fbpx
ANADOLUEGE

Zeus Altarı – Adatepe Köyü
Zeus Altarı (Sunağı), İlyada Destanı’na konu, mitolojiye göre tanrıların aşkına şahit ve en büyük savaşlara sahne olmuş bir yer olsa da seyahat severlerin rehberine yeni yeni girmeye başladı diyebiliriz. Son zamanlarda Kaz (İda) Dağı’nın en şirin yerlerinden biri olan Adatepe Köyü ününü git gide arttırınca çok yakınında bulunan Zeus Altarı da bu popülariteden payını aldı elbette.

Kısacası Adatepe Köyü yakınlarında bir yerden enfes Ege manzarasını izlemek isteyenlerin akınına uğruyor artık Zeus Altarı. Bizce de sunağın bulunduğu bu alana çıkmak ve Edremit Körfezi’ni ayaklarınızın altına seren o manzaraya şahit olmak buralara kadar gelmişken mutlaka yapılması gereken şeylerden biri.

Zeus Altarı Hakkında Bilgiler

zeus altarı edremit körfezi manzarası

Zeus Altarı, köyün biraz dışında, Dede Tepe olarak adlandırılan yerde bulunuyor. Eski uygarlıklarda bir gelenek olan tanrılara adak adama törenlerinin yapıldığı bu yere en büyük Yunan tanrısı olan Zeus’un adının verilmesinin bir sebebi var elbette.

Efsaneye göre bu alan Zeus’un kendine mesken edindiği bir yermiş. Hatta öyle ki Zeus, karısı Hera’ya burada aşık olmuş. Tepe öylesine güzel bir manzaraya ev sahipliği yapıyor ki ortamın güzelliği aşık olmaya da aşık etmeye de müsait. Manzaraya karşı piknik, bir iki güzel söz, derin bakışmalar ve sonuç. 🙂

Ayrıca, Zeus Altarı destanlara da konu olmuş. Mitolojiye göre burası İlyada Destanı’nda adı geçen Gargaros Tepesi. İlyada’da yazana göre Zeus, Truva Savaş’ını bu tepeden izlemiş. Destanda anlatılan yüksek yerin özellikleri de bu alana uyum gösteriyor. İşte destan’da tasvir edilen o kısım;

…Ama o Zeus’u da görüyordu

çok pınarlı İda’nın en yüksek doruğunda,

görünce de korku kaplıyordu yüreğini…

…Hera dosdoğru yürüdü Gargaros doruğuna,

İda’nın en yüksek tepesiydi bu….

 Zeus Altarı’na Nasıl Gidilir?

Köyün hemen girişindeki tabelaları görünce fark edeceğiniz Altar’a çıkabilmek için yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda bir yokuş sizi bekliyor olacak. Bu kısma araçla çıkış yok, yürüyerek çıkmanız gerekiyor. At kiralayıp yukarı çıkan kişiler de vardı ancak biz hiç yeltenmedik bile. Çünkü o sıcağın alnında kıyamadık atlara, siz de kıymayın lütfen. 🙁

Her ne kadar güneşin altında yolculuk biraz yorucu olsa da aslında sakin ve huzur dolu bir yürüyüş oluyor. Tabi sonunda karşılaşacağınız nefes kesen manzara da bu yolculuğun ödülü. Yolun ilk kısımlarında çevre zeytin ağaçları ile dolu. Tepeye tırmandıkça zeytin ağaçları yerini çam ağaçlarına ve sürekli dinlediğiniz için artık alıştığınız daha yoğun böcek seslerine bırakıyor.

Peki onca yolu o sıcakta tepmeye değer mi? Bizce kesinlikle değer. Bize inanmazsanız Zeus’a inanın. Çünkü biraz önce de bahsettiğimiz gibi o da buraların müdavimiymiş.


Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

🌍 Adatepe Nerede – Adatepe Köyü’ne Nasıl Gidilir?

🌍 Adatepe Otelleri – Adatepe Köyü Konaklama

🌍 Assos Antik Kenti Gezi Rehberi

🌍 Çanakkale Gezilecek Yerler


Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geçen yıl eşimle beraber Ege gezimizde uğramış ve çok beğenmiştik. Hem tarihi, hem demografik atmosferi şahane. Lotodan para çıkınca İstanbul’dan kaçılası bir yer Adatepe.

    1. Kesinlikle! Lotodan para çıkmadan, bir gün bir çılgınlık edip onu sevdiğimizi söylesek ve tası tarağı toplayıp gitsek nasıl olur acaba diye düşünmüyor değiliz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı