fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Zelve Açık Hava Müzesi
Kapadokya, şöhreti ülke sınırlarını çoktan aşmış eşsiz güzellikteki coğrafyası ile Türkiye’nin en farklı, en popüler seyahat rotalarından biri. Burası, her köşe başında karşımıza çıkan peri bacaları ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan ve bu sayede yıl boyunca mütemadiyen misafir ağırlamaya devam eden bir turizm cenneti.

Kapadokya için kaleme aldığımız istisnasız her blog yazısına böyle süslü cümlelerle başlıyoruz. Fakat, inanın bize zerre kadar abartmıyoruz. Nasıl desek, bu topraklar efsunlu. Adım attığınız an kendinizi bir filmin içinde gibi hissettiren, size bulunduğunuz zamanı unutturan bir büyü var Kapadokya’da. Ayrılık zamanı gelip normal hayatınıza geri döndüğünüzde ise damağınızda kalan o tadı anlatabilmek için Türkçe’nin en güzel kelimelerini kullanmak istiyorsunuz elinizde olmadan.

İşte böylesine farklı bir atmosfere sahip olan Kapadokya’da gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Bu yazının konusu olan Zelve Açık Hava Müzesi de Güzel Atlar Diyarı’nda görülecek birçok özel noktanın arasında en dikkat çekici olanlarından biri.

Elbette Zelve Açık Hava Müzesi’ni her yeri ayrı bir hikaye olan Kapadokya’da gezilecek yerler arasından ön plana çıkaran birkaç sebep var. Bunlardan en önemlisi, Zelve Vadisi’nin bölgede peri bacalarının en yoğun bulunduğu alanlardan biri olması. Ayrıca, açık hava müzesinin içerisinde bulunan kayalara oyulmuş evler ve trekking severlerin gözdesi olan uzun yürüyüş parkuru da Zelve Açık Hava Müzesi’nin büyüsüne kendinizi bir an önce kaptırabilmeniz için yardımcı olan diğer etmenler.

Kısacası, sivri çatılı peri bacaları, kayalara oyulmuş evleri, uzun yürüyüş parkuru ve gizemli havası ile dikkat çeken Zelve Açık Hava Müzesi’ni Kapadokya geziniz sırasında ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.


Zelve Vadisi Hakkında Bilgiler

Zelve Ören Yeri

Sizleri tarihi bilgi bombardımanına tutup fazla sıkmak istemiyoruz ama burayı Kapadokya gezi listenize eklemenizi neden ısrarla istediğimizi de kısaca anlatmadan geçmeyelim. Zelve’yi gezerken aklınızın bir köşesinde Zelve hakkında ufak anektodların canlanmasının kimseye bir zararı olmaz.

Zelve Vadisi, sadece ziyaretçilerinin gözlerine bayram ettiren manzaraları ile değil, tarihi geçmişiyle de Kapadokya’nın önemli noktalarından biri. Şöyle ki; Zelve Vadisi, Kapadokya Bölgesi’nde yerleşim yeri olarak kullanılan en eski alan olarak biliniyor. Ayrıca, kayaların yuvarlanma tehlikesi nedeniyle 1953 yılında vadinin boşaltılmasına kadar Zelve’de yaşamın devam ettiğini de söyleyebiliriz. Yani burası aynı zamanda insanların Kapadokya’da en uzun süre kullandığı yerleşim alanlarından.

Birbirine bağlı 3 vadiden oluşan Zelve Ören Yeri’nin tarihi zenginlikleri bunlarla da sınırlı kalmıyor aslında. Zelve Vadisi, Hristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk noktalardan biri olarak da kabul ediliyor. Bunun en büyük göstergelerinden biri, vadinin içerisinde irili ufaklı birçok kiliseyi kapsayan bir manastır kompleksinin bulunması.

Zelve Açık Hava Müzesi Zelve Ören Yeri

Bu çevre, özellikle 9. ve 13. yüzyıllarda Hristiyanlık dininin önemli merkezlerinden biri haline gelmiş ve burada rahiplere dini seminerler verilmeye başlanmış. Bu durumun en önemli göstergesi ise Zelve Vadisi’nin içerisinde Kapadokya’nın meşhur kiliselerinden olan Balıklı, Geyikli ve Üzümlü Kiliselerinin de bulunması. Ayrıca burada mihrabı kayalara oyulmuş olan bir cami de bulunuyor.

Son olarak vadinin içinde birçok alanın zamanla yıkıldığını ve bu nedenle çoğu noktanın geziye kapalı olduğunu da belirtelim. Fakat bu haliyle bile Zelve Açık Hava Müzesi’nde gezebileceğiniz alan bir hayli fazla. Parkurun zorluğundan dolayı ayağınıza kaymayan ayakkabılar ve üstünüze rahat kıyafetler giymeniz gerektiğini de söyleyelim.

Zelve Mapping ile İlginç Bir Kapadokya Deneyimi

Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya gezilecek yerleri ile olduğu kadar yaşanacak deneyimleriyle de eşsiz bir seyahat destinasyonu. Burada, havada asılı duran rengarenk balonların içerisinde peri bacalarını izlemekten safari turlarıyla macera yaşamaya, insanın ruhunu dinlendiren yürüyüş rotalarından yeraltı şehirlerinin gizemlerini çözmeye kadar birçok aktivite mevcut.

İşte bunlardan bir tanesi de Zelve Mapping. Unesco Dünya Mirası listesinin demirbaşlarından olan Kapadokya Bölgesi’nin tarihsel gelişimini bir de ışık gösterisiyle izlemek gerçekten ilginç bir deneyim.
Havanın kararmasının ardından, derinden gelen etkileyici müzik ile başlayan gösteri doğal dokuyla uyumlu olarak hazırlanan içerik ve animasyonların peri bacalarına ışıklı olarak yansıtılmasıyla devam ediyor.

Yarım saat kadar süren bu gösteride insan neslinin ortaya çıkmasına, bölgeye ilk yerleşenlere, manastır hayatına, yaşam koşullarına, yeraltı şehir hayatına, bölgeden gelip geçen sırasıyla Asur, Hitit, Pers ve İskender medeniyetlerine ve modern Cumhuriyet Dönemi ile birlikte Kapadokya’nın gelişimine adım adım tanık oluyorsunuz.

Bir kişilik bilet fiyatı 100 TL. Eğer balona ayıracak bütçeniz yok ise Zelve Mapping gösterisini gezinize dahil edebilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Zelve Açıkhava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Zelve Vadisi

Paşabağı Vadisi’ne 1 kilometre uzaklıkta bulunan Zelve Açık Hava Müzesi, Avanos ilçesinin yaklaşık olarak 6 kilometre kadar güneyinde yer alıyor. Göreme – Avanos yolu üzerinde bulunan Zelve Vadisi’ne, Göreme Açık Hava Müzesi’nden çıktıktan sonra yaklaşık 8.5 km sonra varabiliyorsunuz. Bu da hemen hemen 10-15 dakikanızı alıyor.

Göreme’den Avanos’a doğru giderken karşınıza çıkan kahverengi renkteki Zelve Açık Hava Müzesi tabelalarını takip ederseniz rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer Avanos tarafından Zelve Vadisi’ne gidiyorsanız, kat edeceğiniz yol yaklaşık 7 – 8 dakikanızı alacak.

Zelve Açıkhava Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Zelve Açık Hava Müzesi’ne eğer var ise müze kartınız ile ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Eğer müze kartınız yok ise kişi başı giriş fiyatı 15 TL.

Ziyaret saatleri ise yaz ve kış dönemine göre değişkenlik gösteriyor. Yaz aylarında (15 Nisan-2 Ekim) 08.00-19.00, kış aylarında ise (3 Ekim-14 Nisan) 08.00-17.00 saatleri arasında haftanın her günü ziyarete açık. Sadece dini bayramların 1.günlerinde saat 13.00’a kadar kapalı.


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kaymaklı Yeraltı Şehri

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Güvercinlik Vadisi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı