fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Yedigöller Gezi Rehberi – Yedigöller Hakkında Bilgi, Nasıl Gidilir, Yedigöller Nerede Kalınır?

Yedigöller Gezi Rehberi, belki de bugüne kadar hazırladığımız “Ruhu Arındırma Rotaları” konseptli yazılarımız arasında en zorlanarak bitirdiğimiz yazı oldu. Yedigöller’i sevmediğimizden ya da gezimiz sırasında kötü şeyler yaşadığımızdan olmadı bu zorlanma. Aksine Yedigöller, insanın ruhunu arındırmak için eşi benzeri bulunmaz bir destinasyon ve bizde yaptığımız Yedigöller gezisinden çok memnun kaldık. (Tabi hafta içi giderseniz daha az kalabalık arasında meditasyonunuzu tamamlarsınız bunu söylemeden geçmeyelim 🙂 ). Şimdi Yedigöller hakkında bilgi verelim.

Peki neden zorlandık bu kadar Yedigöller gezisi için blog yazımızı hazırlarken? Bunun başlıca sebebi aslında bu doğa harikasını yazıya dökecek kelimelerin henüz piyasaya çıkmamış olması. Gel gelelim asıl soruya; ‘Yedigöllere ne zaman gidilir?’ Hepimizin malumu, özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında Yedigöller vadisi tam bir renk cümbüşü. Bize de hep derlerdi de inanmazdık. Hani öyle burun kıvırmak değil de “ne olabilir yani, sonbaharda Belgrad Ormanı’na gitsek orası da renk cümbüşü” tadında bir inanmama.


Başka Dünyalar Ekibinin Yedigöller Milli Parkı Yorumu:

Neyse, hakikatten dedikleri kadar varmış. Biz Kasım ayının 3. haftasında gittik Yedigöller Milli Park’ına ve gerçekten de sarının, yeşilin, kahverenginin her tonunu ama her tonunu gördük. Öyle güzel manzaralara şahit olduk, o kadar çok resim çektik ki fotoğraf makinamız isyan bayrağını çekip bir süre tutukluk yaptı (Biraz dinlendirdikten sonra kendine geldi :D). Ulu ulu ağaçlarda her renkte yapraklardan tutun, göllerin üzerini kaplamış yapraklardan oluşan bitki örtüsüne kadar Yedigöller Tabiat Parkı‘nın bütün güzelliklerine şahit olduk. Bir ara fazla oksijenden kafayı bulduk hayal mi görüyoruz acaba diye de düşünmedik değil.

Uzun Lafın Kısası, ”Yedigöller Milli Parkı’na sonbaharda gittim ama memnun kalmadım ben” diyecek babayiğit pek çıkmaz diye düşünüyoruz. Şimdi siz diyebilirsiniz ki “ama Yedigöller haftasonu çok kalabalık”. Evet öyle ama burası o kadar hayat dolu bir ortam ki haftasonu Yedigöller’e akın eden “300 günübirlikçi” tadındaki kalabalıktan kaynaklanan şikayetleri göz ardı ediyoruz. 🙂

yedigöller milli parkı

Elimizden geldiğince Yedigöller’i anlatmaya çalıştık ama baştan da uyardığımız gibi bu doğa harikasını yazıya dökecek kelimeler henüz piyasaya sürülmedi (bizim kelime dağarcığımızın pek geniş olmama ihtimali de var tabi). O yüzden eksik kalan şeyler varsa önden özür diliyoruz. Şimdi gelelim Yedigöller Gezi Rehberi’nin faydalarına. Yazımızın içeriğinde: Yedigöller’in nerede olduğundan tutun, Yedigöller efsanesine, Yedigöller giriş ücretinden, nasıl gidilebileceğine, Yedigöller konaklama imkanlarından dem vurun, Yedigöller’de neler yapılabileceğine kadar bir çok konu hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Yani, Yedigöller gezinizden önce edinmeniz gereken hayat kurtaran bilgiler burada!

Yedigöller Gezi Rehberi‘nde istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için yazının genel başlıklarını maddeler halinde aşağıda paylaştık.👇Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. İhtiyaç anında camı kırmak için, yazımızı sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐

 Yedigöller Konaklama – Yedigöller’de Nerede Kalınır? 🏡

yedigöller konaklama yedigöllerde nerede kalınır

Yedigöller, özellikle İstanbul, Ankara gibi yakın çevrelenlerden gelenler için günübirlik tur organizasyonları ile popüler bir bölge. Ancak işten güçten, hayatın koşuşturmacasından çok daraldım biraz temiz hava alayım, ruhumu dinlendireyim deyip Yedigöller gezisini tüm haftasonunu kapsayacak şekilde planlayanlar, hatta yıllık izinlerinin bir kısmını Yedigöller bölgesinde geçirenler hiç de az değil. Biz de Yedigöller içinde ve civarında konaklama seçeneklerini ve ücretlerini paylaşalım dedik (fiyatlar 2017 yılı için geçerli).

Bu arada, parkın içindeki bungalov evlerde kalmak isteyenleri baştan uyarmakta fayda var. Yedigöller Milli Parkı sonbahar ve ilkbahar aylarında ziyaretçilerin akınına uğradığı için kalınacak yer için rezervasyonlarınız erkenden (ama baya bir erkenden) yapmanızda fayda var.

➛ Yedigöller’de Bungalov Evler

Buradaki ağaç evlerin namını duyupta kalmak istemeyen yoktur heralde diye düşünüyoruz. Aslında olay Yedigöller içerisindeki ağaç evlerin ultra lüks bir konsepte sahip olması falan değil. Bildiğiniz 30-40 metrakare, 3-4 kişinin konaklayabildiği bungalov evler bunlar. Burada kalmanın çok popüler olmasının asıl sebebi, betonlaşmanın göbeğinde yaşamanın içimize yerleştirdiği doğaya özlem duygusu. Herhalde buradaki evlerde bu özlem duygusunu bir kaç günlüğüne de olsa dindirmeye çalışıyoruz.

Neyse efenim, şimdi bir başlarsak sonu gelmez bu muhabbetin. Yine başlar şehri bırakıp Ege’nin bir köyüne yerleşme planları. 🙂 O yüzden Yedigöller Milli Parkı içerisinde konaklayabileceğiniz tek yer olan bungalov evler hakkında bilgi verelim biraz. Park içerisinde bulunan Habitat Bungalov Evleri‘nin fiyatları tarihe göre değişiklik gösterebiliyor. Rezervasyonu aşağıda paylaştığımız web sitesinden yapabiliyorsunuz. Biraz önce de belirttiğimiz gibi, Yedigöller’e renk cümbüşü zamanında gitmek ve bir de üstüne orada konaklamak istiyorsanız, rezervasyon için erken davranmak gerekiyor.

Web Sitesi 💻 www.yedigollermillipark.com

➛ Yedigöller’de Çadır Kamp

Yedigöller, kamp severlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan birisi. Haliyle Yedigöller’de çadır ile konaklama buranın en çok tercih edilen aktivitelerden biri. Zaten siz de gittiğinizde fark edeceksiniz ki kafanızı nereye çevirseniz çadır. Yani sizin anlayacağınız Yedigöller’de her yer çadır kamp alanı.

Şimdi gelelim en kritik konu olan Yedigöller’de kamp yapma ücreti sorusunun cevabına. Sezonuna göre ya da sizin görevlilerle olan ilişkilerinize göre değişme ihtimali olsa da Yedigöller’de kamp ücreti 25 TL, en azından tabelada yazan fiyat bu. Özel araç ile geldiyseniz ve kamp yapacaksanız sizden otopark ücretini almıyorlar. Özel araçla gideceklerin bunu akıllarında tutmasında fayda var. Ayrıca Yedigöller’de çadır kiralama hizmeti yok. O çadır buraya gelecek! 🙂

Biz henüz Yedigöller’de kamp yapanlar kervanına katılmadık ama yine de tavsiye ederiz. İnternetten okuduğumuz kadarıyla çok güvenli bir kamp alanıymış burası. Doğal güzelliklerini anlatmaya gerek yok zaten. Kamp severler arasında bu kadar popüler olmasına da bakılırsa, ideal bir yer olarak gözüküyor. Tabi yine haftasonu kalabalığı faktörünü göz önünde bulundurup, Yedigöller’e kamp atmaya hafta içi gelmekte fayda var.

yedigöller çadır kamp

➛ Otel Seçenekleri

Biraz önce de belirttiğimiz gibi Yedigöller Milli Parkı’nın içerisinde konaklamak istiyorsanız seçenekleriniz ya bungalov evler ya da çadır kampı. “Yok ben otel isterim, biraz da lüks olsun şöyle 5 yıldızlı otel yok mu yakın yerlerde falan” derseniz eğer sizleri bekleyen seçenekler Bolu merkez veya Yedigöller çevresindeki oteller. Hampton By Hilton ve Gazelle Resort & Spa gibi seçenekler var. Gecelik fiyatları ise 250-300 TL arasında değişiyor.

➛ Apart Pansiyon Seçenekleri

Mengen-Yedigöller yolu üzerinde bulunan Hindiba Doğaevi, sunduğu değişik konseptler ve etkinlikler ile konaklama için tercih edilebilecek bir yer. Özellikle milli parkın içerisindeki dağ evlerinde yer bulamayanlar için güzel bir alternatif olabilir. Detaylı bilgi için aşağıda paylaştığımız websitesini ziyaret edebilirisiniz.

Web Sitesi 💻 www.hindibadogaevi.com


Yedigöller Nerede? 📍

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin batı kısmında yer alan Yedigöller Milli Parkı, Bolu il sınırları içerisinde bulunuyor. Bağlı olduğu Bolu’nun şehir merkezine uzaklığı 43 km olan Yedigöller bölgesi, bizlere sunduğu doğal güzellikler ile Türkiye’de doğa turizmi denilince akla gelen ilk yerlerden birisi.

➛ Yedigöller Haritası

yedigöller haritası

➛ Şehirler Arası Mesafeler

☞ İstanbul – Yedigöller arası kaç km?   306 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 4 saat

☞ Bolu – Yedigöller arası kaç km?   43 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika

☞ Ankara – Yedigöller arası kaç km?  227 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 3 saat

☞ Abant – Yedigöller arası kaç km?   77 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 1 saat 40 dakika

☞ Zonguldak – Yedigöller arası kaç km?   111 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 2 saat

Yedigöller’e Nasıl Gidilir? 🛣

yedigöllere nasıl gidilir

Yedigöller Nerede?” kısmında da bahsettiğimiz gibi, Yedigöller Milli Parkı ülkemizin en gözde yerleriden biri. Ancak bunun karşılığını ulaşım açısından verebildiğini söyleyemiyoruz pek. En azından özel aracı olmayanar için işler biraz zor ne yazık ki. Araba ve otobüs ile Yedigöller’e nasıl gidilir, başlıklar halinde detaylarını aşağıda paylaştık.

⚠ Yedigöller’e kış aylarında gidecekler için bir uyarı; hava durumunu mutlaka kontrol edin, yolların kar nedeniyle kapanmış olma ihtimali var.

➛ Özel Araç ile Yedigöller’e Ulaşım

Türkiye’nin herhangi bir yerinden özel araç ile Yedigöller’e gelmeyi düşünüyorsanız eğer kurun navigasyonunuzu, teknolojinin etinden suyundan faydalanın biraz. 🙂 İstanbul ve Ankara’dan yola çıkanların, TEM otoyolundan Bolu ayrımına kadar gelmeleri gerekiyor. Buradan sonra iki seçenek var. Birincisi; Bolu-Yeniçağa yoluna sapıp Mengen üzerinden Yedigöller’e gitmek. Ancak bu yol biraz sıkıntılı. Diğeri ise (ve bizin önerimiz) Bolu merkeze kadar devam edip Yedigöller’i gösteren tabelaları takip etmeniz. Burası biraz virajlı olsa da yeni asfalt dökülmüş tertemiz bir yol.

➛ Otobüs ile Yedigöller’e Ulaşım

Otobüs ile Yedigöller’e ulaşım biraz sıkıntılı ne yazık ki. Daha doğrusu pahalı. Yine de göze aldım ben otobüsle gideceğim diyenler için ilk durak Bolu. Sonrasında milli parka gitmek için tek alternatif taksi. Fiyat bilmiyoruz ama oldukça pahalı olduğunu söylediler. Otobüs, minübüs vs. gitmiyor maalesef. Özel aracı olmayanlar için daha iyi bir alternatif olarak günübirlik veya konaklamalı turlar düzenleyen firmalara bir göz atmalarını tavsiye edebiliriz (bkz: Yedigöller Turu Nasıl Yapılır).

 Yedigöller’de Ne Yenir? – Yedigöller’de Kahvaltı 🍽

yedigöller milli parkı yedigöller havzası

Yedigöller’de yemek için Büyük Göl’ün yakınında bulunan Habitat Restoran’ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca parkın içerisinde sucuk ekmek yapan bir yer de varmış ama çok araştırmadık. Kendi ayaküstü atıştırmalıklarımızla geçiştirdik açlığımızı. Bizdeki amaç karın doyurmak değil, ruhu doyurmaktı ne de olsa. Şunu da itiraf etmek lazım, günübirlik değil de kalmalı gelseymişiz Yedigöller’e, bizim seyyar sandalye-masa kesin yanımızda olurmuş. Bütün piknikçi tayfa oradaydı biz gittiğimizde. 😀

O yüzden Yedigöller’de yemek için en güzel alternatif pinik yapmak aslında. Tabi şunu da belirtmek lazım; Yedigöller Milli Parkı’nın içerisinde ateş yakmak yasak. Sadece parktan çıkıp Mengen Yolunu takip ederseniz bir kaç yüz metre sonra piknik alanları var, orada ateş yakabiliyorsunuz. Yani mangalcılar için adres orası. Zaten haftasonu gidecekseniz inanın oralar daha sakin ve rahat olur, varsın yemek yerken göl manzarası da olmayıversin.

Yedigöller Hakkında Bilgiler ℹ

yedigöller gezisi

Yedigöller Gezi Rehberi’nin bu bölümünde Yedigöller hakkında bilgileri toparladık. Milli park içerisinde bulunan yedi gölün isimlerini, efsanesini, Yedigöller vadisinin özelliklerini ve Yedigöller’e giriş ücretlerini aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

➛ 7 Göl ve İsimleri

Yedigöller havzasında birbirinden ayrı iki plato içerisinde bulunan göllerin isimleri; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür. Bu göllerin en büyüğü adından anlaşılacağı gibi Büyükgöl, en küçüğü ise Kurugöl. Herbiri ayrı bir güzelliğe sahip olan bu göllerin etrafında bol bol yürümeyi ve resim çekmeyi unutmayın!

➛ Yedigöller Efsanesi

Şimdi efenim, her doğa harikası oluşumda olduğu gibi Yedigöller’in de bir efsanesi var elbette. Zaten böyle huzur dolu bir ortam hikayelere konu olmasa biraz ayıp olurmuş. Derler ki eskiden buralarda 7 tane aşık yaşarmış. Bu 7 çiftin bu güzel vadiye gelmesi de yasak aşkları nedeniyle memlektenlerinden sürülmesindenmiş.

İşte efendim, en yaşlı çift Büyükgöl kenarını, en küçük olanları Küçükgöl kenarını, saz çalan damat sevdiğiyle birlikte Sazlıgöl kenarını, en çok trip atan gelin eşiyle birlikte Nazlıgöl kenarını almış. Yüzme bilmeyen bir çift varmış ve onlar da Deringöl kenarında yaşamışlar, bir süre sonra da göl isminin hakkını verip yutmuş onları. Diğer kalan iki gölden İnce Göl’ü yolculukta yorgun düşen damat ve sevdiği, Seringöl’ü ise yollarda en çok susuzluk çeken damat ve eşi mesken bellemişler kendilerine. Hikaye bu ya, göllerin isimleri de bu 7 aşığın yukarıda anlattığımız özelliklerinden geliyormuş işte.

➛ Yedigöller Özellikleri

Yedigöller, 1965 yılında milli park statüsü ile koruma altına alınmıştır. Deniz seviyesinden yüksekliği 883 metre olan ve 1642 hektarlık bir alana yayılan Yedigöller havzası, kayan kütlelerin vadilerin önünü kapatması sonucu oluşan 7 adet gölü içerisinde barındırmaktadır. Yani Yedigöller oluşumu bakımından heyelan set göllerinin güzel birer örneği.


➛ Yedigöller Giriş Ücreti

Yedigöller Milli Parkı’nın 2018 yılı için ücret tarifesini aşağıdaki fotoğrafta bulabilirsiniz.

yedigöller giriş ücreti

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir? 📅

O kadar Yedigöller gezi rehberi hazırlamışız, şimdi size herkesin bildiği bir sırrı söyleyip bu güzel yazının hakkını vermemek olmaz. Evet, Yedigöller’in en güzel zamanı ilkbahar ve sonbahar ayları. 🙂 Eğer bu dönemlerde gelirseniz yeşilin, sarının ve kahverenginin binbir tonunu görebiliyorsunuz yeryüzündeki cennet köşesinde. Tabi bu demek değil ki kışın ya da yazın gelmeyin buralara, hiç memnun kalmazsınız. Tamam, biz de sonbaharada gittik ve o renk cümbüşüne şahit olduk ama yedigöller gezisi sırasında bizim anladığımız şey şu oldu; insan buraya yılın hangi döneminde gelirse gelsin mutlaka heybesine bolca mutluluk koyup öyle geri döner.

İlla ki Yedigöller’e ne zaman gidilmezi duymak istiyorsanız, bizce haftasonu gidilmez. O da tamamen aşırı kalabalık olmasıyla alakalı. Mümkünse Yedigöller gezisi planınız haftaiçi bir vakite ayarlayın deriz. Bu arada kış aylarında plan yapanların “Yedigöller’e Nasıl Gidilir?” bölümündeki uyarımızı göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederiz.

Yedigöller’de Gezilecek Yerler 📝

yedigöller gezilecek yerler

Yedigöller’de gezilecek yerler aslında 7 tane göl, 1 tane şelale ve iki adet seyir terasından ibaret. Kısa kısa bilgilerle bu listeyi de paylaşalım.

➛ Yedigöller

Adı üstünde, burada gezilecek 7 tane göl var. Bunlar Yedigöller Hakkında Bilgiler bölümünde de bahsettiğimiz gibi; Büyük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Nazlı Göl, Küçük Göl, İnce Göl ve Sazlı Göl. Bolu tarafından gelirseniz ilk göreceğiniz göller; Nazlı Göl, Küçük Göl, Sazlı Göl ve Serin Göl.

Mengen Tarafından gelirseniz; Serin Göl, Büyük Göl ve Derin Göl karşınıza çıkıyor. Bu göller arasında yaklaşık 2 kilometrelik bir yol var. Özel aracınızla geldiyseniz arabayla bu mesafeyi geçmek mantıklı. Çünkü yol oldukça eğimli. Tabi yavaş yavaş yürümek ve Yedigöller’in tadına doyasıya varmak da güzel bir seçenek.

Bunula birlikte Nazlıgöl’ün hemen yanıbaşında bulunan Yedigöller Şelalesi de bölgede görülmeye değer yerler arasında. Küçük bir şelale olmasına rağmen ortamın güzelliğine güzellik katıyor.

➛ Seyir Tepeleri

Bolu Yedigöller arasındaki eğimli ve virajlı yol üzerinde iki adet seyir terası var. Bunlardan ilki Kapankaya Seyir terası, diğeri ise biraz daha aşağıda kalan Atmaca Seyir terası. Eğer Yedigöller gezisi sırasında yukarıdan enfes bir manzara görmek istiyorsanız buralarda da kısa birer mola verebilirsiniz.

Yedigöller’de Ne Yapılır? 🚶🏻

yedigöllere ne zaman gidilir

✓ Doğanın içerisinde yürüyüşün tadını çıkarın. 🚶🏻

✓ Bol bol oksijen depolayın, ne de olsa şehre döndüğünüzde lazım olacak. 🍁

✓ Zamanınız varsa piknik yapın, kamp atın. 🏕

✓ Fotoğraf makinanızın deklanşörünü eskitin, profil fotoğraflarınız şenlensin.📷

✓ Haftasonu gelmiş olsanız bile mutlaka sakin köşeler bulmaya çalışın, alan geniş kalabalığın içinde kalmayın, kafa dinleyin. 💆

Yedigöller Turu Nasıl Yapılır?

yedigöller gezi blog

Yedigöller gezisi yapmak için en ideali kendinizi özgür hissedeceğiniz bir plan. Ancak “Yedigöller’e Nasıl Gidilir?” bölümünde anlattığımız ulaşım şartlarından dolayı özel araç ile gelemeyecekler için paket turlar harici plan yapmak biraz masraflı. O yüzden buralara gelmek için günübirlik veya konaklamalı turlar düzenleyen firmalar çokça tercih ediliyor.

Özellikle firmaların fırsat sitelerinde paylaştıkları indirimli fiyatlarla çok uyguna getirebilirsiniz Yedigöller gezinizi. Üstelik bu turların içeriğine yakın çevredeki Abant, Sapanca gibi güzellikler de eklenmiş oluyor. Tabi başta da söylediğimiz gibi en güzeli turun getirdiği sınırlamalara maruz kalmadan kendiniz gelmeniz.


Ruhu Arındırma Rotaları Yazılarımızdan Bunlar da İlginizi Çekebilir

🌍 Assos Antik Kenti Gezi Rehberi

🌍 Cunda Adası Gezi Rehberi

🌍 Mostar Gezilecek Yerler

🌍 Amasra Gezisi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Güzel anlatmışsınız. Tarihi aşağı yukarı kasım ayının haftalarından birine ayarlayacağız. biraz daha giriş dolaşım ve oradaki yerler ile ilgili de bilgi verseydiniz güzel olurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı