyor. Sonrasında süresiz bir şekilde vizesiz kalabiliyorsunuz.

*Nepal: Bellirli bir ücret karşılığında kapıda vize veren ülkelerden bir diğeri.

*Tayvan: Kapıda vize uygulamasının yapıldığı ülkelerden olan Tayvan’a seyahat ederken vize işlemleri için yanınızda 2 adet vesikalık bulundurmayı unutmayın.


Vizesiz Afrika Ülkeleri

vizesiz afrika ülkeleri
Vizesiz Afrika ülkeleri – Bordo pasaport sahibi olanlar 19 Afrika ülkesine vizesiz veya kolay vize alarak seyahat edebiliyorlar.

Herkesin bir gün hayali olan Afrika topraklarında özgürce dolaşabilmek için aslında elimizde tüm imkanlar mevcut. Pahalı uçak biletlerini hallettikten sonra vizesiz ülkeler sıra sıra diziliyor. 🙂 Afrika ülkelerinden tam 19 tanesine bordo pasaport ile vizesiz, kapıda vize veya online vize alarak seyahat edebiliyoruz. Aşağıda tüm vizesiz Afrika ülkeleri tablo halinde var. Sonunda yıldız bulunan ülkeler ile ilgili önemli notları da tablonun sonunda paylaştık.

Ülke      Vize Türü      Süre
Botsvana Vizesiz 90 Gün
Fas Vizesiz 90 Gün
Fildişi Sahili* Online Vize
Güney Afrika Cumhuriyeti Vizesiz 30 Gün
Kenya* Online Vize
Komor Federe İslam Cumhuriyeti* Kapıda Vize
Libya Vizesiz 90 Gün
Madagaskar Kapıda Vize 90 Gün
Mauritus Vizesiz 30 Gün
Mozambik* Kapıda Vize 30 Gün
Ruanda* Online Vize
Senegal Online Vize
Seyşeller Vizesiz 90 Gün
Svaziland Vizesiz 30 Gün
Tanzanya* Kapıda Vize 90 Gün
Togo Kapıda Vize
Tunus Vizesiz 90 Gün
Zambiya Kapıda Vize 30 Gün
Zimbabve* Online Vize

*Fildişi Sahili: Online başvuru yaparak 48 saat içerisinde vize alabiliyorsunuz. Abidjan Havalimanı’na yapılan seyahatlerde geçerli.

*Kenya: İnternet üzerinden başvuru yapıp kolayca vize alınabilen bir başka ülke daha.

*Komor Federe İslam Cumhuriyeti: Sınırda ülkeye giriş yaparken vize alınabiliyor. Kimlik, pasaport, rezervasyon belgeleriniz, ne olur ne olmaz diye 2 vesikalığınız yanınızda bulunsun.

*Mozambik: Maputo Havalimanı’na yapılan seyahatlerde kapıda vize alma imkanınız var. Bir üstte bahsettiğimiz evraklar yine yanınızda olsun.

*Ruanda: Online vize uygulamasının geçerli olduğu bir ülke. İnternet üzerinden başvuru yapıp kolayca vize alabilyorsunuz.

*Tanzanya: Sınır noktasında belli bir ücret karşılığında vize alabiliyorsunuz.

*Zimbabve: Online vize uygulaması var. Bir iki tıkla vizenize e-postanızda.

Vizesiz Okyanusya Ülkeleri

vizesiz okyanusya ülkeleri
Vizesiz Okyanusya ülkeleri – Bordo pasaport sahibi olanlar 8 Okyanusya ülkesine vizesiz veya kolay vize alarak seyahat edebiliyorlar.

Türk vatandaşlarının Okyanusya ülkelerinden 8 tanesine bordo pasaport ile vizesiz veya kapıda vize alarak seyahat etmeleri mümkün. Aşağıda tüm vizesiz Okyanusya ülkeleri tablo halinde var. Kapıda vize alınan ülkelere giderken yanınıza 2 adet vesikalık almayı unutmayın.

Ülke      Vize Türü      Süre
Cook Adaları Vizesiz 31 Gün
Fiji Vizesiz 120 Gün
Niue Vizesiz 30 Gün
Palau Kapıda Vize 30 Gün
Samoa Kapıda Vize 60 Gün
Tonga Kapıda Vize 31 Gün
Tuvalu Kapıda Vize 30 Gün
Vanuatu Vizesiz 30 Gün

 

Vizesiz ülkeler için güncel durumu kontrol edebileceğiniz internet sitesi: www.mfa.gov.trBu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Pasaport Nasıl Alınır?

🌍 Yeşil Pasaport Nedir?

🌍 Tatile Giderken Alınması Gerekenler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı