fbpx
PASAPORTSEYAHAT REHBERİ

Yeşil Pasaport Nedir (Hususi Pasaport)? Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? – Yeşil Pasaport Avantajları

Yeşil Pasaport Nedir?” yazısı, devlet memuru olupta hala Yeşil Pasaport’un avantajlarından yararlanmamış bünyeleri harekete geçirecek, meslek sahibi olma yolunda ilk adımlarını atmakta olan arkadaşların da kapağı devlete atmak için daha fazla çabalamalarını sağlayacak bir yazı. 😄

İşin şakası bir yana biz Yeşil Pasaport nedir gerçekten merak ettik. Bolca araştırdık, Yeşil Pasaport nedir, Yeşil Pasaport kimlere verilir, Yeşil Pasaport yaş sınırı, Yeşil Pasaport avantajları nelerdir , Yeşil Pasaport öğretmenler tarafından  nasıl alınır? bu yazıda toparladık. Pasaport türleri hakkında diğer bilgilere “Pasaport Nasıl Alınır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Uzun lafın kısası; Yeşil Pasaport nedir biraz araştıralım dedik, altından neler çıktı neler. 🙂 Furkan’ın anne-babası öğretmen olduğu için vakti zamanında yeşil pasaport edinmiş ama kıymet bilememiş. Zaten insanın aklı başına 25 yaşını geçtikten sonra biraz biraz geliyor. E aile sebebiyle yeşil pasaport alıp kullanma sınırı da 25 yaş olunca, boşa gitmiş güzelim yeşil pasaport. Şimdi kafayı o duvardan bu duvara vuruyor ama yapacak bir şey yok. Yeşil pasaport alma imkanımız olmadığından kaldık Bordo Pasaport’a. İnsan devlet memuru olmaya böyle zamanlarda gerçekten özeniyor! 🙁


ÖNEMLİ UYARI: 2 Nisan 2018’den itibaren pasaport başvuru işlermlerinin Emniyet Müdürlüğü’nden alınıp Nüfus Müdürlüğü’ne verilmesi süreci tamamlandı. Bundan böyle internet üzerinden pasaport randevu işlemleri Nüfus Müdürlüğü’nün “randevu.nvi.gov.tr” sitesinden yapılacak. 

Yazıyı okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için “Yeşil Pasaport Nedir” yazımızın ana başlıklarını aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak “Yeşil Pasaport Nedir” yazısının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına dönebilirsiniz. Yeşil Pasaport ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için “Yeşil Pasaport Nedir” yazısını sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐

Yazımız ile ilgili görüşlerinizi ve aklınıza takılan soruları hem sayfanın sonunda bulunan yorum bölümünden hem de Facebook 🔗  ve Instagram 🔗 hesaplarımızdan paylaşarak bizi yeşillendirebilirsiniz. Ayrıca sağ 👉 tarafta görmüş olduğunuz Facebook beğenme kutusundan sayfamızı hemen beğenebilirsiniz. 🙂

Yazıda Bulabilecekleriniz

Yeşil Pasaport Nedir? 🤔

Yeşil Pasaport Nedir?” sorusunun cevabına “Pasaport Nasıl Alınır?” yazımızda kısaca değinmiştik. Burada Yeşil Pasaport hakkında kısa bir toparlama yapalım ve Yeşil Pasaport nedir sorusunun cevabını tam anlamıyla verelim. O yazıda da belirttiğimiz gibi; Yeşil Pasaport’u bir nevi bol bol mil veren ve sizi dünyanın istediğiniz noktasına kolayca uçuran bir kredi kartı gibi düşünebilirsiniz. Yani bu demek oluyor ki Yeşil Pasaport’un dolaşım gücü Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport‘a göre çok daha yüksek.

Yeşil Pasaport’un dolaşım gücü derken neyi kastediyoruz biraz açalım. Yeşil Pasaport ile dünya üzerinde bulunan 195 (Birleşmiş Milletler’e üye olmayan ve uluslar arası ortamda tanınmayan ülkeler ile birlikte 206) ülkenin 160 tanesine vizesiz veya kapıda vize alarak hatta online vize alarak seyahat edebiliyorsunuz. Yani Yeşil Pasaport sahibi olanların “bana vize çıktı mı acaba” sorusu endişe yaratacak bir sorundan çok, merak uyandıracak bir süreç geçireceği anlamına geliyor.

Son yazdığımız cümleleri bir kez daha okuyunca Yeşil Pasaport’un dolaşım gücü ne demek daha fazla anlam kazanıyor aslında. Bu arada asın bayrakları, çünkü dünyada bu kadar dolaşım gücü olan çok fazla pasaport yok. Yani Yeşil Pasaport dolaşım gücü açısından dünyada önde gelen pasaportlardan biri.

yeşil pasaport kimlere verilir

⒉ Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) Kimlere Verilir? 👨‍💼

Şimdide Yeşil Pasaport kimlere verilir kısaca göz atalım. Aşağıda Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olanları maddeler halinde paylaştık. Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olanlar ile ilgili detayları ise “Yeşil Pasaport Şartları Nelerdir?” bölümünde bulabilirsiniz.

 • TBMM Eski Üyeleri ve Eski Bakanlar.
 • İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları.
 • Çalışmakta olan ve emekliye ayrılan devlet memurları.
 • Sözleşmeli olarak çalışan veya çalışırken emekli olan devlet memurları.
 • Devlet Sporcusu unvanı verilen sporculara.
 • T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarına ve buralarda çalışırken emekli olan personellere.
 • Aile sebebiyle Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olanlara.
 • İhracat ile uğraşan iş adamlarına. Yeşil Pasaport Şartları Nelerdir? 👩‍💻

Yeşil Pasaport kimlere verilir yukarıda maddeler halinde paylaştık. Şimdide Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olanlar için Yeşil Pasaport çıkarma şartlarını detaylıca paylaşalım.

➔  TBMM Eski Üyeleri ve Eski Bakanlar: 

Görevleri süresince Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport) kullanma hakkına sahip olan TBMM Eski Üyeleri (milletvekilleri) ve Bakanlar, görev süreleri bittikten sonra Yeşil Pasaport alma hakkına sahip oluyorlar.

➔ İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları: 

Aktif olarak görev yaptıkları süre boyunca Yeşil Pasaport alma hakkına sahip oluyorlar. Ayrıca Belde Belediye Başkanları için 1. kademe beldelerde görev yapıyor olmaları şartı da var.

Çalışmakta olan ve emekliye ayrılan devlet memurları: 

Devlet memurlarına ve emekliye ayrılan devlet memurlarına kadro derecesine göre Yeşil Pasaport alma hakkı verilmekte. Kadro derecesi 1, 2 ve 3. derece olan ve aktif bir şekilde çalışmaya devam eden ve bu derecelerde çalışırken emekli olan devlet memurları, memur çocukları, ve eşleri Yeşil Pasaport alma hakkına sahip oluyorlar.

➔ Sözleşmeli olarak çalışan veya çalışırken emekli olan devlet memurları: 

Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi sözleşmeli devlet memurları ve sözleşmeli olarak çalışırken emekli olan devlet memurlarının Yeşil Pasaport alabilmesi için de kadro derecesinin 1, 2 ve 3. derecede olması şartı var.

Devlet Sporcusu unvanı verilen sporculara: 

Kazandığı başarılar ile Devlet Sporcusu olanlar Yeşil Pasaport alma hakkına sahip oluyorlar.

T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarına ve buralarda çalışırken emekli olan personellere: 

Özelleştirilen veya özelleştirme programına alınan bu bankalarda çalışan veya emekli olan personellere aşağıdaki şartların tamamını karşılamaları şartıyla Yeşil Pasaport alma hakkı verilmekte;

 • Özelleştirilmeden önce Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olmak,
 • Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olmak,
 • T.C. Emekli Sandığına bağlı olmak,
 • 4603 Sayılı İş Kanununa tabi olmak.

Aile sebebiyle Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olanlar: 

Yukarıda sıraladığımız maddelerde bulunan şartları taşıyan kişilerin eşlerine, reşit olmayan çocuklarına veya reşit olupta ailesi ile birlikte yaşayan, evli olmayan, iş sahibi olmayan, öğrenimine devam eden çocuklarına (Öğrenim gördükleri okuldan öğrenci belgelerini almaları şartıyla) 25 yaşını dolduruncaya kadar Hususi Damgalı Pasaport alma hakkı veriliyor.

Ayrıca reşit olsa bile ailesi ile birlikte yaşayan, evli olmayan, iş sahibi olmayan ve bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerden en az biri sebebiyle sürekli bakıma muhtaç olan çocuklara (Tam teşekküllü Devlet Hastaneleri’nden sağlık raporu olmak kaydıyla) yaş sınırı gözetmeksizin Hususi Damgalı Pasaport verilmekte.

➔ İhracat ile uğraşan iş adamlarına: 

2017 yılında çıkarılan bir yasa ile son üç takvim yılında yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan firmaların 1 yetkilisine, 10-25 milyon dolar arasında olan firmaların 2 yetkilisine, 25-50 milyon dolar olan firmaların 3 yetkilisine, 50-100 milyon dolar olan firmaların 4 yetkilisine ve 100 milyon doların üzerinde olan firmaların 5 yetkilisine Hususi Damgalı Pasaport alma hakkı tanınıyor. (Devlete karşı suç işleyen firma yetkilileri bu haktan yararlanamıyor. Diğer suçlardan hüküm giyenler ise faydalanabiliyor.)

yeşil pasaport avantajları

Yeşil Pasaport’un Özellikleri – Yeşil Pasaport Avantajları Nelerdir? ✅

Yeşil Pasaport Nedir?” bölümünde de bahsettiğimiz gibi Yeşil Pasaport’un dolaşım gücü her başka dünyalar kaşifinin hayallerini süsleyecek cinsten. Bir kere Yeşil Pasaport sahibi iseniz dünya üzerinde bulunan 195 ülkenin 160 tanesine vizesiz veya kapıda vize alarak hatta online vize alarak gidebiliyorsunuz.

Yeşil Pasaport’a vize talep eden ülkelerde de bu işlemleriniz absürd bir durum olmadığı sürece kolaylıkla gerçekleşiyor. Vizesiz ve vizeyle seyahat edebileceğiniz ülkeleri “Yeşil Pasaport’a Vize İstemeyen Ülkeler” ve Yeşil Pasaport’a Vize İsteyen Ülkeler” bölümlerinde ayrıca paylaştık.

Ayrıca Yeşil Pasaport’un Bordo Pasaport‘a göre maddi olarakta çok önemli bir avantajı var. Bordo Pasaport almak için Pasaport Harç ve Defter Bedeli ödemeniz gerekiyor. Yeşil Pasaport almak için ise sadece 94 ₺’lik Pasaport Defter Bedeli’ni ödemeniz yeterli oluyor.

Yeşil Pasaport ile Vize Başvursunun Avantajları 😎

Yeşil Pasaport’un dolaşım gücü ve vize alma işlemlerinde sağladığı kolaylıktan “Yeşil Pasaport Özellikleri – Yeşil Pasaport Avantajları Nelerdir?” bölümünde bahsettik. Peki nedir bu işin detayı? Yeşil Pasaport ile vize başvurusunun ne gibi avantajları var bu bölümde kısaca buna değinelim.

Hani şimdilerde bir reklam çıktı, uçak sırası beklerken mutlu olan ve mutsuz olanlar diye. Sanırız pasaport başvurusu sırasında Yeşil Pasaport alma hakkı olanların yüzlerindeki ifade gözünüzün önüne gelmiştir. Hem Yeşil Pasaport’u sadece Pasaport defter bedeli ödeyerek alıyorsunuz bir de üstüne vize işlemlerinde Yeşil Pasaport’a kolaylık sağlıyorlar. Güzel iş valla. 🙂

Tabi ki Yeşil Pasaport’a vize başvurusunda kolaylık sağlamayı Yeşil Pasaport’un yeşil kabına, sarı yapraklarına bakarak yapmıyorlar. “Yeşil Pasaport Nedir?” bölümünde de bahsettiğimiz gibi Yeşil Pasaport dolaşım gücü açısından dünyanın önde gelen pasaportlarından.


⒍ Yeşil Pasaport’a Vize İstemeyen Ülkeler 🌍

Bu bölümde Yeşil Pasaport’a vize istemeyen ülkeleri liste halinde paylaştık. Dünyanın 160 ülkesinde vize işlemlerinden muaf olan Yeşil Pasaport sahiplerine bir kolaylık da bizden olsun diye ülkeleri kıta kıta ayırarak paylaştık. Aşağıdaki bilgiler 2017 yılı için Yeşil Pasaport’a vize istemeyen ülkelerin güncel bilgilerini içeriyor.

➔ Yeşil Pasaport’a Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

Ülke Süre Ülke Süre Ülke Süre
Almanya 90 gün Hollanda 90 gün Makedonya Cumhuriyeti 90 gün
Andorra 90 gün Hırvatistan 90 gün Malta
Avusturya 90 gün İspanya 90 gün Moldova 90 gün
Azerbaycan 90 gün İsveç 90 gün Monako 90 gün
Arnavutluk 90 gün İsviçre 90 gün Norveç 90 gün
Belçika 90 gün İtalya 90 gün Polonya 90 gün
Beyaz Rusya (Belarus) 90 gün İzlanda 90 gün Portekiz 90 gün
Bosna Hersek 90 gün Karadağ 90 gün Romanya 90 gün
Bulgaristan 90 gün KKTC Serbest Dolaşım San Marino 90 gün
Çek Cumhuriyeti 90 gün Kosova 90 Gün Sırbistan 90 Gün
Danimarka 90 gün Letonya 90 gün Slovakya 90 gün
Estonya 90 gün Lihtenştayn 90 gün Slovenya 90 gün
Finlandiya 90 gün Litvanya Ukrayna 60 gün
Fransa 90 gün Lüksemburg 90 gün Vatikan 90 gün
Gürcistan 90 Gün Macaristan 30 gün Yunanistan 90 gün

➔ Yeşil Pasaport’a Vize İstemeyen Asya Ülkeleri

Ülke Süre Ülke Süre Ülke Süre
Bahreyn 90 gün Katar 90 gün Pakistan 90 gün
Bangladeş 90 gün Kazakistan 30 gün Singapur 90 gün
Birleşik Arap Emirlikleri 90 gün Kırgızistan Sri Lanka 30 gün
Çin 30 gün Kuveyt 90 gün Suriye 90 gün
Doğu Timor 30 gün Güney Kore 90 gün Tacikistan 60 gün
Endonezya 14 gün Lübnan 90 gün Tayland 30 gün
Filipinler 30 gün Makau 30 gün Tayvan (Sınırda vize) 30 gün
Filistin 30 gün Maldivler 30 gün Türkmenistan 30 gün
Hong Kong 90 gün Malezya 90 gün Umman
Irak 30 gün Moğolistan 30 gün Ürdün 90 gün
İran Halk Cumhuriyeti 90 gün Myanmar (internetten vize) 28 gün Vietnam 90 gün
İsrail 90 gün Nepal (Kapıda vize) Yemen 30 gün
Japonya 90 gün
Kamboçya 90 gün

 

➔ Yeşil Pasaport’a Vize İstemeyen Kuzey ve Güney Amerika Ülkeleri

Ülke Süre Ülke Süre Ülke Süre
Antigua ve Barbuda 180 gün Hollanda Antilleri Trinidad ve Tobago 30 gün
Aruba 90 gün Honduras 90 gün Turks ve Caicos Adaları 90 gün
Bahamalar Jamaika 90 gün Arjantin 90 gün
Barbados 90 gün Kosta Rika 30 gün Bolivya 90 gün
Belize 90 gün Küba Brezilya 90 gün
Britanya Virjin Adaları 30 gün Meksika 90 gün Ekvador 90 gün
Curaçao 30 gün Nikaragua 90 gün Kolombiya 90 gün
Dominika 21 gün Panama 180 gün Paraguay 90 gün
Dominik Cumhuriyeti 30 gün Saint Kitts Saint Christoper ve Nevis Adaları 90 gün Peru 90 gün
El Salvador 90 gün Saint Lucia 42 gün Şili 90 gün
Grenada Saint Vincent ve Grenadinler Adaları 30 gün Uruguay 90 gün
Guatemala 90 gün Sint Maarten 30 gün Venezuela 90 gün
Guyana 90 gün
Haiti 90 gün

 

➔ Yeşil Pasaport’a Vize İstemeyen Okyanusya Ülkeleri

Ülke Süre
Cook Adaları 31 gün
Fiji 120 gün
Niue 30 gün
Palau 30 gün
Samoa 60 gün
Tonga 31 gün
Tuvalu 30 gün
Vanuatu 30 gün
Yeni Kaledonya

 

➔ Yeşil Pasaport’a Vize İstemeyen Afrika Ülkeleri

Ülke Süre Ülke Süre Ülke Süre
Botsvana 90 gün Komor Federe İslam Cumhuriyeti Seyşeller 90 gün
Cezayir 90 gün Libya 90 gün Sudan
Cibuti 90 gün Madagaskar 90 gün Svaziland
Fas 90 gün Mauritius 30 gün Tanzanya 90 gün
Fildişi Sahili Moritanya 90 gün Togo
Gana 60 gün Mozambik 30 gün Tunus 90 gün
Güney Afrika Cumhuriyeti 30 gün Mısır 90 gün Yeşil Burun Adaları
Kamerun 90 gün Ruanda Zambiya 30 gün
Kenya 90 gün Senegal Zimbabve

Yeşil Pasaport’a Vize İsteyen Ülkeler 🌍

Yeşil Pasaport’a vize istemeyen ülkeleri kıta kıta bölerek “Yeşil Pasaport’a Vize İstemeyen Ülkeler” bölümünde paylaştık. Peki Yeşil Pasaport’a vize isteyen ülkeler hangileri? (Kapıda ve internet üzerinden vize alınan ülkeler hariç.)

 • Avustralya
 • Barbuda
 • Benin
 • Bissau
 • Brunei
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Butan
 • Çad
 • Cape Verde
 • Güney Sudan
 • Kiribati
 • Kongo
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti
 • Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore)
 • Laos
 • Lesotho
 • Liberya
 • Malavi
 • Mali
 • Mikronezya
 • Namibya
 • Nauru
 • Nijer
 • Surinam
 • Suudi Arabistan Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? 👩‍💻

Adım 1 – Yeşil Pasport Başvuru Randevusu Alma:

Yeşil Pasaport alabilmek için ilk yapmanız gereken iş epasaport.gov.tr adresinden Yeşil Pasaport başvuru randevusu almak.  “Pasaport Nasıl Alınır” yazısı “Pasaport Randevusu Nereden, Nasıl Alınır” bölümünde yapmanız gereken işlemleri adım adım anlattık . Yeşil Pasaport almak için de aynı şekilde ilerlemeniz yeterli.

Ancak Yeşil Pasaport alırken dikkat etmeniz gereken ufak bir nokta var. Bordo Pasaport başvuru randevusu için il ve ilçe Emniyet Müdürlükleri’nden randevu alabiliyorken, Yeşil Pasaport başvuru randevusunu sadece il Emniyet Müdürlükleri’nden alabiliyorsunuz.

 

Adım 2 – Yeşil Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evrakları Hazırlama:

Yeşil Pasaport başvurusu için randevunuzu aldınız. İkinci işlem Yeşil Pasaport başvurusu için gerekli evrakları hazırlamak. Aşağıda Yeşil Pasaport başvurusu için gerekli evrakları (2017 güncel liste) maddeler halinde paylaştık. Yeşil Pasaport başvurusu yapabilmek için randevu saatinden 10 dakika önce randevu aldığınız il Emniyet Müdürlüğü’nde bulunmanız yeterli.

➽ Yeşil Pasaport Talep Yazısı: 

Çalışan ve emeklilerin İç İşleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış Yeşil Pasaport talep yazısını başvuru evrakları arasına ıslak imzalı bir şekilde eklemeleri gerekiyor. Yeşil Pasaport talep yazısı için: http://www.pgm.adalet.gov.tr/formlar.html 

➽ İki Adet Biyometrik Fotoğraf:

Yeşil Pasaport başvurusu için yanınızda götürmeniz gerekenlerden bir diğeri 2 adet biyometrik fotoğraf. Herhangi bir fotoğrafçıda, size verilen komutlara uyarak poz verirseniz 15 dakika içerisinde şip şak size veriyorlar biyometrik fotoğrafları. Biyometrik fotoğraf bildiğiniz vesikalık ama tabi yüzün tamamının görünmesi, alnın ve kaşların açık olması gibi belirli özellikleri var.

➽ Eski Pasaportunuz:

Eskiden kullandığınız, geçerlilik süresi dolmuş pasaportlarınızı da başvuru sırasında sizden talep ediyorlar.

➽ Nüfus Cüzdanının Aslı:

Yeşil Pasaport başvurusu yaparken elbette nüfus cüzdanınızın aslını da yanınızda bulundurmanızı istiyorlar. Kimlik belgenizin geçerlilik süresine dikkat edin. Veriliş tarihi 10 yılın üzerinde olan nüfus cüzdanları ile işlem yapılmıyor. Zaten kanunen de 10 yıl geçtikten sonra kimliğinizi yenilemeniz gerekiyor.

➽ Yeşil Pasaport Defter Bedeli Dekontu:

Yeşil Pasaport alabilmek için sizden istenen tek ücret 94 ₺’lik Yeşil Pasaport defter bedeli. Bu ücreti yatırdığınıza dair ıslak imzalı dekontu Yeşil Pasaport başvurusu yaptığınız sırada sizden istiyorlar.

➽ 18 Yaşından Küçükler ve Engelliler İçin Muvafakatname:

18 yaşından küçük olanlara Yeşil Pasaport başvurusu yapabilmek için anne ve babanın muvafakatnamesi gerekiyor. Boşanma, ebeveynlerden birinin cezaevinde olması veya evlilik dışı doğan çocuklar için Yeşil Pasaport başvurusu yapılacaksa gereken muvafakatname konusu biraz daha farklılaşıyor.

Yeşil Pasaport engelli bir birey için çıkartılıyorsa kanuni temsilcilerinin muvaffakatname vermesi gerekiyor. 18 yaşından küçükler veya engelliler için pasaport başvurusu konusunda detaylı açıklamayı pasaport randevusu aldığınız Eminyet Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. 

 

Adım 3 – Yeşil Pasaport Geçerlilik Süresini Belirleyin:

Yeşil Pasaport beş yıl geçerli olacak şekilde düzenlenir. Ancak Yeşil Pasaport almak hakkına sahip olanların çocukları için Yeşil Pasaport geçerlilik süresinde bazı sınırlamalar var.  Yeşil Pasaport alma hakkından faydalanacak çocuklardan öğrenci olmayanlar için 18 yaşına kadar geçerli olacak şekilde Yeşil Pasaport düzenlenir. Eğer öğrenciyse 25 yaşına kadar geçerli olacak şekilde en fazla 5 yıl olarak Yeşil Pasaport verilir.

 

Adım 4 – Yeşil Pasaport Defter Bedelini Ödeme: 

Yeşil Pasaport alabilmeniz için talep edilen ücret 94 ₺’lik Yeşil Paspaort defter bedeli. Pasaport defter bedelini yatırabileceğiniz anlaşmalı bankalar listesini,”Pasaport Nasıl Alınır” yazısı “Pasaport Ücretleri Ne Kadar (2017 Güncel Fiyat Listesi)” paylaştık.

 

Adım 5 – Yeşil Pasaportun Elinize Ulaşması: 

Yeşil Pasaport başvurunuzu yaptıktan sonra 10 iş günü içerisinde pasaportunuz elinize ulaşır. Pasaportunuzun başvuru takibini şu adresten yapabiliyorsunuz. Hadi şimdiden hayırlı uğurlu ve bol gezmeli olsun. 🙂

⒐ Yeşil Pasaport Kullanım Süresi Uzatma Nasıl Yapılır? 🤔

Aslında yeni nesil çipli pasaportların kullanılmaya başlanması ile birlikte eskiden olduğu gibi pasaport kullanım süresi uzatma işlemi yaptırmak şimdilerde mümkün değil. O yüzden yapılması gereken pasaport süre uzatma başvurusu yerine, yeni pasaport başvurusu yapmak. Bu da bizi Yeşil Pasaport başvuru randevusu alma işlemlerini detaylı bir şekilde anlattığımız “Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?” başlığına geri götürüyor. 🙂

⒑ Öğretmenler İçin Yeşil Pasaport Şartları 👩‍🏫

Yeşil Pasaport alabilmek için diğer memurluklarda geçerli olan derece ve kademe sınırlaması öğretmenlik mesleğini yapan devlet memurlarında da mevcut. Öğretmenlerin Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olabilmeleri için kadro derecelerinin 3, 2 ya da 1 olması gerekiyor. Göreve yeni başlayan bir öğretmenin derecesi 9, kademesi ise 1 olur. Öğretmenlerin her bir derecede ortalama 3 yıl çalıştığını hesaba katarsak, bir öğretmenin 3. dereceye ulaşması ve Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olması yaklaşık 15 yıl sürer.

Yeşil Pasaport alma hakkına sahip olmak için gerekli olan derece, kadro sınırlandırmalarına ve diğer detaylara “Yeşil Pasaport Şartları Nelerdir?” bölümünde detaylıca değindik.
👇 Göz Atın 👇

🌍 Pasaport Nasıl Alınır?

Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Selam.ben 50 yasinda bir bayanim.babam yesil pasaport hak sahibiydi rahmetli oldu.esimden ayrildim.babamdan maaş aliyorum.bende yesil pasaport alabilirmiyim

  1. Merhabalar, bunun cevabı bildiğimiz kadarıyla hayır. Çünkü kanunda aile ile bir bağı olsa bile yaş sınırı 25 olarak gözüküyor. Ancak sizinki biraz daha özel bir durum olabilir. Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’nün 199 numaralı çağrı merkezini arayıp daha detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 2. Merhaba dünya şampiyonu birinin yeşil pasaport alması icin belli bir yaşı beklemesi gerekiyormu yoksa hemen alabiliyormu?

  1. Merhabalar, bu konu hakkında ne yazık ki net bir bilgimiz bulunmuyor. Yanlış yönlendirme yapmak istemeyiz. Nufüs Müdürlüğü’nden konu hakkında bilgi alırsanız sizi daha doğru bir şekilde yönlendirirler.

  1. Pasaportunuzu kaybettiğinize dair polis merkezine başvuru yapmanız lazım. Sizden bu konuda bir dilekçe alacaklar. Daha sonra yeniden müracaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı